PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 07:36

Je trochu otázka, zda se pojem "uzavřenost" nepřehání či možná lépe řečeno nepřekrucuje...Apple už pěkně dlouho (až bych řekl od návratu Steva Jobse ještě před rokem 2000) naopak jede velmi standardně, naopak se někdy "jeví jako nestandardní právě lpěním na standardech"...Zní to blbě, ale myslím vážně, klasikou je třeba obrovská zásluha Apple (ještě za Jobse) na prosazení HTML5 a likvidace Flash a dalších zvěrstev. Doby, kdy měl Apple úplně vše jinak (třeba AppleTalk sítě, nepřipojitelnost ani myši či klávesnice atd) jsou už fakt dávnou historií.
V podstatě není moc věcí, které by nešly provozovat (ať na Macu anebo telefonech/tabletech), zrovna tak je záměnná i spousta (spíš valná většina) periférií...
Dnes je ta tzv. uzavřenost spíš v řekněme "pozitivním duchu", tedy že se přínos užívání Apple věcí násobí v případě, že má člověk zařízení více (a ještě víc třeba v rámci rodiny - má-li celá rodina iPhony, tak to prostě výhoda je příjemná), ale úplná nutnost to už zkrátka není. Koneckonců třeba zrovna mé dcery u komunikace se spolužáky stráví více času na "neproprietárních variantách" a nic jim v tom nebrání...
Otravná je občas cenová politika, to souhlas, klidně bych mohl uvést pár konkrétních příkladů, kdy jsem si jen klepal na čelo. Nicméně i tady to je jak u čeho, taky už to není tak vyhrocené jako kdysi a najdou se i případy, kdy se pořízením Applu dokonce i ušetří.

EDIT - když jsme u standardů, tak například za dnešní rozšíření USB-C víceméně vděčíme Applu, který to jako první plnohodnotně nasadil v NB, ukázal klady a další následovali. A ostatně o víc než dvacet let dříve podobně popohnal i "staré" USB, tam by se to asi ujalo i bez něj, ale pomaleji. A vliv byl i na další věci, vtipné je to třeba u QI (bezdrátové nabíjení). S tím Apple zdaleka první nepřišel (ani to nikdo netvrdí), asi nejvíc to tlačil Microsoft v době své jinak nešťastné akvizice Nokia/Lumia, trochu i LG, ale reálně o mělo jen pár telefonů. Až to pak zavedl Apple (opravdu nijak inovativně) a ejhle - do roka to měli všichni a byla tu i exploze příslušenství. Upřímně si myslím, že hlavně s ohledem na úpadek Nokie pod MS i mobilní divize LG by QI nebýt vstupu Apple klidně mohlo upadnout v zapomnění, tenhle nepřímý vliv na trh je prostě zásadní...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 08:15

K té “uzavřenosti” patří i snaha Applu kontrolovat kvalitu aplikací, v tom mi Apple přijde důslednější než Google nebo Microsoft, ale je to relativní, už to také absolutně neplatí, viz třeba problémy, které měl Nikon s aplikaci SnapBridge, kdy Apple tu aplikaci akceptoval do Apple Store, i když měla chyby.

Mívá ale relativně méně problémů s kompatibilitou, zařízení Apple mají relativně jednotnější HW řešení, je tam vyšší snaha o standardizaci, ale relativně, protože třeba například na iPhonu SE mám konektor lightning a na iPadu a MacBooku USB-C, ale globálně vnímám postupnou snahu Applu opustit Lightning a řešit napojeni periferií přes USB/Thunderbolt.

Podobnou standardizaci bych uvítal i u čteček a adaptérů, ale Apple má zatím pokud vím jen čtečku SD karet a CF Express a XQD karty člověk musí načítat přes externí čtečku, tenhle problém mám i u desktopu, asi budu muset kvůli téhle nekompatibilitě začít používat jednotně drahé CF Express karty i u D850/D500 nebo budu muset s sebou pořád nosit 2 čtečky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 08:30

Tak Lightning je mechanicky geniální konektor, který je pro mobilní telefony v dost ohledech stále ideální. Což neznamená, že nebude nahrazen, jeho doba už holt končí, ale v době vzniku smysl měl (navíc přišel před USB-C).
V tabletech už pro dnešní pojetí tak praktický není déle a tak holt náhrada za USB-C v iPadech už pomalu dobíhá. Už zbyl jediný iPad s Lightningem a vsadím se, že teď na podzim či nejpozději příští jaro přijde i nový "levný" iPad, čímž se toto dodělá a bude zase konzistence plná.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 8. 2022 12:46

tomashr:
Za likvidaci Adobe Flash patří Apple - Jobsovi dík, ale s tou podporu web standardů je to spíš naopak.

Prohlížeč Safari je ukázkou jejich nepodpory až prasáren, kdy nefungují standardní postupy. A není to náhoda, Apple záměrně háže vývojářům web aplikací klacky pod nohy. Snaží se je dotlačit k vytvoření mobilní aplikace, tam má totiž z prodejů 30%. A aby to byla tutovka tak na iPhony a iPady nejde nainstalovat prohlížeč s jiným jádrem než Safari.

https://www.tweaktown.com/news/86853/ap ... index.html

Je to poznat i z uživatelského pohledu, např. prohlížeč na iPhone vůbec neumí fullscreen mód a na iPadu se full screen ukončí při potáhnutí prstem dolů kdekoliv na obrazovce.

Apple bych si moc neidealizoval, cílem není nic jiného než co největší uzamknutí uživatele v Apple ekosystému, kde má ze všeho Apple provize. Nebo se o to aspoň maximálně snaží.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 13:47

Tohle může být nepochopení konceptu, iPhone a iPad mají podle mne koncept založený na tom, že se úlohy nedělají v prohlížeči, ale v aplikacích, ale nic nového, tohle nechápe víc lidi, včetně mojí manželky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 8. 2022 14:02

Nj, blbý uživatelé nepochopili koncept a chtějí dělat úlohy tam, kde z toho Apple nemá provizi :D
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 14:09

Komerční firmy nejsou charita, to je bez diskuse, a americké obzvlášť, ale samozřejmě existují i aplikace zdarma.

Za programy nebo licence platím i na desktopu na Windows.

To ale nemění nic na tom, že telefon nebo tablet je postavený na aplikacích.
pemar
Expert

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků