PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 5. 2021 14:42

Řada RMx je kvalitnější, má japonské kapacitátory, a je celkově lépe postavená, má i trochu větší větrák.
https://www.corsair.com/us/en/Categorie ... 9020178-NA

U mimouše je za skvělou cenu
https://www.alza.cz/corsair-rm650x-2018 ... EkQAvD_BwE

U R7 5800X jde o to, že zřejmě existují i dvoučipletové procesory, kde máš těch 8 jader na dvou CCD, tzn. že dochází k větší latenci. Jádra z druhého čipletu mají pomalejší přístup k cache
https://www.youtube.com/watch?v=NrizByt4znU#t=8m05s

Napiš pak své zkušenosti s vodníkem, já jen že za cenu R7 5800X a ten Fractal Celsius, bys měl R9 5900X i s NH D15 Noctuou.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 18. 5. 2021 15:34

jj, napisem, ked mi pride bedna a poskladam to. ja som chcel inak uz predtym kupit R9 5900X, lenze nebol nikde skladom dlhodobo, tak som sa na to vytoto. aj tak je na moje tukanie do pocitaca az az procak :)

ad ten vodnik, sam som zvedavy, ci to normalne uchladi a velke vzduchove chladice nateraz nechcem (vacsinu som na nete, obcas si upravim par foto v LR alebo doteraz som robil cez VPN na home office, co nam ale budu rusit, takze moje vyuzitie desktopu nie je vobec narocne na HW)

ten procesor co mam idem skusit pozriet aky vlastne je.

EDIT: mam AMD Ryzen 7 5800X, Stepping: VMR-B0, Codename: Vermeer, OPN: 100-000000063, cache: 8x32 + 8x32 + 8x512 + 32M, ,uCU: A201009...neviem co da zistit z toho ci je jednocipletovy.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 5. 2021 15:48

Pokud si dobře pamatuji, tak 5800x má jediný 8jádrový chiplet. U Ryzenu 7 bych do chlazení moc neinvestoval, chladil bych to vzduchem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 5. 2021 17:17

lennyl
není to právě tak jednoduché to zjistit...
Mělo by to umět HWINFO64, pochybuji že to zjistí Ryzen Master.
Každopádně v Cinebench R20 by měl mít 1čipletový vzorek výsledek cca 6000-6100 bodů v multi (kolem 620 b. v single), a kus se dvěma čiplety cca 5600 bodů.
Ten kus se dvěma čiplety by měl být ale zase teoreticky lépe uchladitelný, protože jsou aktivní jádra na větší ploše.
Ono to dává smysl, protože 2-CCD Ryzen 7 5800X by byl vlastně původně zamýšlený R9 5950X, u kterého se však všech 16 jader "nekvalifikovalo", ale který lze stále použít na výrobu jiného 8jádrového procesoru, když se některá "dobrá" jádra vypnou.
Byl kolem toho začátkem roku docela povyk, takže je možné, že teď už si to AMD nedovolí a na trh jdou již pouze 1-čipletové kousky.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 5. 2021 17:33

No, s tím chlazením by se z toho možná dala vytáhnout až 4.7 GHz, což by mohlo dělat nějakých 15-20% proti Zen2 verzi. TDP to má tuším 105W, to podle mne jde pořád ještě uchladit tím vzduchem.

A asi to bude chtít novější BIOS, řekneme AGESA 1.1.0.0. Jak jsem psal, podle mne je to jednočipletová verze, aspoň ta, co se prodává v Alze.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 18. 5. 2021 17:46

feanoor: a co s tym zdrojom? co som kupil Corsair RM650 nebude kvalitny, teda dostacujuci ?
ci ho mam vratit este je nerozbaleny (do 14dni bez udania dovodu) a zobrat RM650X ?

lebo vidim na Alze v zlave takyto zaujimavy zdroj, len neviem ci sa oplati (ci nebude kazova znacka napr.)
...tiez ma ten tichy rezim inak, to pozadujem
EVGA SuperNOVA 750 G5 - 116,90 €
https://www.alza.sk/evga-supernova-750- ... .htm#popis


PS: teraz mam v PC zdroj GIGABYTE P650B, akoze nie je zly, ale ma kopu zbytocnych kablov a nema ten tichy rezim no.
https://www.alza.sk/gigabyte-p650b-d5634380.htm
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 5. 2021 17:55

lennyl
já bych vzal za ty peníze tento 750W Corsair, větrák se začne točit až od zátěže 300 wattů
má na Alze 10 let záruku (!), tzn. použiješ ho min. pro 2 PC a až si koupíš RTX 3080, tak ten výkon oceníš :-))
řada RMx je skvělá, ty zdroje jsou postavené jako tank
s EVGA zkušenosti nemám


https://www.alza.cz/corsair-rm750x-2018 ... IkQAvD_BwE

já mám RMx 550W a vůbec o něm v PC nevím
Naposledy upravil feanoor dne 18. 5. 2021 18:01, celkově upraveno 1
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 5. 2021 18:00

A co Fractal Design ION+ 860W Platinum?

Je hodně tichý a má dostatečný výkon, pokud člověk chce přidat na HW a mít možnost tichého módu během spotřeby do okolo 300W, i během aktivního chlazení bude tišší, než to, co máš, je tam větší rezerva výkonu.

Utáhne i přetaktovanou i9 a RTX 2080.

https://www.alza.cz/fractal-design-ion- ... #parametry
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 5. 2021 18:15

pemar
Ten Fractal vypadá parametrově dobře, Platinum certifikace, 10 let záruka, velký větrák, hybridní mod, a je to značka Fractal, takže kvalitní by být měl.
Já ale znám jen Corsairy a Seasonicy.

lennyl
ten Corsair co máš je taky kvalitní, ale má kratší záruku a řada RMx je prostě výš
Ale dostačující je určitě.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 5. 2021 19:24

Já jsem update desktopu odložil na neurčito, ale jak jsem psal, posiluji zpracování přímo na místě foceni nebo po cestě, protože skoro všechno i dnes upravím na iPadu, nový iPad Pro M1 by měl mít výkon notebooku, takže by to pro aplikace optimalizované pro tablet mělo znamenat velký přebytek výkonu. A na desktopu bych dělal jenom nějaké opravdu jemné dolaďování barev (pokud by to bylo zapotřebí), doostřováni a odšum. Ty poslední dvě věci jsem teď dělal v poslední době hodně často, když jsem ptákoviny temnou rourou (500 PF) na ISO kolem 2,000, ale po covidové vlně se snad vrátím k ostatním tématům, minimálně to mam v plánu, a těch odšumů a doostření ubyde.

Sleduji také, jak se jestli se budou sbližovat (a jak rychle) OS pro tablet a notebook, zatím mám protichůdné zprávy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 5. 2021 19:47

To si moc neumím představit, upravovat fotky na sluníčku někde v terénu. To je na displeji spousta odlesků a celé je to značně nepohodlné, ne?

Já mám na cesty malý notebook na protřídění a základní úpravy fotek. Dělám to po večerech někde na ubytování. Oproti tabletu je větší a těžší, ale v kufru se to ztratí.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 5. 2021 20:01

Flor.cz
když tě tu vidím, je to offtopic, ale chtěl bych se tě zeptat - vím že jsi byl jak na Islandu, tak na Faerských ostrovech.
Co by jsi spíš doporučil navštívit? Mám rád sever Evropy a chtěl bych něco z toho vidět, jestli to doba umožní.

Jinak, já když jsem na dovolené, tak si tak maximálně prohlédnu fotky ve foťáku večer v posteli, a těším se vždycky až si po návratu doma v klidu po večerech zhotovím u PC fotoknihu.

A vlastně vždycky upravuju fotky jen večer když se setmí, jedině tak mám představu ohledně jasu a barev, jak to bude potom na papíře vypadat.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 5. 2021 20:28

Těžko říct, doporučil bych obojí :). Faerské ostrovy jsou po cestě na Island, tak se to dá zkombinovat do jedné cesty, pokud na to máš dost času.

Na Islandu je na nejznámějších místech dost přeturistikováno a to i mimo sezonu - https://www.flor.cz/blog/foto-vylet-na- ... foss-celek
Takže čistě z tohoto důvodu bych dal přednost spíš Faerským ostrovům. Podívat se tam dřív, než se tam taky nahrnou davy. A to bude asi velmi brzy, protože na podzim jde do kin nová bondovka, která se mimo jiné odehrává i na Faerách. Fotky z Faerských ostrovů jsou taky daleko míň okoukané, dost lidí ani neví, že existují.

Zas Island má výhodu při focení polární záře a taky je tam super koupání v horkých pramenech :).
Naposledy upravil Flor.cz dne 18. 5. 2021 20:32, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 5. 2021 20:32

Dík, viděl bych to spíš na ty Faery, chtěl jsem se na ně podívat už když jsem byl malej kluk.
Nejradši bych to spojil se Skotskem :-)

A abych nebyl úplně offtopic - Ryzen 7 3700X teď spadl na 7.000 kč, tak kdo máte zájem o skvělé 8-jádro za parádní peníze, tak kupujte :-)
Naposledy upravil feanoor dne 18. 5. 2021 21:17, celkově upraveno 1
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 5. 2021 21:17

Já jsem to psal, jemné barvy, odšum a doostření dělám na desktopu, kde mám výkon, DxO a Topaz Labs.

Na iPadu jsem smazal Lightroom, používám Polarr, SnapSeed a Retouch a k tomu i ten nativní editor od Apple a upravím na tom 95% fotek (u ptákovin z temné roury je to procento horší). Ořez, expozici, dokonce i WB (dám sytost na 100% a upravím teplotu tak, aby nešla ani do červena ani do modrá), retušování, výměna oblohy, filtry, převedení do ČB (to dělám přes Carbon), úpravy obličeje (FaceTune), …. na úpravy. si vybírám místo ve stínu a nemám s tím problém, na desktopu s EIZO monitorem opravuji jen cca 5% barev, mnohem méně, než W10 notebooku.

Nový iPad podle prvních výsledků dosahuje v Geekbench 5 na jedno jádro 1700 a na všechny jádra 7,200 bodů, to je single Core lepší a na multi Core srovnatelné s mým záložním počítačem ! Reálný výsledek bude u mne o kousek horší, uniklé benchmarky totiž byly z 16 GB RAM a 1 TB SSD 12,9 palcová verze, a ja mám přitom objednanou jen 11 palcovou verzi s 8 GB RAM a 256 GB SSD.

Hodně se mi osvědčil Apple Pencil na jemné retuše, to mi na notebooku nebo desktopu trochu chybí.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků