PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 10:07

Hele a vážně ti na cesty poslední GO nestačí? Pokud jsi to zkoumal třeba dva roky (možná i rok) dozadu, tak to bylo horší, ale celkem nedávno tam dali novější verze od Intelu a jistý posun tam byl. Tím nechci Surface nějak propagovat, žádný velký vztah k tomu nemám, jen upozorňuji, že tam byla změna dost nedávno...
Jinak z levnějších Windows tabletů mají být celkem slušné poslední Yoga Duet, už taky přešly na Tiger Lake řadu, ale to jsem ještě v reálu neviděl.

Osobně bych do Android tabletu nešel. Když už by to muselo být, tak určitě vybrat něco s OTG a s podporou větších microSD karet (ať má člověk proti iPadu aspoň nějaký přínos). V mezích možností rozumné mi přišly třeba Samsungy Galaxy Tab 8....
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2022 10:27

Lepší tablet než iPad podle mne aktuálně na trhu není.

Bude hodně záležet na aplikacích, třeba SnapSeed utáhne i základní iPad, jak je na tom C1 a Lightroom to nevím, ale mohu to někdy vyzkoušet.

To samé by člověk měl udělat na Surface nebo jiném řešení. Samsung se model od modelu zhoršuje, doporučuji otestovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 8. 2022 11:24

vsetky tie Windows tablety co nemaju este novsi Tiger Lake maju co robit sami so sebou a systemom, nie na tom este fotky upravovat. a s Tiger Lake je cena od 1.000euro, to je no go.

v iPad sa nevyznam, ako ide Apple A13/A15 Bionic, ci treba az M1. a iPad mini ma maly LCD.

uvaha bola 400 -500 euro za rychly tablet s 10-11", co zvladne aj upravu foto. O:-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 11:44

No jak píšeš - i mnou zmíněná nová Yoga Duet s Tiger Lake už je mírně nad 1000EUR.
U iPadu může někomu vyhovět nový Air s M1, omezením je úložiště 256GB, ale jinak připojení externího přes USB-C umí stejně jako nejlepší Pro, výkon prakticky stejný a přeci jen je to 5000 CZK dolů, což není už tak málo (ale tedy pořád něco nad 800EUR, 500 fakt ne).
To samé mnou zmíněný Samsung - https://www.alza.cz/samsung-galaxy-tab- ... 975676.htm , to bych asi s výhradami k Android snesl, ale zase jsme na cca 800EUR... S ještě levnějšími si poradit netroufám, sorry :-(
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2022 12:13

Kdo chce opici, musí mít na banány.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 3. 8. 2022 12:52

tomashr: ok, s normu MIL-0810 máš pravdu

Davidof píše:Flor

Ty jsi teda dobrej bojovník proti zlu :-)

Některé výrobky holt společnost polarizujou, mám ale podezření, že je to spíš lidská reakce na přehnanou adoraci toho či onoho výrobku.

Což se dá docela dobře pochopit :-)

Trochu se to tu snažím vyvažovat :)

Ta polarizace, je pravděpodobně součástí Apple marketingu. Vůbec bych se nedivil, kdyby to Apple podporoval přes různé influencery, je potřeba, aby se o značce neustále mluvilo. A nejvíc emocí je při hádkách.

Konec konců dneska je celý marketing o emocích, to je to co hlavně prodává. Prodat lidem novou věc, i když stará ještě ještě v pohodě slouží, nejde jinak než přes emoce.

Není náhoda, že existuje termín iSheep, myslím, že nikdo jiný v IT branži nedokáže prodat lidem tolik věcí, které ani neplánovali koupit. Pěkně to tu popsal na minulé stránce Fotofanda :)
Naposledy upravil Flor.cz dne 3. 8. 2022 15:48, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 8. 2022 13:03

https://youtu.be/CVHqE1nM5zQ?t=216

iPad 10.2 64 GB 2021 - 378,90 €, celkom slusne (rychlost, Retina, vydrz)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 13:12

No jo, ale má to jeden "drobný" háček - tenhle levný iPad má ještě Lightning, takže k němu přímo externí disk či čtečku karet nepřipojíš. Minimálně budeš potřebovat tohle, což je pár eur navrch, ale pořád se to konektivitě lepších iPadů nevyrovná: https://www.apple.com/cz/shop/product/M ... toaparátu

Jinak ano, výkonem je tento iPad slušný a v 256GB verzi odvede práce docela hodně za dobré peníze, ale právě že zrovna pro specifické požadavky fotografů je ten starší konektor mínusem citelným.

-- 3. 8. 2022 13:14 --

Mimochodem bych úplně nepřehlížel ani iPad mini - kompaktnost skvělá, ale přitom velikost proti telefonu je v reálu větší o dost a má USB-C. Jako zařízení na cesty to taky není od věci...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2022 13:29

Ten lightning je velká pakárna u XQD a externích hardisků, není je to schopné napájet, lightning verze mají adaptér jen na čtečku SD karet nebo tu do fotoaparátu, viz Tomáš. Verze s USB-C je mnohem praktičtější.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 13:34

Jiná věc je, že pokud někdo chce tablet spíš pro sociální sítě na dovolenou, ne na plošné zpracování, tak je stejně nakonec občas nejpohodlnější tahat fotky z foťáku přes wifi/BT s patřičnou aplikací...
Tohle myslím obecně bez ohledu na to, zda daný iPad či Android má plné USB-C nebo ne - třeba aplikace Olympusu i Panasonicu je docela přehledná, člověk si vybere, stáhne co chce a tak.
Ale jinak bez diskuse shoda v tom, že plné USB-C (v iPadu je tím řečeno vše, u Androidu musí mít podporu OTG, což úplně samozřejmé není) je u tabletu pro fotografa velkým plusem, jen zmiňuji další variantu práce, která se s využitím USB-C nijak nevylučuje.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cadjobss 3. 8. 2022 15:13

já o tabletu pro fotografování (IpadPro/Samsung) uvažoval mnohokrát. Ale vždy to dopadlo tak ,že to nemá pro mé neprofi focení smysl.
Nicméně stále mám Ipad Air 2 a běhá to celkem použitelně i teď.
Dokonce mám ještě Ipad mini 2 a tam už je to pomalejší ale na konzumaci obsahu dostatečné. Nejsem Apple ovce ale jablko mám rád. Mě teda z MPR vypadli šroubky ale jinak je to pořád fajn stroj :-)

Jinak já kdysi měl takovou krabičku do ,které se zasunulo USB disk nebo karta a přes wifi a aplikaci se to dalo dostat do Ipadu nebo MBP
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 3. 8. 2022 19:57

Flor: mluvíš stejně jak já, před 25 lety. Taky jsem Applu nemohl přijít na jméno a nechápal jsem jeho uživatele. No vidíš a jak jsem dopadl :-)
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 3. 8. 2022 21:08

Teď je to myslím jiné, s M čipy je Apple skutečně zajímavá platforma. Mě dost vadí ta jejich obchodní politika, kdy uživatel nemá moc na výběr než nakupovat za nevýhodné ceny v jejich uzavřeném ekosystému. Tím myslím hlavně ceny pamětí a SSD, ale i další doplňky. Apple nejlíp funguje jen s dalšími Apple produkty a tam je dost omezený výběr. Např. žádný ntb s matným dispejem, nebo mobil střední třídy. Desktop je zavřený v malé krabičce s naprosto minimálními možnostmi upgradu.

Iphony, iPady i MacBooky jsem už párkrát zkoušel někde v Showroomu. Jako hezké mašinky, ale nevidím na nich nic tak speciálního, za co bych měl důvod utrácet peníze. Kdybych stříhal video, tak bych o pořízení Apple nejspíš dost uvažoval.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 06:52

Ono to možná z mých příspěvků tady vyznívá jinak, ale já jsem mnohem více odpůrce Apple, než příznivec. Na Apple mi spousta věcí vadí, to jak ta firma prezentuje sebe a produkty (s typicky americkým přeháněním), uzavřenost systému, sklon k předražovávání, nejen produktů, ale i třeba úložiště …

První věc, která mne nalomila směrem k Apple bylo to, že v práci máme jako služební telefony iPhone prakticky bez možnosti volby něčeho jiného a druhá věc byl fakt, že jediný tablet s Androidem, který byl tehdy na úrovni Apple (Sony), výrobce přestal vyrábět. Následně u mne zabodoval velmi kvalitní displej a postupně jsem si zvykl na ekosystém Apple. Následně při obnově u mne zabodoval nový iPad Pro, s velkým skokem dopředu oproti předchozí verzi. Tablety s Androidem oproti tomu stagnují nebo se relativně zhoršují, navíc se dostaly mimo ekosystém mého telefonu.

U notebooku opět boduje spolupráce telefon-tablet-notebook, ale aktuální notebooky jsou s se 14 palci a hmotností nad 1.2 kg mimo oblast mého zájmu, nepasují mi to fotobrašny. Apple studio je pro mne na úrovni sestavy s AMD nebo Intelu s chlazením vzduchem, cenově i vlastnostmi, nejsem si jistý, že je to optimální řešení pro delší zatížení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 8. 2022 07:17

Mne sa ten ich system aj napriek uzavretosti velmi paci, je dost jednoduchy a s ich zariadeniami velmi funkcny. Zatial som ale neprekusol tie ceny a nutnost prechodu viacerych zariadeni, aby mi to davalo tu pridanu hodnotu (minimalne notebook + mobil).

Prevedenie notebookov je skvele, vydrz na bateriu priam fantasticka oproti vykonnym Win notebookom a hlucnost citelne nizsia. Rovnako sa mi pacia aj drobnosti ako je zvuk reproduktorov, ci slusna kamera a mikrofony.

Letmo som pozrel ceny notebookov s i7 12700h a 1TB SSD - zacinaju okolo 1200€ s DPH, co je fakt obrovsky cenovy skok, ak chce clovek MB Pro s rozumnym diskom pre nahradu komplet pracovneho HW (1TB je absolutne minimum).

PS: nemam vobec nejake zle skusenosti s Win ci Androidom, vsetko mi dlhodobo funguje vyborne, nespomaluje sa a HW menim vzdy az po niekolkych rokoch, ked uz nestaci svojim vykonom (aktualny ntb je 3/2017, PC 11/2018, mobil z roku 2020).
Ondrej Bobek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka