Monitor vs GPU vs programy

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fuck8r 7. 8. 2020 06:15

Už mě nebaví patlat pleťovky na 6bit monitoru a pokukuju po 10bit.
Mám nabídku na Eizo cs2730 (10bit, display Port 1.2 či HDMI 2.0) a v PC mám GTX 1070 8gb (10bit, display 1.4 a HDMI 2.0) a programy acdsee photo ultimate 2020, capture one 20 a Affinity photo.

Teď jsem se dočetl, že od této řady GK podporují GF vůbec poprvé 10bit barvy (dřív jen quadra) ale vygooglil jsem omezení, že pouze pro directX 3D rozhraní a programy co jedou OpenGL zvládá v 10bit pořád jen quatra...

Jak zjistím na čem jedou ty 3 programy co používám? Jestli tedy není zbytečnost 10bit LCD když to stejně nerozchodim...
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 7. 8. 2020 06:20

Ked sa pohrabes v historii, tak presne toto riesil "Foreigneronearth", ale myslim, ze to nakoniec nedopadlo...uz si nepamatam, pohladaj.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fuck8r 7. 8. 2020 06:35

Dík
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 8. 2020 07:06

Myslim si, ze o tie bity vo vystupe grafickej karty az tak nejde, je to rozdiel, ktory by si vyuzil ako grafik/dizajner pre nejake super-specialne zadania, no ako fotograf to neries.

Je to paradny a slusne skalibrovany monitor uz z krabice a to ti pomoze pri urceni spravnych farieb. To je velmi dolezite. Mozes mu ked tak pomoct este presnejsou kalibraciou cez sondu a bude to parada.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 7. 8. 2020 07:34

CS2730 ma zabudovanu autokorekcnu sondu a v spojeni s programom Colornavigator 7 je to riesene na pravidelnej automatickej korekcii.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fuck8r 7. 8. 2020 08:01

Ne to má ten dražší gs2730 jak se mu nahoře vyklopí sondička
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 7. 8. 2020 08:32

Používám DxO a to OpenCL a DirectX podporuje, ale prakticky nevidím žádný viditelný rozdíl, když je to zapnuté nebo vypnuté. Viditelný rozdíl je v barevné věrnosti oproti jiným monitorům od Dell, BenQ, i oproti tomu poslednímu výkřiku techniky od Apple, posuzováno na kalibrační fotografii a přes SW, možná je v tom i štěstí na kus (respektive v mém případě na dva kusy), ale Eizo mi aktuálně přijde jako nejlepší. Mám totiž i verzi bez 4K na záložním počítači a i ta mi přijde jako hodně barevně věrná a stabilní, jen má menší rozlišení.

CS 2730 má vestavěný kalibrační senzor (ne sondu) má i mikroprocesor a individuální tovární nastavení a má, jak jsem psal, naprosto věrné podání barev. Panel IPS s technologií True Black pokrývá barevný prostor AdobeRGB z 99 % a DCI P3 z 98 %, což i při mých nárocích stačí. Jako jediné minus vidím cenovku, ale ceny jsou vysoko obecně, podívejte se na ten Apple.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 8. 2020 08:37

To, ze CS2730 nema zabudovanu sondu znamena, ze sa ma pouzit externa - napr. X-Rite, DataColor a pod.
Pozicanie sondy stoji par euro.
Ten monitor je sam o sebe uz od vyroby velmi dobre nastaveny, kalibracia sondou by bola uz len taka ceresnicka, nie je nutna, ja by som to riesil napr. po par rokoch prevadzky len kvoli kontrole, ci moc neulieta (najcastejsie asi kontrast)...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 7. 8. 2020 09:12

Ani na starším EIZO nepociťuji potřebu to řešit, mám ho léta na jednom místě a do ničeho nevrtám, když rychlý EIZO a kalibrační fotka jsou Ok, základní pravidlo říká, nevrtej do toho, co dobře funguje. Můj názor je, že ta korekce přes ten snímač pro můj způsob použití stačí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fuck8r 7. 8. 2020 10:10

Je to 4 roky staré (záruka ještě rok) a najeto 6500h. Tak kalibrovat asi nebudu. Spíš abych to nezmrvil nastavením kontrastu a brightness.. teď se mi stává, na Samsung 6bit za 3k, že udělám fotky v pohodě prosvícené a vytisknute jsou tmavé a potřebovaly by fill light +20

-- 7. 8. 2020 11:10 --

Cena 10000
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 7. 8. 2020 10:17

Moje Eizo CS230 ma 3,5 roka, 4100hodin, funguje ako nove.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 8. 2020 10:38

Nastav predvoleny rezim RGB a bude to fajn :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 12. 8. 2020 09:42

Monitor už mám najeto 4500h tam má.. no jedu na 8bit páč nVidia neuznává HDMI a 10bit přes to nejde.. takže budu čekat na display port :)
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků