PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2019 07:41

Podle mých zkušeností byly dva momenty, kdy jsem začal být citlivější na výkon počítače: zaprvé, když jsem si koupil 4K Eizo, to zvýšilo význam GPU a za druhé, když jsem koupil D850 a začal importovat a zpracovávat 44 Mpx soubory (každý má zhruba 50 MB, což cca zdvojnásobilo běžné časy, to jsem začal vnímat a začalo to být otravné, hlavně u plné 128 GB karty, takže jsem jednak začal fotky zpracovávat průběžněji a nebo začal D850 přepínat na 24 Mpx, což ale moc nejde třeba u sportu vždy kvůli zpomalení D850). S běžným Eizo monitorem a s 24 Mpx RAWy mi bohatě stačí záložní i7 Kaby Lake s SSD NVMe a GeForce 1060 grafikou. Ceny a navýšený výkon nejsou úměrné, podle mého hrubého odhadu jsem získal přechodem na i9 a GeForce 2080 Super asi o třetinu (maximálně o polovinu rychlejší odezvy, např. ukládání PRIME odšumu zrychlení ze 17s na 13s). U Apple poměr ceny a výkonu vidím ještě kritičtěji, s výjimkou nového iPadu Pro, který vnímám jako alternativu notebooku a ne jako desktop.

Další důvod byl DxO PhotoLab, ten program se mi velmi líbí a plně mi nahrazuje Adobe, ale potřebuje dostatečný výpočetní výkon, jinak je odezva pomalejší, než na co je zvyklý člověk z jiných programů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 12. 2019 08:38

V LR bol skok z toho PC 2013 na PC 2018 obrovsky - casy vsetkych uloh sa skratili na menej ako 1/2, niektore mozno aj na 1/3 z povodnych (rovnaka verzia LR). Aktualny pocitac je pri spracovavani 42Mpx fotiek rychlejsi, nez bol ten predchadzajuci s 20Mpx. Zalezi to ale dost aj od SW ako vyuziva dostupny HW.
LR je v tomto vyborny (PS zaostava vyrazne) a do buducna dufam zapoja graficke karty este viac, ako je tomu teraz.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2019 09:24

V tom bude asi Lightroom aktuálně lepší, protože u DxO například vůbec nevidím rozdíl mezi tím, když mám není nemá zaškrtnuto OpenCL. Ale už jsem si na DxO za ty roky tak zvykl, že se nechci vracet k Lightroomu, navíc se údajně připravuje i verze pro iPad Pro, to b se mi velmi líbilo, pokud to bude fungovat, protože RAWy z D850 z Polarru mi na iPadu Pro padají a na desktopu běží super rychle, tak DxO na IPadOS moc nevěřím.

Ty RAWy z 44 Mpx jsou trochu opruz, nedovedu si představit obdobně zpracování 60 Mpx nebo dokonce 100 Mpx, ale asi je to sila zvyku, pokud je někdo ochotný akceptovat odezvy notebooku, tak mu to nebude dělat problém.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 12. 2019 11:36

Už jsem to tady uváděl, ty omezení DxO vs. Adobe mi přindou úplně naopak. Práci v DxO zvládám (s určitou dávkou tolerance) i na svým deset let starým křápu. Adobe je ale na něm na předčasný zešedivění, těch kafí bych si mezitím uvařil desítky.
PS: Ironií je, že novej počítač už trůní doma. Potřeboval jsem ale ještě dodělat dávku fotek a nechtěl jsem se zdržovat zprovozněním, instalacema a kongigurací... Asi jsem měl...
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 12. 2019 12:49

Ak máš LR Classic CC, tak mu nový HW určite výrazne pomôže.
Ak ide o LR6, tak ten má svoje limity a je výrazne pomalší od novších verzií (zlepšenia sa týkajú úplne všetkého, najviac však vylepšili exporty a náhľady).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 12. 2019 13:05

Dělám v PS6 + ACR (teda tam už teď spíš ne).
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2019 13:39

Já už nemám srovnání, Lightroom mám jen na iPadu. V tom DxO může záležet na tom, jaké úpravy nejčastěji děláš a z jakých výchozích souborů, 100 MB soubor ze Sony A7r IV to asi nebude :-).

Jinak pro zajímavost:

https://www.notebookcheck.net/9900K-vs- ... 596.0.html
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod papun 4. 12. 2019 19:57

K mému požadavky, který jsem tu již dával. Pro připomenutí, žádné hry a nejvyšší level má být uprava fotek: PS + LR.

Stačí 4 jádra?
A vystačím si v začátku s integrovanou grafickou kartou? S tím, že bych pak časem udělal upgrade?
Kolik paměti RAM je základ pro rozumnou práci?

Díky
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2019 20:12

Minimalni požadavky na Photoshop nebo Lightroom není těžké najít: Procesor Intel® nebo AMD s 64bitovou podporou s frekvencí 2 GHz nebo vyšší, operační systém Microsoft Windows 7 s aktualizací Service Pack 1 (64bitový), Windows 10, aktualizace z října 2018 (64bitová verze 1809 nebo novější), RAM 2 GB nebo více RAM (doporučeno 8 GB), grafika nVidia GeForce GTX 1050 nebo ekvivalentní; doporučena nVidia GeForce GTX 1660 nebo Quadro T1000, s podporou rozhraní OpenGL 3.3 a DirectX 10 nebo novějšího, 2 GB volného místa na pevném disku.

Poběží to? S největší pravděpodobností ano. Poběží to rychle? To bude záležet na tom, s čím se to bude porovnávat. Žádný oběd není zadarmo.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod papun 4. 12. 2019 20:19

Minimální požadavek neřeším. Teď mám Intel Core 2x3 GHz a 4 GB paměti GeForce GT630 2 GB. Jede to. Úpravy se tak nějak dají, ale spouštění, exporty, prohlížení RAWu a případná další spuštěná aplikace už moc nejde. A po exportu se to celé rozseká a musím restartovat.

Já chci něco co bude šlapat rozumně na úrovni, ale nemusí to být Dukovany......
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2019 20:39

Takže minimální požadavek je jasný. Horní hranice teoreticky neexistuje, prakticky se pro amatéra fotografa bude pohybovat někdo kolem mojí sestavy nebo ceny za iMac od Apple, to ty ale neřešíš, tyhle peníze nejsou ekvivalentní tvému způsobu použití. Takže na to chceš pořídit podobné dělo za zlomek ceny.

A vidíš, svým způsobem máš štěstí, protože ono to “jde”. Když se podíváš na sestavy, co má Lennyl2 nebo Ondřej Bobek, tak to je ta cesta: Ryzen 5, grafika aspoň 1660, SSD aspoň 256 GB, NVMe, aspoň 16 GB RAM, přetaktované na vyšší frekvenci a sestavit si to sám.

A dá ještě více “ušetřit”: skříň, zdroj, chlazení, ... očesat a dražší potřebné komponenty koupit v akci, ideálně z polského nebo čínského e-shopu. Moc velké riziko? Tak dobře, koupit to v Alza a nechat si to za 399 Kč se zárukou sestavit. Už hotové najdeš mezi herními, se základní grafikou začínají někde kolem 17 tisíc korun, třeba HP Pavilion Gaming 690 za 17 696 Kč.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 4. 12. 2019 20:55

papun: moderny procesor 4jadra a viac vyrazne prekona stare generacie. dnes sa asi najviac vyplati AMD, kde napr. Ryzen 5 3600 je cenovo na urovni 4jadroveho i5 a vykonom az za i7

GIGABYTE B450 AORUS ELITE - 101 €
AMD RYZEN 5 3600 6jadier/12vlakien - 210 €
Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16 1.2V, XMP 2.0 - 61 €
ADATA XPG SX8200 Pro SSD 256 GB PCIe 3.0 ×4, NVMe 1.3, čítanie až 3500MB/s, zápis až 3000MB/s, náhodné čítanie 220000/zápis 290000 IOPS, 3D TLC NAND technológia - 48 €
GIGABYTE GeForce GTX 1050 OC Low Profile 2GB GDDR5 (7008MHz) PCIe 3.0 ×16, 128-bit - 101 €
zdroj 500W + MidiATX - 75 €
-------------------------------------------------------------
spolu - 596 € = 15 209,92 CZK

a ako som tu nedavno daval svoje merania: import/zakladne upravy/export 42MPx RAW fotiek z A7R3 zozral maximalne 13GB RAM v Adobe Lightroom Classic CC + Windows 10Pro.
...integrovana grafika je na inych procesoroch a to by som uz asi neriesil, pri zakladnej GF GTX (a prinesie lepsi vykon ako za rovnake peniaze Radeon RX 550 od AMD) sa ti uz nebude "trapit" graficke rozhranie systemu.

UPDATE: zaplatena sluzba zlozenia PC na Alze ma az privela negativnych hodnoteni (PC neslo, mrzlo, nebolo upratane kablovanie) ze som si to hned rozmyslel a zlozil si to sam.

pemar: pre tu srandu som si pustil cinebench, je to tak na pobavenie skor. cez vikend si to pustim na desktope, ratam tak 4-6x lepsi vykon.
test.jpg
Naposledy upravil lennyl_2 dne 4. 12. 2019 21:12, celkově upraveno 4
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papun 4. 12. 2019 21:03

Děkuji za konstruktivní odpověď. A ta cenovka 15.000,- cca je přijatelná.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2019 21:20

U Cinebench r20 je to na notebook celkem normální výsledek.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 12. 2019 10:53

Já kupoval prakticky teď toto:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... O4013LLE06
+ kabelová redukce DP - DVI (tuším 0,9m)
+ Arctic P12 PWR
+ rozdvojky na větráčky
+ prodlužky na větráčky

V reálu to vyšlo levněji, nekupoval jsem to na tom odkazu.
Optimalizoval jsem to na tichý provoz, šlo by na tom relativně dost ušetřit:
- RAM jen 16 GB (32 GB jsem koupil čistě jen z důvodu, aby mi zůstaly volný sloty)
- relativně kvalitní skříň za poloviční cenu
- SSD na systém s poloviční kapacitou
- místo SSD úložiště klasický HDD (SSD jsem bral jen kvůli tichu)
- méně větráčků
To bys pak byl někde v rozmezí 20-25 000,-.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků