PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 9. 2021 19:37

fotofanda píše:Díky. Úplně moudrý z toho sice nejsem, resp. pořád netuším, jak bych třeba měl začít, ale vidím, že snadná odpověď asi není. Dcera se ručí ve škole programovat v Pythonu a rád bych věděl o co go a třeba bych jí mohl v něčem pomoci.

A jen tak mimochodem, programuje se dnes ještě vůbec v asembleru?


Myslel jsem to tak, že o programovací jazyk zas tak moc nejde, důležitý je framework, který je zaměřený na nějakou specifickou oblast (desktop, web, mobily, AI, 3D grafika).

Python je na výuku dobrá volba, jeho syntaxe se dobře čte. Má široké využití - desktopové aplikace, web backend i vědecké výpočty. Ale tohle specifické využití už je právě o frameworku. Jednoduché prográmky s čistým Pythonem a výstupem do příkazové řádky lze dělat třeba online - https://www.programiz.com/python-progra ... -compiler/
Záleží jaké vývojové (výukové) prostředí používají ve škole, tam bych začal.

Asembler se, tuším, pořád používá pro programování různých elektronických bazmeků, kde je potřeba přímý přístup k HW a maximální efektivita kódu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 9. 2021 20:09

A v Linuxu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 9. 2021 20:19

Pro zajímavost: Instagram (taky Pinterest či Spotify) je napsán ve webovém frameworku Django, který využívá Python. Resp. v Pythonu (Djangu) je napsaný backend (serverová část).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 10. 2021 06:03

Vím, že to zatím není DxO (jen Nik Collection), ale je to krok správným směrem:

https://www.digitalcameraworld.com/news ... y_5aiQopfU
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 5. 10. 2021 20:24

feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 10. 2021 08:59

Precitane, je tam tusim este viac zmien ako som si myslel.
Hlavny panel (kde je start) moze byt teda umiestneny iba dole? (uz dlhe roky je u mna hore, kedze tam su aj vsetky menu, karty, zalozky, triediace filtre...).
Pockam este na kontextove menu - ci pridaju moznost doplnit ponuku o moznosti aplikacii tretich stran, to vyuzivam tiez trocha viac, aj ked nejde o nic s cim by sa nedalo existovat.
Limit na 18 poloziek v starte je v pohode, mam 18, aj ked moznostami usporiadania je to vo Win 10 lepsie.
PC mi splna vsetky poziadavky bez nejakych nutnych obchadzok, no este pockam....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 10. 2021 09:20

Moje PC nesplňuje, tak taky počkám :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 10. 2021 09:40

To ještě zdaleka neznamená, že by na tom W11 nešly.
Jedou prý dobře i na 9 let starém Haswellu.
Akorát se aktualizace automaticky nenabízejí, a člověk si to občas zaktualizuje sám.

Ten nesmyslný limit 18 aplikací je zřejmě relikt z grafického uživatelského rozhraní, které bylo vyvíjeno pro Win10X, tudíž bylo orientováno na tablety, mobily atd.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 10. 2021 10:29

U těch hw nároků je asi nejvýraznější potřeba správného TPM 2.0 (v článku zmíněno správně), pokud to starší stroj nemá, tak se to sice dá obejít, ale je to trochu blbost - člověk si tím reálně koleduje o malér při nějakém dalším updatu atd. Na starší "nepodporované", ale jinak výkonné, CPU lze instalovat celkem snadno, jistý "hack" nastupuje až právě pro to TPM.
Jinak bych neřekl, že jsou reálné nároky vyšší než u W10 - na stroji, kde běžely W10 dobře budou W11 stejně dobré, problém může být na něčem, co bylo už u W10 hraniční sestava. Že se na podobném stroji W11 "vyloženě vzpírají" je možná spíš jen rozumné opatření, kdy se nic nepředstírá.
Jinak na mne W11 dělají dojem relativně dobrý, možná bych hodnotil spíš lépe, než je v tom článku. Prostředí je docela čisté, chodilo mi asi vše, do budoucna to asi přínos bude.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 10. 2021 10:43

Pro mě je hlavně důležité, aby nové Windows lítaly rychle. Pamatuji si ten rozdíl desítek oproti sedmičkám na I5 4670K, jak jsem byl příjemně překvapen.
Ještě jsem nezkoušel, ale myslím že na I7 10700K zklamán nebudu.
Ale lidi s Alder Lake si asi budou libovat.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 10. 2021 12:30

Trochu arogantní prohlášení, řekl bych :-|

https://diit.cz/clanek/gelsinger-intel- ... ire-rapids

Zlé jazyky dokonce tvrdí, že Intel vykoupil u TSMC výrobní kapacity pro své GPU, aby hodili Líze klacek pod nohy.
Těžko říct, protože pro AMD už jedou výrobní linky na jiném výrobním procesu.
Každopádně Intel byl donucen kousnout do kyselého jablka, když se "snížili" k tomu vyrábět část svých čipů jinde, než ve vlastních továrnách.

Nicméně by měl Pat Líze poděkovat, protože bez ní by CEO nebyl, a ve vedení by byl možná ještě pořád ten neschopný markeťák Krzanich.

Současná situace bohužel AMD nehraje do karet, protože kvůli omezeným výrobním kapacitám TSMC orientuje výrobu na highendové procesory, z nichž má vyšší zisk.
Vyklízí tak pozici na trhu v oblasti níže zařazených CPU, kde Intel opět získává dominanci.
Na toto může AMD časem dojet.

Další věcí, která AMD nehraje do karet je to, že prakticky na trhu nyní nemá low-end procesory s integrovanou grafikou.
Nově vydané 8-jádro 7 5700G má oříznutou cache, je drahé, a ta grafika je podle mě pro pracovní PC zbytečně silná, ale na hraní ve fullHD zase slabá, a procesor dost prodražuje.
Tady je podle mě UHD 730 navržena chytřeji než RX Vega 8.

Uvidí se časem, ale já AMD fandím a doufám že Intelu ještě pořádně zatopí.
Naposledy upravil feanoor dne 6. 10. 2021 12:56, celkově upraveno 2
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 10. 2021 12:53

On se tedy vyjadřoval hlavně k Saphire rapid, Alder Lake zmínil spíš doplňkově.
Ale je fakt, že na testy Alder Lake, který má být za méně než měsíc jsou zvědaví asi všichni, ony poslední řady Intel CPU byly v reálném použití už hodně slušné, nicméně Alder Lake by měl uspokojit i "testurbátory" a pokud by se to naplnilo, tak to zase konkurenčním bojem zahýbe.
Ad výrobní kapacity - co jsem četl, tak hodně záleží na Applu. AMD dost počítá s tím, že přejde na 4nm (možná i 3nm) technologii a současné 5nm linky se tím uvolní, jenže aktuální výsledky Applu ukazují možnost, že taky možná dokáže Apple plně vytížit 5nm další rok i kdyby své novinky opravdu na novou technologii posunul. A pokud by se toto opravdu stalo, tak pak skutečně situace AMD složitější bude...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 10. 2021 13:04

Leaky ukazují že Alder Lake I9 12900K už 5950X překonal.
Objevil se ale problém s paměťovým řadičem, kde jsou i s RAM DDR5 latence dokonce vyšší, než byly u ZEN 1.
Tohle ještě budou muset modří poladit.

Nicméně tady už jsou karty rozdány.
V Asii už se Alder Lake určený pro testování dostal i na trh.

Jsem zvědavý jestli se architektura bigLITTLE osvědčí i do budoucna a budou ji používat všechny strany.

AMD má teď dvě možnosti aby udrželo krok, buď přidá na procesor další čiplet, a bude to 24-jádro, anebo při zachování dvou čipletů zvýší TDP.
Tím udrží latence na uzdě, ale už nebude tak energeticky efektivní.

Nechme se překvapit.
Teď už v laboratořích probíhá bitva mezi Raptorem a Raphaelem.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 10. 2021 05:55

Tie prehlasenia su celkom odvazne, som zvedavy pri akej spotrebe dokazu prekonat rocny procesor AMD (ehm, patrilo by sa) a aka bude ich nasledna reakcia :)
Pocitac mam z druhej polovice roka 2018, takze upgrade este par rokov pocka, no vyvoj a zmena na big.LITTLE su zaujimave na sledovanie,... a dufam, ze sa behom tych par rokov vyriesia problemy s vyrobou :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 13. 10. 2021 09:11

Kdyby tady byli nějací nedočkavci, kteří by chtěli Windows 11 hned, ale přitom neprošli přes WindowsPCHealthCheck, protože jim program hlásí že nemají TPM 2.0 modul, tak ať si zkontrolují BIOS (UEFI).
Je možné že ten čip pouze není aktivovaný.

Tady jsem narazil na článek kde je to pěkně vysvětleno

https://www.cnews.cz/windows-11-vyzaduj ... ptt-navod/
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků