PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 25. 5. 2021 14:16

asi to nerozbehas, ak ti priamo vyrobca nevie predat taky USB dongle, alebo to nepodporuje HW ta mys.

ja mam Logitech MX3 Master mys a k nej bol USB dongle, zoberie to aj klavesnicu Logitech MX keys.
ale ked som skusal druhu Logitech mys G603 Lightspeed, tak uz ju nevedelo pripojit. ta mys ma proste svoj/iny USB dongle.

takze mam v PC aj notebooku zapichnute tie Logitech USB dongle a MX mys/klavesnicu mozem pouzivat na oboch. to chces aj ty, mys vyuzit na viacerych pocitacoch.
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 5. 2021 14:31

Chápu to dobře, že j jednom máš přijímač, co byl ke klávesnici, a ve druhým ten, co byl v myši, přičemž každý z nich lze spárovat s myší i klávesnicí?
To bohužel není můj případ (myš Trust, klávesnice Logitech).
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 25. 5. 2021 16:54

jj, mam to ako pises. akurat ze ina rada Logitech mysi mi uz nejde s tym sparovat.
tebe to nepojde tak isto, asi. toboz, ked mas ine znacky, hmm...alebo dakym softom? ake ked uz to nemas na zaciatku HW spojene, tak ako ? este ma napadlo mys sparovat aspon s notebookom cez BT co byva v ntb, ci ?
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 5. 2021 09:22

Scuti píše:Flor.cz
OK, díky za info. Nevěděl jsem tu hodně dobrou cenu...

Mohu potvrdit, že Photoshop CS6 už je docela dobrý i z pohledu roku 2021. Rozdíl proti současnému je sice značný, to zas ne že ne, nicméně už je to řekněme "dost dobré". V této verzi už docela dobře šlapaly z mého pohledu zásadní content-aware funkce atd.
CS3 už bych dnes fakt za každou cenu nedržel, tam už opravdu současné Affinity a další alternativy jsou v lecčem i lepší, s CS6 bych ale existovat dokázal.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2021 15:29

Capture One má údajně už nativní podporu pro Apple MacBook M1.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2021 16:39

Pokud by vás to zajímalo, pár poznámek po cca týdenním užívání nového iPadu Pro 2021. Abych pravdu řekl, mám z něho tak trochu smíšené pocity, ale nic zásadně nového k němu neřeknu:

Pozitivně hodnotím výkon. Bez zaváhání zvládá všechno, včetně úprav 50 MB souborů z 44 Mpx Nikonu D850. Výrazně méně se hřeje, ani naznak sekání se nebo pádu aplikací. Výrazně rychleji mi běží data, přes T-mobile mám běžně rychlost nějakých 50-70 MB/s, což má sice k 5G síti daleko, ale běží to rychleji, než starý tablet. Tohle bude výhoda na dovolených, kde bude rychlý internet. Pozitivně hodnotím Apple Pencil 2, je jednodušší na manipulaci, funguje bezvadně a kupodivu drží na iPadu dobře, nepadá. Pozitivně hodnotím Thunderbolt, jednak rychlost a i to, že jsem zatím nezaznamenal technický problém. Pozitivní je, jak rychle iPad M1 reaguje, odezva mi přijde v tom lepší, než u MBP a MBA. Pozitivní je i cca dvojnásobná výdrž baterie (nechápu proč).

Ale bez negativ to není. Asi největším je hmotnost. Asi jsem udělal chybu, koupil jsem neoriginální pouzdro a ono kryje přední a zadní stranu (to je dobře !), ale váží 230 gramů (a to je špatně), hmotnost s pouzdrem mám 700 gramů a to se mi nelíbí, asi budu muset koupit originál. Druhým negativem je umístění kamery na Face-ID, na levé straně v místech, kde tablet přirozeně držím, ta kamera měla být nahoře. Třetím největším problémem je nabídka aplikací (programů), která by byla stejná na desktopu i na iPadu, pokud člověk nechce Lightroom nebo Affinity Pro. Takže používám stejné aplikace jako dříve a čekám, až bude DxO i na tabletu. MacOS by asi nebyl dobrým řešením, aspoň v původní podobě, kvůli rozdílu používání (dotykové ovládání a Pencil vs klávesnice a myš).

Jinými slovy, ti, co říkali, že iPad mi plně nenahradí MacBook, měli pravdu. Hmotností a výkonem jsem se k němu přiblížil, ale OS a programové vybavení jsou zatím až příliš odlišné, zůstávám u konceptu, že v čem začnu upravovat, v tom to i dokončím.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 5. 2021 16:46

Mimochodem co jsem četl, tak zrovna Lightroom má být na M1 Ipadu v některých věcech dokonce pomalejší než na staré generaci - bude to chtít také určitou optimalizaci...
U již optimalizovaných aplikací je vše OK, třeba u exportů videa z LumaFusion je proti předchozímu iPad Pro reportováno zrychlení až o 50%, ale úplná samozřejmost to není a i zde chvíli potrvá, než bude potenciál využit.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 30. 5. 2021 14:37

Nepatří to asi úplně do tohoto vlákna, nicméně za pozornost určitě stojí nový překladač od německé společnosti DeepL.
Ze zvědavosti jsem zkoušel a ta úroveň překladu je fakt udivující.
Na netu se množí články ve smyslu toho, že Google translator se musí před ní sklonit.
Doporučuju vyzkoušet

https://www.deepl.com/translator

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nece ... 6128?amp=1
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 5. 2021 17:07

Tohle mne zaujalo, díky !
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 30. 5. 2021 21:29

feanoor: On zas tak "novej" není. V oboru je to docela reference.
Ale jako u všeho - něco mu jde líp (až neuvěřitelně skvěle), něco hůř.

-- 30. 5. 2021 21:29 --

feanoor: On zas tak "novej" není. V oboru je to docela reference.
Ale jako u všeho - něco mu jde líp (až neuvěřitelně skvěle), něco hůř.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 30. 5. 2021 21:42

Ferin
já jsem o něm nevěděl, až teď je o něm asi širší povědomí, když v březnu byla implementována čeština.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 30. 5. 2021 22:04

Jo, to je fakt, že čeština je celkem nová. Jelo to předtím jen na 7-8 jazycích (v rámci EU).
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 31. 5. 2021 05:32

Znáte nějakou jinou podobně dobrou alternativu, která by pokrývaly všechny jazyky EU?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 1. 6. 2021 20:13

Teď jsem se na fstoppers díval na video:

Apple's M1 iPad Pro Can Comfortably Handle Canon EOS R5 Footage

To s čím bych souhlasil je fakt, že iPad M1 nemá s Lightroomem pro iPad žádnou práci. Žádné cukání, žádné trhání, žádné čekání, aspoň při běžných operacích, které jsem zkoušel před oddinstalováním LR. Jinak mi to video přijde takové ranně bezzcadlovkové, spousta nadšeni a málo technických faktů.

Druhé moje překvapeni je spotřeba, ono to vyplývá z architektury, ale stejně mne překvapí, když nabijím jednou za 2 nebo 3 dny.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 6. 2021 07:22

feanoor píše:Nepatří to asi úplně do tohoto vlákna, nicméně za pozornost určitě stojí nový překladač od německé společnosti DeepL.
Ze zvědavosti jsem zkoušel a ta úroveň překladu je fakt udivující.
Na netu se množí články ve smyslu toho, že Google translator se musí před ní sklonit.
Doporučuju vyzkoušet

https://www.deepl.com/translator

No nevím, zrovna jsem zase narazil na jeden totálně ujetý autopřeklad na FB, tak jsem zkusil originál hodit do DeepL a Google Translate a výsledek pro DeepL zas tak velkým úspěchem není.
Google to přeložil vcelku dobře (smysl zachován plně). Naproti tomu deepl například nezvládl zcela triviální slovo airfoil (profil křídla), což je normální slovníkový výraz bez jakéhokoli dvojsmyslu. Tohle mne docela zaskočilo - možná se více ponořili do logiky a kontextu, to nevylučuji, ale zas to zavání horším základem atd...
Druhý pokus ještě vtipnější - deepl přeložil " After Covid Period" jako " po uplynutí doby krytí", ehm... Google to měl dobře. A zrovna tohle je věc dost z té oblasti analýzy kontextu, kde by teoreticky měl být deepl lepší.

Dal jsem i další pokus pro změnu z němčiny - tam sice neudělal vyloženou chybou ani deepl ani google, ale kupodivu kontext a "logika výstupu" byla malinko učesanější u google.

Nevím, ale mě ten článek na seznamu přijde dost divný až podezřelý, to nadšení pro deepl prostě není v souladu s tím, co mi vychází při mých pokusech :-(

Dlužno ale dodat, že naprostá tragédie je interní překladač Facebooku, jeho výsledky jsou proti deepl i google bez nadsázky zcela ubohé :-(
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka