PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 1. 2022 22:50

yorg
Rozhodně doporučuji koupit procesor s integrovanou grafikou, zvláště v dnešní době.
I pokud bys měl externí grafiku, pořád je dobré tu integrovanou mít jako pojistku.

Na Ryzen 7 5800X bys musel koupit mnohem lepší chladič, je o dost dražší a bez grafiky.

7 3800X je starší generace ZENu, má vyšší TDP, nemá grafiku a je jen o 800 kč levnější, nedává to smysl

Těch 100% spolehlivosti má i ten Asus Tuf, nevím kde to Flor vidí, ale tím bych se vůbec nezabýval.
MSI B550M PRO-VDH je totální lowend deska určená pro kancelářská PC

Časování u RAM CL18, je pro tvé potřeby zcela v pohodě, význam by to mělo, kdybys byl hráč, tam bys mohl s CL16 mít pár FPS navíc.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 2. 1. 2022 22:52

Pánové, vy mi tedy dáváte zabrat. :-) Ale děkuji za to. :idea:

Vím, že lavíruji s cenou (holt penzista), ale je fakt, že zákl. deska MSI je cca o litr levnější než ASUS a Ryzen 7 5800X zas cca o litr dražší než 5700G a tak bych byl dokonce ještě stovku ušetřil.

Na ten kmitočet paměti jsem se už ptal výše. MSI deska má v popisu až 4400 (OC) MHz, ale odpovědí od atti.hombre bylo že 3600MHz je ideal. Tak teď nevím. Mám alespoň o čem přemýšlet.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 1. 2022 22:56

Dát Ryzen 7 5800X na desku MSI B550M PRO-VDH je naprostý nesmysl.

atti.hombre má pravdu, RAM 3600 MHz je ideál

CL18
https://www.czc.cz/kingston-fury-beast- ... 55/produkt

CL16, ale nejsou nyní skladem
https://www.czc.cz/kingston-fury-renega ... 22/produkt
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 2. 1. 2022 23:04

OK, dík. Předpokládám, že CL16 jsou pro danou frekvenci vhodnější.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 1. 2022 23:07

Nejsou vhodnější, jsou rychlejší, ale nepoznáš to.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 2. 1. 2022 23:11

Díky.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 2. 1. 2022 23:34

TDP Ryzen 7 5800X je velmi podobné jako u stávajícího Intel Core i5-750 (navíc přetaktovaného) a chladič to zvládá. Lepší chladič by se ale určitě hodil už jen kvůli směru proudění vzduchu.

S tou spolehlivostí jsem se přehlédl, 98% má ASUS TUF GAMING B550M-PLUS. Já už mám asi třetí desku s cenou pod dva tisíce a nikdy jsem neměl nejmenší problém. Koneckonců ta spolehlivost na CZC mluví za vše. Chipset je stejný, takže i výkonově jsou ty desky stejné. Herní desky by měly mít větší možnosti přetaktování, s čímž souvisí ty pasivní chladiče navíc. V případě potřeby se dá nalepovací pasivní chladič dokoupit v řádu desetikorun.

"Dát Ryzen 7 5800X na desku MSI B550M PRO-VDH je naprostý nesmysl."
Rád si přečtu konkrétní důvody.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 3. 1. 2022 13:07

Tak já právě s mojí sestavou slavím přesně rok používání. Dávám sem pro zajímavost i ceny komponent co mě to tenkrát stálo. PC šlape jak hodinky,anabáze s grafikou co jsem měl od nova se vyřešila výměnou za jinou,novou.
Výše zmiňované programy Topaz Sharpen a DeNoise mám taky a zpracování jedné fotky (10-15Mb) je teď řádově 5-10 sekund..Ve starým 13let PC to bylo i několik minut.

PC.jpg
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 1. 2022 14:05

Záleží na rozlišení foťáku a z toho pramenící velikosti RAWu, mám jednu fotku z D850 cca 50 MB.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 3. 1. 2022 19:01

Flor
podívej se jak je MSI B550M PRO-VDH řešená.
VRM heatsink je jen v části vlevo od procesoru, VRM nad paticí pro procesor nejsou chlazená vůbec.
Kdyby aspoň v té yorgově skříni byl dostatečný airflow i na ta horní VRM, ale to není. Má jeden fan na výfuk vzadu pod zdrojem a druhý intake fan vepředu dole. Krom toho vpravo nahoře vedle desky jsou koše pro DVD mechaniku, to opět bude bránit chlazení té napájecí kaskády.
Další negativní věcí je chladič procesoru, který díky své orientaci odebírá vzduch tomu větráku vzadu na výfuku ze skříně.
Nevím zda jsi měl někdy procesor na úrovni R7 5800X, ale tento musí být chlazen těmi nejlepšími vzduchovými chladiči na trhu, jako je Dark Rock Pro 4, Noctua NH-D15, Scythe Ninja atd. Mnozí na něj používají k chlazení vodníka. Má na rozdíl třeba od 9 5900X jen jeden čiplet, takže je těch jeho 8 jader na relativně malé ploše, a chladič má více práce.
MSI B550M PRO-VDH má jen 7 fází, 4+2+1. Ten procesor s ní v zátěži velmi razantně zacvičí.
Ta deska to asi nějak zvládne, ale VRM budou dostávat pěknou sodu. K tomu je tam ten PCIe 4.0x 4 SSD, to je další pěkná elektrárna. I vzhledem k formátu mATX se bude i čipset hodně hřát. Ten procesor nebude mít šanci jet v zátěži naplno, protože ten automatický overclocking AMD to prostě nepustí. Ta deska a to chlazení to bude škrtit.
Ten Asus TUF je střední řada Asusu (Prime, TUF, ROG), má 10 fází (8+2), a hlavně mají všechny heatsink. Všechny komponenty na té desce budou ve větším pohodlí než na té MSI.
Fakt bych moc rád viděl údaje z HWInfo 64, z teplotních čidel na té desce MSI s Ryzenem 7 5800X v zátěži.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 3. 1. 2022 20:05

S tím souhlasím, ale to není problém MSI MB, ale špatného airflow v té skříni (což jsem psal na minulé stránce). I když budou na VRM chladiče, tak se kolem nich stejně bude hromadit teplý vduch a VRM chlazené nebude.

Jinak MOSFETy ve VRM jsou stavěné na hodně vysoké teploty (limit mají prý někde na 120°C), myslím, že není potřeba se bát o nějaké jejich teplotní pohodlí.

V předchozím PC jsem měl Athlon II x4 640, což je taky pěkný žrout (TDP 95w) a bez problémů mi to fungovalo 5 let na mATX MB za necelé dva tisíce. Teď ten komp dál slouží u rodičů :). Bohužel už si nepamatuju teploty CPU v zátěži (k 70°C se to asi mohlo přiblížit), někdy to můžu otestovat.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 1. 2022 21:54

pozrel som tu dosku MSI B550M PRO-VDH a podla ceny tak aj vyzera, posluzi. asi by som si priplatil a kupil "lepsiu", doska je zaklad. lacne to nie je, pozdava sa mi, ked uz musi byt mATX, tak aspon s lepsim napajanim.
https://www.alza.sk/asus-tuf-gaming-b55 ... 868851.htm

ten chladic co si chces nechat, Noctua NH-C12P SE14, je "blby" v tom, ze v tej napechovanej bedni nebude az taky dobry odvod tepla, kvoli smerovaniu vetraku na nom.
opat, vyberat sa da z tych chladicov viac, co fukaju rovno dozadu bedne von.
tento je drahsi a treba si dat pozor na vysku RAM, aby sa zmestili do slotov s nim.
https://www.alza.sk/be-quiet-dark-rock- ... .htm#popis

inak ja mam Ryzen 7 5800X na najlacnejsej X570 doske ASUS PRIME X570-P a problemy s napatim nemam.
chladim vodnikom, chcel som nieco nove (Fractal Design Celsius+ S24 Prisma). teploty mam fajn, vetraky iba na najnizsie otacky:

bezna praca/web...36 -39 stupnov
cpu fan bezi na......425rpm (to su dva vetraky smerom hore z bedne)
chasis fan bezi na...300rpm (to su dva vetraky smerom do bedne z predu + 1ks von z bedne v zadu)
pumpa bezi na.......860rpm

export 87ks 33MPx RAW z LR do TIF....52 stupnov
cpu fan bezi na......800rpm
chasis fan bezi na...350rpm
pumpa bezi na.......1050rpm

ked vypnem vsetky tiche vetraky a bezia iba dva von z procaku, stupne teplota bars o 15-20%, co mi nevadi.

a pamate mam 4x 8GB Patriot viper 3600 CL17, myslim ze aj 2x 8GB by stacilo, ak su 4 sloty a clovek neskor dokupi keby mal pocit ze potrebuje..
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 1. 2022 07:27

Len pre zaujimavost - poruchovost HW na Puget Systems: https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... 2021-2279/
Predtym to mali rozpisane detailnejsie.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 4. 1. 2022 09:15

lennyl: Čím je řízena rychlost ventilátorů? SpeedFan nebo něco jiného?
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2022 10:00

Ondrej Bobek píše:Len pre zaujimavost - poruchovost HW na Puget Systems: https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... 2021-2279/
Predtym to mali rozpisane detailnejsie.

Zajímavý je ten nárůst poruchovosti u 11. generace Intelu.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka