Digital Photo Professional

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Roman N 19. 10. 2008 15:56

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ,jaké máte s výše uvedeným programem zkušenosti, zda do uvedeného programu existuje čeština a uživatelská příručka v češtině. Rád bych tento program používal, ale zatím nevím jak. Je škoda, když je součástí balení foto Canonu, jej nevyužít. Děkuji za odpovědi.
Roman N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 19. 10. 2008 16:17

Zkušenosti mám dobré :-) Nicméně výsledky Camera RAW z AdobePhotoshop (nebo Lightroom) jsou o něco lepší.
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 19. 10. 2008 17:39

V čem?
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 19. 10. 2008 18:18

beat píše:V čem?

Jedná se o fous lepší podání přepálených míst. Adobe dokáže z fotografií dostat trochu více dynamického rozsahu. I samotný sw Canonu však podává velmi dobré výsledky.
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 19. 10. 2008 18:23

kdyz je nekde nula (prepal) jak z toho dostane "neco navic" to jako ze si vymysli nejaka data? a pokud tam nula neni, tak tam neni prepal ;)
anonymni

Odeslat příspěvekod Pety 19. 10. 2008 19:31

Přepal v JPG není totéž, co přepal v RAW - v RAW je přece jen větší počet bitů na kanál. Buď je ještě kresba ve všech kanálech, pak to zvládne zachránit prakticky libovolný konvertor, nebo už v jednom nebo dokonce ve dvou kanálech kresba není, pak je to alchymie a každý konvertor to umí jinak, pokud to vůbec umí.
Pokud jsou přepálené všechny kanály na max. hodnotu (při 12bit RAW na 4095, při 14 bit na 16383), tak to už nezachrání nic, leda fotomontáž.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 19. 10. 2008 20:20

goes: Pohoda...neber doslova.
Mám doma fotku v RAW tak, že když si ji zobrazím v editoru, tak tam mám jen bílou oblohu(stejné jako zobrazení na fotoaparátu, aby sis nemyslel že to editor přesvětlil). Když v editoru uberu expozici, z té bílé oblohy mi vyleze strom a dráty el. vedení ;-)
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 20. 10. 2008 08:08

njn ale ako tam moze bit rozdiel medzi programami ...., bud tam tie informacie v RAWe su alebo niesu.

To ako ten program nema korekciu na EV alebo co, ci nedokaze otvorit RAW do 16-32 bitoveho TIFFU??
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2008 09:36

Preco by si otvaral RAW do tiffu? ved konverzia sa robi az po tom, ako fotku sam upravis,....inak by bol RAW nanic....ulozit fotku vie do TFF/jpeg a spol....
Ja DPP pouzivam, ale RAW je u mna asi kazda 500-ta fotka, takze ich moc nebolo, vacsinou su to len experimenty. Novy DPP vie vyladit aberaciu, skreslenie a aj vinetaciu, takze ho mozes veselo pouzivat....problem ti bude robit akurat sum a niektore specialne nastroje, ktore najdes u platenych programov /vytahovanie kresby zo svetiel, zosvetlovanie tienov..../
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 20. 10. 2008 09:42, celkově upraveno 2
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 20. 10. 2008 09:39

Může mít jinak nastavenou křivku kontrastů při záchraně přepalů. Může jinak dopočítávat přepálený kanál/kanály. Například ZPS10 při zapnutí záchrany přepalů (Získat z DNG) znatelně sníží expozici prakticky celého snímku a nedopočítá nic, Bibble do celkové expozice nijak znatelně nezasáhne a je schopná slušně doplnit kresbu při jednom přepáleném kanále atd. Možností je asi tak tolik, kolik je RAW konvertorů. Pokud by šlo jen o snížení expozice jasů, to dokáže opravdu snad každý konverzní program a stačí na to křivky, není třeba spec. funkce.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod irmo 20. 10. 2008 09:53

Onderj upravis ako upravis ale potom ju este upravujem dalej .... a nato uz potrebujem bitmapove zobrazenie a kedze udajov je tam viac ako 8 bitov tak potrebujem viacbitove preto vacsinu fotiek otvaram ako 16 bitovu bitmapu.
(napriklad v RAW konvertoru mozem upravovat cez, fill light's, blacks, curves atd ale obcas mi viacej vyhovuje algoritmus shadows and higlihts nad bitmapou)

Krivky ano moze mat inac nastavene, ale EV kopenzaciu musi mat a ked ju posuniem uplne do minusu tak nech ma krivky akolvek nastavene tak tam musim preca nieco dostat ....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2008 09:59

Ale uprava v RAW konvertore prebieha pred samotnym ulozenim do nejakeho formatu...to len na okraj,...
tie nastroje na svetla a tiene su v platenych editoroch fakt vymakane,....to mozem zo slov Petyho len potvrdit....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman N 31. 10. 2008 13:38

Děkuji za reakce. Z některých nejsem moc moudrý, ale ještě se zeptám existuje český překlad programu a příručka pro program v češtině? Děkuji za odpověď.
Roman N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _BAZ_ 27. 11. 2008 11:26

Zaznamenal někdo z uživatelů DPP níže popsane?

Vyfotím-li obrázek přímo do jpg, v exifu se dočtu mimo jiné o jménu objektivu, kterým byla fotografie pořízena.

Když fotím do RAWu, informace o použitém objektivu je v exifu také přítomná, ale pokud RAW vyvolám přes DPP, tato informace se ztratí. Chápu, že když přijdu o informace třeba jakým způsobem byla měřena expozice, na co bylo nastavené vyvážení bílé, tak je to jedno (a některé údaje po změnách RAWu přestávají být směrodatné), myslím si ale, že zrovna použitý objektiv má důležitou vypovídací hodnotu. Jinak běžné údaje jako clona, čas v exifu samozřejmě zůstávají.

Funguje vám to tak stejně?
(u mě jde o 400D + DPP verze 3.4.1.1)
_BAZ_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zdenda-foto 21. 12. 2009 08:31

Mám uplně stejný problém. Zakoupil jsem před týdnem Canon 450D a včera zkoušel "vyvolávat" první RAWy přes DPP a byl jsem velmi nemile překvapen, že část EXIFu při konverzi do JPEG zmizí - zrovna ten objektiv mi vadí ze všeho nejvíc.

Hledal jsem i na forech, ale našel jsem jen informaci, že to prostě nefunguje. Zkusím nejnovější verzi.

Jinak DPP se mi jako program velmi líbí, pro mé amatérské potřeby plně dostačuje, ale ten chybějící EXIF mě mrzí.

Možná existuje nějaký editor EXIFu, kterým bych to dokázal dopsat zase zpátky, ale to už je takové drbání se pravou rukou za levým uchem :-(
Canon 600D
zdenda-foto
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků