PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 11. 2019 20:12

jasnee, to bude asi ono! pamate totiz doska pustala v default na 2.133 HMz. ja som iba rucne prehodil frekvenciu na 3.600, ale nezamyslal som sa nad zmenou napatia, toboz ze by som hladal v BIOSe polozku pre vyber XMP profilu.
...zaujimave ale je, ze cca dva tyzdne PC bezal v pohode aj na 3.600, vcera akurat prestal bootovat SSD v prvom slote. po naflashovani noveho BIOSu sa uz PC vobec nerozbehol, ked som mu nastavil pamate na 3.600. asi blbuvzdorna ochrana (skrz napatie).

tu je to aj popisane od vyrobcu:
https://31cad9c3-8fbb-4c77-8527-01daecc ... 398dd7.pdf

skoda, ze uz som tyzden v praci mimo domov, mozem sa tomu venovat az potom.

zatazovy test aky doporucujes? predstavujem si to, ze stiahnem z webu daku aplikaciu, co bude robit dake vypocty/renderovanie a necham to bezat podla casoveho vyberu co tam bude k dispozicii...
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 11. 2019 21:52

Jak jsem psal, volí se délka testování podle časových možnosti a požadavků na stabilitu od 24 až do 72 hodin, u procesoru jsou na zvolenou dobu zatížena všechna jádra například programem Prime95. Pokud program zahlásí chybu, sestava testem neprošla. Operační paměť bych na zvolenou dobu testoval například programem Memtest bootovaným z CD. Pokud program zahlásí chybu, sestava testem neprošla. Grafickou kartu bych testoval třeba programem Furmark v extreme burn módu. Pokud program zahlásí chybu nebo jsou viditelné chyby v obraze, sestava testem neprošla.Na harddisk jsem míval HD Tune. Pokud program zahlásí chybu nebo není možné test dokončit, sestava testem neprošla.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 11. 2019 22:45

fajn info. si to zapisem.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 30. 11. 2019 05:47

No Pemar asi testuje PC pre NATO servery :) Oveľa slabším miestom je často neodladený soft alebo samotný Win. Každá aktualizácia zo sebou prináša často vážne problémy ktoré sa lepia aktualizáciami až do ďalšej aktualizácie, a potom sa kolotoč opakuje :) To že niečo neprejde testom, nemusí byť vina HW, ale napr. ovládača, ktorý síce môže byť najnovší ale práve napr. s danou GPU si celkom nerozumie.
Brácha je notorický upgrejdovač BIOSu, a veru často sa musí vracať do predtým fungujúcej verzie.
Existuju tiež programy, ktoré sú svojou nestabilitou povestné.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atti.hombre 30. 11. 2019 06:57

No ASUS dosky nemajú XMP profily- volá sa to D.O.C.P. a tam ked zvolíš 3600MHz tak automaticky zmení napätie na 1,35V ... ani ma nenapadlo,že nejdeš cez profily... druhá vec ktorá ťa potrápi ( nemusí ) po každej aktualizácii je ten škodlivý soft od mrkvosoftu- W10 ... :mrgreen:
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2019 07:39

Atti.hombre: máš pravdu, u Asus desek se XMP jmenuje D.O.C.P., zapomněl jsem na to, Asus (aušus) jsem už asi 10 let do desktopu nepoužil. Nicméně, princip je stejný, nastavíš profil a “máš hotovo”. A nebo také ne, když máš nekvalitní nebo ne úplně nekompatibilní komponenty, BIOS nebo něco jiného.

Ovladače jsou kapitola sama o sobě, přes SW si hlídám jejich aktualizace. S Windows 10 problémy jsou, proto neaktualizuji hned po vydání, ale čekám pár dni, jaké kdo začne hlásit problémy, podle charakteru se rozhodnu, jestli je to pro mne relevantní. Více problémů jsme měl aktuálně s aktualizacemi iOS.

S tím testováním mi to přijde normální, protože mám všechny počítače přetaktované a protože manželka (poté, co si pořídím nový desktop) ho se synem používají skoro 24/7, protože manželka vstává brzy a syn jde spát v noci a navíc ho ani nevypínají (to musím udělat aspoň občas já). Kromě toho, pokud desktop nejede stabilně na začátku, jak chcete zajistit, aby byl stabilní i po letech? Takže správně bych měl zátěžové testy opakovat, což se přiznám, že nedělám.

Jinak stále uvažuji o tom, že bych i desktop měl od Applu, ale výběr je u nich aktuálně bídný, zkoušel jsem jeden iMac (ten nejlevnější za 139 tisíc) a byl jsem spokojený jen do doby, než jsem ho zatížil. Při nižší zátěži ale běžel tiše a rychle, třeba Focal Pro běží na MacOS lépe, než na Windows. Apple teď představil nové MacPro, nicméně očekávané ceny jsou mimo limit, který jsem ochotný zaplatit. Hodně mých fotografických kamarádů uvažuje o zrušení notebooku a přechodu na 13 palcový iPad Pro. Já zatím zůstávám u toho menšího, pasuje mi do kapsy u fotobatohu, ale už to neutáhne Polarr s 44 Mpx RAWy z D850.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 30. 11. 2019 10:54

No mne sa to zdá len zbytočne dlhé testovanie v plnej záťaži, v reále 72 hodín v Prime ? Na plné gule ? Keď si kúpim nové auto asi s ním nepôjdem na 24 hod. LeMans :)
Osobne odporúčam pre domáce použitie AIDU 64, všetky potrebné testy tam sú, a ak je niečo prehnané v pretaktovaní, padne to oveľa skôr ako v 71 hodine....
Okrem toho u non ECC pamätí občas k chybe dôjde, ale pre domáce použitie to nehrá rolu.
Aj kremíkove nebo sa dá dosiahnúť, a tým rýchlejšie to stárne, čím vyššie napätie a pretaktovanie. Postupne ten dosiahnuteľný strop bude klesať. Mal som Intel i7 2,66 Ghz overlock na 4 Ghz, po pár rokoch už len 3,7 Ghz. AMD podľa mňa nemá veľký zmysel španovať, narastie spotreba,teplota a výkon len minimálne. Je to skôr hobby, no nevyžmýkaj z mála peňazí viacej muziky..:)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2019 12:38

U Intelu to ještě relativně smysl dávalo, je pravda, že u toho Ryzenu to tak jednoznačné není, ale něco z něj vymáčknout také dá, třeba z Threadripperů, ale často se končí tak 0,2 GHz a více pod Intelem. Druhý problém Ryzenu býval rovnoměrný výkon vláken, ale u posledních se to dost zlepšilo. A to řešení Apple se dvěma Xeony také není tak blbé, jak se na první pohled zdá.

Já mám desktop tak 1-2 roky, maximálně 3, pak ho posouvám manželce a synovi a ten jejich jde babičce a i přes přetaktováni zatím vždy vydržely, on u manželky ani u babičky neběží pod nějakou větší zátěží, takže není co řešit. Jak na tom bude AMD Ryzen s dlouhodobou stabilitou a vydrží, to se teprve ukáže.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 11. 2019 19:17

trosku sa ta debata posunula inam...na zaciatku sme pisali, aky pocitac je dostatocny (ako pre koho) a za ake peniaze na upravu fotiek...pretaktovanie neriesim.
do toho sa mi zamotalo, ze PC zacal blbnut, takze to poriesim dufam tym nastavenim pamati (napatia) :)

pozeral som poslednu ponuku v Black Friday na Capture One Pro pre Sony, ale stale mi to pride dost drahe (149euro ci kolko). ratam, ze to je ale stand alone instalacia. plus je k tomu buduci update na verziu 20.
co na to poviete ?

https://www.captureone.com/en/store
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 30. 11. 2019 19:26

Pokial ostanes len pri Sony, tak je ta cena asi OK.
Ja som C1 velmi kratko skusal, ale mal som silny blok (mozno skor psychicky), jednoducho som nemal volu ucit sa nove postupy. Som v ramci LR spohodlnel :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 11. 2019 20:45

tak som precital strohy manual k doske a pozeral dake videa na yotubue a je to primitivne :-D
hned na uvodnej stranke BIOS si zvolim D.O.C.P. profil pamati, takze pojdem origos na 3.600 MHz, huraaa a este stukne na QFan Control - hromadne sa oznaci Silent a finito.
uz aby som bol doma a pustim testy.

PS: este si vypnem interny kodek zvukovky, kedze mam dokupeny Sound Blaster Audigy RX.

BIOS.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2019 21:09

Hm, koukám na to napětí 1,464 V a 3800 MHz.

Pro srovnání: u sebe aktuálně vidím 1,35 V a 4795 MHz.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 11. 2019 21:19

to je print screen z youtube, iba ako ukazka, ze ako som bol slepy, ked som zlozil po dlhom case pre seba pocitac a co treba nastavit, aby to islo dobre :)

ty mas tusim iba Intel procesory, ci ?
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2019 21:41

Zatím Intel, do budoucna se uvidí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 12. 2019 14:10

Intel a AMD maju trocha ine tie voltaze (AMD ma mierne vyssie).

Ak by si mal dobre teploty v zatazi, tak pokojne to nastaveie "Silent" este uprav - rucne posun maximalne otacky na vyssie teploty (mne napr. stacia asi 70% otacky na uchladenie pri dlhodobej zatazi), rezim Silent isiel uz pri 70°C na 100%, co bolo uplne zbytocne, aj tak sa teploty neprehupnu cez 80°C.
Taky iMac Pro s beznou pracovnou teplotou 95°C je iny pekac :D

edit: este musim doplnit, ze to ma aj zlu stranku - raz som behal okolo bedni, ze "co to tu tak divne huci", kym som si neuvedomil, ze to robi maly externy 2,5" disk, na ktory prave kopirujem fotky...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků