PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 12. 2020 21:38

Ale horší, než MacBook Pro i9 s 16MB to nebude, ne ? Myslím ta emulace.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 12. 2020 21:44

Jak u čeho - LR a PS vychází i v emulaci fakt dobře, třeba Topaz ale horší je o dost. S C1 nemám osobní zkušenost, momentálně neužívám vůbec, takže neověřím, sorry...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 6. 12. 2020 22:02

Jak jsem psal, DxO je také zatím špatné.

Ale s notebookem s Windows si člověk moc nemůže, u něj se mi také dost aplikaci zpomaluje nebo seká. Jak se zatíží CPU, tak se to ohřeje a výkon jde dolů, trochu málo pomůže větráček a chladicí podložka a druhá věc je, že SW dnes více využívají GPU a tam je situace ještě horší , řešením by mohla být externí grafika, ale to pak není moc přenosné řešení.

Nízké zahřívání vnímám jako velkou výhodu M1. A efektivní práci s pamětí.

Na druhou stranu je otázka, co člověk opravdu potřebuje a co je luxus, 90-95% úprav udělám v pohodě na iPadu a mám velké rezervy, co se týče foceni na delší časy a tím nižší ISO (panning je ale o dost pracnější, zkoušel jsem to dnes na letícího kormorána a dopadl jsem 0:10) a tím nižší potřebu náročného odšumu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod papun 7. 12. 2020 20:32

Zdar, asi před rokem jste mi tu pomáhali postavit PC. Docela slušně dělá svou práci. Ale mám nějaké volné prostředky a mohl bych dokoupit dalších 16 GB RAM. Bude to nějaký zásadní přínos? Sestavu mám viz níže:

Procesor AMD RYZEN 5 3600 / 5.390,-
ARCTIC Freezer 34 eSport DUO / 949,-
Základní deska MSI B450 TOMAHAWK MAX / 2.799,-
Operační paměť HyperX 16GB KIT DDR4 3000MHz CL15 Predator Series / 2.259,-
ADATA XPG SX8200 Pro SSD 512GB / 2.159,-
Grafická karta SAPPHIRE PULSE Radeon RX 570 ITX 8GD5 / 3.899,-
Počítačový zdroj Corsair RM650x (2018) / 2.599,-
DVD mechanika ASUS DRW-24D5MT černá bulk / 369,-
Počítačová skříň SilentiumPC Regnum RG4 černá / 1.099,-
Sestavení na Alze 399,-

Cena celkem 21.861,-
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2020 20:49

Záleží na aplikacích, ale podle mne spíše ne než ano.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod papun 7. 12. 2020 20:56

Běžný uživatel PC, internet, e-mail, office. Pak samozřejmě fotky PS a LR a občas SketchUp na jednodušší věci (ale tam je to spíš asi o grafice). Hry nehraju.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2020 22:22

Pokud nebudeš mít otevřeno více fotek nebo aplikací, tak podle s touto sestavou nepoznáš rozdíl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 12. 2020 08:39

Usetril by som v tomto pripade...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 8. 12. 2020 11:41

papun: ja mam dve take zostavy co ty (male rozdiely, jedna ma lepsiu grafiku) a pridal som neskor k 16GB dalsich 16GB, vyuzitie take iste mam ako ty. a Windows10Pro je taky plynulejsie hladsi (chod) a LR beha bez mini cakani.
akoze 16GB je dostatocnych, 32GB je taka "ceresnicka", kedze tu chalani najnovsie pochvaluju memory management novych M1 aj pri 8GB oproti sprave vo Windowse.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 12. 2020 18:11

Právě vylezly prosincové aktualizace Adobe a "cloudový" Lightroom 4.1 je jako první s nativní podporou Apple M1. Moc to neotestuji a nevyužiji, velké knihovny mám v LR Classic a cloud alternativu užívám minimálně, nicméně kvituji to s potěšením, protože uvedení je přesně v souladu s předchozími sliby Adobe, což dává dobré vyhlídky na to, aby byly po novém roce v rozumném termínu splněny i sliby kolem nativní verze PS a LR Classic :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod papun 8. 12. 2020 21:39

Díky za postřehy uvidíme. Dám pak vědět.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 12. 2020 06:52

DxO vydala DxO PhotoLab verze 4.1. Bezplatná aktualizace pro majitele DxO PhotoLab 4 zahrnuje podporu Apple M1, vylepšený DxO Colorwheel, více informativní uživatelské rozhraní, další podporu fotoaparátu a opravy drobných chyb.

Je to překvapivě rychlá reakce na Apple M1, naděje, že je DxO přestane běžet pomaleji pod Apple systémem (i to mne odrazovalo od desktopového řešení Apple), Windows verze se zdála být podle diskusi na DxO fóru lépe vyladěná.

Pokud by vás to zajimalo, konkurenceschopnosti M1 vůči Ryzenu jsem viděl benchmark:

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_c ... 5900x-1748

Dá se ale čekat, že přijdou výkonnější verze, jsou i od Applu ohlášené. Jako vždy a jako se vším, vyplatí se počkat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 12. 2020 06:55

Jen bacha - ten upgrade DXO podle popisu ještě není nativní aplikace pro Apple Silicon!
Jen to má být pro něj do jisté míry připraveno, chápu to tedy jako úprava pro vylepšený běh v Rosetta2, něco jako už má Adobe u LR Classic a PS, takže výkon by se zlepšit mohl. DXO nepoužívám, tak zkoumat nehodlám, ale pro jeho uživatele to může být docela zajímavé - sice ještě ne úplně plnohodnotné řešení, ale velmi dobrý mezikrok.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 10. 12. 2020 06:57

Aha, tak to není co zkoušet. Jedině nativní.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 12. 2020 07:42

Nepodceňuj to - on rozdíl mezi emulací a "emulací se zádrhely" může být ve výkonu klidně desítky procent, to už jsem vypozoroval...
Přirozeně nativnímu buidlu se to nevyrovná (a už vůbec ne opravdu optimalizovanému třeba i na využití neural, to je ještě další level), ale za ověření to může stát i teď, fakt by mne třeba 20-30% nárůst výkonu na M1 nepřekvapil.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků