Odstránenie šumu za pomoci viacerých fotiek

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Chupacabras 6. 8. 2007 17:52

Existuje nejaký sw, ktorý by z viacerých zašumených fotiek urobil jednu bez šumu?

napr. 4-5x odfotím nejakú statickú scénu, v každej fotke je nejaký ten šum, a vo výslednej fotke by bol výrazne potlačený šum
Chupacabras
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 6. 8. 2007 18:44

No existujou programy na odstranovani sumu. Ale nevim o zadnem, kterej by pouzival vice fotek a skladal z nich jednu.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 6. 8. 2007 18:47

tez nevim. Ale napr. u NOISE NINJA si muzes vytisknout "kalibracni obrazek" ktery si vyfotis na ruzny ISO vytvoris si sumove profily na svuj vlastni fotak a urcity ISO.
http://www.noiseninja.cz/nn_faq.htm
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chupacabras 6. 8. 2007 19:48

Hej o tom viem, ale to, o čom píšem, je trochu iná kategória ;)

Videl som to niekde v TV, ale mám obavy, že to boli iba nejaké "laboratórne ukážky" (už fakt neviem).
Chupacabras
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod finn128 6. 8. 2007 20:17

Šum je náhodná veličina, takže by mělo stačit zprůměrovat hodnoty všech barevných kanálů každého bodu ze všech vytvořených obrázků. Program na to ale nejspíš existovat nebude, i když by nebylo příliš složité si jej napsat - ale tolik statických obrázků, aby se vyplatil extra program, se asi nefotí. U statické scény je výhodnější použít stativ (který byste musel použít i při vícenásobné expozici) a nižší citlivost.
finn128
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chupacabras 6. 8. 2007 20:25

Práve tamtá technika bola určená pre prípady, kedy človek nemá statív.
Navyše ono to nebude také jednoduché ako iba spriemerovanie, pretože ten soft musí najskôr tie fotky vzájom zarovnať a až potom aplikovať "filter". Myslím, že ak by to sprosto spriemerovali, tak by dostali horšie výsledky, ako keď by nejakým algroritmom určili, čo je na ktorej fotke šum (nejakým vzájomným porovnaním pixlu a jeho okolia).
Chupacabras
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 6. 8. 2007 20:41

V cestě tomuto postupu stojí také jeden praktický problém- dnešní foťáky většinou silně odšumují a zprůměrováním odšuměných fotek dostaneš olejomalbu. Hodí se to tim pádem leda pro DSLR, nebo pro fotky získané konverzí z RAWu. Ale schválně to vyzkouším na své S6500. Žádný software naní potřeba psát, stačí v nějakém editoru který to dokáže umístit fotky nad sebe do vrstev a vhodně nastavit průhlednost.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod finn128 6. 8. 2007 20:50

No, tak máme dvě metody: stativ a nízká citlivost versus vícenásobná expozice z ruky a softwarová úprava. Dejme tomu, že se podaří určit vzájemné posunutí a pootočení jednotlivých obrázků (dané chvěním ruky) a následně snížit míru šumu. Pak ale nevěřím, že výsledný obrázek nebude trpět stejným problémem, jako normální obrázek prohnaný běžným odšumovacím programem - totiž ztrátou ostrosti (zde způsobenou transformací - posunem/pootočením - obrázků a jejich následným sloučením). Možná se mýlím, ale tohle mi říká selský rozum.
finn128
Návštěvník

Odeslat příspěvekod finn128 6. 8. 2007 20:52

janfran: ale tady byl předpoklad, že jde o fotky obsahující šum, nezašuměné fotky nemá smysl šumu zbavovat.
finn128
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 6. 8. 2007 21:03

selsky rozum sa casto myli :)

Cisto teoreticky sa tak asi da dosiahnut lebsich vysledkov, ale je to tak nezvycajne co pozadujes, ze nato asi naozaj ziadny soft nebude ..., preto jedine co ti zostava je asi pouzit adobe photoshop a scriptovacie jazyky v nom. Tam by nemal bit ziadny problem najprv fotky zrovnat, potom ich spojit do HDR (na mysli mam skutocne HDR tzv 8xpocet zaberov bitove kodovanie a nie tie jpg paskveli) a nasledne nato spustit asi klasicky odsumovaci algoritmus. Takze to mas skript na 10-15 riadkov a mas to co hladas .... +- nejaky detail :). ach a na zaver to samozrejme previest spet do 8 bitoveho JPGu.

Jafran to co pises, by bolo obicajne priemerovanie fotiek, bez nejakej vacsej logiky. Mozno stoci, ale pochibujem .....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 6. 8. 2007 21:17

Tak jsem to vyzkoušel, protože se mi nechtělo patlat s RAWy, zvolil jsem následující postup:
Nastavil jsem ISO400, na kterém ještě S6500 skoro neodšumuje a podexponoval jsem o 2EV. Následně jsem zhotovil 8 snímků. V Gimpu jsem je pak za pomoci křivek zase o 2EV prosvětlil, čímž jsem získal citlivost přibližě ISO1600, takže šum patřičně vylezl. No a pak jsem si vždycky vzal dvojici snímků a výše popsaným způsobem jsem je zprůměroval.
Dostal jsem tak čtyři nové fotky, se kterými jsem udělal to samé, získal jsem dvě fotky, opět jsem je zprůměroval a získal tak finální fotku. A musim říct, že výsledek mě velmi překvapil, šum byl prakticky vyhlazen. Obrázek pak vypadal, jakoby byl focen na ISO100. Jediné co se nepatrně zhoršilo, byla ostrost hran, protože ačkoli jsem měl foťák položenej na stoje, přecijen jsem s ním nepatrně pohnul. Ale i tak jsem získal lepší výsledek, než z jakéhokoli odšumovacího programu, jaký jsem kdy viděl. Můžu tedy potvrdit vysokou účinnost této metody, jestli mi někdo řekne jak na to, hodim sem ukázkové fotky. Nevýhodou je velká časová náročnost (dalo by se automatizovat skriptem) a nutnost zabránit jakémukoli pohybu foťáku.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 6. 8. 2007 22:08

janfran píše: Nevýhodou je velká časová náročnost (dalo by se automatizovat skriptem) a nutnost zabránit jakémukoli pohybu foťáku. /quote]
Takže tu máme poměrně náročnou metodu, díky které je možno fotit ze stativu naprosto statickou scénu na vysokou citlivost bez šumu. Ovšem, vzhledem k tomu, že statickou scénu ze stativu nic nebrání fotit na nejnižší citlivost kterou fo´ták má, je to úspěch zhruba srovnatelný s poznatkem, že pokud místo tabákového dýmu vyfukovaného do vody vhodíme do vody kus zlata, získáme zlato....
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chupacabras 6. 8. 2007 22:23

Pointa je v tom, že na túto techniku netreba statív. Len sa potom "stačí" patrične pohrať s posunutím a natočením jednotlivých fotiek. No a ak by toto celé zabezpečoval ten soft, tak by to bol rozhodne prínos.
Chupacabras
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 6. 8. 2007 22:52

KubaPa- jo, v tomhle máš pravdu, v 99procentech to nejspíš bude na nic. Ale já to využiju. Protože S6500 nemá redukci hot-pixelů, které se projevují při delších časech, tak se mi za určitých podmínek vyplatí udělat několik fotek na krátký čas a vysoké ISO, a pak je tímto způsobem odšumět. Takže sem rád, že jsem zde byl na tuto cestu naveden. Ikdyž upřímně při mojí lenosti by to musel bejt sakra pěknej motiv, abych se pak zase patlal s postupnym průměrovánim 8 fotek.
chupacabras- Bylo by pěkné, kdyby to tak fungovalo, ale obávám se, že nebude. Nejde jenom o posun a natočnení fotky. Objektivy také zkreslují, takže určitá plocha může mít na dvou posunutých záběrech jiný tvar. Třeba jenom o pár pixelů, ale už to satčí k vytvoření neostrosti. Skript, kterej by tohle řešil, by asi zabral poněkud víc než 16 řádků a řekl bych, že už by představoval oříšek pro zkušené programátory.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 6. 8. 2007 23:04

Chupacabras píše:Pointa je v tom, že na túto techniku netreba statív. Len sa potom "stačí" patrične pohrať s posunutím a natočením jednotlivých fotiek. No a ak by toto celé zabezpečoval ten soft, tak by to bol rozhodne prínos.h/quote]
To stacit nebude - jednak ti do toho promluvi zkresleni objektivu (co bude na jedne fotce bliz k rohu bude najednou vic zakriveny) a jednak tim posunutim a natocenim nedokazes odsranit to, ze se ti bez stativu fotak pohne dopredu nebo dozadu a otoci tak, ze se natoci rovina zaverky, takze zaber najednou bude z trosku jineho uhlu. V tomhle pripade imho budou bohate stacit milimetry ke ztrate ostrosti.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků