PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 11. 2020 08:32

Stan35: diky. ta X-Rite i1 Display nema ziadne hodnotenia na Alze, Pro verziu tam uplne zdr*bali. ale tak to nemusi byt smerodajne od tych zakaznikov. uz aj ta lacnejsia verzia sondy podla navodov na youtube co som videl robi kalibraciu dost rychlo (stare sondy spred rokov to merali niekedy aj hodiny zevraj).

pemar: jasne. neocakavam zazraky ako na EIZO. nikdy si nespominal ze mas externu sondu. to kalibrujes vstavanymi sondami v tych svojich drahsich monitoroch, ci iba od oka cez obrazky na monitore ?

tomashr: moc si ma nepotesil.
tu chalan ma sice SpiderX sondu, ale profil sa nahra priamo do Windows adresara, kde to potom bude brat minimalne web/zoner/LR, proste v ktorom softe mu navolim tu cestu nie?
sonda.jpg



proste ked si kupim vzdy dalsi novy monitor, dam ich vedla seba a od oka sa snazim rucne triafat RGB farby, aby to vyzeralo podobne.
27" Dell U2717D UltraSharp - jednoznacne vyborny monitor s najlepsim podanim farieb v tej cene podla mna
27" AOC Q27T Porsche Design - o dost lacnejsi ako Dell, nastavenim sa blizim k Dellu, farby su dost v pohode
24" Samsung S24R358 - toto mam na internet (ale to pc zvlada ako tak aj LR), ten monitor ma otrasne farby, uplne mimo cervenu a modru, tento by som chcel nastavit cez sondu, lebo rucne je to menej horsie ako horsie (je mozne, ze mu ani sonda nepomoze).

PS: tie TV co mam som iba ako bonus pocas nudenia chcel nastavit, nie su to ziadne drahe kusy ako od Sony,LG atd., pozeram na tom akurat tak spravy a Netflix filmy. tak na to sa zrejme uplne vykaslem.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 11. 2020 08:49

Tak třeba u toho Dellu bych i docela věřil, že tam pár procent k dobru ve věrnosti podání získáš, pokud máš slušný barvocit, tak ti to možná i něco přinese. Lidově řečeno se k tomu Eizu o kousek přiblížíš...
U AOC možná taky, ale u toho Samsungu prostě v úspěch moc nevěřím.
Prostě to ber tak, že barevná kalibrace je od toho, aby dobrý monitor byl ještě o trochu lepší a řeší věci typu kusových odchylek, dorovnání vlivů stárnutí atd. Tohle je naprosto reálné, spíš je na diskusi, zda to za ty peníze stojí, ale ryze technicky proč ne.
Naproti tomu představa, že uděláš z mizerného monitoru slušný se podaří daleko méně často, bohužel...

Jo a ještě poznámka - shodou okolností jsem se na ty sondy i přes můj rezervovaný postoj nedávno díval a na více místech jsem potkal X-rite PRO v kategorii "vrácené zboží" (tedy vratky ve 14ti dnech) za cenu blízkou té levnější Display verzi. Osobně mám s touto kategorií nákupů docela dobré zkušenosti, už jsem takto pořídil leccos...
Naposledy upravil tomashr dne 2. 11. 2020 08:55, celkově upraveno 1
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 11. 2020 08:54

Skus si sondu pozicat na 2-3 dni od Zola a uvidis ci je to ono, vyjde to 15€ na den.
Potom zhodnotis a uvidis ci to ma vyznam, ake to pridava radosti/starosti a o rok-dva mozes kupit bud novu/bazarovu alebo si znova len pozicat... https://www.fotozolo.sk/produkt/x-rite- ... -fotozolo/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 11. 2020 09:08

tomashr: tiez si myslim, ze ten smejd Samsung nerozchodim k lepsiemu.

Ondrej: logisticky to mam k Zolovi od cesty

take maju bohovske popisy, ze ani neviem ci je k tomu v cene soft (byt na stiahnutie). snad to za tie peniaze bude merat v rovnakej kvalite hm.
https://www.alza.sk/x-rite-i1-display-s ... 03.htm?o=3
https://www.alza.sk/datacolor-spyderx-p ... 04.htm?o=2
vyhoda je,ze Alzu mam po ruke v BA a mozem to vratit ked bude problem do tych 14dni. - to moze byt inak aj aky vypocitavy odrb od zakaznika, ze kupim, nastavim si monitor a vratim to
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 2. 11. 2020 09:24

Půjčit si sondu možná tak na to, abych zjistil, jestli jde monitor někam dotáhnout. Z dlouhodobého hlediska je iluze, že si vytvořím profil a mám vymalováno.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 11. 2020 09:33

Podle mne to bylo přesně takhle míněno - zkusit si, zda to má na daném monitoru vůbec smysl řešit a při úspěchu pořídit vlastní na pravidelnou údržbu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 2. 11. 2020 09:51

Dalším dobrým vodítkem může být zkusit si najít nějaké odborné recenze mých monitorů, kde se recenzent kalibrací zabýval a a jaký byl výsledek.

-- 2. 11. 2020 09:53 --

Já třeba vycházel v případě mého monitoru odsud: https://www.tftcentral.co.uk
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 11. 2020 18:33

diky. tusim aj na tftcentral som pozeral pred kupou ten moj DELL. v sRGB rezime ho slusne ohodnotili s tou kalibraciou z fabriky. u mna doma ma ale warm nadych, tak som to prepol na standardny mod.

uvidim, zrejme si sondu od niekoho pozicam,ako ju kupovat.

a tie televizie teda necham tak. aj tak by to bolo len take rozladovanie, ked maju HDR,HLG a neviem ake boosty na kontrast, keby som to vsetko vypol a ladil iba farby v RGB, bolo by to k nicomu.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Develop 2. 11. 2020 20:21

Dávám jeden tip na slušný monitor za zaplatitelnou cenu: https://www.prad.de/testberichte/test-i ... llrounder/
Develop
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 11. 2020 20:27

Tip je to dobrý, ale v téhle cenově kategorii lítá kvalita jako prádlo ve větru, jeden kus může být dobrý a další ne, za nízkou cenu Číňan žádné zázraky neudělá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Develop 2. 11. 2020 21:21

Jasně, obecně se to tak dá říct. Iiyama jako taková je japonská společnost založená v roce 1972. Jejich monitory jsme na firmě používali již před více než 20 lety a pokud si vzpomínám, tak poruchovost byla minimální. Teď v kancelářích máme především DELL Ultrasharpy a HP Elite. Odkaz jsem dal hlavně taky kvůli tomu, že Prad.de dělá slušné testy monitorů, tak někomu může pomoct, udělat si o nějakém obrázek.
Jinak samo, EIZO je EIZO, ty u nás používají grafici, nicméně cena je většinou pro hobby fotografa mimo.
Develop
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 11. 2020 21:57

Eizo ColorEdge CS2420 se dá koupit za cenu jednoho lepšího objektivu, tj. cca za dvojnásobek toho od Iiyama. Tohle EIZO nám doma funguje roky a šlape jako nové, aktuálně bych neměnil ani za dražší BenQ nebo Apple.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 11. 2020 22:47

Základní modely pro fotografy od Eiza jsou podle mě super volba, ale člověk se musí smířit s tím, že nedostane monitor s ohromujícími parametry. Za rozumné peníze to bude jen do 24 palců a 1920x1200. Mám 22 palcové Eizo S2243W už asi 8 let, stál kolem 13 tisíc, má bytelnou konstrukci, stále výborný obraz 1920x1200, 95 % AdobeRGB, PVA panel rozhodně nepovažuju u téhle uhlopříčky za vadu, klidně s ním budu žít dalších 5 let. Když ho srovnám s fotografickými modely od HP, které jsme v té době kupovali do kanceláří, tak to moje Eizo si stále drží krásný obraz, zatímco HPčka už se mi moc nezdají a mít je doma, už jsou dávno vyměněná. Těžko říct, jak bych se rozhodoval dnes, kdybych musel koupit monitor, protože doba si žádá vyšší rozlišení než full HD a nabídka např 27palcových 4k monitorů je docela zajímavá. Nejspíš bych ale dal přednost kancelářskému Eizu s pouze sRGB před suprdupr fotomonitorem od LG, HP nebo Dellu s podobnou cenovkou.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 11. 2020 06:49

Mně udělalo tohle základní Eizo dobrou službu a ověřil jsem si na něm přednosti EIZO monitorů, že to nejsou marketingové kecy. S dalším desktopem jsem tenhle monitor nechal u původního desktopu a upgradoval na 4K a větší uhlopříčku, ale pořád by mi ten původní stačil na to, abych na něm přesně upravil barvy, jen jsou na něm o kousek hůře vidět detaily. Kromě homogenního podsvícení beru jako výhodu i to, že rozliší i jemné odstíny barev a je v ploše barevně stálý.

U modelů od Dellu nebo BenQ bych měl levnější přechod na vyšší uhlopříčku nebo 4K, u Applu bych za hříšné peníze měl i 5K, ale o té barevné stálosti a věrnosti bych si mohl nechat zdát a/nebo bych je musel (hlavně Dell, BenQ a HP) často kalibrovat. Ty EIZO monitory mají v sobě kalibraci a ani po letech nemám potřebu je rekalibrovat, a to jsem na barvy dost citlivý.

Další výhodou je dobrá spolupráce s displeji od Applu, ty mají také celkem přesné barvy, takže když upravím barvy na iPadu nebo MacBooku, tak na 95% sedí a na EIZO ladím jen fotky založené na tonalitě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 3. 11. 2020 07:04

Asi vsetko uz bolo povedane, tak len pridam za mna:
- v 2014 som kupil vo vypredaji (120€ na Alze) kancelarske Eizo s S-TN panelom, 22"", 16:10. Uz to bol enormny skok oproti farbam na notebookoch, ktore som pouzival,
- v 2016 som kupil Eizo CS230, ktore pouzivam dodnes a neviem si ho vynachvalit.
Myslim, ze kazdy tu na fore investoval nemalo penazi do fotakov a skiel, preco potom na upravu fotiek, co je cinnost pri ktorej sa stravi viac casu ako fotenim samotnym, nedopriat si kvalitu bez kopromisov ?!
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků