PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 10. 2021 09:04

Vzhledem k tomu, že docela v pohodě dodnes funguju s retina MBP mid2015 (15", i7, 1TB, 16GB RAM) už pomalu šestým rokem, tak bych se nebál zvolit tu nejlevnější variantu MBP. Nicméně právě proto, že bych jej pořizoval na 5+ let, tak bych už zainvestoval. A asi zvolil metodu zlaté střední cesty. Minule mě to stálo nad 100k Kč a v případě nákupu dalšího MBP bych stejně zas šel nad 100k Kč.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 10. 2021 09:11

Tomáš má asi obecně pravdu s tou operační pamětí a procesorem (naštěstí :-) ), ale já osobně mám bohužel problém, že ani to 1TB mi tak trochu nestačí.

Ale ty příplatky za větší úložiště jsou brutální :(
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 10. 2021 09:24

Hoď si vedle NB malinké SSD v provedení M2 v nějakém hezkém case a máš skok kapacity obratem a přitom je to fakt malé (proti starým 2,5inch SSD či točivým fakt rozdíl). Já mám v case viz odkaz 1TB NVMe od Kingstonu a fotky jedu právě z toho - naprostá spokojenost. Odkaz https://www.czc.cz/icy-box-ib-1817m-c31/256097/produkt a dnes už jsou i hezčí :-)
Toto doporučení je mimochodem obecné i pro uživatele Windows, je to standardní USB-C hardware...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 10. 2021 09:43

Jj, to je také řešení, ale trošinku to u notebooku narušuje workflow - kam dát katalog, kam dát které zdrojové RAWy, nezapomenout to vzít sebou, trochu opruz je přesun velkého množství katalogizovaných fotek z interního na externí disk.

Ale v podstatě jsou to maličkosti a určitě to stojí za úvahu.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 10. 2021 10:20

Já mám u Lightroom katalog a náhledy na interním disku (rychlé načtení, možnost některé operace dělat i bez externího disku), ale originály mám výhradně na tom externím disku. Prostě import dělám volbou "Add", tedy nechat originály na místě, což je u mne externí disk, nikoli zkopírovat "do knihovny".
Kromě toho u Lightroom jde přelinkovat adresář jinam zcela triviálně, takže lze například při nějaké akci (anebo kdybys zapomněl externí disk) bez obav zpracovat fotky i z adresářů na interním disku a pak je přesuneš na externí a v LR to přesměruješ doslova na dva kliky a o nic nepřijdeš... Podstatné je ale pracovat s originály v tom režimu "nechat na původním místě", tedy někdy v adresářové struktuře a nikoli přímý import do katalogu. Pak můžeš mít katalog 100 tisíc fotek, přičemž originály jsou ve více lokacích - staré klidně na nějakém točivém disku, který ani nenosíš u sebe, nové na rychlém SSD.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2021 10:48

Riesenie s 16GB RAM a 512GB diskom by asi stacilo aj mne - vsetky velke data by aj tak boli na externych SSD.
LR so smart previews by sa dal pouzivat bez problemu, tam jedna svadba zaberie len asi 4-8GB a bezne fotenia do 1GB (plnohodnotne RAWy zo svadby su aj 150GB a viac), aktualne tak jednu na dialku upravujem (z EOS R6), original fotky ani nemam doma.... cela svadba s katalogom a smart previews ma 5,7GB
M1 Pro 14" 10C/14G + zakladna RAM a disk su pod 2500€
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 10. 2021 11:23

Já to v podstatě dělám jako píše Tomáš, akorát využívám C1 (a předtím LR) k přesunu a roztřídění RAWů na určené místo na disku.

Mám rád trochu struktury nad to hromadou souborů, tak to nechám importovat do adresářů ve formě datumů.

Není to úplně ideální, ale je to automatické.

Blbý je, že z jedné akce v podstatě mohu přinést 200 GB dat (samozřejmě je to z větší části odpad).

Takže s 512 GB bych musel dělat pořádek moc často a s 1TB to není o moc lepší :-)

Ten nový Mac mě láká proto, že vím, jak skvěle tohle zvládá stolní Mac Mini s tím M1 procesorem, ten se ani nezahřeje při Importu a tvorbě Preview, Intelácký procesor v Macbooku docela hřeje a přitom je všechno pomalejší.

Asi je ta varianta s pomocným hodně rychlým diskem optimální řešení, jen u mě bych asi preferoval 1TB, to je ještě snesitelný příplatek.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 10. 2021 12:21

Nechápu, jak může někdo žít s malým úložištěm na fotky, 1 TB je pořád hrozně málo:) Vyhovuje mi mít ke všemu instatní přístup, takže mám v PC na systémovém SSD katalog a fotky (od r. 2007) jsou fyzicky uloženy momentálně na 3 dalších discích schovaných pěkně v PC skříni. Externí sshdharaburdí mám jen na zálohy. Fotky mám na discích rozloženy do složek (rok) a podsložek (datum+krátký slovní popis obsahu), najdu tak vmžiku téměř cokoli třeba z roku 2012 a můžu hned upravovat. Nicméně tak mi to vyhovuje u osobních fotek, kdybych fotil pracovně placené projekty nebo svatby, asi by mi nevadilo po zpracování data přesunout do externí zálohy a zapomenout na ně.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 20. 10. 2021 12:25

Dolgor píše:Nechápu, jak může někdo žít s malým úložištěm na fotky, 1 TB je pořád hrozně málo:) Vyhovuje mi mít ke všemu instatní přístup, takže mám v PC na systémovém SSD katalog a fotky (od r. 2007) jsou fyzicky uloženy momentálně na 3 dalších discích schovaných pěkně v PC skříni. Externí sshdharaburdí mám jen na zálohy.

Som na tom rovnako :-)
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2021 13:08

Ja to mám podobné, okrem systémového disku mám v PC bedni ešte 1+2TB SSD a na externých HDD zálohu.
Občas dostanem nejakú bonusovú prácu navyše, to najčastejšie v podobe katalógu so Smart Previews, keďže veľké fotky netreba posielať na hrubú robotu
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 10. 2021 13:43

co su to tie Smart Previews ? ja to nemam zaskrknute pri importe v LR.
mam iba Build Previews 1:1. a katalog ma teraz 1,8GB s 300 fotkami.

inak mal som 256GB SSD disk, na Win + programy + fotky RAW na upravu z fotenia a je to malo miesta.
512GB sa uz dalo, ale nic moc. pri SSD disku 1TB som celkom spokojny, pretoze SSD sa spomaluje ked je zaplnene trepnem nad 70%.

inak vsetky RAW fotky davam potom po uprave na externe disky. by som sa nedoplatil za SSD keby som to chcel mat vsetko v PC/ntb.

neviem si predstavit, ze velke RAWy stale online natahujem z boxu USB-C + SSD,ze pracovat s tym ako s intenym diskom, to som skusal na kopirovanie a davalo to rychlost na urovni starych SATA SSD, max. do 500MB/s...zdrzovalo ma to.
...interne PCIe3.0 SSD ide totiz na 3000MB/s read, 2500MB/s write. a PCIe4.0 je este kus lepsie.
Sony A7 IV na ceste + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 10. 2021 14:37

Dolgor píše:Nechápu, jak může někdo žít s malým úložištěm na fotky, 1 TB je pořád hrozně málo:) Vyhovuje mi mít ke všemu instatní přístup, takže mám v PC na systémovém SSD katalog a fotky (od r. 2007) jsou fyzicky uloženy momentálně na 3 dalších discích schovaných pěkně v PC skříni.

No ale to je vlastně přesně to, co píšu - LR (ale i jiná řešení) potřebují ucelený katalog, ale originály můžeš mít i na více místech a přesto si s tím systém plně poradí. A je už jen detail, zda máš v dané chvíli vše připojeno nebo ne, podstatná je ta informace v katalogu, který ti když zabrousíš někam do historie dá najevo, že potřebuje jiný disk. Z mého pohledu mi cca 1TB stačí s rezervou tak na dva (spíš 3-4) poslední roky (které mám tedy dostupné zcela instantně), což mi stačí, tak to neřeším, ale přirozeně u někoho to může být jinak, tak se přizpůsobí.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2021 14:49

Smart Previews sú "malé RAWy", ktoré si môžeš vziať so sebou, zdieľať,... keď nemáš miesto v notebooku či na disku alebo chýba HW výkon, tak sa dá s nimi dobre pracovať.
Dajú sa upravovať ako veľké fotky,, exportovať (neviem ako veľké, odhadom 2500pix dlhšia strana), následne LR po pripojení originálov vyexportuje už upravené veľké fotky.
Urobia sa dosť rýchlo, takto sa dá katalóg ľahko poslať na diaľku aj s fotkami, urobiť úpravy a naspäť stačí poslať samotný katalóg s cca 100MB (bez tých náhľadov).
Táto svadba má 5.7GB a cca 4000 fotiek.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 10. 2021 14:57

lennyl_2 píše:neviem si predstavit, ze velke RAWy stale online natahujem z boxu USB-C + SSD,ze pracovat s tym ako s intenym diskom, to som skusal na kopirovanie a davalo to rychlost na urovni starych SATA SSD, max. do 500MB/s...z

Tohle mi přijde lehce nesmyslné - při 500MB/s máš i třeba maxi RAW z A7RIV načtené cca 4 za sekundu, to ti fakt nestačí? Ta úzká hrdla jsou z mého pohledu jinde...
A druhá věc - z USB-C se dá dnes dostat i na vyšší rychlosti. Tohle je na delší rozbor, ale cca 1000MB/s opravdu není nic neobvyklého ani u klasického USB-C, Thunderbolt je pak ještě jinde (ale i cenou). Každopádně ale tvrzení, že USB-C je tak na 500MB/s už dnes není pravdivé, vývoj se posunul. Obecně těch 500MB/s je taková "jistota", na kterou by se měl dostat každý ne zcela zprasený box a řadič, vyšší rychlosti už přeci jen občas chtějí víc vybírat na kompatibilitu (zrovna M1 Maců se to týká více), ale s trochou snahy se skutečně dá dostat dost vysoko i v nižších cenových kategoriích, ne jen v highendu :-)
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2021 15:43

Rýchlosť externých SSD diskov je s rezervou dostatočná, s RAWmi sa dá dobre pracovať aj keď sú na pomalom HDD a to je trocha iná "rýchlosť". Hlavne že LR je aj s katalógom a náhľadmi na dobrom disku :)
Len je to menej pohodlné ...no takto je možné mať stále v notebooku s 500GB diskom aj tisíce RAW fotiek, ktoré v originálne zaberajú napr. 5TB, a pritom mať stále 1/2 disku voľnú (a pritom sa dá s nimi pracovať).
Ondrej Bobek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka