Luminar 4 čekání - vyplatí se?

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Darlock 7. 10. 2019 12:40

Ahoj, jsem začínající fotograf a fotím tak jen svou vlastní rodinu, dovolené, apod. Ale i přesto mám rád ve svých fotkách pořádek a občas je i upravím. Proto hledám nějaký program na správu a jednoduchou editaci fotek .... chápete správně.... náhradu za lightroom. Pročetl jsem už několik názorů (mimo jiné i nekonečné vlákno tady na fóru) a dospěl jsem k 3 aplikacím, který by MĚLY zvládat co potřebuji za rozumnou cenu pro rekreačního fotografa.


Každá z těchto 3 aplikací by měla zvládat přesně co potřebuji, nejsem totiž nijak náročný. Problém je, že jsem náročný na to, aby věci fungovaly, což u těhle "levných" variant tak úplně neplatí.

Darktable jsem zkoušel jako první a ta se hroutila už při otevírání první alba s raw fotkama. Luminar3 vypadal zpočátku moc pěkně, dokud jsem nezkoušel raw fotky procházet a flagovat/hvězdičkovat. Jedna raw fotka se načítala cca 4 sekundy. Jediný ON1 vypadá v tomto směru použitelně. Trial licence mi pomalu končí (u Luminaru je to jen 7 dní) a rád bych se rozhodl pro finální variantu, do které investuji peníze a také svůj čas. Nad hlavou mi ale svítí myšlenka počkat si na nové verze, které se právě chystají (Luminar4, ON1 2020) . Řešíte někdo něco podobného? Máte třeba někdo přístup k betových verzím?

Co si o tom myslíte? Víte ještě o nějaké aplikaci v ceně do 100$ která by se sem dala zařadit?
Darlock
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 12:43

Dal bych šanci i ACDSee.

Sice se asi plně Lightroomu nevyrovná, nicméně pro amatérské užití (jako třeba i já) je to skoro dokonalé.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 7. 10. 2019 12:55

Inak súhlas s tým luminarom. Tvári sa to super, ale nároky na techniku neskutočne, keby to bolo auto, tak poviem že žerie aj trávu pri ceste...
A je to slimák
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 7. 10. 2019 14:08

Taky se přimlouvám za vyzkoušení ACDSee a kdybych nebyl zaujatý i Zoneru :-)

Luminar 3 používám občas jako doplněk na finální dotažení, využívat ho úplně na všechno od začátku si nedovedu představit a nová verze to podle reklamy nezmění.

Ale obecně tyhl emalé týmy na fungování "bez chyb" prostě nemají, jejich bugy a nedodělky se táhnou celé roky a než oprava tak raději vydají novou verzi.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 7. 10. 2019 14:17

Mozno tuto radu nebudes chciet pocut, ale je to moja osobna skusenost/rozhodnutie: radsej ako travit kopec casu skusanim vselijakych trialov SW a s tym spojenou nervozitou z (ne)fungovania toho ci onoho, zmieril som sa s "vypalnym" u Adobe. Svoj cas skor budem venovat hladaniu zliav na jeho zvyhodnene predplatne (Black Friday).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 14:21

ACDSee je na trhu už strašně dlouho.

Od dubna s ním dělám (kvůli EM1x) a je fakt, že to asi pětkrát spadlo, ale většinou když jsem třeba v jedné instanci importoval a v druhé prohlížel.

Oproti Lightroomu jsou nešikovnější lokální úpravy.

A řekl bych i třídění podle různých (více) kriterií - jde to, ale je to méně intuitivní.

Co se týká Developu, tak to je celkem OK, světla stíny vibrance kontrast apod jsou v zásadě to samé. Doostřování je nějaký mdlý - má jiný koeficient než LR a je možno/nutno jít na vyšší hodnoty. Zase mi přijde lepší odšum, jakoby méně ničil kresbu zaostřených částí. Je to ale jen jemný rozdíl.

Ořez se mi líbí víc, než v LR - je možno stanovit velikost v pixelech.

Plus je tam možnost napravování kácejících linií, to jsem v LR neměl (nebo jsem to neuměl použít).

Jo a je tam ta Dehaze funkce, co už není v poslední verzi LR před předplatným.

Rozhodně hůř, nebo spíše méně komfortní, je automatická korekce. Pokud jsem něco nepřehlídl, tak je to prakticky ruční práce.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 7. 10. 2019 15:17

Tak LR taky občas spadne, záleží jak je honěnej, ale jednou za dva měsíce by to u mě mohlo být. Spíž než spadne zmizí, kdybych neměl potvrzování ukončení tak bych si myslel že jsem ho omylem zavřel.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rea_andrea 19. 1. 2020 09:50

landov píše:Mozno tuto radu nebudes chciet pocut, ale je to moja osobna skusenost/rozhodnutie: radsej ako travit kopec casu skusanim vselijakych trialov SW a s tym spojenou nervozitou z (ne)fungovania toho ci onoho, zmieril som sa s "vypalnym" u Adobe. Svoj cas skor budem venovat hladaniu zliav na jeho zvyhodnene predplatne (Black Friday).


Nejde o to, že je Lightroom placený. Jen za ty 4000 ročně získám LR+PS, že kterých využiju maximálně 10% ze všech funkcí. Na roční placení je to zatraceně slabý důvod.
rea_andrea
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 19. 1. 2020 10:11

Nuz pokial z LR+PS vyuzijes max. 10%, tak je nakup akehokolvek SW zbytocny !
landov
Expert

Odeslat příspěvekod rea_andrea 19. 1. 2020 20:47

Úplně za zbytečné to nepovažuju, dost mi sedí Corel Aftershot. Je pravda, že v počítači spíš dolaďuju a do složitějších akcí se nepouštím.
Fujifilm X-S10
rea_andrea
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 19. 1. 2020 21:45

rea_andrea: teď jsem koukal na ten tebou zmiňovaný Corel Aftershot a GX80 nemá uveden mezi podporovanými fotoaparáty. Ale možná je to jen tisková chyba, protože GX7 i GX9 tam jsou...
Jinak já používám DxO PhotoLab a jsem spokojen, s rawy z GX80 si rozumí dobře...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rea_andrea 20. 1. 2020 08:17

Já jsem stahovala profil Lumixu GX80 zvlášť, Corel má na webu sekci, kde se dá spousta věcí doplnit. Buď pluginy, nebo profily pro foťák. Tady na té stránce, je to tam jako Camera profile.

https://learn.corel.com/aftershot-pro-downloads/
rea_andrea
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 20. 1. 2020 12:24

Mám dotaz jestli by někdo nevěděl.
Používám dlouhodobě ACDSee k prohlížení fotografií, protože má Color Management pro zobrazování fotografií.
Bohužel je zcela nepředvídatelná doba náběhu režimu "Manage".
Přestože mám nový výkonný počítač, tak někdy dokonce nabíhá 2 minuty, což je naprosto šílený. I když chci jít jen na lokání disk E:\Fotky\2019 a jeho podadresáře, tak zřejmě dlouze očuchává dva Synology NAS a zřejmě i logické jednotky namapované na vzdálená zařízení, ke kterým se připojuji vždy dočasně přes OpenVPN a podobně. Nevíte jestli jde ACDSee nějak říci, že má koukat jen na disk D: a E: a na ostatní kašlat?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 1. 2020 12:43

Já to umím ze jen pro konkrétní adresáře ze stromu pravým tlačítkem

Obrázek

Exclude from Database.

Je to teda opačně, než jsi chtěl.



Ale mám to stejně jako ty - spousta nenavázaných spojení, ale tak dlouho ani náhodou nečekám. Mám notebooky, i7 a SSD, ale oproti tobě asi výkonově mnohem níž.

-- 20. 1. 2020 12:46 --

A ještě je to tady:

Obrázek

Ale taky jako list of excluded folders.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 20. 1. 2020 13:59

Mám AMD Ryzen 7 3700x, MB ASUS Prime X570-Pro, 32 MB RAM, nVidia GTX 1650 O4G, SSD Samsung 970 PRO + EVO, 500 + 500 GB, HDD WD Black 3 TB, ....

Takže celkem nadupaný stroj a ACDSee na starém PC i na tomhle novém nabíhá dost zoufale,
ale Tvoje rada s Exclude Folders bude určitě přesně to, co potřebuji.

No a abych těch problémů neměl málo, tak se mně ještě při přechodu ze starého PC (7 let starý i7-3820) na nové výkonnější PC PODSTATNĚ zpomalilo Adobe Camera RAW !!!

Může to být i tím, že zhruba v té době se dvakrát upgradovalo ACR, ale prostě posuvníky v ACR jsou takřka nepoužitelné.

Zatáhnu za posuvník - třeba zesvětlení stínů nebo kontrast či živost a posuvník se nehne. Na druhé zatáhnutí se posuvník nehne, ale aspoň se začne měnit to číslo do plusu nebo do mínusu a za 2 sekundy posuvník někam doskočí. Ale chtít třeba +17 nebo +25 je šílenství. Prostě to potáhnu někam, za chvilku zjistím, že je to +19, pak to nějak zkoriguji, aby to bylo dejmetomu +18 nebo +24.

V nastavení v Photoshopu 2020 jsou asi 4 možnosti intenzity akcelerace grafickou kartou, vyzkoušel jsem všechny, ale jsou v tom relativně rozdíly +- 30% v rychlosti, jenže zapotřebí je zrychlení o 1-2 řády větší.

Tohle:
https://www.czc.cz/asus-geforce-dual-gt ... 93/produkt
přeci není tak zoufalá grafická karta, aby se to oproti staré grafické kartě GTX 1050 Ti zpomalilo tak 10-100x.
Procesor mám výrazně rychlejší, dvojnásobek paměti s 3200 MHz oproti 1600 MHz předtím, rychlejší SSD diak, .... nemyslím, že by byl pomalý celý Photoshop, pouze ACR.
Staré PC dostala manželka a nechce se mně vyměňovat grafické karty jen tak na zkoušku, myslím, že grafika vadná není, protože když jsem pouštěl nějaké testy grafické karty, kde se vznášely různé předměty, tak to hlásilo, že zvládá refresh 70 Hz nejsložitějších scén a že je to jako dobrý.
Nejdřív jsem měl zapnutých 10 bitů do EIZO, ale to jsem zrušil a přeinstaloval ovladač na ten nejnovější jako první opatření, ale to nepomohlo.

-- 20. 1. 2020 14:04 --

Mám 3TB rotující disk jako archiv hotových fotek, tedy E:\Fotky\2004 .... 2020 a SSD Samsung 970 Pro 500 GB jako pracovní pro D:\FotoRaw a D:\FotoOrigJPEG a D:\VideoZdroj, kde mám nezpracované RAWy, JPEGy z foťáku od fotek, které ještě nejsou zkonvertované z RAWů a nesestříhaná videa, aby se nad nimi dalo pracovat co nejrychleji.

A je to divné. Vegas na střih videí se hodně zrychlil, Adobe Camera RAW se dramaticky 10-100x zpomalil a ACDSee se stajně jako kdysi jednou kousne na 2 minuty a podruhé naběhne za 2 sekundy aniž bych vysledoval proč. Ale jakmile někomu chci ukázat fotky, tak přesýpací hodiny, tedy teď to kolečko a čekáme 2 minuty a slyším od lidí ať si koupím nové PC, tak říkám, že mám 2 měsíce nové za 40 000 Kč. Tak se dozvím, že jsem asi úplně neschopný blbec. :-D
Naposledy upravil ForeignerOnEarth dne 20. 1. 2020 14:07, celkově upraveno 1
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků