PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 1. 2023 12:42

No, já se obávám, že cokoliv foldable (v té stávající mechanické formě) v podání Applu by vypadalo stejně hrozně jako u konkurence, ať už v podobě telefonu nebo ntb. Jen by to po složení zdánlivě mohlo působit jako např. Macbook Air M1/2.
ASUS si aspoň mohl dát tu práci a hodit to do té apple napodobeniny škatule, co mají v nabídce.

Nicméně, to zásadní bych postrádal - macOS/iOS. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 1. 2023 13:20

To souhlasím, foldables obzvlášť při pohledu z boku zrovna elegantně nevypadají. Ale foldable notebook bych si taky nekupoval kvůli tomu, abych se jím kochal :). Tohle je první generace, nějaký vizuální tuning beztak ještě přijde.

Chápu, zvyk je zvyk, mě by se taky nechtělo odcházet z Windows a řešit migraci všeho.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Da_Mi 24. 1. 2023 20:10

ahoj, pomůžu si grafickou kartou (a jakou) v SW Lightroom a okrajově PS v poslední verzi? Momentálně používám PC s AMD Ryzen 5700G s int. grafikou, 32GM RAM a 1TB NVMe SSD + další disky
Da_Mi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar. 24. 1. 2023 20:35

Pokud vím, tak high-end karty Lightroom stále ještě využít neumí, ale takovou NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti v Puget Systems doporučují. Takže podle finančních možností a tato karta je asi strop.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 1. 2023 08:42

Myslim si, ze to nema velky vyznam, mozno len nejaka bazarovka na skusku (idealne od RTX 3050/1660 Super vyssie, no drahsie ako na RTX 3070 sa velmi neoplati ist).
Su specificke ulohy, ktore GPU zvladne rychlejsie v LR a PS (Enhance, ci rozne specialne filtre v PS), no je to mozno 0,01% beznej prace casto aj za 50% ceny komplet pocitaca... ja mam napr. len extremne slabu integrovanu grafiku v i7 9700K a to pracujem s tisickami 42Mpx RAW fotiek mesacne, kazdy ma ale ine naroky.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 25. 1. 2023 09:21

Co mam za poslednu dobu odskusane LR + Nvidia 1050Ti, tak niekedy sa mi zda, ze so zapnutou GPU akceleraciou to ide horsie ako bez nej.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 1. 2023 09:27

Je to dost jak u čeho... Co vím, tak LR celkem slušně počítá přes GPU exporty, takže třeba konverze 500 fotek z RAW do JPG zrychlí jednoznačně, ale složitější je to s prací přímo v LR nad RAW (zrychlení vykreslování změn a tak). Tam už se mohou přínosy lišit mezi kartami dost.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod red_dwarf 25. 1. 2023 09:45

Zdravím všechny, rád bych po mnoha letech konečně obnovil svůj HW, který bych používal převážně na úpravu fotografií (Lightroom, Photoshop) a chtěl bych místní požádat o radu.

Počítač budu používat s externím monitorem a budu potřebova být mobilní, proto hledám laptop.
Dále z různých důvodů potřebuji Windows, tudíž Apple nikoliv.
Můj budget je kolem 40K s tím, že jsem si stanovil tato kritéria: i7 12th Gen (nejspíše 12700H), 16-32GB RAM, 1TB disk, kvalitní displej (když budu mimo externí monitor) - pokud byste navrhovali něco jiného, budu rád za každý tip.

Co se grafiky týče, tak nevím, zda bude Intel Iris Xe vyhovovat, nebo je lepší brát cokoliv s dedikovanou kratou od Nvidie?

Nejsem v této oblasti žádný odborník, tak budu opravdu rád, za každý poznatek nebo tip, který bych zde mohl dostat. Zatím mi ze všeho vychází asi notebooky Lenovo Yoga...

Moc děkuji.
red_dwarf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 1. 2023 07:07

Ten HW je skvely na pracu v LR/PS. Mozno by som zvazil nejaky "hrubsi" herny notebook kvoli chladeniu, lebo 12700h potrebuje trocha viac vzduchu... napr. namiesto tenkeho Lenovo Yoga by som vzal Legion 5 (aj ked je vacsi, tazsi a skaredsi, tak zataz pravdepodobne zvladne lepsie, displej bude treba kalibrovat aj tak na oboch).
Pozrel som len nase obchody, tu je 12700H 32GB RAM, 1TB SSD a RTX3060 za 1640€ bez OS (taky klasicky skaredy herny notebook), mozno sa da inde najst aj lacnejsie: https://www.lenovo-shop.sk/produkty/len ... 82rb005qck
edit: ale samozrejme zalezi od toho, ci treba "velmi prenosny" notebook, v tom pripade je Yoga urcite lepsia a vyrazne elegantnejsia volba :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 26. 1. 2023 09:32

Souhlas, Lenovo Yoga také nedoporučuji, to chlazení je na náročnější úlohy poddimenzované a ani mechanicky to není to pravé ořechové. Aktuálně mám jako Windows notebook HP a funguje. S kalibrací displeje nemám u Yoga dobrou zkušenost, ty displeje jsou nic moc.

Kdybych si teď kupoval notebook soukromě, byl by to určitě MacBook, aktuálně je to nejlepší volba z mnoha důvodů, hlavně pokud člověk nechce notebook po roce či dvou měnit a pokud má od Apple třeba i tablet a telefon. A kalibrovat displej člověk vesměs nemusí.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod red_dwarf 26. 1. 2023 14:03

Moc děkuji za vaše odpovědi a tipy.

Co se výběru Lenovo Yoga týče, tak určitě k němu netíhnu, jen mi tento laptop vyjížděl nejčastěji na Alze, tak jsem ho zatím zvolil :-)
Legion 5 vypadá po HW stránce velice fajn, ale určitě bych potřeboval určitou přenositelnost a cca kilo navíc je již znát, proto bych se možná i raději poohlížel po úhlopříčkách kolem 14" a celkově menší váze.
Na 12700H vůbec netrvám, jen jsem myslel, že by to bylo to nejlepší, v tomto případě, ale pokud byste mohli doporučit něco jiného (Intel 12th Gen bych určitě preferoval), tak budu moc rád.

A ohledně Iris Xe vs dedikovaná karta pro PS+LR v laptopech máte názor jaký? Pro Iris hraje předpokládám spotřeba a tedy výdrž baterie...jsou pak ale takové rozdíly (když pomineme samozřejmě např. herní a hi-end grafické karty) mezi nimi v oblasti PS a LR tak velké, že se určitě vyplatí dedikovaná karta?

S HP notebooky zatím moc dobrou zkušenost nemám...samozřejmě nemluvím i hi-end modelech, ale momentálně mám Probook a vše se prohýbá, výkon ne moc velký, větráky stále hučí...

S MacBooky zkušenost nemám, samozřejmě jsem přesvědčený, že pro grafiku je to určitě skvělá volba, ale nic od Applu nevlastním a momentálně neplánuji a bojím se nekompatibility softwaru, který používám, nebo používat budu. Přeci jen v tomto ohledu je Win lepší, ale samozřejmě jinak si myslím, že Apple skvělá volba.

Moc děkuji.
red_dwarf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar. 26. 1. 2023 17:02

Nekompatibility jakého SW na Apple? Mám HP Elitebook.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 1. 2023 17:54

red_dwarf píše:S MacBooky zkušenost nemám, samozřejmě jsem přesvědčený, že pro grafiku je to určitě skvělá volba, ale nic od Applu nevlastním a momentálně neplánuji a bojím se nekompatibility softwaru, který používám, nebo používat budu. Přeci jen v tomto ohledu je Win lepší, ale samozřejmě jinak si myslím, že Apple skvělá volba.


Zrovna u grafiky není u Apple moc co řešit, podpora spíš lepší (jo, chybí Zoner, ale ten snad nikomu nechybí :-P ).
Chci ale podotknout, že když se na dnešním Macu s ARM spustí ve virtualizaci (asi nejlépe Parallels) WIN11ARM, tak to chodí až neskutečně dobře a kupodivu včetně emulace Intel aplikací - pokud už se najde nějaká utilita, která je fakt jen Win only a náhradu nemá, tak to lze vyřešit takto, nestojí to tedy tak docela v duchu, že nic z Windows nebude k dispozici. Nijak tě k tomu neukecávám, zadání jsi v prvním dotazu dal jasné, pouze upozorňuji, že tohle je takový vžitý omyl a ve skutečnosti je možností více.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kirtap 27. 1. 2023 02:17

Zkusím se zeptat tady, snad někdo bude vědět. Win11 (zřejmě) mi nedovolí instalovat automatickou (ani ručně) aktualizaci ovládače pro skener, napíše, že mám ověřit jestli není složka jen pro čtení, což samozřejmě je, ale nastavení složky nejde běžným způsobem změnit. Předem díky.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 27. 1. 2023 07:05

Používám AVG driver update, ten mi to hlídá, stahuje a instaluje ovladače. Ano, vím že je to placené řešení pro líné uživatele, ale výměnou mám všechno aktuální a nespoléhám na Windows.

Otázka je, co je to za skener a jak je to s jeho podporou Windows 11.
pemar.
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků