PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2020 08:42

Skusil som to v LR s 42Mpx upravenymi RAW fotkami - export 100 fotiek trval cca 5min (i7 z roku 2018 - novy AMD Ryzen by to dal urcite este rychlejsie)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2020 08:47

Ja som teraz vyexportoval 104ks RAW zo Z6 (24MPx) z LR: i7 9700K, 32GB Ram. Trvalo to 1:58 min.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2020 08:50

Neupravene fotky (LR default), tych istych 42Mpx 100ks, pocitac vyexportoval za 2:10 min, dost zalezi od toho, ake upravy su na fotkach robene. Pocitac mam podobny (i7 9700K, 32GB RAM, iba SSD disky, integrovaba grafika)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2020 08:56

Aha, ja som nasiel iba adresar s +/- 100 fotkami, teraz som pozrel, ze v adresari boli aj upravene aj neupravene, aj nejake dng...
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2020 09:05

Mam rozrobenych asi 5000 fotiek, ktore musim vytriedit, upravit a pod, takze 100ks sa mi lahko hladalo :D

No je vidiet, ze novy pocitac by mu urychlil pracu asi 5-10x podla pouzivaneho programu, je to dost vyrazny rozdiel.

Mne zmena PC zrychlila pracu asi 3x (PC2013 za cca 800€ vs PC2018 za 1300€ - uz samotny rozdiel v cene musel znamenat vyssiu rychlost). Toto viem ze mi postaci az do konca jeho zivotnosti, ak mi neprepne a nekupim nejaky buduci 100Mpx fotak :-!
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 7. 2020 09:39

Ještě pamatuju na úpravy a konverze na sestavě s dvoujádrovým Athlonem asi na 2 nebo 2,2 GHz. Když jsem se vrátil z Kanárů a chtěl jsem zkonvertovat asi 1000 nebo o něco víc rawů z D80 (10 Mpix) v Capture NX, musel jsem to pustit na noc, protože to byla akce na několik hodin a PC byl na jiné věci nepoužitelný. Na ntb a na pracovišti jsem měl dvoujádrové procesory donedávna a je mi jasné, že dvoujádro a ještě s nižším jádrovým výkonem je pro můj způsob využití PC tragédie, protože víc úloh naráz to zvládá jen velmi těžko.
Potom jsem měl 2,8GHz 4jádrový Athlon a bylo to velmi velmi výrazně lepší, plus to obstojně zvládalo paralelně běžící programy. Současný Ryzen 5 6/12 je už jiný svět, víceméně všechno je instatně, dávkové konverze desítky sekund až nízké minuty (obvykle naráz konvertuju max do 100ky fotek).
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2020 09:41

Ja som do r.2019 isiel doma postupne asi na 3.notebookoch, hlavne z dovodu uspory miesta - nechcel som mat bednu. Sice to boli NTB co mozno dobre vybavene na tu dobu, posledny mal i7 a 16GB ram...ale v 2019 som si povedal, ze skusim PC. A az potom som zistil, ako som sa vlastne s tymi NTB "trapil". :oops:
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2020 10:00

Ono je to velmi o tom, co přesně ten počítač zpracovává, jedna věc je rychlé načtení dat a něco jiného je zpracování dat při převodu do JPG a případně vyexportování směrem na web. Stačí úlohu trochu změnit a výsledky mohou být odlišné. U některých úloh může být rozhodující počet vláken (pak má výhodu nějaký ten Xeon nebo Threadripper) u jiných rozhodují rychlé paměti, výkon grafiky nebo výkon na jednom jádru.

Další otázka je, jak ten fotosoftware je optimalizovaný na využití vláken, CPU a GPU. Tohle je třeba slabé místo DxO, rozdíl mezi 24 vláknovým Threadripperem a mojí přetaktovanou i9 je minimální.

Uživatelky považuji rozdíl mezi 15 minutami a 1.5 minutami za uživatelsky podstatný, ale rozdíl 10% u 1.5 minuty mi přijde jako neopodstatněná investice, to mi včera říkal i Jan Prušák z x-computers.eu, že mi upgrade na Threadripper nedoporučuje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2020 10:05

To suhlas, kvoli akemukolvek zlepseniu hocicoho o 10% by som nic neriesil.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 28. 7. 2020 10:31

Ono záleží, jak který program umí pracovat s více jádry a vlákny procesoru, pak jestli ten program využívá i grafickou kartu (CUDA) a na velikosti a rychlosti pamětí. Ale 10% rozdíl je zanedbatelný. Kde jsou časy "Cofebreaku". ;-)
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2, Panasonic G80 a GX9
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 7. 2020 11:15

Tak zrovna ty dávkové konverze v LR a C1 fungují s mnohojádry dobře. Aspoň mám ten pocit.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2020 11:19

Ano funguju vyborne, aspon LR vie slusne vyuzit 24 jadier (32 uz nie) a rozdiel oproti 16, 12 ci 8 je vidiet (exporty, nahlady, DNG konverzie). Ak ma ale niekto relativne novy pocitac, tak je urcite rozumnejsie pockat na lepsi nasup vykonu alebo aspon nizsiu cenu buduceho HW :)

Tu su inak testy novych CPU od Intelu aj AMD v Adobe aplikaciach (mna zaujima len LR) - za Ryzen XT by som nepriplacal: https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... h-It-1838/
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 28. 7. 2020 11:33

Takže díky všem za reakce,vidím,že bych si nemálo polepšil jak v rychlosti zpracování,tak i dalšími vymoženostmi.
Potom mám ještě jedno dilema a to jestli koupit plnohodnotný procesor např.RYZEN 5 3600 + Grafiku okolo 5-6 tisíc,nebo jak vidím Ondrej Bobek má integrovanou gafiku. A právě,že zanedlouho vyjdou nové RYZEN 4000G.
Hry nehraji vůbec,takže PC mám vyloženě na úpravu fotek + další už nenáročné věci.
Takže,stačí i ta budoucí integrovaná grafika na to co potřebuji,nebo je lepší koupit tu první variantu... :hm :-)
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 7. 2020 11:34

Přijde mi, že v současné nabídce je mnohem lepší upřednostnit víc jader před vyšším jednojádrovým výkonem. Táhla v LR nebo C1 se mi na skreenu projevují instantně i se starší generací Ryzenu. Imho ani 20-30 % rozdílu se nepozná, nemám v hlavě atomové hodiny, aby rozpoznal 15 od 20 ms. Hlavní potenciální brzda jsou dávkové akce. ...Na druhou stranu zas asi netřeba přehánět. Mně na moje desítky až stovky fotek v jednom zátahu stačí 6-8 jádro s MT. Threadrippery jsou na velké objemy práce, video atd.

-- 28. 7. 2020 11:45 --

Já bych koupil 6 nebo 8 jádro Ryzen 4000G. CPU část má být výkonná stejně jako obyč Ryzeny a integrovaná grafika má být výkonnější než běžné low-end dedikované grafiky v hodnotě několika tisíc, takže to celkově může být výhodnější. Ale ceny jsem nestudoval. Možná si líp cenově poskládáš 3600 s nějakou GK a výkonově to bude určitě porovnatelné. Další skok (plus 15 % IPC a k tomu nějaké takty) se asi odehraje až z Zen3, jenže to nejdřív na Vánoce, odkládat do nekonečna nemá smysl, a i současná generace má jednojádrový výkon na úrovni, že na nic nebudeš čekat.

-- 28. 7. 2020 12:14 --

Další vě je, že o Ryzen 4000G se ještě neví, kdy budou dostupné...
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 28. 7. 2020 12:28

Ano,ty varianty Ryzenů 4000G by měly být na podzim. Záleží taky jaké budou ceny, až potom se může spekulovat zda do toho jít,nebo raději vzít klasiku..Takže,když jedu na stařešině 12 let,tak do podzimu ještě vydržím.. :-)
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka