PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 23. 1. 2022 13:10

Chtěl bych vidět desku za 2 tisíce, která má 4 sloty DDR5 :-). To nesplňuje ani ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.

Crossfire mělo svůj význam, když bylo zapotřebí zdrojovat grafické karty, dnes jsou na tom grafické karty lépe, nicméně pokud vím, RTX 3090 SLi stále ještě nabízí a v nabídce jsem viděl i čtveřici RTX 3080 Ti v kombinaci s Threadripperem, ale tahle sestava vyšla na cca 457 tisíc a dává smysl jako GPU render.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 23. 1. 2022 13:18

No ano, to bude tím, že současné Ryzeny a chipset X570 neumí DDR5 :). Chceš nesmysly. Až se DDR5 rozšíří tak budou i desky s DDR5 za 2 tisíce.

Teď evidentně není nejvhodnější doba na nákup, když se bude během letoška přecházet na DDR5 a PCIe 5.0. Nějakou dobu bude trvat než se vychytají dětské nemoci, kdoví jak dlouhou podporu budou mít první chipsety s DDR5.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 23. 1. 2022 15:38

Motherboard s DDR4 znamená, že při dalším upgradu budu měnit procesor i motherboard a asi i další elementy, pro mne je ale třeba velmi zajímavá podpora USB 3.2 Gen 2x2, kde verze pro Intel má 2 USB tohoto typu a verze pro AMD jen jeden (obě jsou za cenu někde mezi 7-8 tisíc korun). To je důležité třeba při načítání fotek. Ocením i lepší VRM, hlavně u Intelu je to zapotřebí, kvůli přetaktování.

Ale musím souhlasit s tím, že na přechod na DDR5 je zatím brzy, Intel to nemá vychytané a AMD to nemá vůbec.

Já jsem na rozcestí, jestli přejít na AMD nebo počkat, až Intel srazí TDP někam k 100 W nebo přejít na Apple. Čas ukáže. Jestli je správná doba na nákup nevím, dá se čekat, že ceny půjdou nahoru.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 24. 1. 2022 11:33

.......
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 28. 1. 2022 18:27

Hlásím výsledek. Aby fungovala regulace otáček ventilátoru na chladiči procesoru, musí mít ventilátor 4 piny. U 3pinového ventilátoru to funí stále na plné otáčky. Teď se občas ventilátor nad chladičem i zastaví. Ventilátory v šasi taky.
Původní křivka při testu ventilátoru:
fan3pin.png
fan3pin.png (59.28 ) Zobrazeno 4107 krát

Křivka 4pinového ventilátoru:
cpu_fan.jpg

stav v režimu Silent:
fans_silent.jpg

stav v režimu standard:
fans_standard.jpg

a na plné otáčky (jsou vyšší než byly u minulého ventilátoru tj. cca 1270):
fans_full.jpg

Standard režim není slyšet a tak vyhrál. ;-)
Díky všem za podporu.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 1. 2022 20:01

Nemusí mít čtyři piny, ale musí se to jinak zapojit. Ale je fajn, že jsi to rozchodil, to má člověk hned lepší pocit :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 28. 1. 2022 20:07

ad "musí se to jinak zapojit" - a to jak (s vyloučením předřazeného odporu nebo diody?¨
Předělávat to určitě nebudu, ale docela by mě to zajímalo jak to zapojit aby tam fungovala regulace řízená deskou.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 1. 2022 20:09

yorg: ty čísla vypadají dobře.

ventilátoru skutečně stačí 3 piny a je to jen otázka nastavení v Biosu. U Gigabyte desek stačí nastavit kontrolu otáček na auto a deska si to sama nějak detekuje.

Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 28. 1. 2022 20:19

Možná záleží na výrobci desky. U použité desky ASUS, jsem nic takového nenašel.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 1. 2022 20:35

ASUS (prý se to vyslovuje aušus) nemaje, tak to nevím přesně, ale hledal bych to někde pod volbami BIOS, Power, Q-Fan Control a možná se to přes + aktivuje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 1. 2022 20:39

Tohle by měly umět všechny desky, je to standard. Buď je to v manuálu nebo stačí použít Google - našel mi video, jak nastavit ventilátory v Asus biosu - https://www.youtube.com/watch?v=65vsrzYOLZg (automatickou detekci však Asus neumí). Třeba se ti bude hodit pro příště.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 28. 1. 2022 20:56

Dík za video, já jen doufám, že to příště bude až za hodně dlouho a to už budou ty počítače, co se budou ovládat virtuální realitou mácháním rukou v prostoru. :-)
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 29. 1. 2022 21:01

yorg
Ventilátor na chladiči CPU se zastavit nesmí. Nikdy.
Ani ty ve skříni, vždy musí být nějaký airflow.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 29. 1. 2022 21:29

Díky. Docela mě to překvapilo. Faktem je, že to v Silent režimu bylo hned po startu a chladič byl na omak studený. Netočily se i ventilátory ve skříni. Když jsem to přepnul na standard, tak se všechny tři ventilátory roztočily. Takže to jede ve standardu.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 2. 2022 17:06

Celkem zajímavý přehled:

https://www.tomshardware.com/reviews/cp ... CT3JrWeW6c

viz třeba ty rozdíly W11 a W10. Každopádně je ale třeba vzít v úvahu, že Ryzen se dá uchladit vzduchem a na přetaktovanou i9 potřebuji chlazení elektrárny. Zajímavé budou výsledky přetaktované i9 na W11 s DDR5, čekám nějakých 5% navíc oproti současnému “vítězi”.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků