PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 15. 1. 2022 20:17

pemar: ušetřit můžeš příště :) Výkon HW roste natolik, že foto SW bez problémů běží na naprosto průměrné sestavě. Topaz je deviace.

Grafiku bych spíš teď prodal, na té své (GTX 1650) bych měl 100% zhodnocení :D
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 1. 2022 20:21

vlastne ano, na Alza.cz maju daco aj skladom, najlacnejsiu RTX - MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X 8G LHR za 27 000 CZK = 1 102,36 EUR, tak to je nášup.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2022 20:29

Topaz je možná deviace, ale DxO mi přijde také jako “výkonožrout”. U mne asi ale všechno začíná u skel, tím, že mám v oblibě 500/5.6, tak se při aktuálním množství slunečního svitu dostávám na vyšší ISO a potřebu odšumu.

Ta RTX 3060 Ti mi přijde jako dobrý kompromis, výkonově je celkem blízko RTX 3070 nebo i 3080, rozdíl tak 10-15%. Ale zda se mi, jakoby ty ceny těch grafik šly zase nějak nahoru, u té 3060 Ti to bylo určitě méně, tipnul bych i kolem poloviny. Ono to ale bylo teoretické, protože za ty ceny ty grafiky nebyly k sehnání.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 20. 1. 2022 14:44

Když jste mi tak dobře poradili s výběrem HW, tak se podělím s informací ke zprovoznění LR 6.14. Mohla by se někomu hodit.

Instalace ze souboru Lightroom_6_LS11.exe o velikosti 780 163 376B, který jsem stáhl při koupi upgrade (verzi 6 mám jako upgrade na verze 3) po přihlášení k účtu a zadání SN končí informací "Zadané seriové číslo je platné, avšak oprávněný produkt nebyl v počítači nalezen". Současně jsou nabízeny verze LR 1 až 5. viz obrázek.

Kontaktoval jsem support Adobe (výhradně telefon a v angličtině) a tam se po delším pokecání s automatem ozval člověk z podpory. Po vysvětlení problému a ověření mé identity si vyžádal vzdálený přístup na můj počítač. Následně stáhl ke mně na počítač Lightroom_6_LS11.exe o velikosti 1 185 425 704B a po spuštění instalace z této verze vybral při hlášce podle obrázku "Zadané seriové číslo je platné, avšak oprávněný produkt nebyl v počítači nalezen" verzi 3 a zadal SN (nezachytil jsem jestli SN bylo od verze 3 nebo verze 6) a instalace proběhla a končila verzí 6.14. Po načtení katalogu to funguje jak má.

Předpokládám, že při použití původní instalačky a po zadání SN od verze 3 by instalace dopadla stejně, pouze by se chybějící data stahovaly při instalaci. Zkoušet to ale podle zásady "Když to funguje, tak do toho nehrabej" nebudu. ;-)

Pozn. Původně jsem předpokládal, že budou dělat problémy, jak je popsáno zde, ale nakonec to proběhlo podle výše uvedeného.
Přílohy
LR_nejde nainstalovat.png
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 21. 1. 2022 15:06

yorg: fiha, tak to bud rad, ze mas ten LR rozbehany (ja som kedysi instaloval presne tu LS11 verziu pre update,ale vtedy este bol LR6 plne podporovany, bez problemov).

kedysi som mal taky zvyk, ze pri cisto nainstalovanom Windows + drivery + LR som si urobil image systemu (uz neviem presne cez aky soft, je ich mrte) a ked sa Win dosahaly (to boli tusim este Win7 a tie vedeli padat), urobil som rychlu obnovu z toho image. ale dnes to uz nerobim, no.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 1. 2022 17:37

yorg: to je standardní postup při instalaci upgradu, nejdřív je nutný zadat sériové čísto plné verze ze které se upgraduje. Koupě upgradu je podmíněná vlastnictvím plné verze, tak je potřeba zadat obě čísla.

Je fakt, že to do té chybové hlášky mohli napsat, že když není plná starší verze LR nainstalována (oprávněný produkt), tak je potřeba zadat její sériové číslo. Tak málo stačilo :)

Jak to dopadlo s ventilátory, podařilo se ti snížit jejich otáčky?
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 21. 1. 2022 19:20

Flor: S tím postupem po verzích máš pravdu.
Ventilátory pořád fučí stejně. Zkusil jsem v BIOSu změnit křivku posunutím nízkých otáček doprava s minimem až do 50°C a nemá to žádný výsledek. Těch 1270 otáček může být minimum. Zatím to tak vypadá. V popisu desky píšou o aplikaci Fan Xpert, která by měla otáčky řešit i mimo BIOS, ale nic nezmění.

fan.png

Ještě dodatek. Spíše to vypadá, že tam chybí čtvrtý drát od ventilátoru. je tam funkce Fan tuning a jejím výsledkem jsou konstantní otáčky a přitom by to mělo jít cca od nuly šikmo vzhůru.
fan2.png
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 1. 2022 21:08

Asi lze použit kabelové redukce, která rozbočí klasický napájecí konektor MOLEX na více ventilátorů (bez možnosti plynulé regulace otáček). Pokud připojíte ventilátor na 12V větev, bude se otáčet maximálními otáčkami. Pokud jej připojíte na 5V větev, bude se otáčet přibližně polovičními otáčkami.

Nebo by to možná šlo zapojit modrý ZEM, červený 12V, žlutý RPM, pak by šly regulovat otáčky přes BIOS, ale bude blbnout ta Hallova sonda. Je to ale řezání tupou pilou, zbytečná pakárna.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 1. 2022 23:49

Čtvrtý drát je výhoda, ale není nezbytný. 3pin ventilátory taky umí regulaci otáček, jen to musí být správně nastavené v BIOSU (teda spíš UEFI). 3pin se regulují pomocí napětí, tak je potřeba mít nastavený typ regulace na "voltage" (ne PWM).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 22. 1. 2022 06:35

A co speedfan? Ten by nepomohl? Za mých mladých let velmi populární soft.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 22. 1. 2022 07:37

Flor.cz píše:Čtvrtý drát je výhoda, ale není nezbytný. 3pin ventilátory taky umí regulaci otáček, jen to musí být správně nastavené v BIOSU (teda spíš UEFI). 3pin se regulují pomocí napětí, tak je potřeba mít nastavený typ regulace na "voltage" (ne PWM).

Jo, ale už jsem jednou psal (ale možná jsem to pak smazal), že tohle řešení může blbnout, protože po stejném drátu jde regulace i informace ze snímače, může se to vzájemně rušit. To je ale teorie, v praxi to vyzkoušené nemám, bastlení se vyhýbám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 22. 1. 2022 08:28

Určitě je to lepší řešení, než se snažit regulovat otáčky bastlením MOLEXů. V praxi regulace napětím funguje spolehlivě - skoro stejně jako PWM regulace. Je to naprosto standardní řešení podporované všemi výrobci.

I když nastavení otáček regulací napětí je míň přesné, tak je to celkem fuk, nastavím takové otáčky, aby byly rozumné teploty. A jestli jsou ty otáčky ve skutečnosti o něco vyšší či nižší mě nijak netrápí.

Jediné drobné omezení je v tom, že nejdou nastavit velmi nízké otáčky. Napětí by v tom případě bylo tak nízké, že se ventilátor nerozeběhne. Třeba ventilátory, co mám v bedně, musí jet minimálně na cca 330 RPM, což je ale dostatečně nízká hodnota.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 22. 1. 2022 10:59

Třeba můj brácha je bastlič, ale já to mám nastavené přesně opačně, raději si připlatím za lepší zdroj, skříň, procesor, paměti nebo chladicí systém, než abych řešil nějaké potíže.

Ono když se propočítá na hodiny provozu, tak mi to vychází o hodně lépe, ty jeho bastly nikdy nefungují na srovnatelný výkon a přitom vydrží tak polovinu času, podstatně dříve mi přestane něco fungovat. A díky vysokému počátečnímu výkonu mi ty sestavy i podstatně pomaleji morálně stárnou. Ale už to není, co to bývalo, kvalita komponentů šla dolů a kvůli neschopnému Intelu jedu na vysoké TDP, asi jsem měl přejít včas na AMD.

Ale každý to má nastavené jinak a zkušenost je nesdělitelná.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 22. 1. 2022 11:06

Doufal jsem, že když otočím tah ventilátoru ve skříni vedle procesoru aby foukal ven a zapojím ho na desce na konektor cha_fan1 místo dosud použitého cpu_opt, tak se to umoudří. Neumoudřilo. Po spuštění fan tuning to točí úplně stejně. Viz obrázky výše.

Vzdávám to, nemám na to, abych to dál dotáhl. Ventilátor nad chladičem je tichý a raději mít procesor podchlazený než spálený. CPU má teď 29°C.

monikash píše:A co speedfan? Ten by nepomohl? Za mých mladých let velmi populární soft.

Znám ho z dřívějška. Problém bude asi v tom, že točí kolik nastavím a ne podle čidel na desce. Zkoušet to nebudu. A jak jsem se díval (ale nezkoušel), tak ten program docela nabobtnal o další funkce a sleduje osud kdysi výborného programu pro vypalování Nero.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 1. 2022 18:13

Zkus pustit Handbrake a uvidíš, jak ti to chladí, respektive jak ti bude klesat výkon. Je to primitivní, ale účinný test. Za pár minut víš, na čem jsi.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků