Nikon Capture NX2 problém.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr67 10. 11. 2008 15:39

Prosím o objasnění jednoho problému s NX2:
Jedná se o funkci redukce šumu v sekci Develop. Ta funguje při načtení nového obrázku tak, že převezme nastavení z foťáku podle ISO (ve foťáku High Iso NR ON), takže pokud je obrázek vyfocen dejme tomu v ISO 1600, NX nastaví redukci šumu na 27 a 5 (doostření, to spodní šoupátko). To by bylo v pořádku, kdyby ovšem generování náhledu netrvalo tak dlouho (v řádu minut!). Ale na to se neptám. Jde mi o to, že když si vyrábím akci pro dávkové zpracování (Settings File) a zahrnu tam i redukci šumu ze sekce Develop, nastavím 0, protože předpokládám, že NX si pro každý obrázek při zpracování dávky vytáhne při jakém ISO byl focen a tomu přispůsobí NR. Ale při pozdější kontrole JPEGů jsem zjistil, že NX žádnou redukci šumu neprovedl a i obrázky s ISO 3200 nechal tak, jak jsou! To je ale pro mně nepřijatelné, já chci aby obrázky byly odšuměny, v závislosti na ISO. Tak jsem zkoušel v Noise Reduction nastavit vyšší hodnotu, třeba 50, ale NX zase provedl odšumění všech obrázků stejně, bez ohledu na ISO a to příliš silně. Takže jsem zase nastavil NR na 0 a uložil do Settings. Tím pádem ale nemůžu provádět dávkové zpracování třeba složky, ve které jsou i obrázky s vysokým ISO, protože se neprovede odšumění. Neví někdo, co dělám špatně? Jak vytvořit dávku, ve které by byly obrázky odšuměny v závislosti na ISO? Jedině to dělat po jednom, na víc jsem po celodenním bádání nepřišel :hm
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 10. 11. 2008 16:03

pouzivam adobe takze NX2 nepoznam presne ... ale nieje tam nieco ako "default" nastavenie, ci moznost scriptu ak ISO= X tak NR=Y ....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 10. 11. 2008 16:22

Není, není :-(
Prostě zatím s NX2 nedokážu dávkově zpracovat obrázky tak, aby se projevilo i odšumění v závislosti na ISO. Vždy to odšumí stejnou hodnotou na všechny obrázky, což je nepřijatelné. ISO 200 vyžaduje jinou hodnotu odšumu než ISO 1600. NX2 přebírá toto nastavení z foťáku (High ISO NR) pouze pokud upravuji jednotlivé snímky. Do dávky to zahrnout nelze :-(
Buď dělám něco špatně anebo je to chyba jako hrom, která by odsunula Capture NX2 na vedlejší kolej..
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod centsm 11. 11. 2008 18:37

A co takhle výběr obrázků podle ISO a ty postupně dávkově zpracovat? Jde v NX2?
centsm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 11. 11. 2008 19:46

Jo, samozřejmě jde, ale představ si, že máš plnou kartu fotek a tlačí tě čas a ty nemůžeš použít dávku, protože NX je neschopný..
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pitris24 12. 11. 2008 06:49

ISO 200 bych asi neodšumoval, až na ISO 400 ve velkém výřezu jsem objevil šum. (D40) Asi bych to udělal tak, že bych si v Zoneru, Lightroomu nevím, co používáš vyfiltroval obrázky podle ISO (jak píše centsm), ty nakopíroval do zvláštních složek (v případě Zoneru a v rámci jedné hlavní složky např. podle data focení) a na ty dávkově aplikoval redukci šumu. Pak to zase můžeš z těch složek vykopírovat.
Lenost je hybnou silou pokroku.
<odkazy jsou zakázány>
pitris24
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pitris24 12. 11. 2008 06:50

Btw. co ten objektiv 85 mm? Spokojenost?
Lenost je hybnou silou pokroku.
<odkazy jsou zakázány>
pitris24
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 12. 11. 2008 12:18

Formálně vzato je zřejmě chyba, že si dávkové zpracování nedokáže převzít toto nastavení z foťáku u parametrů, které Ty iniciativně nezměníš, nicméně v tomto případě si myslím, že žádná škoda. Provést "paušální" odšumění podle ISO hodnoty je podle mého názoru postup, který degraduje smysl používání RAWu. Není problém fotit v kombinaci RAW+JPEG a použít odšuměný JPEG pro nějaké účely, kdy na výsledku příliš nesejde.
Jinak ale samotný odšum na celou plochu fotky jsem snad ještě nepoužil nikdy. Pokud chci redukovat šum, tak to dělám v tomto pořadí od málo intenzivního šumu až k nejintenzivnějšímu:
(mám vždy vypnuté "Sharpening" a doostřuji přes USM)
1. stupeň: při USM (Unsharp Mask) zvýším práh ze 2 až na 4,5,6,....
2. stupeň: při USM a štětcem vymaskuji jen objekty v hloubce ostrosti, kde je nějaká kresba, která má být ostrá, neaplikuji USM na stinná zákoutí, oblohu a jiné plochy
3. stupeň: nejprve nedoostřenou fotku zmenším na takový počet megapixelů, které ještě stačí pro výsledný formát - to účinně zredukuje šum, a následně doostřím přes USM, třeba i s využitím technik 1. a 2. stupně.
4. stupeň: provedu všechno z 1., 2. a 3. stupně a ještě k tomu aplikuji opačnou masku pro odšum / rozostření - na oblohu, plochu, stíny aplikuji selektivně NR s nízkým až nulovým parametrem doostření nebo rovnou Gaussovo rozostření
5. stupeň: před zmenšením aplikuji na nedoostřenou fotku mírný NR s intenzitou 3, maximálně 6, což podpoří efekt zmenšení a zničí pouze ty detaily, které by stejně padly za oběť zmenšení. Následně viz metody z předchozích stupňů.

NIKDY (!!!!) neprovádím odšum podstatných objektů v záběru na cílovém rozlišení. Olejomalbu ponechme kompaktům, zrcadlovku jsme si kupovali kvůli něčemu jinému.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 12. 11. 2008 13:37

Petr67 píše:Jo, samozřejmě jde, ale představ si, že máš plnou kartu fotek a tlačí tě čas a ty nemůžeš použít dávku, protože NX je neschopný..


tak sa vyseru na NX a pouzijem adobe :D
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 12. 11. 2008 16:15

pitris: 85 je v pohodě, mohu doporučit :-)
Tomáš: Tvůj smysl pro detail se nezapře, nicméně já nikdy nebudu ostřit a odšumovat v 5 krocích a vůbec se nebráním plošnému odšumění, je-li nastaveno citlivě.
Takže pro mně je absence schopnosti NX přebrat nastavení NR z foťáku při dávce nepříjemná a život komplikující :-(
Irmo: Myslíš Lightroom nebo Camera Raw+PS? To první jsem zkoušel čtvrt hodiny a letělo to z disku (podivný neovladatelný nesrozumitelný mastodont) a to druhé právě zkouším, nicméně konkrétně u odšumu jsem narazil na nepříjemnou vlastnost, a sice že téměř nefunguje :-( Ani při max. nastavení nejsou změny na obrázku téměř postřehnutelné.
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 12. 11. 2008 23:53

Petr67: to není smysl pro detail, ale výčet všech postupů, které neníčí obrázek. Pokud ovšem chceš sériové ničení obrázků, tak holt máš smůlu.

Irmo i Petr67: Camera RAW + PS to, co chce Petr67 pochopitelně neumí a umět nemůže a to, co umí, to umí NX2 taky, tj. dávkové odšumění nějakou zadanou intenzitou. Petr67 chce odšumět dávkově na každou fotku jinou intenzitou podle toho, jak to dělal Nikon firmware. To Adobe samozřejmě nasimulovat nemůže umět, oni Nikon firmware nedělaj.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 13. 11. 2008 11:56

Petr67 píše:nicméně konkrétně u odšumu jsem narazil na nepříjemnou vlastnost, a sice že téměř nefunguje :-( Ani při max. nastavení nejsou změny na obrázku téměř postřehnutelné.
Myslím, že jsem někdy musel hodit zobrazení minimálně 100% abych viděl redukci šumu. Jinak se fotka v prostředí Camera RAW chovala jako neodšuměná. Po nahrání do PS odšuměná samozřejmě byla..
Zkus to, za to nic nedáš.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 13. 11. 2008 12:10

Tomas X, samozrejme ze to adobe cs dokaze ... len treba ho vediet lepsie ovladat ako len par kliknuti na menu a poloziek v menu ... Treba si pozriet aj nieco ako je adobe SDK atd .....

Neviem mne odsumovanie ide normalne ... ale niesom zastancom patlanic ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 13. 11. 2008 14:47

Kdyz uz tu je reco NX2, muze mi nekdo prosim prozradit, jak mam docilit toho, aby mi zalozky s dodatecnyma editacnima funkcema(photo effect, unsharp mask, color boost atd.) zustavaly zobrazena i po pristim spusteni NX2?Vzdycky po novem spusteni mi to zmizi a musim vse zdlouhave vyhazet nahoru znova.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 13. 11. 2008 17:08

Toho nelze docílit přímo, lze to ale obejít. Uprav si fotku, pravým tlačítkem si dej Save adjustments a ulož konfigurační soubor pod nějakým jménem. Pak při každé otvírané fotce musíš dát pravý klik, load adjustments a tam už v kontextovém menu budeš vidět ten soubor, co jsi uložil. Ten vyvoláš a celá sekce Develop a Adjust se Ti přepíše tím, co sis posledně nastavil.
Trochu krkolomné, ale špatným ovládáním je NX přímo proslulý. Tohle není tak hrozné, našly by se horší věci :-)
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků