Luminar 4 čekání - vyplatí se?

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Darlock 7. 10. 2019 13:40

Ahoj, jsem začínající fotograf a fotím tak jen svou vlastní rodinu, dovolené, apod. Ale i přesto mám rád ve svých fotkách pořádek a občas je i upravím. Proto hledám nějaký program na správu a jednoduchou editaci fotek .... chápete správně.... náhradu za lightroom. Pročetl jsem už několik názorů (mimo jiné i nekonečné vlákno tady na fóru) a dospěl jsem k 3 aplikacím, který by MĚLY zvládat co potřebuji za rozumnou cenu pro rekreačního fotografa.

Každá z těchto 3 aplikací by měla zvládat přesně co potřebuji, nejsem totiž nijak náročný. Problém je, že jsem náročný na to, aby věci fungovaly, což u těhle "levných" variant tak úplně neplatí.

Darktable jsem zkoušel jako první a ta se hroutila už při otevírání první alba s raw fotkama. Luminar3 vypadal zpočátku moc pěkně, dokud jsem nezkoušel raw fotky procházet a flagovat/hvězdičkovat. Jedna raw fotka se načítala cca 4 sekundy. Jediný ON1 vypadá v tomto směru použitelně. Trial licence mi pomalu končí (u Luminaru je to jen 7 dní) a rád bych se rozhodl pro finální variantu, do které investuji peníze a také svůj čas. Nad hlavou mi ale svítí myšlenka počkat si na nové verze, které se právě chystají (Luminar4, ON1 2020) . Řešíte někdo něco podobného? Máte třeba někdo přístup k betových verzím?

Co si o tom myslíte? Víte ještě o nějaké aplikaci v ceně do 100$ která by se sem dala zařadit?
Darlock
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 13:43

Dal bych šanci i ACDSee.

Sice se asi plně Lightroomu nevyrovná, nicméně pro amatérské užití (jako třeba i já) je to skoro dokonalé.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 7. 10. 2019 13:55

Inak súhlas s tým luminarom. Tvári sa to super, ale nároky na techniku neskutočne, keby to bolo auto, tak poviem že žerie aj trávu pri ceste...
A je to slimák
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 7. 10. 2019 15:08

Taky se přimlouvám za vyzkoušení ACDSee a kdybych nebyl zaujatý i Zoneru :-)

Luminar 3 používám občas jako doplněk na finální dotažení, využívat ho úplně na všechno od začátku si nedovedu představit a nová verze to podle reklamy nezmění.

Ale obecně tyhl emalé týmy na fungování "bez chyb" prostě nemají, jejich bugy a nedodělky se táhnou celé roky a než oprava tak raději vydají novou verzi.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 7. 10. 2019 15:17

Mozno tuto radu nebudes chciet pocut, ale je to moja osobna skusenost/rozhodnutie: radsej ako travit kopec casu skusanim vselijakych trialov SW a s tym spojenou nervozitou z (ne)fungovania toho ci onoho, zmieril som sa s "vypalnym" u Adobe. Svoj cas skor budem venovat hladaniu zliav na jeho zvyhodnene predplatne (Black Friday).
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 15:21

ACDSee je na trhu už strašně dlouho.

Od dubna s ním dělám (kvůli EM1x) a je fakt, že to asi pětkrát spadlo, ale většinou když jsem třeba v jedné instanci importoval a v druhé prohlížel.

Oproti Lightroomu jsou nešikovnější lokální úpravy.

A řekl bych i třídění podle různých (více) kriterií - jde to, ale je to méně intuitivní.

Co se týká Developu, tak to je celkem OK, světla stíny vibrance kontrast apod jsou v zásadě to samé. Doostřování je nějaký mdlý - má jiný koeficient než LR a je možno/nutno jít na vyšší hodnoty. Zase mi přijde lepší odšum, jakoby méně ničil kresbu zaostřených částí. Je to ale jen jemný rozdíl.

Ořez se mi líbí víc, než v LR - je možno stanovit velikost v pixelech.

Plus je tam možnost napravování kácejících linií, to jsem v LR neměl (nebo jsem to neuměl použít).

Jo a je tam ta Dehaze funkce, co už není v poslední verzi LR před předplatným.

Rozhodně hůř, nebo spíše méně komfortní, je automatická korekce. Pokud jsem něco nepřehlídl, tak je to prakticky ruční práce.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 7. 10. 2019 16:17

Tak LR taky občas spadne, záleží jak je honěnej, ale jednou za dva měsíce by to u mě mohlo být. Spíž než spadne zmizí, kdybych neměl potvrzování ukončení tak bych si myslel že jsem ho omylem zavřel.
Allydamm
Návštěvník