Jpeg z foťáku vs jpeg z mobilu pro okamžité použití.

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kamione 20. 11. 2021 23:27

Zdravím ve spolek. Mám docela dlouho Canon 5D mk2 a 24-105/4 + 17-40/4 + 70-200/4 + 100/2.
Moc s 5D nefotím, nechce se mi s ním tahat. Raději vezmu malý cestovní Fuji X-T100 a 15 - 45.
K tomu mám ještě Fuji 23/2 + Meike 12mm a 7artisans 7mm.
Dřív jsem fotil všechno, teď vlastně jen výlety a cestování. Např na moto. Sem tam rodina.
No k věci. Docela dlouho jsem ignoroval focení s mobilem, mám staré Lenovo P2 takže foťák nic moc.
Dnešní foťáky v mobilech mají víc objektivů, takže pokryjí solidní úhel záběru. Ale co hlavně, tak mají opravdu hodně dobrý postproces, kdy hotová fotka nepotřebuje upravovat. A o to jde, že mám hotovou fotku bez dodatečné úpravy v PC.
Ptám se jestli moderní foťáky taky umí udělat upravený jpeg, s podobným postprocesem jako mobil?
Samozřejmě, že na serioznější focení uznávám RAW a LR z foťáku.
Focení s foťákem mě ale baví, tak si pohrávám s myšlenkou pořízení EOS RP s adaptérem abych mohl požívat stávající skla. Na druhou stranu ale s adaptérem přijdu o tu kompaktnost, takže asi bych si foťák na cesty asi zase nebral. Tak uvažuju, že by mohlo být řešení vyměnit mobil za nový. Např Samsung S21 s výborným mobilním foťákem.
kamione
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 21. 11. 2021 00:33

Dnešní foťáky mají většinou velmi hezký výstup do jpeg, ale není to jako mobilová automatika, která brutálně vytáhne stíny, stáhne jasy a domaluje mraky, přisaturuje atd. a dělá to konzistentně. Foťáku se bude něco dařit dobře, něco méně, musíš měnit nastavení zpracování jpegu, profily... Máš Fuji X-T100, což je podle mne vrcholný zástupce schopností dnešních foťáků díky skvěle zvládnutým obrazovým profilům, DR modům, nečekej od RP lepší. ...Mám Samsung S10e, fotky jsou na velmi dobré úrovni, ale nedovedu si představit, že bych ho měl na všechno, má příliš mnoho omezení. Lukáš Fronk má na youtube několik hezky podaných videí, kde porovnává nejnovější Iphony vs FF Canon.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 11. 2021 09:43

Takhle HDR JPG režim funguje u aktuální generace Fujifilm fotoaparátů.
Fujifilm X-Pro3 / X100V / X-T4 HDR mode – A Quick Look
A pak si pohrát s vlastním nastavením JPG simulace. Je to zpočátku sice "pruda", ale jak se to vyladí, tak máš k dispozici pěkné JPG výstupy.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kamione 21. 11. 2021 14:41

Dolgor: FUJI X-T 100 je víc, než tři roky starý foťák a zrovna moc toho u jpeg nenabízí. Můžu rozšířit DR na 400% ale ve skutečnosti to až tak viditelné není, a pak můžu použít simulaci nějakého filmu. Vyvolání RAW ve foťáku sice je, ale možnosti jsou malé.
kamione
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků