PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 13. 11. 2020 09:20

Vypadá to lákavě. Já bych ale počkal, vidím to nákupní šílenství a e-Shop Applu, který je totálně zavalený.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 11. 2020 09:26

Ja by som zase nechcel robit pokusneho kralika. Ta vec moze byt extremne vykonna v niektorych smeroch kvoli specializovanym obvodom napriklad pre dekodovanie videa, ale naopak moze stracat inde. Az to dojde domov, co by malo byt myslim zaciatkom decembra, tak jej ho proste 1-2 tyzdne nedam a uvidim co sa s tym da robit. Stale cakam, ze tam bude nejake "ale". Znie to cele az prilis dobre.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 11. 2020 09:28

Vykon vyzera byt zaujimavy, tu su nejake podrobnosti a testy: https://www.cnews.cz/apple-silicon-benc ... kt-3-2-ghz
Najviac budem sledovat, ako sa nove procesory budu spravat v Adobe produktoch, a mozno o 5-6r zvazim prechod z PC/Android na Apple (iny ako uplny prechod mi nedava zmysel).

Velmi ale zalezi od cien a od toho, ako sa zmeni narocnost SW spracovania na HW.
HW ktory pouzivam teraz (PC ma zatial len 2r) ma stale taku rezervu aj s 42Mpx fotkami, ze tieto rozne HW novinky sledujem asi len zo zvyku.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 11. 2020 09:48

Ono tie Adobe Produkty funguju vyborne uz na iPadoch. Imho je to asi to posledne z coho by som mal strach :)
Fidko
Pokročilý


Odeslat příspěvekod tomashr 13. 11. 2020 10:59

Fidko píše:Stale cakam, ze tam bude nejake "ale". Znie to cele az prilis dobre.


Určitě je tam "ale" v případě, že někdo potřebuje aspoň tu a tam spustit Windows ve virtualizaci, to je zatím průser totální, do budoucna se může zlepšit s WindowsARM, kdy nová verze má umět emulovat i x64, nejen x32 a čeká se právě možnost virtualizace na M1 Macu, ale to potrvá.
Druhý možný (už ne jistý) problém může být s drivery specifických věcí, typicky programátory Arduino. Vlastní Arduino bude v Rosettě prakticky jistě v pohodě, to žádné dramatické nároky nemá, ale s přístupem k hw to může být všelijaké.

Naopak podpory Mac aplikací bych se nebál, ona toho spoustu zařízla už Catalina (a trochu i El Capitan), což ale ve výsledku právě dopadlo na vyložené "vykopávky" a to, co chodilo v Catalina bude s velmi velkou pravděpodobností použitelné i pro BigSur včetně Rosetta emulace.
Jinak z hlediska focení má mít Adobe část věcí už v prosinci či dokonce na konci listopadu, zbytek (LR Classic a plný PS) příští rok, ale emulace by měla být OK, Affinity také skoro hned (dokonce vystupovali na konferenci mezi vývojáři).
CaptureOne má v 21 podporovat BigSur a tím asi i emulaci, o nativní verzi zatím nemluví, uvidíme.
FinalCut, iMovie i iPhoto už je dostupné ihned.

Do budoucna zrovna Adobe a něco říkali i u Affinity naznačují, že by se s M1 mohla verze pro MAC dostat dost před Windows tím, že by pro "chytré algoritmy" (Adobe Sensei) začali nativně užívat ta jádra pro machine learning, některé náznaky z iPadu už kolem toho jsou a potvrzují, že tohle fakt není jen marketing. Tady ale plné verze chvíli potrvají...

Jak jsem psal dříve, zkušenosti z Mac Mini budu mít na začátku prosince, mimochodem ta story s mým synem je názornou ukázkou, že vývojáři rozhodně M1 ignorovat nechtějí, má to v podstatě celé zaplaceno právě kvůli portaci a podpoře jednoho celkem populárního projektu. A jsem si hodně jistý, že podobné objednávky nyní naskakují od doslova spousty vývojářů (velké firmy navíc měly už dříve tu "betaverzi" macMini s CPU přímo z iPadu pro, kde se to učili v předstihu).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 11. 2020 17:58


Tak to máš tu čtečku Delkin, kterou jsem měl původně a kterou jsem ztratil a nenašel ;-)

Pak jí dočasně neměli, tak jsem koupil originál Sony a ten funguje se Sony kartami rychleji, běží na stabilní rychlosti 300 MB/s, ale má to dva háčky: (1) jen s originálním kabelem (2) s vyšší spotřebou. To druhé nevadí na MacBooku a desktopu, ale na iPadu je to problém. Se Sony a Samsungem jsem to nezkoušel, chybí mi nějaký hub, kterým bych to propojil, na úpravy fotek jsem Samsung odepsal, ani ne tak kvůli výkonu, jako hlavně kvůli displeji.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 11. 2020 08:45

K debatě o fungování BigSur na Intelu (ještě ne na M1), která se rozjela u C1 pár poznámek, které jsou ale obecné, tak spíše patří sem...
Dojmy dobré, inovovaný vzhled prostředí se mi popravdě docela líbí.
Zatím jsem nenarazil na žádnou aplikaci, která by na něm nešla provozovat vůbec, ale už jsem narazil na první příklady, které vyžadují upgrade.
U mně to je jednak VMWare Fusion - verze 11 nejede, dlužno ale dodat, že verze 12 už se nabízí minimálně tři měsíce, dosud jsem neaktualizoval spíš z lenosti, teď už to bylo nutné.
Zatrnulo mi u Arduino IDE, to nejede a novější verze není, naštěstí se ale ukázalo, že na BigSur už funguje "nightly build" (něco na způsob betaverze), takže vyřešeno také,navíc to dává jistotu, že brzy vyleze i funkční verze ve "stabilním kanálu". Jinak zatím vše OK, přirozeně včetně všeho od Adobe, tam by to mělo být i plně oficiálně podporováno (pozor, píšu o BigSur na Intel, universal aplikace pro M1 bude trvat déle). Topaz chodí také v pohodě, ověřeno (Denoise a Sharpen).
Rychlost podle mne lehce vzrostla, to beru za fakt, nedá se ale exaktně říct, zda je to lepší optimalizace nového MacOS (to by bylo ideální) anebo zda to jen dopad toho, že se při upgradu systém dost pročistí.

Podmínkou ke spokojenosti je ale používání "živých aplikací", kde vývoj probíhá, pokud někdo má nějaký relikt, který se 5 či více let nevyvíjí, tak může mít problém. A u placených aplikací je přirozeně otázkou cenová politika, upgrade je automaticky v ceně u předplatného, u perceptual verzí je ale zrovna přechod na novou "velkou" verzi OS (a tuplem pak na jiný CPU) příkladem bodu, kdy nadšení z odmítání předplatného může lehce zhořknout :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 11. 2020 11:37

U pravidelné aktualizace grafického rozhraní macOS to u mě je vždy něco ve smyslu, že si tak jako tak budu muset opět zvyknout. Je vidět to neustále sbližování s grafikou iOS.
První chybu v Big Suru jsem našel v aplikaci Šachy, kde v šachové partii v situaci jeden tah (můj) před šach-matem počítače se program zasekl (ale nezatuhnul) a vítězství mi nebylo přiznáno. Nutno tvrdě vypnout bez možnosti uložení. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 11. 2020 16:06

On teda BigSur zrovna moc "pravidelná aktualizace" není, v podstatě po 19ti letech s jeho nástupem skončil OS X, tedy 10.něco a máme tu zrod verze 11... Změny jsou na takto symbolický moment ještě docela decentní, nezaskočilo mne v podstatě nic, ale přehlédnout se to nedá. Někdo to spojuje s tím, že to je verze i pro ARM, ale sluší se dodat, že první verze OS X byly ještě na PowerPC a přechod na Intel číslování nezměnil, takže kdoví, co to má symbolizovat. Podle mne spíš tu vyšší konvergenci s iOS, kde na M1 CPU bude dostupný i AppStore, ale kdoví...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 11. 2020 17:43

Může být. Pro mě nejideálnější OS grafikou byl poslední OS 9. První panteři, leopardi, tygři a já nevím co ještě bývaly utrpením. Ten "bonbónkový" styl plný plastových rámečků a barviček je vlastně pořád strašný. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 11. 2020 18:11

Design je na diskusi, ale technicky byl Classic 9 dost bullshit s nulovou perspektivou, přechod na OS X bylo jedno z prvních skvělých rozhodnutí Steva Jobse po návratu.
Průlom byl určitě Tiger (10.4), ty první dvě verze nebyly nic moc, Panther (10.3) s přimhouřením oka OK, ale až Tiger byl fakt trefa, mimochodem pěkně otřásl i Microsoftem, ti i pod jeho dojmem odpískali projekt Longhorn, což leccos pozdrželo.
U Applu pak některé verze byly super, některé moc ne (pro příklad dost kritizovaný byl Lion), nicméně jádro a primární koncept OSX obstálo hodně dobře a dodnes je na špici.

Konec pamětnického okénka :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 18. 11. 2020 08:12

Porovnanie Apple notebookov pri spracovani videa:
https://www.youtube.com/watch?v=f4g2nPY ... esBrownlee
https://www.youtube.com/watch?v=DJGEDUH ... =MaxYuryev (len prehravanie a stabilizacia, no dobre porovanie s Intel Mac)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 11. 2020 08:48

Těch testů je hodně, ale v podstatě se dá říct, že nejlevnější pasivně chlazený Air je už nyní v podstatě ve všem srovnatelný či lepší než celkem nadupaný MBP 16 (za podstatně vyšší cenu). Uvědomíme-li si, že jsme na začátku vývoje, tak je to hodně dobré. Pro zajímavost dnes má vyjít nová verze Pixelmator Pro, která by jako jedna prvních aplikací v oboru grafiky měla plně využíval i neural jádra pro ML, což může v některých operací zvýšit výkon až brutálně (udáno až 15x a to ne v reklamě Applu, ale v odhadech Pixelmatoru).

Jo a zásadní je ještě toto - Photoshop už je dostupný v betaverzi https://www.dpreview.com/news/870140904 ... indows-arm , potvrzuje to, že Adobe bude v plné podpoře M1 hodně brzy. A všimněte si v tom článku jedné drobnosti - když už to Adobe dělá pro M1, tak rovnou chystají i nativní verzi pro W10ARM, to je jeden z prvních náznaků toho, že se po té změně u Applu začne asi šířit "vlna" i jinde. W10ARM vůbec nechodí špatně, ale aplikací bylo málo a vývojáři na to kašlali, ale je velmi reálné, že když do toho půjdou s Apple, tak to rozšíří i tady...

EDIT - jinak nejsem nějak přehnaný fanoušek Petra Máry, ale tohle jeho video stojí za vidění - https://www.youtube.com/watch?v=heGYlDrrRMM . Docela věřím, že jeho vytřeštěný výraz, kdy MBP i MBA se Silicony mají video hotové a jen čeká, až to dojede i na ani ne rok starém MBP16 za cca 100 tisíc, navíc s daleko větší RAM, není nijak hraný, ale je to jeho zcela reálný pocit...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 18. 11. 2020 10:33

Co jsem viděl, tak ty nové Macbooky překonají nejen MBP Pro, ale i relativně nadupaný notebook s i9, nový notebook mého syna s i7 nový MBA udělá s přehledem.

Co vím, tak Topaz DeNoise na MBA běží výborně, u Sharpen AI je to o trochu horší, ale pořád výborné, ale zatím nemám vyzkoušeno, jak na to běží DxO. Teoreticky by mi mohlo dávat smysl se vrátit k myšlence přejít kompletně na Apple, jejich MacPro byl cenový úlet. Alternativa k mini s Eizo je Ryzen 3 generace s 12 nebo 16 vlákny s RTX 3080, otázka je, jak by dopadl ten jejich benchmark v případě DxO. Trochu pakárna by byly periferie, Apple nemá interní čtečky ani na SD a Wifi v Nikonu není z nejrychlejších.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků