PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2019 17:55

Ano, i u vodního chlazení se točí ventilátory.

Z hlediska fyziky jestli jasné, pro co nejnižší hlučnost potřebujeme co nejnižší otáčky a tedy co největší průměr větráku. Třeba Noctua NF A15, 140x150x25mm.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 12. 2019 18:17

Puget používa maličké 120mm AIO riešenie - to je naozaj porovnateľné s kvalitným vzduchovým chladičom. Určite nespraví ten rozdiel vo výkone 30-40%. Možno kebyže počítače pretaktujú, no to tam nerobia. Takže rozdiel by som v miniatúrnom vodníkovi nevidel, skôr len v tom, že sa AMD zlepšilo (najmä oproti vlastným CPU z predchádzajúcich generácií ktoré testujú s rovnakým chladením).

A čo sa týka výdrže Sony tak tento rok mám priemer 2500 fotiek na 1 nabitie. A či tomu veríš je jedno...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2019 18:35

Já zase znám všechny počítače jen přetaktované, x-computers jiné (ty “normální”) ani nedělá a Intel se zatím dá přetaktovat více, než AMD, cca 4.9 GHz oproti 4.2 GHz. Druhá věc je to chlazení, i feanoor tu dával ten odkaz z CZC, ze kterého je jasné vídět, že vodník je jednoznačně účinnější.

A 2500 fotek na jednu baterku je stejný level, jako spotřeba 4.3 l/100 Km u auta s 140 kW motorem a pohonem 4x4. Netvrdím, že to nejde, ale při standardním užívání je realita jinde.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 12. 2019 19:14

Akurát ten odkaz na CZC bol na kvalitné EK chladenie, ktoré je niekde absolútne inde ako základný 120mm AIO (stavím sa, že ani tvoje vodné riešenia nemajú miniatúrne 120mm radiátory, lebo tie proste nechladia tak dobre, ako napríklad 280 či 360mm)
Puget porovnáva nadpriemerné vzduchové chladenie so základným vodným AIO. Preto tvrdím že to nie je žiadny tak veľký rozdiel aby urobil ten 30-40% náskok vo výkone. Nespraví ani len 5%, lebo tam netaktuju.
A písal si o testoch na Puget Systems, lebo tvoje tvrdenie že ich vodné chladenie im dalo neúmerne veľkú výhodu je proste nepravda a tvrdiť to na základe odkazov na špičkové vodné chladenia je nesprávne - to bola reakcia k tomu.
Áno, voda je lepšia a výkonnejšia, no existujú aj lacné a menej účinné riešenia a rovnako aj špičkové a drahé riešenia

A áno, nie som bežný používateľ foťákov, som fotograf, asi teda moja skúsenosť nezodpovedá skutočnosti.

Edit: keď tak sa skús spýtať v X-Computers aký veľký je rozdiel medzi lacným 120mm AIO vodníkovm a špičkovým vodným chladením ako máš napríklad ty v PC. Fakt je to "nebe a dudy"...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 12. 2019 19:47

trosku zaspekulujem s tou potrebou honenia sa za chladenim na nepretaktovane procesory.

mal som davnejsie postavene dva desktopy, Intel aj AMD sucasne.
- Intel Core i5-3550, Ivy Bridge, 3.3 az 3.7GHz, 22nm technologia, 77W
- AMD Phenom II X2 555 Black Edition, 3.2 az 3.5GHz, 45nm technologia, 80W

na oboch zostavach som mal vacsi chladic ARCTIC Freezer 13 Continuous Operation a ziadne pridavne ventilatory v bedni a nebol ziadny problem s teplotami (grafiky boli s jednym ventilatorom, SSD + HD, DVDRW, 4x RAM, proste normalna zostava)

tak co ked dnes sa vykaslem na tie pridavne ventilatory, ved AMD RYZEN 5 3600 na 7nm a 65W to musi dat lavou zadnou aj s velkym chladicom Be quiet! PURE ROCK :)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2019 19:51

EK chlazení mám také, ale AIO nebude o tolik horší, ono i těch 280 mm vs 140mm bývá vesměs o tom, jestli se bavíme o poloměru nebo o průměru, klasická nejednotnost v terminologii. Takt mám vesměs kolem 5 GHz a jsem cca na 95w až 105W, takže trochu jiná liga.

Já vodní chlazení beru obecně jako poukázku na problém, že to poteče nebo s tím budou jiné problémy, ale bylo mi vysvětleno, že u i9 není jiná možnost. Pokud dám na i9 chlazení vzduchem, jde výkon dolů a bude někde na úrovni té přetaktované i7. Jinými slovy, v takovém případě nemá investice do i9 smysl a ani na tom založené porovnání, takže v praxi neporovnávám Ryzen 9 proti i9, ale Ryzen 9 proti i7. Pokud dám chlazení vzduchem na nepřetaktovaný Intel i9, tak i ten se ohřeje a ochrana komponentů mu sníží výkon.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 8. 12. 2019 19:58

Přídavné větráky v pc nejsou primárně kvůli chlazení procesoru, ale hlavně kvůli chlazení zbylých komponent - chipset desky a kondíky. Dnes se už kondíky sice teplem nenafukují jako kdysi, ale i tak je vhodné desku proudem vzduchu chladit. Taky to pomůže zdroji, v opačném případě se stává outtakem jen zdroj, což mu samotnému zvedá otáčky a tedy hlučnost.

Uvedený AC Freezer je věžák a pokud byl ventilátor natočen vhodným směrem, plnil částečně funkci outtake větráku. No ne každý dává na CPU věžáky.

Vodníkem jsem si prošel přes 15-17 lety na škole, tehdy byl cíl tichý počítač (tj. přenést teplo z omezeného prostoru bedny do volného prostoru radiátoru) a chladilo se tím vše (i HDD). Jenže to byla doba PATA kabelů, 6 IDE zařízení a malých "big towerů". Dnes kolikrát člověk ani nemá DVD mechaniku, místo SATA disku jen M2 kartičku a kejsy zejí prázdnotou. Používat dnes vodu je jen pro netopýry anebo přežívající OC blázny. Normální smrtelník při běžné HW konfiguraci takovou hračku nepotřebuje (jen můj subjektivní názor).

Jo a při posledním focení jsem na A73 dal lehce přes 2k fotek.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 8. 12. 2019 20:04

lennyl
vyhoď ty dva ventilátory, co v tom Silentiu byly z výroby a dej místo nich tu Noctuu NF-S12A ULN. Těm decibelům můžeš věřit. Ta nižší hodnota je při otáčkách 600/min, ta vyšší při 800/min.
Těch 36 euro za to rozhodně stojí.
Koukni i sem
https://pctuning.tyden.cz/hardware/skri ... 15?start=8

chodec
OC blázny? Proč, když taktovat je dnes tak jednoduché a člověk může z konkrétního kusu CPU s otevřeným násobičem snadno vymáčknout o dost lepší výkon? A vodní chlazení určitě není určeno pro netopýry, protože dobře odladěné chlazení vzduchem je tišší.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 12. 2019 20:25

diik. uz som tie dva ventilatory Noctua objednal, peniaze ma netankuju, aspon budem mat doma zasa co rozoberat a nastavovat :)

ako som teraz fotil vianocny vecierok s A7R3, urobil som 290fotiek a ostalo mi 67% baterie. to vychadza priemer na 870fotiek, ja som spokojny. s tym, ze mam vypnute vsetky setrice, stale mi bezi zadny LCD a
hladacik ide na max rozlisenie/fps ked sa do neho pozriem, RAW 14bit nekomprimovane + JPG full kvalita a nerobim desiatky AF-C gulometom, ale normalne cvaky.

a ako to vlastne ratate? ja pocet fotiek obsahovo. (nie 290 RAW na prvej karte + 290 JPG na druhej karte).
Naposledy upravil lennyl_2 dne 8. 12. 2019 20:33, celkově upraveno 1
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 8. 12. 2019 20:33

Veď ani to čo označujete vzduchovým chladením, už dávno nie je čisto vzduchovým chladením. V momente ako to má Heat Pipe trubice, tak to je naplnené kvapalným médiom, ktoré vzlína po poréznom vnútrajšku trubíc a znovu kondenzuje. A je to umiestnené v rebrách a chladené vzduchom. Je to veľké, napraktické na montáž a demontáž, časom to stráca na účinnosti. A nie je to ani tichšie ani účinnejšie ako AOI. A stále to fúka teplý vzduch do case.

http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/p ... je--3.html
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 8. 12. 2019 20:46

feanoor: protože alespoň u Intelu to znamená kupovat K procesory a lepší desky a výkon navíc dnes není tak potřeba jako kdysi na Duronech a prvních Celeronech. Když necháme stranou úzkou skupinu lidí, tak je při dnešních výkonech procesorů nejčastěji brzda jinde.

Vodní chlazení je buď zaměřeno na výkon, tj. odvést rychle teplo od zdroje tepla do místa, kde se snadněji uchladí (CPU/GPU->radiátor) anebo kvůli tichu při chlazení celé sestavy. Dnes je nejhlučnější místo v kejsu herní grafika (při zatížení) a potichu ji vzduchem prostě neuchladíš (jistě se budu opakovat, ale tichý počítač je takový, u kterého nepoznáš podle hluku jestli jede nebo nejede).

Pemar: nevím jakou i9 máš, ale i9-9900K má TDP jen 95W, nevím jak roste při OC, ale není dávno doba, kdy výkonnější CPU měly TDP 130W a vzduchem se chladit daly. Na druhou stranu mít tvé zdroje, asi bych takové blbosti taky neřešil a dal si všude to nejlepší bez ohledu na cenu ;-).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2019 20:52

Neřeším TDP, ale aktuální výkon a spotřebu.

Tichý a výkonný jde trochu proti sobě, já preferuji tichý běh do okamžiku, kdy potřebuji výkon. A až ho nepotřebuji, pak chci zase ticho. Další téma je stabilita 24/7.

Jinak tyhle zkazky o tom, jak někdo nafotil s A7 III 2000 fotek mají jeden háček: kdybyste ve stejném režimu fotili třeba s Nikonem D500, dosáhli byste ještě o hodně lepší výsledek (3000 fotek je bez gripu při sériovém snímání celkem reálných). Pokud ale nebudete šetřit energii jako Holanďan jedoucí na dovolenou s Toyotou Prius, bude výsledek někde kolem hodnot CIPA. Ať budete dělat co chcete, budete cca na polovině D500, maximálně dvou třetinách (pokud Nikon nebude mít zapnutý SnapBridge). Tak to prostě je. Počítám aktuální fotky, nesčítám RAW a JPG na XQD a SD.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 12. 2019 20:59

TDP platí pre základné frekvencie procesora, aj môj i7 9700K ide ochotne až k 110W (a pri taktovaní sa dá vyštvať aj cez 130W)
Na nepretaktované a mierne pretaktované CPU stačí s rezervou vzduch (je aj dosť tichý), na taktovanie sa už hodí vodník, no dobrý výkon dá až nejaký väčší ako 120mm.
Do bedne sa dávajú ďalšie ventilátory kvôli chladeniu ostatných komponentov a aby tam vzduch lepšie prúdil ako tu už bolo písané.

OT k batérii: to máš nejak menej, tiež nepoužívam šetrenia, displeje idú nonstop, stabilizácia je vždy zapnutá, fotím na dve karty súčasne (2xRAW) - na svadbách a stužkových mením batérie medzi 2000-2400 fotkami (ešte ostáva v nich od 10 do 20%).
Teraz behám celý týždeň po vianočných trhoch a Mikulášoch, mám 42% zostatku po 790tich fotkách (veľká časť vonku na zime) - a to som ich na hlavnej karte prezeral a zamykal.
Potom je to naozaj veľmi individuálne,... s DSLR mám podobnú skúsenosť, ľuďom naokolo vydržal 6D možno 1000-1500 fotiek, mne skôr medzi 2000-2500, rekord bol cez 4000 (podobne aj A7R3 so skoro 4500 pri športe)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2019 21:25

Ona ta i9 má ohledně chlazení do ideálu daleko, ale snad ještě více se hřeje ta GeForce 2080 Super. V tomhle ohledu klasické Eizo bez 4K šetří spoustu peněz a energie. Hřeje se i zdroj.

Jinak nejsem zastánce šetření energii, raději fotím se zapnutým SnapBridge a kolikrát zapínám i Wifi, aby přenos soubor šel rychleji, což vybíjí baterie celkem rychle. Se SnapBridge se 2000 fotek bez gripu nedostanu ani náhodou, spíše tak na polovinu.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 12. 2019 21:28

na kazde dolezitejsie fotenie idem s 2x origo nabitymi bateriami. viac ako 700 fotiek (pol dna event) alebo 1200 fotiek (svadba) neurobim. ano, raz som nacvakal aj 1500 fotiek s AF-C a mal som este kopu baterie, ale na co mi to bude, aby som premazaval skoro rovnake fotky :)

pemar: zasa musis byt trosku objektivnejsi, zrkadlovka s fotenim cez hladacik ma lepsiu vydrz baterie, ako ked ja valim s bezzrkadlovkou a stale zapnutym LCD.

ale serie ma teraz jedna vec. doma mam novo postaveny desktop, ktory je pre mna dost dobry, aj hry na tom idu pekne a na "tyzdnovkach" v praci mam iba notebook i7 a teraz aby som co, isiel si zlozit dalsi rychly desktop? :D
lennyl_2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka