PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 22. 1. 2021 18:26

Blahozelam k skvelemu monitoru. Eizo je proste Eizo, aky si mal doteraz ?
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kirtap 22. 1. 2021 19:26

Díky, když jsem začínal vážněji s focením tak jsem koupil dell označení už nevím ale ips 27" za cca 18tis. později jsem dokoupil NEC EA274wmi a když jsem je postavil vedle sebe, tak jsem krátce před uplynutím záruky dell reklamoval protože bílá už nebyla bílá a nastavit to nějak nešlo. Vyměnili mi ho za o něco novější ale stejně nedosahoval úrovně NECu. Ale na filmy a internet to stačilo. Před časem jsem byl na Ws od eiza ohledně správy barev a tam jsem se zakoukal do tohodle. Přece jen je to pálka, ale oči se mi trochu zhoršují tak jsem se rozhoupal, když už jsem vyměnil PC. Zatím jsem ještě nic nedělal s fotkama abych to mohl posoudit, ale na první pohled je barevně s NEC téměř totožný. Ani nevím jestli dokážu rozeznat rozdíl mezi 8 a 10 bit. On už ten NEC byl v podstatě "profi" velmi dobře hodnocený monitor stavěný na úroveň Eiza, jen levnější a stále jsem s ním spokojen i po cca 6 letech.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 1. 2021 07:17

Jestli nevidíš rozdíl, tak bych si zkontroloval drivery na grafické kartě, kabely, a další věci, protože jsem v minulosti zaznamenal problémy například s GeForce kartami, že nepodporovaly 10 bitů, podporovaly to jen v kombinaci s DirectX a hrami, s fotografickým softwarem a levnějšími kartami byl problém, kvůli tomu se prodávalo Quadro nebo FirePro, kde tyto problémy nebyly. To samé kabely, s levnými z Datartu jsem měl problém s kompatibilitou vůči standardům. Má smysl věnovat pozornost i osvětlení v místnosti, případně si pořídit bočnice na monitor, pokud nevidíš rozdíl proti Dellu nebo BenQ, tak bych si nechal pro jistotu zkontrolovat oči u očního lékaře, to nemyslím urážlivě, obrovská spousta lidí má oční vady a neví o tom.

Jsou to drobné rozdíly v podání černá a bílá, v podání barev a stálosti barev a podsvícení, které by člověk měl nebo mohl vidět. Vynikne to i s objektivem, který má dobrý mikrokontrast. Rozdíl by mohl být vidět i při zobrazení kalibrační fotografie, používám tu od Foto Škoda.

Jinými slovy, když už člověk investuje do monitoru, měl by se podívat i na to okolo, jestli je to v pořádku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 1. 2021 08:19

Myslím si, že nájsť tie rozdiely na prvý pohľad je ťažké, najmä ak ide o dva dobre nastavené monitory. Aj keby bolo jeden za 600€ a druhý za 1800€. Neskôr si to človek viac všimne.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 23. 1. 2021 09:00

Pemar: jak je vidět na obrázku co jsem přikládal, tak 10bit mám funkční, nec jede na 8bit. Kabely jsem použil origo co dodalo eizo, i kvůli bočnicím jsem to eizo bral. Oční vadu nemám, k očnímu chodím, jen už začínám mít věk na "vetchozrakost". Najdu testovací fotku a zkusím nafotit ty monitory vedle sebe. Na první pohled je ten obraz barevnější ale jestli má skutečně 1,07 miliardy oproti 16,7 milionu asi nedokážu posoudit ;-) Jako pozadí mám čb fotku a tam rozdíl není :D ,jen dell ji zobrazuje s barevným nádechem. Jdu hledat tu fotku.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 23. 1. 2021 09:08

Dnes rano som z nudy teraz dokoncil cistenie PC, vyfukal som vnutro stlacenym vzduchom, vycistil filtre - bolo v nich prachu pozehnane. Musim uznat, ze Fractal design ma tie skrine poriesene naozaj super.
Este otazka: aku mys pouzivate (v suvislosti s editaciou fotiek) ? Ja mam uz treti rok Logitech MX Master a musim povedat, ze je naozaj perfektna - od ergonomie cez funkcnost.
Cital som, ze ergonomicky su vraj prirodzenejsie vertikalne mysi, ale neviem, nikdy som neskusal.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 23. 1. 2021 09:34

Vertikální myš mi nesedla. Třeba při ořezu fotky to bylo takové "nepřirozené". Tak jsem se po pár dnech vrátila k logitechu. Ale záleží na zvyku.
Moto One Vision
Sony A6100, A7S, A7R2, Panasonic G80
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 23. 1. 2021 09:38

Já mám polo-vertikální myš a fakt to funguje, od té doby nemám problémy s bolestí zápěstí. I klávesnici mám ergonomickou - půlenou, aby šlachy nebyly v tenzi. Je to set Sculpt desktop od MS a navíc je to i fotogenický :).

Obrázek
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 23. 1. 2021 09:42

Taky mám mx master a jsem spokojen, jen mně štve výdrž baterie, po dvou letech jsem ji měnil, ale asi za nějaký aušus, protože vydrží s bídou týden. Klávesnice K800 naproti tomu vydrží měsíce.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 23. 1. 2021 09:44

Asi naozaj vadny kus, moju MX master dobijam ani neviem ako casto, mozno raz za 1,5 mesiaca. A to ju mam uz treti rok.

-- 23. 1. 2021 10:10 --

Kirtap píše: Klávesnice K800 naproti tomu vydrží měsíce.

Som mal radsej drzat klapacku :oops: S tou klavesnicou si ma teda navnadil. Aktualne pouzivam nejaku od HP, je sice OK a baterku som este nemenil, ale je dost hlucna.
Prave pozeram na Logitech Craft a asi ju dam do kosika...no ale 140€ je celkom dost.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kirtap 23. 1. 2021 10:15

Zkusím vložit odkaz na fotku monitorů s testovací fotkou. Vpravo je eizo, rozdíl tam je vidět ale není ten nec na tom zas tak špatně. https://ibb.co/SPk8WJ8

jj, klávesnice je super, taky jsem hlouho váhal, hlavně proto že není dostupná s originálním českým popisem. Nějak to dodatečně dodělávají.

-- 23. 1. 2021 10:24 --

K myši jsem si pořídil podložku Elbowpad, nemám ji ani tak na zápěstí jako spíš aby mi loket neležel na stole, z toho mně dost často bolel. Mám stůl do L takže mám ruku položenou na stole.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 23. 1. 2021 11:00

Kirtap
Ještě si zkontroluj, zda je nastaven barevný profil monitoru taky v softwaru na úpravu fotek, který používáš.
Produkty Adobe to umí defaultně, ale třeba v Canon DPP jsem to tam musel nastavit ručně.

Myš používám vertikální od Connect It, a mohu doporučit. Hlavně jsem si taky zvykl na boční tlačítka zpět a vpřed, což je super v prohlížeči.
Klávesnici mám teď novou mechaniku HyperX Alloy Origins se spínači Aqua. Je samozřejmě poměrně hlučná, ale její zpracování je skvělé. Jako kdyby na stole ležela cihla.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 23. 1. 2021 11:10

Prý si to ten monitor díky usb propojení a programu celé ošéfuje sám, ale v pondělí to ještě projdeme. Někde jsem jen dočetl, že v PS se má zapnout něco 30bitového tak jsem to udělal. Canon DPP už nepoužívám.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 23. 1. 2021 12:06

Tak jsem si před chvílí vyzvedl nový MacBook Air a valím bulvy. S Macem jsem naposledy přišel do styku někdy před 20 lety a i to jenom občas.

Zato dcera se do toho pustila bez bázně a hany.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 1. 2021 12:27

Z trochu jiného soudku - tentokrát software a to pro Mac i Windows...
Asi před týdnem rozjela velkou (až překvapivou) akci Affinity, pro focení známá svým Affinity Photo, ale zajímavý je i Draw a pro někoho i Publisher.
Zaprvé se zásadně protáhla možnost trialu - dosud byli v tomto až lehce nevstřícní, jen 10 dní, nyní je to ale rozšířeno na 90 dní, což už je na seriózní vyzkoušení víc než dost. Zadruhé je na nejasnou dobu akční sleva na 50% - to je až k nas..ní pro někoho, kdo využil akci před koncem roku s cca 30% slevou, ale nové zájemce to potěší. Více viz https://affinity.serif.com/en-us/suppor ... community/ .
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka