PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2020 22:29

Na cesty vozím těžkou zrcadlovku, tak to kompenzuji lehkými objektivy, lehkým batohem a iPadem místo MacBooku. Doma hmotnost neřeším a tak většinou sedím u desktopu, občas sedím v křesle s iPadem a výjimečně MacBook, protože desktop je výkonnější a iPad přenosnější.ten iPad provozují bez klávesnice, ale s Apple Pencilem.

Virtuální klávesnice na iPadu mi nevadí, protože na té klasické stejně neumím psát všemi deseti, tak je to jedno.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 11. 2020 09:41

Mimochodem zájem asi nemalý - je to vidět na posunu dostupnosti, ale třeba i v tom, že aktuálně je dokonce odhad data dodání pro "lepší" verzi MB Air s přidáním 16GB RAM kratší než pro základní. Zjevně se předobjednávky sesypaly ve velkém a logicky jako první mizí standard...
Mac mini je zatím dostupný rychle, ale tam nechám vyzkoušení jiným, sice se mi líbí velice, ale zatím ho nepotřebuji, desktop mám v pohodě a byla by to koupě pro koupi (ale tedy ne že by mi červík v hlavě nezavrtal) :-)
Ale v tomto bodě odolám i proto, že nativní LR Classic má být až někdy v příštím roce, do té doby jen v emulaci (což ale možná výkonem překvapí). LR "cloud" bude skoro hned, tam problém není. U Photoshopu jsem to zatím úplně nepochopil, nativní bude určitě, ale taky asi až 2021, přišlo mi ale, že možná bude dostupná dříve jakási obdoba iPad verze... Ale tohle se určitě během pár týdnů vyjasní.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 11. 2020 10:13

To vypadá zdánlivě na první pohled, že můj MBP mid2015 v nejvyšší tehdejší konfiguraci by dostal řádně na zadek od MB Air v základní konfiguraci. :-) :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2020 10:48

Podle mne se hodně vyrovná výkon iPhonu, iPadu a MacBooku. Takovým základním měřítkem je výkon iPhonu 12 v Geekbench 5, kde si vede lépe, než třeba i aktuální notebooky s i7. Detaily uvidíme, až budou produkty na trhu.

Jinými slovy, hlavní rozdíl mezi MaxBookem, iPadem a iPhonem nyní vidím aktuálně ve způsobu práce s nim a v kompatibilitě aplikací s OS, ne v hardware. Teoreticky by člověk mohl upravovat fotky i na iPhonu 12, kdyby mu vyhovovala velikost displeje a třeba Lightroom pro iOS telefon. Pokud někdo používá DxO jako já, tak mu zůstává pořád jen MacBook, protože pro iPad a telefon není uvolněný. I to by se mohlo do budoucna změnit, protože důvodem omezení byly podle mne hardwarové nároky DxO softwaru.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 11. 2020 11:16

tomashr píše:Bohužel ale ten MacMini má proti Intel verzi o poznání méně portů, což je zrovna pro fotografa s různými externími disky docela škoda.
Já mám právě ten poslední Mac Mini s 6core Intelem a je tedy ověšený dost, to by se tady zkomplikovalo. Ale na druhé straně za ty peníze a výkon bych se možná s šaškováním s huby smířil :-)

Jinak v tuto chvíli mě asi nejvíc nadchl Macbook Air, uvažoval jsem jako náhradě jednoho zařízení o iPadu Air 2020, ale tohle je lepší volba (pro moje potřeby, nemyslím to nějak obecně). Tady skutečně hodně vážně přemýšlím o koupi ještě letos.


Je toto problem ? Stale je to device primarne na stol a podla mna sa toto da vyriesit jednym fancy dockom.

Inak teda za mna palec hore. Cakal som nizsiu vydrz a vykona urovni Intelu skor v nejakej dalsej generacii. Ak je to tak vykonne ako hovoria, Intel ma serizony problem, pretoze ich architektura z toho vyjde ako zastarala. A ja mam tak nejak nad cim premyslat ... :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 11. 2020 11:23

Nicméně, zatím není důvod až tak jásat, když se na to podívám z pohledu "pro". Tak třeba vyhlížet M2. :-)
https://www.theverge.com/2020/11/10/215 ... mory-limit
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2020 11:30

Velká RAM byla třeba u mini s i7 nutnost, aby se vykompenzoval výkon nižší 6 jádrového CPU. Vnímám 16 GB jako omezení, ale podívejte se kolik telefonů, tabletů a notebooku se prodává s více RAM. Desktop je něco jiného, ale to jiná liga.

Za mne je to OK, a to se považuji za typ, co preferuje vysoký výkon.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 11. 2020 11:34

Zase 16GB ram mi mimo prace s videom nepride ako zasadnejsi problem. Specialne pri rychlosti dnesnych diskov.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 11. 2020 11:53

Já například mám ve stolním Mac mini na fotky i v pracovním MB Pro jen 8GB a naprosto o tom nevím. Tohle nejsou Windows a celkové vyladění systému je fakt lepší (nejde jen o teorii). 16GB je v dané kategorii absolutně v pohodě, to už vykryje i občasné extrémy. Ten požadavek na 32GB mi přijde spíš jako klasické "říká se, že je to nutné, tak to budu říkat taky".
Když jsme u praxe, tak mi nyní u současného Intel mini daleko víc vadí jen minimální možnost GPU akcelerace, to je třeba v Topaz cítit hodně, RAM fakt ne. A zrovna tohle by se právě mohlo zlepšit, sice jen těžko na úroveň nadupané externí karty, ale docela věřím, že M1 bude fakt čip s docela výrazně nejrychlejším integrovaným GPU na trhu a pokrok to bude.
Jinak M2 jistě časem bude - dojde i na iMacy a nejspíš i MacPro, tam by přirozeně měla být podpora více RAM samozřejmostí. Odhaduji už v příštím roce...

Pro Fidka - ten počet portů je přirozeně řešitelný, ale důvod k chvále to prostě není. Podobný problém má navíc i MBP - jen 2 USB-C místo čtyř jako dosud, což hodně zavání tím, že má možná M1 nějaká omezení v počtu I/O linek, což by mohlo mít i dopad na výkon se zmíněnými docky. Opakuji - zrovna u Mini při poklesu ceny to je přijatelné omezení, ale úplná maličkost to není. Ono když ti jeden TB/USB-C konektor sežere monitor (což bude asi časté, ne vždy se hodí HDMI), tak už ti zbyde jen jeden a dvě stará USB3...

-- 11. 11. 2020 11:58 --

pemar píše:Podle mne se hodně vyrovná výkon iPhonu, iPadu a MacBooku. Takovým základním měřítkem je výkon iPhonu 12 v Geekbench 5, kde si vede lépe, než třeba i aktuální notebooky s i7. Detaily uvidíme, až budou produkty na trhu.


Tady bych si počkal na benche, odhaduji, že nový MBP bude o poznání výkonnější než nový Air, naopak ale pomalejší než nový Mini. Sice papírově stejné CPU/GPU, ale divil bych se, kdyby se nelišilo taktování ve vazbě na možnosti chlazení - pokud ne rovnou základní, tak se bude určitě hodně lišit maximální boost při déle trvající operaci. S iPhonem a hlavně iPadem se možná plusmínus srovná Air s pasivním chlazením, ale odhaduji, že aktivně chlazené varianty budou výkonnější relativně znatelně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 11. 2020 12:12

Toto su prve Apple produkty, co ma realne zaujali. Som zvedavy na vykon v aplikaciach, ktore bezne pouzivam (Adobe + DaVinci) a ak by mali taky naskok oproti x86 ako slubuju, tak o par rokov budem zvazovat aj Apple (mobil + notebook + monitor/pocitac).
Som zvedavy aj na vacsi desktop, tam by mohol byt vykon po zvyseni poctu jadier dost zaujimavy.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2020 12:28

S tím chlazením to vidím stejně, ale jak jsem psal, nepočítám s tím, že bych od iPadu nebo notebooku potřeboval výkon desktopu, respektive že notebookem nebo tabletem desktop nahradím. U iPadu mne překvapila příjemné cena, protože dat 40 tisíc za iPhone se mi zdá nepřiměřeně.

Ono když se to sečte, tak telefon + tablet + notebook budou cca za 100 tisíc korun, za to pořídím ten desktop.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2020 14:16

Jinak klíčové jako omezení u novych Apple nevidím těch 16 GB, ale nemožnost upgradu z 8 na 16GB.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 11. 2020 14:45

Holt se musíš rozmyslet hned :-) A píšu smajlík, ale popravdě zrovna o tomto nyní přemýšlím hodně (i o interním SSD) a úplně jasno nemám :-(

Musím ale dodat, že narozdíl od předchozích Applů tohle omezení rozšíření RAM dává větší smysl. Ony totiž nyní paměti nejsou napevno přiletované na desce, kde by samozřejmě konektor smysl dával, ale jsou přímo v SoC, tedy přímo u CPU. To by mělo být další v řadě těch "maličkostí" vedoucích k opravdu velkému výkonu, řízení přístupu k RAM má být o poznání efektivnější a popravdě tomuto bych i byl ochoten věřit...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 11. 11. 2020 14:55

Ty “externí” paměti to zpožďují hodně, to je vidět, když se vymění za rychlejší, nebo se přetaktují. A vznikají tím i ztráty, je to energeticky náročnější, než na čipu. Integrací ale vzniká i praktická neopravitelnost.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 11. 2020 15:24

Hmm, když si vzpomenu na pravidelné stříhání a konverzi videií pro ytb a fb v blbuvzdorném iMovie, tak vím, že mi 16GB RAM nestačí. A abych se vyhnul otravné hlášce o nedostatku RAM, tak bylo třeba skutečně vše povypínat a ještě se podívat v Monitoru aktivity, že už tam není nic nadbytečného. Nebylo nic parádnějšího než v půlce zhruba půlhodinového procesu finálního exportu 20~30 min videa vyskočilo okénko o nedostatku paměti. :-) :-)
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků