PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 3. 2022 10:36

Při připojení k jednomu Macu bych ani slovo "riskantní" nepoužil, tam bude vše naprosto v pohodě. Spíš je to praktičnosti - má-li člověk třeba domácí Mac Mini (brzy i studio), ale zároveň by občas připojoval i MacBook, tak je to o prohazování kabelu, s PC ještě horší.
Druhá věc je to, že cena je podobná jako u EIZO proti základní ceně Studio Display, ale hodně mu sluší i ta nanovrstva na povrchu a případně lepší stojánek, což je oboje za příplatek a pak už to tak výhodné není.

Osobně bych do toho asi spíš nešel, bohužel :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 23. 3. 2022 10:41

K W11. Používám a na změny jsem si už zvykl. Obecně řeknu, že funguje a žádná zásadní změna se nekoná a menu Start je jen jiné, nic víc.

Jeden problém ale přesto aktuálně řeším. Problém je v tom v tom, že někdy se složka, která je na Ploše, otevře ale vnitřek okna je prázdný a trvá několik vteřin, než se zobrazí. Podobně třeba Total Commander je připnutý na hlavním panelu a někdy trvá jeho otevření také několik sekund. Není to záležitost jen těchto položek, stává se to i u jiných záležitostí.

Dnes jsem zkusil vypnout uspávání disků v možnostech napájení a uvidím. Snad to pomůže.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 3. 2022 11:07

Já mám pocit, že jedinou pochvalu zaslouží inovovaný vzhled, ostatní změny jsou spíše na obtíž, zrychleni by přišlo asi u Windows 10. Integrace s Androidem mne nezajímá, integrace s iOS je podobně dobrá jako špatná, celkově mi přijde lepší mít vše v Apple ekosystému, než kombinovat MacOS s Windows, zejména při souběžnému zálohování na iCloudu a OneDrive.

Jinými slovy, žádná zásadní změnu jsem nepocítil, průběžné zlepšení asi ano.

Operační systémy ale nijak neprožívám, používám Linux, Windows i MacOS.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 3. 2022 11:24

Ja zatial Win 11 vynechavam, ani zatial nevidim dovod preco ho instalovat, kedze mi novsi system neprinesie ziadnu vyhodu, len zopar starosti navyse. Z jedneho PC som ho ale odstranoval, resp. robil navrat na Win 10 - islo to bez problemu (znamy ten update povazoval za beznu aktualizaciu systemu a nepacil sa mu).
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 23. 3. 2022 11:41

Já to měl jednoduché. Nový počítač, nový OS. Nebylo co řešit.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 23. 3. 2022 12:01

Hm,tak díky za nějaké postřehy,zatím teda pojedu stále na 10kách.Jsem už asi líný si zvykat na nějaké změny a stále mě win11 nějak nepřesvědčil,čtu to i jinde. Mám sice instalátor na flešce,ale ještě počkám a instalačku provedu až to bude nezbytně nutné.. :hm :-D
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 23. 3. 2022 12:35

Z Windows 10 není zatím důvod přecházet. Jsou dobře vyladěné, pořád na nich pracují, aktualizace chodí.
Přechodem na Windows 11 se nic nezkazí, ale také k tomu není zatím důvod.
Ledaže by měl člověk Intel 12. generace, potom by tam zrychlení bylo.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 3. 2022 15:45

Tam je zrychleni i díky výkonu HW.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 23. 3. 2022 16:31

Zrychlení je tam zejména kvůli optimalizaci pro sytém jader Golden Cove a Gracemont.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 3. 2022 18:00

Jo, ale to z mého pohledu součást HW.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 3. 2022 18:18

V tomhle souhlas s feanoor - jde o to, že W11 mají zásadně překopaný scheduler v kernelu pro CPU s různými typy jader. Pokud pojedeš nějaký benchmark na plný výkon, tak se asi výkon nových CPU mezi W10 a W11 moc lišit nebude a tady bude zrychlení čistě o výkonu HW. Jenže při reálné práci by se ve W11 měly daleko inteligentněji dělit úlohy mezi Golden Cove a Gracemont a výsledkem bude dost asi svižnější odezva, ale také menší spotřeba, tohle je významné docela hodně. Pokud má někdo Intel 12gen, tak bych pokládal upgrade na W11 za téměř nezbytnost...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 3. 2022 20:50

Už jsem to psal, zatím jsem přínos ekonomických jader nepocítil, ale je to subjektivní, nijak jsem to netestoval. Výkon mi hardwarově přišel adekvátní novější generaci, nárůst cca +10-15%, nic revolučního, přijde mi, že jim žerete marketingové kecy a že to železo je jen mírně lepší, hlavní zlepšení přičítám DDR5 a více cache paměti na Alder Lake.

U Apple mi přijde ten efekt eko jader pocitově silnější, třeba na tabletu iPad Pro šel výkon citelně nahoru cca na level staršího MacBooku nebo ještě výš a výdrž se také citelně zlepšila, cca o půl den a to už je znát. A totéž vám podle mne potvrdí i tomashr na M1.

U desktopu je to pořád hodně výkonná mašina s potřebou lokální trafostanice, ale nepřijde mi citelně výkonnější ani méně žravá, rozdíl odhaduji tak cca 10%, ale nemám přímé srovnání, je to subjektivní pocit. Windows 10 na tom také nikdy nebyly, byly na předešlém, těžko srovnávat, skoro všechno je jiné.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 3. 2022 09:09

Upřímně na desktopu s výkonnou externí grafikou asi ta úspora nestojí za řeč, bude to pár procent.
Použití dvou různých typů jader ve spojení s optimalizovaným OS je zásadní u notebooků a do jisté míry i u nějakých méně náročných desktopů využívajících pouze interní grafiku, pak to může být procentuelně docela výrazný rozdíl, to holt tvůj případ není. Mám ale dojem, že W11 by měly být pro Intel gen12 optimalizované i obecně, nejen pro balanc různých jader, takže tady bych určitě s W10 nelaboroval.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 24. 3. 2022 11:09

skusil som teraz novu verziu DxO PureRAW 2, ked o tom programe tak pisete. ze co to je zac.

33Mpx RAWy z A7 IV na AMD Ryzen 7 5800X/32GB DDR4 3600MHz/1TB PCIe4 SSD, RTX 3060 Pegasus OC 12GB

no poviem, ze to robilo celkom svizne, cca 22 sekund na fotku (rezim PRIME), cakal som, ze to bude pomalsie.
kazdopadne na "horsej" zostave by bola ta rychlost asi o nicom, otazka teda bude, ci taky soft sa casto vyuziva.

mal som tam ISO do 3.200, fotene v tmavych priestoroch a vecer, vysledky ma prekvapili, obraz bol vycisteny od sumu, detaily doostrene super, farieb sa to nechytalo, fotky trochu presvetlilo a skorigovalo - stiahlo si to rovno profily na 35GM a 85ART DN.

rucne by som to podla mna takto dobre neurobil v Lightroome.

DXO.jpg

DXO_zvacsenie.jpg
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 3. 2022 11:41

Jen malá poznámka - doporučuji brát trochu s rezervou ta ukázková tahátka pro porovnání "před-po" v PureRAW... Strana s výsledkem samozřejmě sedí, ale vypozoroval jsem, že to, čemu říkají "původní stav", je nějaký hypotetický defakto neprocesovaný RAW a už zcela defaultní výstup z LR je přece jen o dost lepší, zlepšení je tedy přeci jen menší než ten "wow dojem", když se porovnává přímo v PureRaw.

Tím ale nijak tento software nekritizuji, naopak ho velmi respektuji a chválím, pouze upozorňuji na tento drobný "podraz" :-)
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka