Automaticke otoceni fotky

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Bob_dylan 3. 12. 2007 21:19

Ahoj vsichni..asi mam fakt hloupej dotaz, ale nikde sem nenasel odpoved. Mam cca 2000 fotek z letnich cest a rad bych je mel vsechny pootocene tak, aby se na ne dalo normalne koukat-fotky focene na vysku, aby se otocily o 90°. Spoustu fotek mam zkratka focenych na vysku a kdyz si je prohlizim na televizi, tak nechci, aby me a me pratele za chvilku bolelo za krkem :wink: . Rucne se mi do toho samozrejme nechce. Neni naky program, ktery by to udelal za me, automaticky? Zatim na prohlizeni fotek pouzivam XnView...ale nebranim se zmene.
diky moc.
Bob_dylan
Don't think twice it's alright...
Bob_dylan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 3. 12. 2007 21:29

Kazdy lepsi editor nebo prohlizec umoznuje otoceni fotky, staci dat otocit o 90stupnu a ulozit... JA pouzivam treba iefanview nebo Zoner a myslim si ze to umi iten tvuj prohlizec.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 3. 12. 2007 21:57

Nojo, ale hromadně a automaticky?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Bob_dylan 3. 12. 2007 21:59

kromec píše:Kazdy lepsi editor nebo prohlizec umoznuje otoceni fotky, staci dat otocit o 90stupnu a ulozit... JA pouzivam treba iefanview nebo Zoner a myslim si ze to umi iten tvuj prohlizec.

To ja vim...takhle daleko me neznalosti nesahaji. Jde mi, ale o automaticke otoceni(ono otacet 1000 fotek neni moc prijemne)...vzdyt ten program prece musi poznat, ze pomer stran je u fotek focenych na vysku jiny nez u fotek focenych na lezato(resp obraceny...) :roll:
Bob_dylan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 3. 12. 2007 22:19

Počkej, pokud je máš v počítači všechny na šířku a chceš některé postavit na výšku (jestli jsem to dobře pochopil), tak jsou pro počítač úplně stejné, co se rozměrů týká. Jediná možnost je údaj v EXIFu, jestli tvůj foťák má polohové čidlo a jestli to bylo zapnuté. Pochybuju, že by byl nějaký program, který by poznal z obrazových dat, kde je na fotce dole a nahoře...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janfran 3. 12. 2007 22:25

Bob: Viz Pety, trochu to rozvedu- Právě že program to nepozná, protože jednoduše neví, co na těch fotkách je. Představ si, že by ses díval na zadní stranu vytisknutých fotek. Potom poznáš, že má fotka rozměr např. 15x10cm, ale protože nevidíš co na ní je, nemůžeš určit, jestli je otočená správně. Pouze některé foťáky dokáží určit polohu při zmáčknutí spoště a zapsat ji do hlavičky obrazového souboru. Řada prohlížečů si pak podle této informace fotku natočí správně. Problém je, že když pošleš fotky kamarádovi, jehož prohlížeč to neumí, uvidí ty fotky zase špatně.
Nejlepším řešením je podle mě používat takzvané bezztrátové otočení, které umí třeba xnview. K otočení fotky pak stačí tři kliknutí myší a hlavně nedojde k opětovnému uložení obrazových dat a částečné ztrátě kvality.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bob_dylan 3. 12. 2007 22:50

aaaa.to stim cidlem nejspis bude nejspis to co jsem mel na mysli. Pokud to tedy chapu, tak je to jakasi nadstandartni fce fotaku-ktera mi zapise do fotky jak byla focena a "chytrejsi" prohlizec mi ji pri prohlizeni pootoci tak, abych nemusel natacet hlavu. Myslel sem si, ze to umi tak nak kazdej fotak...
Obrázek
Obrázek

umi to i muj fotak?
Bob_dylan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radek72 4. 12. 2007 09:34

Nejlepší možná bude mrknout do návodu, nebo zkusit aspoň projít si menu na foťáku. U mojeho foťáku se dá nastavit, zda chci otáčení fotky při prohlížení na displeji a při prohlížení naPC apod. zvlášť. Pokud je to správně nastavené XnView to pak zobrazí otočené správně
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 12. 2007 10:16

No dobře, i jestli Optio 550 snímač polohy má, tak pokud ho Bob neměl při focení správně zapnutý, tak je mu to teď už k ničemu a může se to hodit jen do budoucna.

Zoner Photo Studio, pokud jej máš, pokud ne, můžeš si stáhnout 60ti denní zkušební verzi, umožňuje vybrat libovolný počet fotek v adresáři a udělat s nimi hromadnou akci, třeba je otočit. Otočení je bezeztrátové. Pokud máš těch adresářů moc a v každém jen pár fotek, mělo by to jít přes hledání a provést to na nalezených.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Canon77 4. 12. 2007 19:18

ja mám zrkadlovku Canon EOS 350 D a fotky mi správne otáča iba ak sú v RAWe, jpg mi neotočí pri prehliadani.
Canon 350D
Canon EF-s 17 - 85 mm/4 - 5,6
Canon EF 100 - 400mm/4,5 - 5,6
Sigma AF 24/1,8
Canon speedlite 430 EX
Canon77
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 11. 12. 2007 23:57

to, že výrobca dá údaj o otočení do exifu, teda, že tam doslova vloží taký riadok, ešte nemusí znamenať, že takúto schopnosť bude mať foťák. napr. ja mám pri každej fotke uvedené " top, left " a je jedno, ako je fotená.
V uvedenom exife ho však nevidieť.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomasek 28. 6. 2008 20:13

Omlouvám se, že otevírám trochu starší téma, ale nebylo to tu pořádně zodpovězeno a nechci zbytečně zakládat nové téma. Mám takový problém, že mám foťák Canon S5IS, který do exifu ukládá údaj o otočení fotky. A tak některé prohlížeče ji, zobrazí správně a některé ne. A tak se chci zeptat, jestli existuje program, který hromadně ve zvoleném adresáři otočí jen fotky, které jsou otočené a uloží je bez ztráty komprese do souboru. Tak aby, je mohl zobrazit i prohlížeče, který je správně neumí zobrazit např. Win prohlížeč obrázků. Předem moc moc děkuji, za odpověď nebo radu. Jedná se mi o to, že mám přes 500 fotek z narozenin a chci je poslat spoustu lidem i starším a tak chci, aby při prohlížení měli s tím co nejméně problémů. Díky.
Momentálně počítače už nejsou to nejhlavnější co by mě živilo a bavilo :-) Ale snažím se být stále v rámci možností v obraze :-) A stále tvrdím, že složit a opravit PC je pro děcka :-)
Tomasek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Canon77 29. 6. 2008 19:49

Tomasek píše:Omlouvám se, že otevírám trochu starší téma, ale nebylo to tu pořádně zodpovězeno a nechci zbytečně zakládat nové téma. Mám takový problém, že mám foťák Canon S5IS, který do exifu ukládá údaj o otočení fotky. A tak některé prohlížeče ji, zobrazí správně a některé ne. A tak se chci zeptat, jestli existuje program, který hromadně ve zvoleném adresáři otočí jen fotky, které jsou otočené a uloží je bez ztráty komprese do souboru. Tak aby, je mohl zobrazit i prohlížeče, který je správně neumí zobrazit např. Win prohlížeč obrázků. Předem moc moc děkuji, za odpověď nebo radu. Jedná se mi o to, že mám přes 500 fotek z narozenin a chci je poslat spoustu lidem i starším a tak chci, aby při prohlížení měli s tím co nejméně problémů. Díky.

Myslím že to tu už spomenute bolo. . . Pety pisal o Zoner Photo Studiu, oznac si vsetky fotky, ktore chces otocit o rovnaky uhol na rovnaku stranu a daj otocit. . . aj photoshop to dokaze, spravis si akciu a potom ju spustis na vsetky vybrane fotky. . . neviem ako je to pri ukladani, aby to bolo bezstratovo
Canon 350D
Canon EF-s 17 - 85 mm/4 - 5,6
Canon EF 100 - 400mm/4,5 - 5,6
Sigma AF 24/1,8
Canon speedlite 430 EX
Canon77
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 29. 6. 2008 20:25

Zoner to umí i při stahování fotek z karty do PC, ale určitě to musí umět spousta programů, namátkou Irfan View.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod víík 29. 6. 2008 23:23

Vím, že to bude trochu mimo téma, ale neodpustím si rýpnout. Každý soudný fotograf prezentuje pouze povedené fotky. Z duplicitních vybere ty lepší ap. Já fotky procházím zhruba třikrát, než je dám z ruky. To otočení zabere minimum času. 500 fotek z oslavy narozenin je opravdu moc. Prohlížel jste je vůbec? Mnoho podobných fotek unaví. Vybere jen ty nejlepší. Jen tak je pravděpodobné, že si dané fotky bude chtít někdo prohlížet.
víík
Návštěvník

Další stránka