PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 15. 5. 2021 13:25

Kladu si otázku, proč řešit SSD, když nejsou grafiky a počítač podle svých představ stejně nepostavím (nebo jen za cenu dodatečného a z mého pohledu neúměrného úsilí). Kdybych teď potřeboval nutně počítač, tak se na skládání počítače vykašlu a koupím hotový, dokud jsou na skladě včetně těch nedostatkových dílů.

Protože bude hůř, brzy asi už nebudou ani procesory.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 15. 5. 2021 13:33

Jenže ten hotový počítač bude složen z komponentů, které by si člověk za normální situace dobrovolně nevybral. Tzn. bude tam sice grafika, kterou chceš, ale bude tam bídný zdroj, bídná case, pomalé RAM, o SSD nemluvě.
Snad mě nikdo nebude zase chytat za slovo, co myslím tou normální situací.

Applistů se to samozřejmě netýká, ti zaplatí co se jim řekne ;-)
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2021 16:48

Jsou holt i lidi, co si cení duševního klidu :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod drive18 15. 5. 2021 21:07

Ahoj vsem, uvazuju o kupe NB na upravu fotek, zabavu ako aj skolsku online vyuku.
Chcem NB, nie desktop/tower pretoze ho potrebujem prenast z izbi do izbi a externy monitor ten nepouzivam ani v praci s firemnym NB. Do Apple M1 nechcem ist, resp. kedze mam LR 6 cesta je jasna Win 10.
Chcel by som sa opytat ako je na tom LR 10 (pod Win) a vyuzitie dedikovanej RTX 3060 grafiky (to pre pripad ze by ma LR 6 omrzel).
Takziez by som bol rad keby mi nekdo napisal (mam v tom gulas) jak je to s tyma IPS panelmi. Na zahranicnych review citam ze sa treba vyvarovat 120 ci 144 Hz panelom napr. Asus Zephyrus G15 ho ma s 52% NTSC, kym Lenovo Legion 5/7 pro ma 165 Hz, a dokonca Asus Rog Strix az 300 Hz. Asi nieco prehliadam FHD vs 1440 ale nerozumiem jak si to zlozit:, pre pouzitie v hrach vs napr. LR :-)
Cena NB? Hadam sa zastavim do 50 tis. Kc , bo vidim ze ak chcem panel s 165 Hz ci grafiku 3070 alebo lepsi pocet nits, tak bieda v alze / czc su len urcite kombinacie, a cena sa splha a splha hore. A do toho este novy Ryzen 9 5900 , atd. , no spirala v cene.
Diky za pomoc.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 5. 2021 06:36

drive18: To lovíš ve špatných vodách, to jsou ntb na hry. Na úpravu fotek v AdobeSW bohatě stačí nvidia gtx 1650. Vysoká obnovovací frekvence displeje je na úpravu fotek taky naprosto k ničemu, stačí klasických 60 hz. Když nepoužíváš externí monitor, tak je důležité vybrat notebook s kvalitním displejem. Což bývá u ntb problém. I když je to IPS displej, tak bývá problém s malým gamutem a homogenita podsvícení je u ntb většinou dost tragická. Tohle se ale v parametrech nedočteš, je potřeba si přečíst recenze, kde tyto hodnoty měří sondou.

Když máš na to takový rozpočet, tak bych se díval po ntb s OLED displejem, to je úplně jiné pokoukání. Z principu u něj nejsou problémy s homogenitou a taky zvládá daleko větší gamut barev.

S těmi SSD to nakonec zas tak horké nebude. Na těžbu Chia coinu jsou potřeba větší kapacity a vysoká odolnost. Takže spíš serverové SSD, běžné SSD s 300TBV taková těžba rychle zničí. Nejde jen o SSD, na těžbu jsou potřeba i HDD s vysokou kapacitou. HDD 18 TB už zdražili skoro na dvojnásobek.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 16. 5. 2021 08:04

Asus nabízí pod třicet tisíc 13 palcový notebook s OLED displejem, Ryzenem 5, 8GB RAM a 512 GB SSD, je to lehoučké (1,1 kg) a pomalé jako každý notebook, 8GB RAM není moc, ty Asus notebooky jsou pomalé i s i7.

Ty OLED displeje jsou u notebooků podle mne o něco lepší, než bývaly IPS, ale Retina od Apple mi pořád přijdou lepší, co se týče věrnosti barev. A MacBook s M1 pojede s nativními aplikace asi svižněji a mechanicky vydrží o několik let déle, než ten od Aušusu.

Spíše bych proto doporučil HP, buď Spectre nebo Envy, pro přenositelnost spíše těch 13,3 palců a pro seriózní práci bych stejně připojil kvalitní externí monitor. Nedoporučuji Lenovo X1, cena je vysoká, výkon jen mírně nadprůměrný a mechanické provedení neodpovídá ceně.

Nejsem žádným velkým zastáncem Apple, ale u notebooků se shodnu s TomášemHR, že MacBook je aktuálně velmi atraktivni řešení. Operační systém Apple je pro Windows uživatele trochu pakárna, ale kdo není úplná Lama, ten to dá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 5. 2021 08:41

MacBook s M1 je atraktivní řešení, až tedy na to natvrdo připájené SSD, což je poukázka na možné problémy v budoucnu. Ale to není jen o koupi MacBooku. Apple je celý ekosystém, který nejlíp funguje, když má uživatel od Apple úplně všechno. Což znamená taky nový telefon případně smartwatch a cenově se takový přechod hravě vyšplhá přes 100 tisíc. To tedy znám daleko lepší možnosti, za co takové peníze utratit. Apple se snaží v co největší míře o Vendor lock-in, což je pro uživatele značně nevýhodné.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 16. 5. 2021 08:58

Na školskou výuku a úpravu fotek je podle mne Apple nejlepší řešení, displej, výkon, mechanické provedení a teď i za docela slušnou cenu.

Já mám v ekosystemu Apple telefon, tablet a notebook (který ale používám málo, protože doma preferuji desktop). Nicméně, nemám problém připojit takřka jakékoliv chytré hodinky a i ten desktop jsem napojil, ale není to řešení, které funguje “po vybalení z krabice”. Dcera používá MacBook Air na práci do školy a je maximálně spokojená, nemusí nic řešit (ne že by to neuměla, je nebo spíše v mi zlosti byla takový náš “malý hackřík”, ale stojí to čas a ten se dá věnovat na něco jiného).

Ta celková částka v případě pořízení všech zařízení vyjde opravdu vysoko, high-end telefon 30 tisíc, table také, notebook i více, hodinky cca 6-10 tisíc, … ale u konkurence to není lepší, high-end Samsung stojí to, co Apple, notebook se pohybuje 60-90 tisíc, výkonný tablet mimo Apple budete mit problém koupit za jakékoliv peníze a chytré hodinky Samsung, co dostala dcera k Vánocům, staly cca 8 tisíc
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 5. 2021 09:12

Jde o to, že s Applem nemáš moc na výběr. Já jsem například už dva roky maximálně spokojený se Samsungem A40 - kompaktní, OLED displej, cenově za 5 tisíc, pro mě naprosto dostatečný výkon. Přitom ten telefon má taky velmi slušné mechanické provedení, nikde nic nevrže, přežil už x pádů. Nemám na něm ani folii (zhoršuje kvalitu obrazu), díky ceně se o něj nemusím nijak zvlášť bát. Apple samozřejmě nic podobného nenabízí.

Přijde mi, že uživatelé Apple trpí tak trochu Stockholským syndromem. Nemají zdaleka takové možnosti výběru, za všechno si připlatí, Apple silně omezuje jakékoliv alternativy (natvrdo připájená RAM a SSD) a přesto si to uživatelé nemůžou vynachválit :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drive18 16. 5. 2021 10:36

Diky za nazor k OLED, ale touto cestou asi nepojdem. Rovnako ako nemam OLED mobil a na ten hladim ovela castejsie ako na NB. Aby som uviedol na pravu mieru i tu moju upravu fotek.
Ta je velmi omedzena, zakladne ukony ako orez, nastavenie bielej, prepaly/tiene to je vsetko . Raz za rok robim Blurb knihu, katalogizacia je pre mna hlavne gro prace.
Peniaze chcem investovat radsej do najlepsieho CPU ktore ma vysoky vykon na 1 core, ak bude k tomu aj dobra graficka karta s ktorou prezijem 5 rokov, nebranim sa tomu.
Naopak nechcem 13 ,14 paclove lahucke NB, skor rozmyslam ci nezobrat 17, a co by to prinieslo ohladom prace s LR versus hry versus skolska vyuka. Dcerka si pochvalovala ked predsla s iPadu na 17" stary VGA monitor.
Apple M1 vsetci chvalia, ale praca s nim je spojena asi s externym monitorom , alebo ten panel s 400 nits je vhodny aj na LR 10 alebo s Capture One express (ako nudzovka pre export RAF do JPG)?
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 5. 2021 10:50

13" noťas na upravu fotek? Přijemnou zábavu...
PS: Jako řešení na cesty beru, ale jako stacionární řešení na trvalou práci není důvod nesáhnout po větším. I na běžnou kancelařinu je to nebe a dudy.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 16. 5. 2021 10:52

feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 5. 2021 11:02

Občas se dívám na stránky macbookarna.cz, bývají tam zajímavé nabídky. Hledat akutně náhradu a nejít ještě třeba do první generace M1 stroje, tak např.:
MBP z r. 2019, 16" retina s i9, 16GB RAM a 1TB SSD a dvě graf. karty atd.
https://www.macbookarna.cz/Macbook-Pro- ... -d7548.htm
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 16. 5. 2021 11:40

15 palcový notebook stejně nemá displej jako externí monitor a nepříjemně zvětšuje rozměry a hmotnost. Tyhle velké notebooky si kupují teenageři na hraní her, bývají hodně i ve slevě. Ořez a expozici udělám i na mobilu, WB jak kdy a jak na čem, většina telefonů, tabletů a notebooků v tom hoří jako papír, tedy pokud si to chcete vizuálně zkontrolovat. Pokud byste to dělali přes šedou tabulku nebo kliknutím na nějaký šedý bod, tak to bude fungovat do doby, než to budete chtít tisknout nebo než si to začnete prohlížet na kalibrovaném monitoru.

Každopádně se podle mne s 15 palcovým monitorem nedostanete k 1 kilogramu hmotnosti, budete blízko dvojnásobku.

A s i5 to bude za ty peníze hodně pomalé.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 16. 5. 2021 11:45

Roky som fungoval na 17" NTB na upravu fotiek, ale vzdy som isiel cez externy monitor. Jednoducho aj tych 17" je malo. Ten posledny 17" (Lenovo, i7, ssd, 16GB RAM) som dal dcere, ktora ho nosi denne do skoly...co jej naozaj nezavidim - je to tazke.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků