PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotofanda 17. 8. 2022 12:15

tomashr píše:Mimochodem abych hodil něco, co je (zatím?) Apple only, tak tu máme také jednu zajímavost - Peakto má novou verzi a podle některých reakcí je to první, kterou lze brát za dotaženou: https://cyme.io/peakto-photo-organizer- ... e/?irgwc=1 . Tohle je docela zajímavý sw, který by si zasluhoval hlubší výzkum, ale jak píšeš nějak není čas ani morálka...


Na toto jsem už nějaké promo viděl, ale v čem by to mělo být lepší na organizaci než LR či Fotky na Macu?
Jinak já zatím jedu v DXO a klasických adresářích a nic dalšího mne ani neláká. Nutnost importu mne na LR i ostatních spíše odrazuje.

Spíše by mne zaujalo něco, co by dokázalo vyhledat duplicity.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2022 13:41

Jednak má být hodně pokročilé to AI, zadruhé to ale je právě o "organizaci přes vše"... Dejme tomu jsi v minulosti měl LR, teď napůl C1 a Photos. Tohle ti udělá "metakatalog" přes vše, mimochodem pro import informací z LR (C1) už ani nemusíš mít platnou licenci atd.
Nebo třeba u LR by to umožnilo odbourat všeobecný katalog (už v něm mám přes 100 tisíc fotek) a člověk by si mohl dělat menší katalogy po letech (případně i akcích) a řešení typu Peakto by nad tím udělalo "globální pohled".
Zrovna ty všemožné duplicity by to taky mělo umět slušně...
Víc se konkrétně k Peakto asi nedá spekulovat bez důkladného vyzkoušení, obecně ale principy DAM jsou dost jasné :-)

Z jiného konce - osobně tedy upřímně pro změnu moc nechápu, jak někdo v 21. století může existovat s desetitisíci fotek bez klíčových slov a katalogu, ale každý jsme nějaký :-)
Přijde mi, že leckdo moc nechápe, co vlastně import znamená, při vší úctě tvůj komentář působí dojmem, že to je i na tebe. V reálu totiž import nemusí s fotkou vůbec hnout a zůstane v adresáři dle libosti, vtip je ale v tom, že ji zaindexuje a v rámci databáze nad ní ukládá metadata jak pro popisy (lokace, keywords...), tak případně i nedestruktivní úpravy (typické v LR). A když dojde na tzv. import celé fotky do katalogu, tak to v reálu také neznamená nic jiného než adresářovou strukturu, jen na jasně daném místě a v daném formátu, fotky jsou ale pořád jako "běžné soubory".
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 17. 8. 2022 14:27

Já jsem zvyklý tahat data z datového hnoje, to, že má hromádky, mi moc nepomáhá, pomohlo by mi možná ještě nějaké řešení na bázi rozpoznávání a umělé inteligence, čas od času zkusím nějaký program nebo aplikaci, ale pro DxO mi nic nefunguje tak, že bych nad tím jásal a Photos mám jen jako krátkodobý pracovní adresář. Megakatalog neumí DxO, pokud vím.

Podobně to mám s maily, více než 40 GB mailů na jedné hromadě a řeším přes dobře fungující vyhledávání, ještě se mi nestalo, že bych nějaký rychle nenašel. Ale chápu, že to není systém pro každého, moje manželka z toho šílí.
Naposledy upravil pemar. dne 17. 8. 2022 14:39, celkově upraveno 1
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 8. 2022 14:34

ja inak tiez nepouzivam vobec katalogy. dokonca po kazdom importe RAW z akcie do LR urobim vystupy do JPG, tie si odlozim a katalog zmazem.

vsetky fotky mam na disku (plus zaloha na dalsich dvoch externych diskoch 1:1) katalogizovane nasledovne:

hlavny adresar podla fotaku s ktorym som fotil.
Pentax K3/K1, Nikon D750, Sony A7RIII, Sony A7IV, Sony A6000 atd.
...podadresare maju nazov podla akcie co som fotil, napr. Zahrada, Chorvatsko, Svadba xx, Portrety xx, takze hned viem, kde mam hladat original RAW + exportovane JPGy.

ale kazdy to mame inak naucene samozrejme, nefotim toho extra vela (rocne do 25.000 cvakov aj to je z toho 40% seriovo AF-C "duplicitne") a odovzdane fotky mam zalohovane aspon takto. samotne prezeranie fotiek a prve triedenie/mazanie (vzdy fotim na RAW+JPG) robim iba s JPG cez Zoner 18 Pro, je to rychle.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 17. 8. 2022 14:44

Těch kombinací je strašně moc, jací lidé, jaká akce, které místo, v jakou dobu, jaký žánr, jakým tělem, jakým objektivem, jakou clonou, pro jaký účel, co jsem testoval, … pomůže i automatické tagování, třeba přes everypixel, ale jak jsem psal, budoucnost katalogů vidím v umělé inteligenci a strojovém učení.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2022 14:49

Už jsem to kdysi psal, ale přijde mi to fakt pozoruhodné - v roce 2009 jsem prezentoval DAM (digital asset management) v koncepčnější podobě (katalogy, DB, indexy...) na setkání fotoaparat.cz, ale vlastně dodneška jsou k tomu otázky úplně stejné a tehdejší prezentaci bych mohl použít prakticky beze změny a pořád to lidem vysvětlovat stejně :-)
Je to přitom naprostá výjimka, všemožné jiné trendy, o kterých se tehdy debatovalo, jsou dnes už brané jako totální samozřejmost a vlastně "už to není téma diskuse", ale zrovna věci kolem DAM se v uvažování lidí nějak totálně zasekly a proti víc než 10 let staré debatě vlastně není posun skoro žádný.
Pokládám to za docela zajímavé a samotnému mi vrtá hlavou, čím to je...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 17. 8. 2022 14:59

Že by to lidé až tak nepotřebovali...?:-)
Já mám svůj způsob, klíčová slova minimálně nebo vůbec.
Ale mi to vlastně stačí na těch mých cca 15.000 fotek od roku 2004:-))
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2022 15:06

Nojo, ale víš kolik je naplněných trendů, které se týkají věcí, které lidi vlastně vůbec nepotřebují ? Podle mne je nepotřebnost podmínkou k úspěchu - aha, mám to, tohle je užitečné, tak to nikoho neosloví :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ale vážněji - podle mne je to i o dost nešťastné prezentaci, kdy část výrobců se snaží katalogy pojímat jako něco totálně jednoduchého a ve formě jakéhosi blackboxu (typicky Apple Photos, ale třeba i LR Cloud), což u náročnějších fotografů moc důvěry nebudí. A když to má někdo udělané dovolím si říct dobře s velkou variabilitou jak pracovat s úložišti atd. (třeba aktuální LR Classic), tak to zase až tak moc nevysvětluje a povědomí je pak i zde takové "blackboxové"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 8. 2022 15:13

na tych mojich par foto by mi katalogizovanie cez software (tagy, roky, hviezdickovanie atd.) bolo uplne zbytocne.
na lavej strane v Total Commanderi su fotky z druhej polovice minuleho roku zo Sony A7RIII a na pravej strane su fotky z tohto roku 2022 zo Sony A7IV.
v adresaroch ako vidno na pozadi v Zoneri mam len RAWy a vystup v JPG. z kazdej akcie mam v priemere 30 foto :-)

fotky.jpg


PS: datumy nesedia, lebo som to kopiroval zo zalohy na novy notebook.

jasne, keby som fotil kvanta fotiek kazdy tyzden a vikendy svadby, za peniaze, nestihal by som ani upravovat nebyt davkovych uprav v LR a jedine vsetky fotky kopirovat na disk z karty s datumom v nazve a katalogizoval to.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2022 15:34

Dobře, ale jak chceš bez klíčových slov vyřešit příklad "vysyp mi obratem všechny fotky za poslední rok, kde je někdo z rodiny" (od manželky klasický požadavek)?

V LRc je to banalita na jeden klik klidně za 5 let dozadu (samozřejmě průběžně ta klíčová slovo dělám), ale jak tohle uděláš (inteligentně, proklikávat adresáře jak xxx fakt jako řešení neberu) v tvé struktuře?
Nebo si představ geotagging - pokud toto info k fotce přidám, tak v LR (ale i třeba free Digikam) jen otevřu mapu a vidím špendlíky, kde jsem kdy co fotil a klikem na to okamžitě mém fotky (ať jsou kdekoli a kdy byly dělané).
Anebo z technického pohledu - jak bys chtěl pro příklad zjistit, u kolika procent fotek za poslední 3 roky jsi šel nad ISO3200 či na clonu pod 2?
Plnohodnotná katalogizace (DAM) je právě o tomto (AI pak ještě může přidávat bezpracně další věci jako řadit podle motivu i bez klíčových slov).

Mimochodem zrovna ty svatby a jiné věci z zakázkového profifocení moc dobrý příklad nejsou, tam se LR hodí na rychlé úpravy, ale ne pro katalog, jinak ale budu vesměs mít na každou svatbu jeden katalog (a adresář) ať se to nemíchá a globální hledání nepoužiju. Tyto funkce mají větší přínos právě pro amatéry a případně profíky na volné noze "v tvůrčím režimu", kdy začne být možnost vytáhnout z archívu něco, co jsem dělal "kdysi" velmi přínosná.

A ještě z jiného soudku - v LR vůbec neřešíš výstup do JPG, vše vidíš přímo jako RAW s metadaty. Když někdo chce JPG, tak se klikne na export, ale ten předám a mažu - prostě ho nepotřebuji. A když z jednoho RAW udělám víc verzí, tak je to jen další link do DB na jiná metadata, žádné duplikace souborů na disku. Tohle je pro změnu ta část bezztrátových úprav s metadaty...

Možná to opravdu nepotřebuješ, ale pokud toto tvrdíš, tak zkusil jsi to někdy a máš reálnou představu, jak to funguje anebo máš "prostě jasno"?
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 17. 8. 2022 15:41

Já za sebe, mě to fakt nebere a není to o tom, že bych netušil o co jde a k čemu to může být dobré.
Prostě se bez toho obejdu. A to používám LR CC pro import a občas kvůli jedné sérii presetu, C1 na konverzi, Zoner pro jpg a různé jiné softiky tu na to, tu má občas něco jiného.
Když to řeknu, tak nepotřebuju nějakého dalšího správce mých šuplíků.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 8. 2022 15:44

jj, v praci stale pracujeme s katalogizovanim (tagy, indexovanie, filtrovanie atd.) v Knowledge base, JIRA, CML workflow, Confluence, ZABBIX, KIBANA, GRAFANA...v banke mame mrte systemov a aplikacii, uz len v tom blbom 365Outlooku by som sa zblaznil nieco hladat bez pomocok.

k tym mojim fotkam, mna skor zaujima, kde som fotil (nazov adresara), nic viac. k fotkam sa historicky uz nevraciam (odovzdane fotky ludia odo mna uz nepytaju), objektivne teda obcas davam do printu sukromne veci do ramcekov,na stenu,na platno pre rodinu. ale to najdem rychlo, nemam toho vela na disku.

inak hej, co si spomenul, dake filtrovanie, ze kde som vsade bol pri mori za poslednych 10rokov by bolo mozno zaujimave. alebo kolko fotiek som urobil nad ISO 3.200, to by som mohol pomachrovat na digiarene v diskusii jedine tak :-D

ale davat vsetky fotky je jedneho adresara ako Pemar, to mi pride ako čisté týranie O:-)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2022 15:54

Do jednoho adresáře asi ne, ale do jednoho katalogu to je super :-)

Ten příklad s ISO3200 byl spíš ilustrační, ale v reálu se to občas hodí spíš pro řekněme "sebekontrolu" - je docela poučné (a někdy dost nepříjemné) si zjistit, kolik fotek jsem opravdu udělal tím "objektivem, který jsem prostě musel koupit", případně jak často jsem využil to extrémní ISO, kterým jsem si zdůvodnil koupi nového těla :-) Ale vedle podobných "detekcí GAS" si člověk občas všimne i něceho rozumného... Ale hlavně tohle je z EXIF v katalogu zcela bezpracně, takže moc není co řešit.
Pro mne jsou daleko zajímavější ta klíčová slova a často i geolokace, tam už tomu holt po importu trochu práce člověk dát musí. Nicméně z osobní zkušenosti mohu jednoznačně říct, že přínosem je už i jen velmi základní sada slov, která opravdu moc práce nedá...
A fakt je, že ten základ se mi daří dodržovat už strašně dlouho a s rostoucím časem přidaná hodnota narůstá. Pak je řekněme "detailnější doladění popisů" a tady nebudu lhát - v tom už zdaleka na 100% pečlivý nejsem. Popravdě tady by mohlo pomoci právě sílící AI...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 8. 2022 16:07

Je fakt, že “s rostoucím časem přidaná hodnota narůstá”

Já bohužel žádný centrální katalog nemám, ale některé jeho funkce využívám ve Photos. Samozřejmě to neumí všechno, co LR.

Ale něco ano, a navíc to umí dávat fotky do souvislostí, které člověka třeba překvapí.

Já jsem odchovanec adresářů, ale tahle DAM nadstavba umožňuje dělat s fotkami víc (a přitom se člověk adresářů nemusí vzdát).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2022 16:12

Přesně sedí ta poslední věta - ano, adresáře klidně mohou zůstat, mám historicky víc variant a někdy i v současnosti udělám nějaký adresář "mimo standardy" pro nějakou výjimečnou akci, teď to zrovna asi nastane příští týden u mistrovství Evropy v Szegedu, kde chci hodně fotit.
Ale to mi nijak nebrání v tom, abych to načetl do jednotného katalogu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků