Zpracování RAW Nikon.

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr67 6. 1. 2008 05:20

Obstaral jsem si Nikon Capture NX v. 1.3 a pustil se do studia této zatím pro mně neprobádané oblasti :) Tento program mi připadá pro učení ideální, je přehledný, intuitivní a poměrně rychlý. (Můj stroj viz podpis). Měl jsem Adobe Lightroom a vůbec se to nedá srovnat, Capture NX je jednoznačně lepší. Perfektně přebírá nastavení fotoaparátu a po pročtení celého manuálu mi připadají jeho možnosti neskutečné. Díky němu jsem konečně pochopil základy zpracování RAWu, k čemuž jsem měl značnou nechuť.

Celkem dokonale nechápu dávkové zpracování, jak jednoduše převést třeba celý adresář s NEFy do JPEGu, kontrolními body se zatím nezabývám vůbec. Chci se zeptat, zda po zpracování obrázku uložíte JPEG a originální NEF necháváte nedotčený, nebo ukládáte změny i do toho NEFu v několika verzích v jednom souboru, tak jak to Capture NX umožňuje. Nejlepší by asi bylo ukládat změny, lze se totiž velmi jednoduše vrátit k originálnímu snímku, nevýhodou ovšem je větší velikost výsledného NEFu. Tak jak to dělat? 8)
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod izmask 6. 1. 2008 10:34

Ahoj, tak dávku môžeš spustiť hore v menu BATCH - RUN BATCH PROCESS. Do Source folder prelistuješ zdrojový adresár s tými NEFmi čo chceš konvertovať. Keď zašktrneš APPLY SETTINGS, môžeš určiť úpravy, ktoré sa vykonajú na všetkých snímkoch, to sú úpravy ktoré máš už niekde uložené, napríklad máš 50 foto so zábermi kde boli podobné svetelné podmienky. Prvý si poupravoval ručne a nastavenia z edit listu uložil postupom: v edit liste klikni pravým tl myši a daj save settings, otvorí sa dialóg a vňom môžeš odfajknúť, ktoré položky má uložiť. Dáš OK a uloží nastavenia do súboru. Tie môžeš hocikedy použiť.

Späť k dávke :)

Keď zaškrkneš RENAME, môžeš zmeniť názov výstupných súborov.
SELECT FILE FORMAT, zadáš formát, napr. tebou spomenutý JPG. Po rozbalení ADVANCED môžeš nastaviť kompresiu a či má ukladať farebný profil.
DESTINATION, buď zadáš vlastný adresár Select folder, alebo bude ukladať do zdrojového Use source folder.

Dáš OK.

2.
Zmeny ukladaj do NEFu. NEF sa síce trochu zvätší, ale je to lepšie. NEF je aj tak stále nedotknutý, ukladá len nové nastavenia, ktorých môže byť viac variant.
izmask
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makofoto 6. 1. 2008 11:16

http://www.makofoto.cz/nikon/software/N ... all_en.zip
Postup "Krok za krokem" (v angličtině) lze stáhnout např. na výše uvedeném odkazu nebo na technické podpoře Nikonu.
makofoto
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RAWman 6. 1. 2008 15:55

Na vyvolání neffů to nejlepší.

Ta 1.3 je oproti 1.1 relativně rychlá ale obecně žádný rychlík to není. Zvláště při větším počtu úprav (odšumění, zaostření, D-lighting....) to trvá... To vypínání úprav při návratu do Base Adjustment mě tedy dost drtí.

Přesto ho mám rád neboť skýtá úžasné možnosti (a jednoduše proveditelné) a na převážnou většinu úprav ho používám.

V neffu se obsažen i kompletní jpeg – to znamená, že když tam něco změníš (zaostříš, tonálně upravíš…) tak roste jpeg ale pak i ten neff. V zásadě - čím víc změn tím větší jpeg (neff). Dá se to omezit přidáním Size/resolution jako posledního kroku úprav v neffu a změnšením na náhledovou velikost (nevím třeba 600x400). Výrazně se tím zmenší velikost výsledného neffu (klidně o 3-4M). Jiné programy (které s neffy umí – Zoner…) to ale načtou jen jako ten náhled – pro full velikost musíš jít do capture NX a vypnout ten Size/resolution. Pokud používáš jen NX tak je to relativně elegantní řešení velikosti.

Odpovědi a řešení problémů: "Nikon knowledge database"
http://support.nikontech.com/cgi-bin/ni ... d=-MOM56Vi
search: Nikon Capture NX "How To..." Series


Na http://www.luminescentphoto.com/ „Photographer's Guide to Capture NX“ Placený (už si nejsem jistý ale asi $30) ale přijde mi hodně dobrý. Taková vysoká škola NX :)
Naposledy upravil RAWman dne 6. 1. 2008 22:20, celkově upraveno 4
RAWman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RAWman 6. 1. 2008 16:29

Možná ještě kouknout na http://www.capturenx.com/ jít přes "English" (nebo pokud je víc vyhovující japonština... :) ) na tom obrázku a pak "Tutorials" ev. ostatní na těch stránkách.
RAWman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 6. 1. 2008 21:43

Díky. Ale prosím uživatele RAWman, aby zeditoval svůj příspěvek, kde se vyskytuje slovo o několika set znacích, protože nám to tady nepříjemně roztáhlo :-/ Děkuji.
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod centsm 7. 1. 2008 10:20

Zoner 10 umí i NEF. Sice v průzkumníkovi načte jen náhled, ale pro úpravy lze otevřít NEF přes DNG.
centsm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RAWman 7. 1. 2008 11:36

Neuvědomil jsem si tu dlouhou adresu. Snad jsem to zpřijatelnil.

centsm píše:Zoner 10 umí i NEF. Sice v průzkumníkovi načte jen náhled, ale pro úpravy lze otevřít NEF přes DNG.
RAWman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 7. 1. 2008 11:58

RAWman píše:Neuvědomil jsem si tu dlouhou adresu. Snad jsem to zpřijatelnil.


quote="centsm"]Zoner 10 umí i NEF. Sice v průzkumníkovi načte jen náhled, ale pro úpravy lze otevřít NEF přes DNG.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RAWman 7. 1. 2008 12:09

O takovém rozšíření i pro Nikon jsem nevěděl. Nicméně to přece funguje jen pro originální neff. Pokud tam udělám změny v Capture NX třeba U-pointy nebo zmenšení obrázku tak tyhle změny načíst a interpretovat přece neumí. To by musel v sobě mít tu technologii U-pointů!! A nebo se třeba pletu - ale pochybuju. Večer to vyzkouším.
RAWman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 7. 1. 2008 13:07

IMHO zapisovat cokoli do původního RAW(NEF) je zvrhlost - naskýtá se možnost poškození souboru při selhání zápisu. A nikdo nezaručí, že nedojde k nějakému problému právě u té fotky století, co se jediná tak vydařila. Kdyby tohle dělal můj konverzní program, dával bych si sakra pozor, abych pracoval s kopiemi.
Jinak ZPS10 Pro umí provést konverzi z NEF i použitím "Načíst v plném rozlišení" - obsahuje nikoní knihovny - jen ten převod nejde nijak řídit. Přes DNG jde nastavovat alespoň něco, případně pak pohodlně pokračovat tvorbou pseudosendviče (HDR).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod KubaPa 7. 1. 2008 13:48

Pety: taktak, měnit původní rawy se mi nelbí...
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RAWman 7. 1. 2008 13:48

Já osobně přebrané RAWy zálohuju na externí HDD a občas vypálím (obojí je dneska přijatelně levné).
Na normálním HDD mám stejnou sadu RAWů a s tou pracuju + to občas zazálohuju na externí HDD. Je to sice trochu paranoidní...
Vzhledem k tomu, že si vybírám co budu fotit, předsmažu vyloženě špatné snímky už ve foťáku (když je čas) a dost na závěr proberu i na HDD a teprve to zálohuju nemám žádný problém s kvantem DVD nebo plnými disky.
Ale k věci:
Celé to vzniklo z toho, že když v NEFFu udělám nějaké změny pomocí Capture NX (zmenšení) tak ty změny nemůžu v programech ostatních vrátit zpátky (uvidím tam JEN ty změněné JPEGy z Neffu). Jiná nicméně velmi podobná věc jsou raw konvertory. Oni přece změny udělané v Capture NX nekonvertují! Možná by zvládly kdybych tam změnil základní věci jako třeba vyvážení bílé, nevím. Oni umí načíst z exifu to vyvážení bílé, nastavení ostrosti, saturace... které bylo ve foťáku a podle Nikoních knihoven z toho udělat třeba JPEG. Lepší tyto parametry dovolují i měnit a jiné vychytávky. Ale pořád pracují s původnímy daty z foťáku (exifu) a ne s tím co tam přidá Captura NX (třeba ten omílaný U-point). Pokud U-pointem změním jas ve stínech a uložím v NEFFu tak pokud ten vezmu neprojeví se mi ta změna při konverzi pomocí raw konvertoru, přece, ne? Otázka dokonce je jestli takhle změněný NEFF budou umět otevřít. To nevím.
Zdá se mi, že tu mluvíme každý o něčem trochu jiném. A možná i trochu moc :)
RAWman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 7. 1. 2008 20:46

Moc a složitě :)
Ještě bych se chtěl vrátit k základům práce s NX. Jde nějak naráz převést třeba celý adresář z NEFu do JPEGu, aniž bych musel na zkušební fotce vytvářet ten soubor s nastaveními, co se pak načte v menu batch a aplikuje na snímky? Protože když ten soubor použiju, aplikuji dávku, tak se mi otevře okno, že některé nastavení jsou duplikovány. Řekněme, že nechci na snímku nic měnit, jen chci soubor převést do JPEG, tak aby zůstala veškerá nastavení fotoaparátu, nejde to nějak jednoduše formou označ-převeď? Bez toho pomocného soubůrku? Snad jsem to napsal dost jasně.

Ještě jedna věc mi vrtá v hlavě, jak je možné, že když jako poslední krok úpravy NEFu zadám změnu rozlišení na řekněme 640x480, že se tak dramaticky zmenší velikost souboru? Přece se samotnými daty v rawu se nic neděje, jen se někde přidá popisek: Zmenši na 640x480?? Jak to je :?:
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RAWman 8. 1. 2008 07:51

No, psal jsem to v ne 6. 1. 2008, 15:55 .
Neff obsahuje de fakto 2 sady dat - RAW a (náhledový) Jpeg. Ten jpeg je vidět právě v těch jiných prohlížečích (oni si ho z NEFFu vytáhnou s těmi RAW daty nepracují).
No a pomocí nějakého raw konvertoru (což je i Capture NX) můžeš "vyvolat" tu část RAW a nastavit si tam jiné (lepší) parametry než byly původně ve foťáku (vyvážení bílé... kompenzace expozice... (mimochodem a právě Capture NX toho umožní spoustu)).
A ty změny se tam uloží jednak jako sada příkazů k tomu RAWu ale ZMĚNÍ se podle nich i ten JPEG. A právě ten a jen ten způsobí ten nárůst velikosti. Proto jeho zmenšení zmenší i celý NEFF.
Stačí vzít nějaký JPEG nechat původní a pak to výrazněji doostřit a uložit jako kopii. Bude (i výrazně) větší! Protože tím doostřením roste množství informací které se projeví jako větší soubor.

Nebo porovnat velikost JPEGu přímo z foťáku a pak vyexportovaného z RAWu (bez jakýchkoli úprav). To zpracování v PC i podle stejných parametrů (nastavených ve foťáku) udělá jinou velikost souboru. A bude i kvalitnější. Přece jen procesor a SW v PC jsou trochu lepší (= vytáhnou více informací z RAWu = větší soubor).

Ohledně Batch neví, nepoužívám (hraju si s každou fotkou zvlášť). Ale mělo by jít si zobrazit jaké jsou duplikovány pokud si pamatuju, ne?
RAWman
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků