PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 27. 7. 2022 15:13

16 palcový mi přijde jako moc velký a těžký.

Funguje na C1 zapojeni neuronové sítě ?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 7. 2022 15:44

To máš pravdu, ta 16 je citelně těžká.

S tou neuronovou sítí vůbec nemám ponětí :-)

C1 je znatelně svižnější než na 2019 Macbooku s i7 a vůbec není slyšet větrák, to mi zatím stačí :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 7. 2022 16:25

Davidof píše:Takže se nedivím, že M2 ultrabook má s odvodem tepla také určité problémy.


Já se tomu tedy docela divím a bohužel to vypadá, že M2 Air je prostě zfušovaný návrh hardware (i Applu se to občas stane). M1 Air prostě nemá problémy, M2 ale najednou ano, ač by SoC měl být (a asi i opravdu je) o něco efektivnější a hmotnost/rozměry se nijak podstatně neliší (není to tak, že by M2 Air byl opravdu zásadně zmenšen).
Prostě nějak blbě toky tepla u chlazení... Z mého pohledu je bohužel pořád starý M1 Air lepší volbou a ještě navíc je levnější, doporučil bych v této třídě určitě starší M1. Škoda, ale nemá cenu před tím strkat hlavu do písku, holt se stalo...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 27. 7. 2022 16:57

Máš to vyzkoušené pod plnou zátěží, třeba přes DxO nebo HandBrake?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 7. 2022 17:07

tomashr: Spíš to vypadá, že chtěl Apple osekat náklady a mít větší marži. V tom videu je to ukázané, chladič je poddimenzovaný, 256GB SSD je výrazně pomalejší než u předchozí verze a povrchová úprava není moc odolná - odírá se hlavně kolem portů.

Davidof: Intely se oproti AMD a Apple M vyrábí ještě starším procesem, tak jsou dost žravé a topí. Co mám HP probook s AMD, tak tam najede větrák jen při delší zátěži. A to je to přitom ultrabook - váha 1,1kg
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 7. 2022 20:43

To s těmi neuronovými sítěmi a C1 by mne docela zajímalo, u DxO je to docela game changer, ale u C1 nemám tušení, vůbec netuším, jak je na tom C1 s jejich podporou.

Tohle vidím jako slabinu Windows notebooků, mám dojem, že Apple je v téhle oblasti překonal, i já na notebooku zatím využívám spíše brutální sílu hardwaru, než neuronové sítě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 7. 2022 07:49

pemar píše:Máš to vyzkoušené pod plnou zátěží, třeba přes DxO nebo HandBrake?


Testů je spousta a bohužel throttling tam je. Navíc zatím je třeba LR pomalejší i bez zahřátí, CPU prostě bude chtít optimalizaci pro náročné úlohy, to se asi vylepší, ale náběh to taky komplikuje.

Osobně pro privátní použití určitě zůstávám u M1 Air, se kterým jsem fakt spokojen, do práce by mi pak měl už brzy dorazit MB Pro 14 s M1pro a větším úložištěm, rád porovnám.

Flor - podle mne to není klasický cost cutting, to se možná týká pomalejšího SSD, kde si prostě zjednodušují výrobu, ale u chlazení spíš návrh hw předběhl CPU. Tohle už se Applu s notebooky stalo minimálně 2x u intelů (u MBP při zaseknutí intelu po Skylake, u MB12 pak obecně Intel nedodal to co se čekalo a druhá generace na to doplatila). Tady asi navrhovali na 5nm proces, ale ten TSMC zatím nestihlo a výsledek je horší.
Jako upřímně - co jsem viděl reakce, tak M2 Air při verzi s 512GB SSD u fotek není marný, tam není zátěž tak trvalá a throtling se projeví skoro jen při nějakém velkém dávkovém exportu, což se nedělá zdaleka vždy, při běžné práci je to slušné a po doladění aplikací na M2 to bude dokonce velmi slušné. Tady ale spíš nevidím přidanou hodnotu proti M1air, který je v podstatě stejně dobrý za nižší cenu, M2 kromě designu přinese jen o pár procent vyšší špičky.
Ovšem třeba pro střih videa, kde je zátěž SoC kontinuálnější, vidím M2 air nejspíš jako horší volbu i obecně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 7. 2022 20:01

Jste na ty Macbooky moc přísní. Můj Thinkpad nahodí ventilátor už při zadávání hesla, jak se spustí antivir tak se může zbláznit a při otevírání složitější Excel tabulky také. K tomu moc krásně hřeje a plasty náramně vržou. Nestál sice tolik co MacBook Air, ale k nejlevnějším také nepatřil.

Pokud porovnám nepoužitelný Touchpad na notebooku v s tím na Macbooku tak kolegům v zahraničí, kteří mají MacBooky docela závidím.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 7. 2022 09:11

Fotofanda - ono jde o to, že nové Airy ventilátor nemají vůbec. A zatímco první M1 Air je i bez ventilátoru v pohodě a vydrží i delší operace, tak u nové M2 verze se to zhoršilo. Takže kritika je na místě hlavně kvůli tomu zhoršení, kdy starší generace dokázala, že to jde udělat dobře a tak není důvod k omlouvání toho nového.
Za mne je fakt první verze Air s M1 CPU skvělý malý notebook, který i dnes každému doporučím s nejčistším svědomím, to je povedené vlastně ve všem. Od nové verze se čekal další posun, ale bohužel to se nenaplnilo, je to tak maximálně nastejno a pro některé úlohy bohužel dokonce zhoršení :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 31. 7. 2022 07:42

Spíše obecné shrnutí, ale pro aktuální orientaci mezi Apple ntb asi stačí.
https://photographylife.com/how-to-buy- ... hotography
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod VojtaK2 31. 7. 2022 12:57

Nechci nejak hejtit Macbooky, nicmene ty grafy z prezentaci Applu jsou proste bullsh**. M1 ani M2 nejvykonejsi notebookove procesory nejsou, ani ve sve generaci. Maji rozhodne vyhodu v nizsi spotrebe, celkove Macbooky maji kvalitni displaye, takze zajimava volba to rozhodne je. Bohuzel na druhou stranu zase drahe uloziste...
VojtaK2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2022 13:58

Já jsem těch notebooků s Windows vyzkoušel více a žádný se mi zatím na zpracování fotek neosvědčil.

MacBook má do výkonu mého desktopu také dost daleko, ale ty nové MacBooky Pro při aktivaci neuronové sítě by mi mohly už stačit, ale dělají se zatím jen ve 14 palcové a 16 palcové variantě, díky čemuž jsou pro moje účely příliš velké a těžké, mně by se líbila 11 palcová verze.

Prezentace a marketingové kydy nemá smysl řešit, je třeba mašinu otestovat prakticky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 31. 7. 2022 16:17

VojtaK2 píše:Nechci nejak hejtit Macbooky, nicmene ty grafy z prezentaci Applu jsou proste bullsh**. M1 ani M2 nejvykonejsi notebookove procesory nejsou, ani ve sve generaci. Maji rozhodne vyhodu v nizsi spotrebe, celkove Macbooky maji kvalitni displaye, takze zajimava volba to rozhodne je. Bohuzel na druhou stranu zase drahe uloziste...


No zrovna u notebooku mi o 70% nižší spotřeba přijde jako dost podstatná výhoda.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2022 16:30

A kvalitní display taky :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2022 16:44

Spotřeba mne u těch Dell, HP a Lenovo notebooků netrápila, reálně mi těch pár hodin stačí, displej mne štval hodně, ladění barev jsem musel nechat na EIZO a na desktop a můj oblíbený program DxO na nich nechodil rychleji než na Macu, ačkoli měly papírově silnější hardware.

Když k tomu připočtu častější servisní zásahy (řešil jsem nafouknutou baterii u HP, poškozené spoje mezi displejem a tělem u Lenova, klávesnici, zkorodovanou základní desku, nefunkční porty … ), tak se nemohu divit, že u Windows notebooku nakonec zůstal jen syn.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků