PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 11. 2021 13:06

pemar píše:S perforovaným čelem mám špatnou zkušenost, hodně se mi dovnitř prášilo. Ty průduchy mi také přijdou malé, ale zatím se mi to daří uchladit.


To je, myslím, hlavně o kvalitě prachových filtrů. Aby vevnitř skříně byla rozumná teplota, je potřeba prohnat skříní dostatečné množství vzduchu (+ prachu), a je jedno jak jsou průduchy velké. Malé průduchy ale snižují účinnost ventilátorů (musí jet na vyšší otáčky) a taky se malé filtry dřív zanesou prachem.

I když je Meshify hodně otevřená, tak s prachem problémy nemám. Občas akorát vyfoukám filtry. Velkou roli určitě hraje, že nemám žravé a žhavé komponenty, tak skříní nepotřebuji hnát takové množství vzduchu. A taky teplý vzduch může utíkat vrchem skříně, který je hodně perforovaný:

Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 11. 2021 20:01



Taky mě to dost překvapilo, hádám, že SSD ale bude furt připájené na desce
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 11. 2021 20:41

Oni jsou do toho tlačeni legislativně, ale nic jim nebrání v tom, aby ceny dílů nacenili tak, ze šikovný technik vydělá jen a málo a nešikovný prodělá hodně, bude zapotřebí kupovat přípravky a manuály, díly budou “inteligentní”, nemám o ziskovost Applu strach. Otázka je i to, kolik nadšených techniků u nich bude, řada lidí volí Apple z pohodlnosti, aby nemuseli nic řešit.

Jinak koukám, že jsem asi jeden z mála, komu desktop nesvítí :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 11. 2021 20:48

Svetielka nemajú priestor ani u mňa, ale na foto je to krásne :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 11. 2021 22:50

i ve skutečnosti :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 19. 11. 2021 23:09

Hláška "nečum pořád do toho počítače" má nový rozměr...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 19. 11. 2021 23:11

Z takého svetelného cirkusu by ma jeb*lo. Na svojej Fractal design som prelepil čiernou páskou aj tu jedinú stavovu LED.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod samak.lubomir 20. 11. 2021 07:41

pemar píše:Na DxO a Topaz Labs jsem zatím neviděl testy vůbec...

https://www.hwcooling.net/intel-core-i9 ... dvojka/29/
Výsledky testov v Topaz Labs (DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) su zhruba v polovici tejto kapitoly.
samak.lubomir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 20. 11. 2021 08:48

Máš pravdu, to jsem jen přelétl očima, ta metodika je hodně vzdálená tomu, jak to používám, já neodšumuji miniatury, ale 44 Mpix fotky (a kolikrát i RAWy). U malých čísel jsou velké statistické rozptyly, to je první problém a druhý problém je, že DxO může u malých JPG méně využívat zapojeni grafiky nebo vícejádro (spekulují, nemám to vyzkoušené). Já sledoval testy na fóru DxO, které se dělají podle jiné metodiky, jsou tam RAWy z D850, které se odšumují a měří se čas. Z toho vyplývaly ty moje očekávané délky odšumu, někde mezi Ryzen 12 jádrem a ThreadRipperem, hodně blízko 16 jádru Ryzenu Zen3.

Rozdíl proti Ryzenu Zen3 je minimální, upgrade se podle mne nevyplatí. Teoreticky by se dal Alder Lake vyměnit za Intel Meteor Lake, má stejnou patici LGA 1700 stejně jako Alder Lake, ale koupi Alder Lake a následnou výměnu CPU vidím jako vyhozené peníze, byť u Meteor Lake čekám zlepšení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 20. 11. 2021 14:35

Mimochodem, zkoušel už někdo z Vás Parallels Desktop 17 for Mac?

Podle všeho to vypadá, že Parallels 17 je rychlejší než dříve díky optimalizaci na Big Sur, Monterey a M1. Jako nevýhoda mi přijde, že standardní verze je omezena na 8GB RAM a pro upgrade je třeba zvolit relativně drahé roční předplatné.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 5. 12. 2021 11:38

Vypadá to že se zvedá nový čerstvý vítr v noteboocích pro Windows.
Musím říct že to vypadá velmi zajímavě

https://www.cnews.cz/qualcomm-snapdrago ... ych-jader/
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 5. 12. 2021 12:29

Qualcomm neoznámil žádná zařízení poháněná těmito novými čipy, ale tvrdí, že začnou být uvedeny na trh v první polovině roku 2022. Takže možná nějaké uvidíme na CES v Las Vegas v lednu.

Apple už ale 5nm čipy aktivně používá a nové obrázky spodní strany čipu odhalují, že může mít ve skutečnosti propojovací sběrnici, která umožňuje škálování Multi-Chip-Module (MCM), což umožňuje skládat dohromady více matric. Výsledkem by mohly být čipy s až 40 jádry CPU a 128 jádry GPU, M1 Max by se teoreticky mohl rozšířit na konfiguraci „M1 Max Duo“ nebo dokonce „M1 Max Quadro“. To budou trochu jiné mašiny, než tyhle dychavičné Qualcommy schopné konkurovat tak maximálně Tiger Lake.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 5. 12. 2021 13:02

To není nic nového, to už bude umět i Raptor Lake.
I AMD už na tom pracuje.

U Apple je spíš zajímavé, že jejich struhadla na sýr stále používají Intel Xeon a pomalé paměti 2933 MHz.
A nejvyšší řada iMac jede na Intel Core.
Zajímavé že nepřešli na M1 i tam...
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 5. 12. 2021 14:23

Můj názor je, že Intel musí vyprodat zásoby a doladit SW a HW, kompletní přechod na M1 mi dává smysl, pro zjednodušení vývoje a pro snazší kompatibilitu.

To struhadlo na sýr si koupí jenom někdo, kdo neví, co s penězi, poměr cena/výkon je tam jen pro vyloženě Apple nadšence nebo někoho, kdo je líný cokoli řešit. Ono to třeba na Topaz Labs docela šlape, to co chroupe moje mašina 12s udělá struhadlo za půl milionu za 7s, ale já bych za ty peníze buď postavil ještě něco výkonnějšího, nebo by mne to stálo polovinu (ale nebyl by to originální Apple).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 1. 1. 2022 18:26

Zdravím a prosím o radu.

Stávající počítač je už 10letým dědečkem. Na Lightroom sice bohatě stačí, ale problém nastal po zakoupení Topaz Sharpen a Topaz DeNoise. Zpracování jedné fotky je tam pro každou operaci na minuty a to je docela problém. Zvlášť to bolí, když by těch fotek byly desítky. Ve výsledku pak oba programy nepoužívám.

Shodou okolností mě zaujala konfigurace zvolená v článku od Zoneru a to jak složením, tak i cenou. Po zakoupení Topaz a pár pokusech se s tím domluvit jsem o chipsetu b550 v této cenové kategorii uvažoval a článek tak přišel ve vhodnou chvíli.

Nad čím ale váhám je paměť. Pro LR a Olympus OM-D E-M1 teď 16GB stačí, ale Topaz mě nároky na výkon docela překvapil a tak nechci při koupi nového HW zbytečně experimentovat. Jednak v článku doporučuje paměti s frekvencí 3600MHz CL17 i když jim zvolený MB má v popisu až 4400 (OC) MHz a pak taky těmi 16GB.

Je 16GB pro Topaz dostatečné a není vhodnější využít pro MB vyšší frekvenci tj. až 4400 MHz?

Možnost koupit 2x8GB a v případě potřeby doplnit další 2x8GB tady je, to uznávám, ale jak píšu nerad experimentuji.

Konfigurace:
AMD Ryzen 7 5700G
MSI B550M PRO-VDH
Kingston FURY 16GB KIT DDR4 3600MHz CL17 Beast Black (??? 32GB, frekvence ???)
Crucial P5 Plus 500GB (??? nevím proč použil SSD Samsung 980 s PCIe 3, když MB podporuje PCIe4 ???)
yorg
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků