Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotohans 21. 4. 2022 15:21

fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 6. 2022 11:07

Vysiel LR Classic 11.4. Konecne pri praci s maskou sa da koretne invertovat masku. Doterazm ak sa vybrala maska a nasledne sa s z nej nieco odobralo/pridalo alebo intersectovalo, tak sa nedala vysledna maska invertovat.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 6. 2022 05:42

Takto vyzera zrychlenie exportu LR na Apple M1 pocitacoch:
https://www.computer-darkroom.com/blog/ ... june-2022/

Celkom by ma zaujimalo zrychlenie na klasickom PC pri pouziti roznych grafickych kariet - myslim si, ze to nebude az take vyrazne ako u M1.

1000 Canon EOS R5 files - lens corrections, Auto Settings and default sharpening.
Export settings - full size, Quality ’100%’ JPEG, Standard sharpening.
lrc-114-export-times-1.png
lrc-114-export-times-1.png (9.12 ) Zobrazeno 2070 krát
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 17. 6. 2022 06:40

Ten nárůst výkonu u Ultra je znatelný, má i lepší chlazení.

Jak je to u LR nemám vyzkoušeno, ale u Topazu nebo DxO má výkonná grafika také výrazný efekt, jakoby tomto případě u LR. Bavíme se ale o sestavách, které jsou možná konkurenceschopné s Applem cenově nebo hardwarovým výkonem, ale TDP a tepelný management mají o dost problematičtější, s RTX 3080 Ti nebo 3090.

Apple mám v hledáčku, až budu upgradovat sestavu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2022 07:02

U nás doma už syn Mac Studio nějakou dobu má (jen základní verzi s M1 Max) a je docela nadšený. U něj nejde o fotky, ale o opravdu náročnou vývojařinu, kdy se CPU vytíží spoustou kontejnerů přes hodně jader, v tom je to zřejmě daleko drsnější zátěž než LR či jiné fotověci a zatím ve všem obstává. Navíc je naprosto pohodová konektivita, standardně to užívá s třemi monitory (v jeho oboru je opět tato potřeba vyšší než fotek) a žádné limity známé z ostatních MACů i řady PC v tomto nejsou. A nezapomínal bych ani na konektivitu na externí disky (či pole), najít PC s 4x Thunderbolt (u Ultra 6x) je téměř nemožné,
Výkony prostě dobré i v absolutním měřítku, ale když se uváží, že jaká je to minikostička, tak pak je to až zázračné. Upřímně si myslím, že Mac Studio v tom nejzákladnějším provedení pod 60k je opravdu hodně dobrou volbou pro desktop počítač fotografa. Varianta s M1 Ultra to pak posouvá do highendu, ale upřímně si myslím, že to objektivně valná většina uživatelů naprosto nevyužije (ale je dobré, že je na výběr).

Naopak jsem ale možná trochu ochladl proti novým Airům s M2, možná mě přesvědčí, až se objeví benchmarky, objektivně ale posun až tak zázračně nevypadá a bohužel cena proti M1 Air nestoupla zas tak zanedbatelně. Ono se to asi dá očekávat, posun ceny vlastně ani není nad inflací, možná i mírně pod (u nás určitě, v USA je asi nepatrně nad) a avizování zdražení jsou vidět i leckde jinde :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 6. 2022 07:24

Aj ja ich od M1 Pro/Max/Ultra zacinam coraz viac sledovat, najma notebooky mi pridu skvele ako uplna nahrada desktopu (vykon blizky sucasnym modernym PC, no s neskutocnou vydrzou na bateriu, prenosnostou a vybornym displejom).

Toto zrychlenie je priam extremne, videl som zatial len jeden test notebooku s Win, kde bolo zlepsenie sotva 10%, tak som zvedavy na dalsie... Po tomto upgrade budu aj malicke Apple notebooky vykonovo porovnatelne s obrovskym desktopom (ak by nebolo podobne vyrazne zlepsenie aj u PC).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2022 08:08

Jinak já dělám fotky na obyčejném M1 Air a jsem dost spokojen, jsem docela zvědavý, zda budu vnímat nějaký další pokrok s tímto upgradem LR. Zatím jsem s novou verzí dělal jen minimálně, první dojem byl pozitivní, ale mohla to být jen "dojmologie", víc se ukáže až při první obsáhlejší práci (dost možná už teď o víkendu).
No minimálně jsou lepší masky a pár dalších detailů, takže pozitivní hodnocení updatu je celkem jisté, spíš je jen otázka, zda se to posune do hodnocení vyloženě skvělého :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 6. 2022 10:12

U M1 je vidět, že s výkonnější grafikou je i zrychlení větší, tak bych něco podobného čekal i na PC v závislosti na použité grafice. To by pak třeba stál za to upgrade grafiky. Je super, že se Adobe takto podařilo využít výkon GPU.

Při exportu je jednoznačná výhoda vysokého počtu jader, no zajímalo by mě srovnání výkonu v komplexním Benchmarku od Puget systems. Na PC platformě bylo vidět, že vyšší počet jader v případě LR žádné výrazné zlepšení nepřináší. Takže pořizovat pro Lightroom PC s cenou nad 30K ani moc nedává smysl.

Thunderbolt je technologie spojená s Applem těžko bude v PC. Ale dost možná bude Apple donucený taky přejít na USB-C, protože EU chce sjednotit napájecí konektor a novým standardem se má stát právě USB-C.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2022 11:09

Sorry, ale o TB píšeš totální kraviny (omlouvám se, ale tohle se nedá říct slušněji).
Zaprvé je TB primárně výtvor Intelu, nikoli Applu a v PC také celkem běžně je, jen jaksi ne v lowend a podpora v MB obvykle bývá jen v rovině 1-2 kanály. Jinak je to ale funkce poměrně běžná, včetně plné podpory ve Windows.

No a to o EU už raději nekomentuji, asi ti uniklo, že TB je "jen" protokol, který komunikuje v rámci USB-C konektoru a mimo jiné vlastně všechny TB konektory umí i USB-C PD. Což mimochodem u PC notebooků neplatí ani náhodou, typů, které sice mají nějaký USB-C konektor, ale není jím možné nabíjet, je pořád dost.
To sjednocení nabíjení se navíc zatím notebooků netýká, ale vtipné je, že pokud by se to na NB rozšířilo, tak je Apple asi jediná firma, která nebude muset udělat vůbec nic a má splněno předem... Ono se vůbec kolem toho jednotného konektoru a "porážky" Applu spoustu nakecá, ale v reálu se to z jeho produkce týká jen iPhonů, ve všem ostatním je naopak spíš v předstihu. Apple intenzivně bojoval proti starší formě této směrnice, kdy byly snahy protlačit zoufalou normu microUSB, v USB-C (včetně PD) je naopak spíš v pozici průkopníka...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 6. 2022 12:23

Na TB4/USB4 mi zatial vadi len to, ze produktov je extremne malo a su sialene drahe.
Tiez velmi rychle USB 3.2 Gen2 produkty su zasa relativne dobre dostupne a cenovo rozumne, no tie si nerozumeju dobre s USB4/TB4 u Apple (a asi aj v PC). Navyse kompatibilita roznych boxov na disky a citaciek je pri spojeni s MB Pro taka vselijaka, casto to nejde ani z daleka plnou rychlostou, aj ked na PC funguju.
Dufam ze sa to vdaka tymto postupnym "zjednoteniam" podari viac zladit, lebo je v tom bordel... a ceny to posunie trocha dole.

Ak najdete nejaky novy GPU test Lightroomu, tak sem s nim, mozno si konecne dokupim do PC graficku kartu (ceny zacinaju byt normalne a zacina davat zmysel aj pre moje foto-aplikacie).

Opat MB Pro: https://blog.conradchavez.com/2022/06/1 ... ssic-11-4/

Toto je tiez zaujimave - nie len vyrazne vyssi vykon exportu, ale zaroven aj nizsie teploty a hlucnost - zatial sa ale nezrychlili nahlady:
Because CPU cores have less work to do when exporting in version 11.4, the measured CPU temperature dropped by 10 degrees Celsius, from 95C in version 11.3.1 to 85C in version 11.4.

With heat reduced, cooling fan speed also fell by about 30 percent, from about 3800 RPM in version 11.3.1 to about 2650 RPM in version 11.4, reducing noise.

Keep in mind that most of Lightroom Classic is still not GPU accelerated. When I built 1:1 previews in version 11.4 the GPU was not used, even though the process is similar to exporting. In Lightroom Classic 11.4, GPU acceleration applies only to the Develop module, image display operations such as zooming, and now exporting.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2022 12:42

Ceny TB (mimochodem 3 a 4 je na Apple NB reálně to samé, to by bylo na delší výklad) věcí ale už klesají, třeba box na nVME SSD od Sabrentu jsem z německého Amazonu měl za cenu docela sympatickou.

Dražší jsou pořád TB docky (myslím opravdu poctivě TB, na to pozor, leckdy se o TB píše u něčeho, co jeho možnosti prakticky nevyužije), tam je zatím reálné minimum jen mírně pod 6000CZK a za dobrý často i nad 10k. Zatímco pokud člověku stačí USB-C na úrovni 3.1(2), tak se začíná už pod 2000 a za 6000 je vyloženě luxusní výběr.
Ale aspoň roste výběr a proti situaci tak před dvěma roky už to začíná být docela dobré.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 17. 6. 2022 14:00

Thunderbolt 4 má šířku pásma 40 Gb/s, maximální délka kabelu je 2 metry, přes sběrnici PCI je možné protlačit data rychlostí až 32 Gb/s, přes zpětně kompatibilní standard USB 3.2 je maximální rychlost přenosu 10 Gb/s. U USB 4 je to 20 Gb/s a přes zpětně kompatibilní standard USB 3.2 je maximální rychlost přenosu také 10 Gb/s. Liší se maximální příkon pro příslušenství, tj. 15W pro TB4 a polovina pro USB 4. Thunderbolt 4 si dobře poradí i s přenosem obrazu, a to až na dvou monitorech se 4K rozlišením, popř. na jednom 8K monitoru. Přes Thunderbolt 4 je možné napájet počítač výkonem až 100 Wattů, a jak jsem psal, směrem k příslušenství lze použít minimálně 15 Wattů. Pokud si dobře pamatuji TB4 má podporu od Tiger Lake výše, i u Apple je to na zařízením vyrobených tuším od roku 2020 výše.

Měl jsme TB na HP Elitebook i na Lenovo X1, ale najde se teď už i na těch levnějších modelech. S Lightroomem to téma přímo nesouvisí, s testem exportu z LR ano.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 6. 2022 17:25

tomashr: ok, tak to jsem měl ještě zafixovanou starší verzi TB. Ale na PC není TB nijak zvlášť potřeba, když je tam nové USB. Přenosy v řádu GB využije máloco.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2022 17:45

Flor.cz - hele nepleteš si to náhodou s Firewire? TB totiž žádnou starou verzi spojenou s Apple nemá, aspoň nic, co by stálo za řeč.

Jinak debata o rozhraních vůbec není od věci, ale asi by to pak už patřilo spíš jinam, klidně se můžeme přesunout o vlákno vedle.

Zpět k LR "june 2022" - novinky jsou na https://helpx.adobe.com/lightroom-class ... 022-4.html , přijde mi docela zajímavý ten AI výběr v dávce a pro jisté workflow může být docela hodně zásadní i úprava v presetech - možnost volit intenzitu. To jsou klasické příklady celkem nenápadné změny, která ale může být pro někoho docela zásadní. Mají byt lepší i nějaké presety přímo od Adobe (premium presets), to je zas taková nepříliš výrazná změna, ale někdy může být důležitá.
Naopak ta GPU akcelerace se zřejmě týká vyloženě jen exportu, takže pro práci přímo v LR se poznat nemusí vůbec, zrychlí až finální krok.

Od této verze je i podpora nových EOSů R7/R10 a třeba u OM-1 asi přibyly plné profily pro RAW, dosud byla podpora tak napůl, teď už by měla být OK (tohle se ale podle verzování pozná hůře, tam je vidět jen začátek podpory, ne pak tyto detaily).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 6. 2022 17:25

Nepletu. Apple na vývoji TB s Intelem spolupracoval.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků