PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 8. 2022 21:16

flor.cz - sorry, ale ten tvůj odkaz na diskusi je bez nadsázky nesmysl, typický clickbait titulek s nepochopením, jak to funguje (místy mu to tam pak i vysvětlují, to už sedí)... Prostě MacOS (ale mimochodem i řada Linuxů při jistém nastavení) pracuje s pamětí poněkud jinak než Windows - rozdíl mezi app, wired a cached memory. Holt ji využívá prakticky vždy naplno, když ji nepotřebují aplikace, tak ji využije jinak - optimální odezva systému. Ovšem když aplikace paměť využije, tak si omezí cache, to je život. Ale vůbec to neznamená, že má systém vyšší režii paměti, to je naprosté překroucení.
Mimochodem to tvrzení "více je vždy lépe" je pravda jako obecná proklamace, ale rozhodně to nesedí na to, cos tu ocitoval :-) Tam se totiž nepíše "čím více, tím lépe", ale to, že když něco vyvíjíš (hlavně OS), tak prostě tu paměť podle možností maximálně využij a nehraj si na minimální čísla (tohle by ale bylo na strašně dlouhou debatu spadající už do čistého IT a vývojařiny). A zrovna u M1 to platí dvojnásob díky extrémní rychlosti RAM. Že je více paměti lépe platí, ale to přeci není nijak v rozporu s konstatováním, že třeba 8GB na Macu reálně odvede o dost více práce než 8GB na Windows....

Na okraj se mi na tom prvním screenshotu na https://forums.macrumors.com/threads/wh ... x.2294965/ nezdá ta nula u položky compressed memory (což je další z "kouzel", hlavně efektivní u M1), ale možná to BigSur ukazoval nějak jinak či přímo blbě, to se ale nepodívám, mám tu jen stroje s Monterey. Je ale i možné, že to je ještě větší clickbait, než by se zdálo a dotyčný měl nějak divné nastavení systému, ale tohle fakt nepoznám :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 2. 8. 2022 21:52

Ano, vím co jsem citoval a co se tam píše, umím číst :). Když je víc paměti, tak má systém víc možností práce s cache atd. Proto čím víc paměti, tím líp. To byla i reakce na to, že MB Air vlastně stačí jen 8GB.

Když má základní MB Air jen 8GB, tak to znamená, že systém nemůže fungovat tak efektivně jako s větší pamětí. Taky musí daleko častěji swapovat na SSD, které má svou živostnost a nejde ho vyměnit.

"že třeba 8GB na Macu reálně odvede o dost více práce než 8GB na Windows...."

To by mě zajímalo, jak jsi na to přišel. To je tak neurčitý výrok, že to zní spíš jako reklamní fráze. Kompresi paměti umí Windows taky.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 2. 8. 2022 22:23

Pokud tady někdo začínal na PMD, tak já podobně, ale na Atari 800XL + Turbo Basic + kazeťák + jednojehličková tiskárna přes kopírák a nevím jestli mi zkušenosti z té doby jsou co platné.

Pak to bylo PC s DOS 5.0 a na to se instalovali Windows 3.0 - to už se psal rok 1992 či co.

A tak to šlo dál, jen někdy kolem roku 2000 jsem koukal kolegům přes rameno do Apple světa a docela tápal. A pak zase dlouho nic, až na zkoušku první iPad Air, pak iPhone 7, vloni po velké chvále a opět na zkoušku MacBook Air s M1 a už se vezu. Letos zatím iWatch a Apple TV. No a už začínám uvažovat o iPodech.

Popravdě ten Apple svět je super. Některé věci tam jsou jinak, ale mne baví je objevovat. Zpravidla se to ukáže jako lepší než na Windows např. Fotky nebo iMovie.

Windows notebook je již jen pracovně, soukromé věci mám na Applu.

Trochu se ty dva světy ale perou např. na dovolenou beru kvůli práci a přístupu na firemní data i služební notebook. Na Macu mi chybí tlačítko DELETE. A PC má problémy s fotkami, které na přenosný HDD přenesu z foťáku přes MacBook.

Soukromý stolní počítač mám ještě stále pod Windows, ale je obrovská hlučná kráva. A asi je poslední.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 8. 2022 22:44

Většina MacBooků, co si lidé okolo mě koupili, ještě v pohodě funguje a pořád vypadají jako kvalitní nerozvrzané notebooky. Což se o těch Windows konkurentech většinou říct nedá. I proto, že kovové tělo má jen málo z nich.

Fotofanda

Delete se dá vyvolat pomocí Fn + Backspace, pokud si to dokážeš zapamatovat, já ne :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2022 06:35

“ Většina MacBooků, co si lidé okolo mě koupili, ještě v pohodě funguje a pořád vypadají jako kvalitní nerozvrzané notebooky. Což se o těch Windows konkurentech většinou říct nedá.”

Tohle mohu potvrdit, zatímco syn “oddělá” 2-3 notebooky s Windows, dcera má pořád MacBook ve funkčním stavu (a dává mu zabrat stejně, nebo spíše spíše ještě více), ale jak jsem psal, nezkoušeli jsme zatím Microsoft Surface. A poslední Zenbook má zatím od Vánoc a vypadá zatím jako ten MacBook, nic se na něm nerozpadá ani neodchází, přestože jede 24/7. Je ale hodně dýchavičný, i s i7 je to šnek, ale syn na něm jede zatím hlavně videa. Předchozí Lenovo jsme museli dát kvůli mechanickým opravám do servisu (účtenka za 4 tisíce na poškození, na které se nevztahuje záruka ani pojištění).

Ale ani ten MacBook si neidealizuji, ten můj používám jen občas (MBP starší generace) a nechce se mi ho upgradovat, protože ani za hodně peněz bych neměl takový výkon, na jaký jsem zvyklý z desktopu, byl by to pořád kompromis.

Přijde Intel 4, Ryzen zen 4, nové grafiky, nové paměti DDR5, takže výkony notebooků i desktopů půjdou podle mého názoru po nějaké době stagnace nahoru a vidím riziko, že u Apple ten vývoj bude pomalejší. Aktuálně bych musel koupit Studio Ultra. Zaujala mne ta myšlenka kombinovat Ultra a iPad Pro, ale jako elegantní řešení to nevidím, bylo by to lepší, než s sebou vozit desktop, ale pořád by to byla pakárna, nebo Mac mini, aby měl člověk s sebou to DxO. Do fotobatohu by se mi to asi už nevešlo, ale mohl bych se pokusit to strčit do zavazadla manželce. To DxO je ale jen o OS, ten iPad s M1 by ho asi utáhl podobně, jako MacBook M1.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 07:28

Pemar - upřímně v tvém případě bych mluvil o hodně extrémních požadavcích (lhostejno zda na Win či Mac), absolutní většina fotografů včetně naprostých špiček oborů užívá stroje daleko slabší, než tu rozebíráš a fakt je to nijak netrápí. Typicky na doma je pro fotografa prostě úplně vyhovující (a to opravdu úplně, neberu to ani jako kompromis) Mac Studio ve verzi Max, což je v podstatě celkem levné řešení. Ultra je na fotky overkill, který dává smysl na věci jako 8K video se čtyřmi monitory :-) To samé u notebooků - běžně vyhoví i M1 Air, MBP14 je pak zase naprosto OK už ve verzi Pro, ani se nemusí jít na Max.
Nic proti, pokud máš možnost, tak si kupuj co chceš, ale jako nutnost to fakt není, spíš slušná zhýčkanost či GAS, sorry :-)

Ad MS Surface - on tam Microsoft momentálně sám moc neví, jak dál - zda preferovat "klasický" X64 anebo začit primárně tlačít X verzi s ARM (MS SQ CPU), což asi vývoj zpomaluje. Osobně mám jisté sympatie k Surface Go - je to slušný Windows tablet, ale se standardně dokovatelnou klávesnicí a vůbec slušném provedení za rozumnou cenu - jako podpůrné řešení na cesty bych to neopomíjel. S dražšími Surface PRO a Studio už to je spornější - cena už daleko diskutabilnější (leckdy i nad porovnatelným Apple, byť ne vždy), tady už mne to oslovilo méně. Nicméně provedení slušné a za vidění stojí.

K vývoji - ono je skoro jisté, že Apple se jako první dostane k 3nm technologii, čímž u energeticky úsporných CPU (typicky v NB) zase trochu uskočí. Dost se očekávalo, že to bude už u M2, že se to nestalo je spíš drobný dozvuk covidu, ale je to asi jen otázka nepříliš dlouhého času. Celkově bych se dost divil, kdyby si Apple neudržel výbornou pozici v čipech pro notebooky. Naopak ale v desktopech jedničkou nebyl vůbec nikdy (a ani to netvrdily reklamy, ty třeba Studio porovnávaly se vším možným, ale vyloženě jako absolutní dominanci to nepodávaly). A tady by mne naopak neudivilo, kdyby alternativy od AMD a postupně i Intelu poněkud poodskočily.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 3. 8. 2022 07:49

Kvalitní win notebooky splňují armádní specifikaci MIL-STD 810G v oblasti odolnosti a spolehlivosti, tam nějaké rozvrzání nehrozí. Co jsem se při výběru ntb díval, tak to jsou právě Zenbooky a Probooky. A taky mají tlačítko delete :).

Mě tedy přijde jako overkil i to Mac Studio Max, za 30 tisíc se dá na úpravy fotek pořídít víc než dostatečně výkonný desktop s AMD. Podle testů Puget systems není na úpravu fotek výrazný rozdíl ve výkonu mezi 8 jádrem a 16 jádrem.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 08:04

Flor.cz. - tak jistě, třeba Petr Bambousek aktuálně jede na Apple mini M1, jen v lepší verzi s 16GB RAM, tedy stroj jen lehce přes 30k i od Applu a jen si chválí... A že by zrovna PB zpracovával nějak málo fotek a neměl dobré výsledky si asi nedovolí tvrdit nikdo :-)
To Studio Max už beru spíš jako vysoce komfortní sestavu, nemyslel jsem to jako úplný základ. Ultra si ale už nezdůvodním ani teoreticky.

Ad MIL-STD 810G - no nechci ti brát iluze, ale zrovna tu kus ode mne leží jeden Acer s touto specifikací (kupovaný právě kvůli ní na "ošklivé zacházení") a pomalu se rozpadá na praskání displeje kolem pantů (v podstatě podobný kix, jako je běžný o levných NB).
Ona totiž specifikace MIL-STD 810G vůbec neřeší životnost, řeší pouze odolnost třeba při pádu a podobné věci (je definice, z jaké výšky to musí vydržet atd.). To mimochodem sedí - daný Acer mi párkrát upadl celkem ošklivě a opravdu se mu nestalo nic, v tom určitě MIL-STD 810G splňuje. Jenže jaksi se vedle toho postupně začalo projevovat opotřebení běžným provozem a v tomto bodě prostě negarantuje daná specifikace vůbec nic, bohužel :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 3. 8. 2022 08:36

Tipuji, že pro Pemara je zas vysoce komfortní sestava Studio Ultra :). To je spíš o mentálním nastavení. Na úpravy fotek fakt není potřeba výkonné dělo za 60K.

Nj, Acery zrovna spolehlivostí proslulé nejsou. Jinak stačí zagooglit a k Applu se dá taky najít dost nepříjemných závad a naštvaných zákazníků - https://origin-discussions2-us-dr-prz.a ... 22?page=33
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2022 08:42

Já u fotoaplikací využívám sílu hardware jen při importu a exportu a pak při odšumech, zvětšování a doostření, reálně pro 2 programy, Topaz a DxO, oba byly v minulosti velmi žravé, co se výkonu týče, ale postupně se i u nich situace zlepšuje. Reálně je rozdíl ve zpracování nějakých 12s oproti 23-28s na záložním desktopu, a tuto hodnotu je schopen dosáhnout M1 za pomocí neuronové sítě, MBP je někde kolem 60-80s. Pokud mám těch fotek 36, není co řešit, ale pokud jich mám stovky nebo ještě více (což se Z9 není problém nasekat), strávím rutinním zpracování hodiny, někdy možná celé odpoledne a pak doma slyším, že jsem pořád na počítači a nevěnuji se rodině.

Co se týče robustnosti Windows notebooků, osvědčil se mi HP Elitebook, 2-3 roky vydrží, aniž by se to rozpadlo. Je jasné, že ani Apple není bez závad (to by jeho servisy umřely hlady) a že nemá zrovna levné díly, ale doposud měly jeho výrobky, které jsme používali, lepší dlouhodobou kvalitu a vydržely déle morálně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 8. 2022 08:52

Flor

Ty jsi teda dobrej bojovník proti zlu :-)

Některé výrobky holt společnost polarizujou, mám ale podezření, že je to spíš lidská reakce na přehnanou adoraci toho či onoho výrobku.

Což se dá docela dobře pochopit :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 09:02

Flor.cz píše:Nj, Acery zrovna spolehlivostí proslulé nejsou.


Já reagoval na tu normu MIL-0810, o které jsou zcela mylné představy, je to fakt norma o odolnosti (až třeba i neprůstřelnosti či odolnosti proti radiaci, vzniklo pro armádu), ale se spolehlivostí ve smyslu dlouhodobé životnosti nesouvisí fakticky vůbec.

Mimochodem Acery se poměrně zlepšily - tak před 12ti lety byly symbolem mizérie a od té doby se nese špatná pověst. Ale od té doby se přeci jen zlepšily a vesměs kvalita celkem odpovídá ceně a proti konkurenci už o tolik horší nejsou. On i ten můj kus vydržel docela dlouho, nebyl to nějaký kix "do extrému". Fakt ale je, že u žádného Macbooku se mi podobná mechanická chyba nestala nikdy (ani třeba po pěti letech).
Reklamace jsem zažil, to zase ano (třeba na jednom starém MBP15 chcípl displej asi za 7 měsíců), vesměs ale probíhaly v pohodě.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 3. 8. 2022 09:07

"...ale jistě, beze všeho." - Pravilo sluchátko... :-)

Obrázek
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 8. 2022 09:27

Jo - tak tohle asi prošlo i testy jako 517.2 a 522.2 - viz seznam na https://en.wikipedia.org/wiki/MIL-STD-810 :mrgreen: :mrgreen:
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 8. 2022 09:42

cca kazde dva roky mam nutkanie vyhodit peniaze za tablet, strasne nutne ho potrebujem na dovolenky na internet, filmy, kopirovanie fotiek z fotaku a nakoniec to vzdy predam lebo mam doma ntb a mobily.

pozeral som na MS Surface GO 3 a tie lacne verzie su nepouzitelne, seka to a nestiha. skoda. Windows by mi najviac vyhovoval.

iPad Air M1 ma vykonu habadej, kvalitne materialy, ale je zbytocne nad rozpocet a nechce sa mi zvykat na novy OS.
https://www.alza.sk/ipad-air-m1-64gb?dq=7058961#popis

ostava daco este stale slusne ( display s 10" - 11" je ideal) napr.
https://www.alza.sk/xiaomi-pad-5-128-gb ... .htm#popis
https://www.alza.sk/huawei-matepad-11-d6704891.htm
https://www.alza.sk/lenovo-yoga-tab-11- ... .htm#popis

EDIT: este je tu cinan CHUWI, kedysi som mal daky taky, nebolo to zle, ale ultra vykon to nemalo tusim.
https://www.amazon.de/CHUWI-HI10GO-Wind ... RydWU&th=1
co by ste brali vy ? ale netusim, ake programy vobec idu na Android na upravu fotiek, stacilo by aj na JPGy, isto nebudem riesit pri mori upravu RAW, ked to dam len na facebook.
a nie kazdy tablet ma OTG, ako inak by som dostal fotky cez redukciu/citacku SD do tabletu, poslat cez Wifi z fotaku Sony A6000? to musi byt otravne a zdlhave, ci ?
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků