PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotofanda 19. 3. 2022 20:22

pemar píše:Ale vliv optimalizace SW bude mnohem vyšší, včera jsem zkoušel DeepPrime a Sharpen v DxO na posledním buildu DxO na RAWu z D850 a trvalo to 4s (místo obvyklých 12s), tj. verze SW má na rychlost zpracování mnohem větší vliv, než HW.


Tím nejnovějším buildem jsi myslel MAC verzi nebo PC verzi. DXO mi neustále nabízí aktualizace, ale až dosud jsem je zamítal. Výrazně lepší optimalizace a rychlost ale stojí za zvážení.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 3. 2022 20:28

PhotoLab 5.1.4 Build 4728 (verze pro Windows).

MacBook jsem už dlouho neupgradoval, nemám ARM verzi, na jednoduché úpravy po cestě mám raději nositelnější iPad Pro a výpočetně náročnější dělám raději na výkonnějším desktopu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 3. 2022 18:24

feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 3. 2022 19:00

Jen tak naokraj, v tom článku se řeší, že marketing Apple to či ono přehnal... Ale ve skutečnosti v té prezentaci M1 Ultra nikdy srovnání s AMD Threadripperem nebylo, srovnávalo se s dost neurčitě popsaným "16core" a následná porovnání s Threadrippery už jsou iniciativa uživatelů, že o tom něco tvrdil Apple je až bych řekl vyslovená lež...
U grafických karet taky 3090 nepadla, objevil se konkrétnější graf proti W6900X v MacPro, že prý je M1 Ultra o 80% rychlejší... No když se podívám na srovnání Gfxbench mezi W6900X a RTX3090, tak mi nevychází, že by 6900X plus 80% byla plně rovnocenná s RTX3090 či dokonce lepší - v některých testech ano, ale v některých ani náhodou, jsou i testy, kde RTX3090 byla proti 6900X na několikanásobku. Takže zase - benchmarky zajímavé, ale to tvrzení o "přepáleném marketingu" je opět jemně řečeno "ne zcela podložené".

Je to tak trochu opakování historie už po uvedení prvních M1 v roce 2020, kdy v podstatě vše z tvrzení Applu sedělo, ale uživatelé to začali porovnávat se sestavami, kde porovnání bylo někdy až za hranicí absurdity a tvářili se pak, že to vlastně až tak rychlé není...

A druhá věc - opravdu hodně záleží na optimalizaci sw, zrovna ve střihu videa (což je jedna z cílových oblastí Mac Studio) už začíná být více sw opravdu slušně optimalizovaných na všechna "kouzla kolem M1" s velmi rychlou komunikací s RAM, řadou koprocesorů atd., takže ve výsledku by mne v této oblasti lepší výkony než u sebenadupanějších pracovních stanic s Intel/AMD nijak nepřekvapily. U her to ale je přesně naopak, tam je počet těch opravdu dobře optimalizovaných pro ARM minimální a při zájmu o tuto oblast bych zcela jistě Apple nikomu nedoporučil.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 3. 2022 19:08

Také jsem to četl.

Ale já jsem to psal, Apple ten výkon nějak relativizuje a přepočítává, neporovnává u grafiky absolutní výkon. Ta GPU od Apple není highend, to by bylo asi už za hranicí fyziky, chtít po GPU výkon 3090 s příkonem 120-150 W. Prostě kdo chce mít opici, musí mít na banány, já už jsem si také zvykl, že na tu svoji sestavu potřebuji příkon jako na varnou konvici. Na druhou stranu, ta 3090 je opravdu výkonná, ale žravá, ona i přetaktovaná 3080 Ti si vezme více, než celá sestava Apple studio i s perifériemi.

50% výkonu GPU mi nepřijde jako super výsledek, 85% procent by mi za ty peníze a za tu spotřebu přišlo jako férové. Na úpravy fotek mi ten Apple přijde zajímavý, až mi moje sestava doslouží, tak o Apple Mac Studiu budu vážně uvažovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 3. 2022 19:21

tomashr
nevím co kde Apple tvrdil a netvrdil, a je mi to celkem jedno... Marketingová prohlášení mají obvykle k realitě dost daleko skoro u všech firem.

V tom článku jsou ale konkrétní porovnání konkrétních produktů, obrázek si tak může udělat každý sám.

pemar
přetaktovaná RTX 3080 Ti si možná vezme více než Apple sestava, ale při dlouhodobé zátěži (hraní her ve 4K), tj při činnosti, kterou ta Apple sestava nezvládne vůbec,
píšu to už po několikáté, ale zdá se že marně.
To tvé srovnání má asi takovou relevanci, jako že Toyota Supra má při rychlosti 250 km/h vyšší spotřebu benzínu než Škoda Octavia při rychlosti 160 km/h.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 21. 3. 2022 19:37

A co do té Supry naložím?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 3. 2022 20:04

Na hry nemám co odpovědět, hry jsem hrál naposledy tak před 3 lety při čekání na letišti na iPadu, ale nic náročného, nějaké ty Angy Birds a podobné blbosti, to by dal i MacBook, takže fakt nemám představu, co Apple Studio zavaří a jak rychle.

Ta moje sestava při zpracování fotek vždy jen pár sekund zahučí, z toho odhaduji, že pokud nepojede nějaká větší dávka, tak by to mohl ten Apple i uchladit, zejména ta verze ultra, která má chlazení v mědi.

https://youtu.be/uI3iJFPQca0

Tohle video mi přišlo celkem zajímavé a částečně odpovídá na otázku, můj závěr z něj je, že běžný foto SW Apple Studio nezavaří, že bych ani neuslyšel větráky.

https://youtu.be/pJ7WN3yome4

Na druhou stranu, když vidím ty frekvence, tak musím konstatovat, že je to spíše podtaktované, než přetaktované a že ty SW z toho netahaji maximum.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 3. 2022 21:27

Teď jsem si zjišťoval co tedy Apple o M1 Ultra skutečně tvrdí.
Viz tato stánka

https://www.apple.com/newsroom/2022/03/ ... -computer/

cituji:
"For the most graphics-intensive needs, like 3D rendering and complex image processing, M1 Ultra has a 64-core GPU — 8x the size of M1 — delivering faster performance than even the highest-end PC GPU available while using 200 fewer watts of power.3"

"Highest-end discrete GPU performance data tested from Core i9-12900K with DDR5 memory and GeForce RTX 3090."

Takže ano, Apple skutečně lže, a schytává za to oprávněně kritiku

https://diit.cz/clanek/apple-si-zapreha ... z-m1-ultra
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 21. 3. 2022 21:42

Na RTX 3090 to výkonově asi nemá, bez ohledu na aplikaci, snad jen s nějakou na Apple optimalizovanou, souhlas.

O tom marketingu jsem psal už na začátku, je to americký marketing a ještě k tomu Apple.

Přesto mi to přijde jako zajímavá volba.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 22. 3. 2022 19:53

Zdar všem a trochu z jiného soudku,chci se po nějaké foto odmlce zeptat,kolik z vás zde diskutujících už jedete bez problému na win11,jaké máte momentální zkušenosti + - a zda už nenastal čas přejít z win 10 na win 11. Donekonečna win 10 asi fungovat bez podpory nebude.

Loni při koupi nového PC jsem si win 11 zkušebně nainstaloval,ale následně zase vyhodil pro,jak bych to nazval,asi uživatelskou nepřívětivost.
Kdo na něj už nějakou dobu jedete,tak prosím alespoň o nějaké nejnovější poznatky :-)
Nebo ještě raději počkat.Osobně na nic netlačím a win 10 mě absolutně vyhovuje....
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 3. 2022 20:53

a na co chces cakat, ci sa zmeni vzhlad Win11 ? uz som si zvykol, aj tak nemam co moc riesit, prave tlacidlo na mysi v liste na ikone Win a vyberiem co chcem otvorit v nastaveniach. stale som sa dako nevzil s menu, ked chcem najst daku aplikaciu, tak iba stlacim lave tlacidlo na mysi v liste na ikone Win a pisem vyhladavanim aku aplikaciu chcem najst/spustit.

ci mam Win10 alebo Win11 je mi jedno, bezi na tom vsetko a tvari sa to stabilne. 1x alebo 2x mi vytuhol Win11, ale to vedel aj Win10.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 23. 3. 2022 05:50

Mirus1: mam Win 11 hned ako mi ho ponukol oficialny update. Vsetko funguje ako ma, vratane aplikacii.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 3. 2022 08:45

Ad Windows 11 - mně to přijde na zvyklosti Microsoftu jako vydařený systém. Změny vzhledu jsou o zvyk a upřímně mi přijdou ve více ohledech k lepšímu než k horšímu, výkon je také spíše lepší (na některých CPU dokonce znatelně lepší, třeba AlderLake). Přirozeně se asi najde pár starších či blbě napsaných aplikací, které budou mít problém, ale popravdě tohle se děje pořád (leckdy i jen po minor updatu Windows)...


Z jiného soudku k novým M1 Mac Studio - přibývá informací a některé jsou celkem pozitivní. Zajímavé je například zjištění, že možná půjde rozšiřovat SSD a u něj tedy narozdíl od RAM neplatí to, že se člověk musí rozhodnout hned při koupi "navždy". SSD je jako modul na konektoru a dokonce je tam druhý volný (alespoň u některých konfigurací), takže minimálně bude v tomto ohledu lepší opravitelnost, ale dost možná se objeví i SSD upgrade kit.
Chlazení je zásadně jiné u základní verze s M1 Max než u M1 Ultra - u Max celkem běžné, u Ultra ale opravdu hodně vymakané plně měděné (taky je o víc než kilo těžší), nezdá se, že by tohle bylo podceněné.

Co stojí za pozornost jsou hodně dobré reference na levnější verzi s M1 Max - zejména právě pro foto a video je to výkonem naprosto vyhovující systém za cenu až bych řekl příjemnou. Snad si brzy vyzkouším, syn už má objednaný (pro něj to bude server/workstation pro vývojařinu, ale nejspíš budu moci ověřit i pár věcí z foto).
Pro extremisty typu pemara to je přirozeně o ničem, ale řekl bych, že pro řadu normálních fotografů nakonec může být toto velmi atraktivní varianta.

Naopak monitor Studio Display budí reakce rozpačitější. Kvalitní je, cena docela slušná, ale návrh není ve všem úplně praktický. Například k němu bez prohození kabelu nejde připojit více počítačů, problematické je použití s něčím, co nemá MacOS (nemá ovládací prvky) a má (zatím?) i některé bugy, kdy například vestavěná kamera funguje perfektně ve FaceTime, ale v jiných aplikacích (Teams, Zoom...) je kvalita ze záhadného důvodu výrazně horší atd.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 3. 2022 09:27

Apple Studio má oproti Eizo monitoru výhodu ve vyšším rozlišení a vyšším jasu. Pokud člověk tyhle dvě věci nepovažuje za klíčové, držel bych se Eizo. Je to ověřené, spolehlivě a univerzální řešení.

To Studio Display mi také přijde zatím jako riskantní volba, ale časem to Apple vychytá.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků