PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 2. 5. 2021 07:21

Jak jsem psal, já to mám smíšené, u telefonu, tabletu a notebooku jednoznačně preferuji Apple kvůli kvalitě displejů a bezproblémovému sdílení a také stabilitě systému, Linux mám rád, ale nabídka fotoprogramů je pro mne úzká (rozběhnout DxO pod Linuxem není jednoduché) a od desktopu od Applu mne odradil poměr cena / výkon, i když dnes je to otázka, ceny grafik a tím i desktopů se kvůli jejich nedostatku šplhají vysoko nad ceníkové ceny.

Ty displeje na W10 noteboocich jsou velká bída, nezkoušel jsem zatím jen Microsoft Surface, ten mi přišel také jako předražený. U tabletů jsou displeje Samsungů velká bída, ale kdysi jsem tablet od Sony, který měl displej výborný (ale Sony ho už nevyrábí a mně ho někdo ukradl z auta). K notebooku nebo tabletu by se dala pořídit dokovací stanice a EIZO, ale pak si kladu otázku, proč místo toho nepoužít rovnou desktop.

Bylo by to i o ceně, protože takový desktop, co má třeba lennyl2, by se mohl ceně notebooku s dokovací stanici a monitorem hodně blížit. Tyhle dvě řešení mají v mých očích tu nevýhodu, že některé programy (DxO, Topaz ...), které používám, na nich poběží zhruba dvojnásobně pomaleji.

-- 2. 5. 2021 08:30 --

Jen pro zajímavost, přímo na Linux se dala nainstalovat verze PhotoLab 3, ale celý ten postup byl dost komplikovaný a výsledek nestabilní, stabilnější bylo nainstalovat Windows pod Oracle VW Ware a fungovat pod Windows za cenu značného zpomalení, pokud by Vás to zajimalo, tak ten postup na PhotoLab 3 je následující:

Nainstalujte winehq-staging (verze 5.2) a winetricky 191224
Nainstalujte si .net 4.8 a d3dcompiler_47 pomocí winetricks
Změnit verzi Windows na win10 (s winecfg)
Spusťte instalační program dxo photolab 3 (s wine64)
Změnit verzi Windows na win7 (s winecfg)
Zkuste spustit photolab několikrát (napoprvé to většinou nefunguje) (s vínem64)

ale je to klasické drbání se levou rukou za pravým uchem, neboli cimmrmanovská slepá ulička.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 5. 2021 09:22

U těch Wine postupů je mimo jiné strašně nejisté, jak se budou chovat různé systémové funkce, což u fotek může mít například zásadní dopad na práci s barevnými profily... Někdy OK, někdy naprd, ale vyřešitelné, ale někdy děs. Obecně vůbec práce s barvami je u Linuxu problém, tohle byla dlouho zásadní výhodu Macu proti všem, ve W10 už to vcelku chodí taky, tak tam se Windows vcelku srovnaly, ale v Linuxu se zásadně liší různé UI (LXDE/Gnome/KDE, xxx...).
Jo a žádný Oracle VMWare není, předpokládám, že myslíš Virtual Box... Ten je opravdu proti VMWare (a na Macu Parallels) pomalejší o dost.

Mimochodem k virtualizaci z jiného konce - na Apple Silicon M1 už je Parallels virtualizace v ostré verzi, žádná beta a W10ARM tam chodí fakt perfektně včetně emulace Win32 aplikací (asi i X64). Windows ARM jsou pořád preview a s ne zcela jasnou licenční politikou, ale vývoj je velmi svižný (je vidět z toho, jak přichází nové buildy), zjevně se do toho MS docela pustil a spekuluje se i o dalším rozvoji SurfaceX, takže tlak na jistý odklon od Intel/AMD x86/x64 platformy zřejmě dále zesílí...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 2. 5. 2021 10:40

Od Oracle mám Virtual Box, VW Ware mám také, ale to mám přímo od tè kalifornské firmy, respektive přes Linux.

Název VMware se vztahuje k americké firmě VMware, Inc., ale zároveň také k produktu této společnosti VMware Workstation, sloužícího pro virtualizaci jednoho nebo i více počítačů na jednom hostitelském stroji. Funguje na Linuxu i na W10, pro Mac podle mne potřebuješ verzi Fusion, na něm jsem VW Ware nezkoušel, Virtual Box jsem na Macu také neinstaloval, protože moje MBP se mi na to zdá málo výkonné a DxO běží na MBR i MBA i bez virtualizace.

Ty Parallels budou asi zajímavé řešení, ale počkal bych na ARM verzi Windows, určitě mne bude zajímat, jestli by nešlo Parallels a Windows Arm rozběhnout na iPadu M1, tím bych tam asi dostal DxO i Topaz, teoreticky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 4. 5. 2021 09:27

dosiel mi disk WD Black SN750 NVMe SSD 1TB, spokojny som, bal som sa ze to bude pomalsie.
akurat ten Lenovo Legion 5 Pro sa pekne debilne rozobera (aj ked iba ten zadny dekel).

ntb_.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 5. 2021 10:13

pemar: u displejů se blízká na lepší časy, ve velkém se teď rozbíhá nová technologie tisku OLED panelů. To má výrazně zvýšit kapacity a snížit ceny. Už se těším na OLED monitor :)

Ještě k těm Applům. U M1 modelů se dost řeší životnost SSD disků, protože jsou spolu s procesorem a pamětí natvrdo napájené na základní desku. Obzvlášť problém to může být u modelů s 8GB RAM, protože tam kvůli swapování dochází k velkým objemům zápisu na SSD a jeho daleko rychlejšímu opotřebení.

Docela by mě zajímalo, jestli takové mrtvé SSD dokáže Apple servis nějak řešit nebo to znamená výměnu celého počítače. I když se mi M1 čip hodně líbí, tak tohle applovské omezení jakéhokoliv upgradu mě tedy spolehlivě odrazuje.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noxx_cz 6. 5. 2021 10:30

Ohledně životnosti SSD mám jednu poznámku. Není z consumer prostředí, ale korporátního (profi) použití a za mou už dlouholetou praxi jsem se nesetkal s jedinou reklamací SSD z důvodu vybydlení. A to se bavíme o SSD v serverech a hlavně diskových polích, kde zatížení je naprosto někde jinde, než u desktopu. Stejně tak i disky používané jako read/whire cache, kde to už je opravdu zátěž extrémní. A to jsou disky typu read intensive, nikoliv MU nebo WI - u těch to nemá vůbec smysl o životnosti bavit. Takže poslední, co bych u M1 řešil je životnost disků :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 5. 2021 10:40

Tak právě to se řeší, jaké SSD disky Apple dovnitř dává, jakou mají životnost. Do serverů a diskových polí se dávají enterprise SSD, které jsou na takovou zátěž stavěné. SSD mají garantovanou životnost danou počtem zapsaných terabytů (TBW) a pokud se dostanou za tuto hodnotu, tak už ani reklamovat nejdou. Třeba Samsung má toto přímo napsané ve své omezené záruce na SSD - https://www.samsung.com/semiconductor/g ... _Czech.pdf
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 11:09

256GB SSD v M1 Mac má minimálně 150TBW, míň určitě nemá. Takže někdo, kdo zapíše řekněme 7,5 TB za měsíc, což je z mého pohledu hodně, by překročil záruku přibližně za 20 měsíců, a to by mohl být pro Apple problém.

Daleko pravděpodobnější je ale to, že disk Apple u 256GB SSD dosáhne v průměru životnosti 300TBW a docela pravděpodobně i více. To pak znamená téměř 4 až 8 let výdrže SSD stejným tempem s 8GB / 256GB M1 Macem. U 512 GB SSD to můžete zdvojnásobit.

Jinými slovy, volil bych kapacitu disku podle očekávaného objemu zápisu, pokud by byl odhad vysoký, volil bych raději větší RAM a větší SSD.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 11:15

V tomhle souhlas s pemarem, to "upsání" SSD je opravdu spíš teorie.

Jinak co vím, tak u M1 se neřešily ani tak pochybnosti o kvalitě SSD jak spíš to, že po uvedení byly nějaké nesrovnalosti v objemu zápisů (generovalo to na SSD větší zápisy, než by odpovídalo očekávání i se swapováním). Ale po dalších upgradech OS se to snad docela zlepšilo, takže bych problémy spíš nečekal a mělo by to být v té relaci, jak výše píše pemar.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 5. 2021 11:47

SSD dřív nebo později odejde, to není teorie, ale fakt. U Apple M1 jde o to, jestli to bude za "dostatečně dlouho". A čtyři či pět let mi teda dostatečné nepřijde. I když Apple bude i po tolika rocích fungovat, tak bude v podstatě neprodejný. Nikdo si nechce vytáhnout černého petra.

Větší RAM a SSD tento možný problém sice řeší, ale to je za příplatek minimálně 12 tisíc. Za 1TB SSD chce Apple dokonce 18 tisíc. Na PC nic takového řešit nemusím. SSD si můžu vytěžovat jak chci a když mi po 4 letech odejde, tak v tu dobu bude stát nové nejspíš pár stovek.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 11:57

Jako upřímně u notebooku tohle fakt neřeším, 4-5 let starý notebook je stejně zralý na obměnu i u velmi slušně odolných Applů (nehledě k morálnímu zastarávání) a cena při prodeji je minimální u čehokoli.
Do jisté míry to má smysl řešit u stolních strojů (Mac Mini, iMac a tak), tam je zastarávání čistě morální a stroj tak může funkční vydržet déle, na druhé straně ale tady když na to přijde se u desktopu dá bootovat i z externího SSD atd...
Ale popravdě já bych s M1 stejně zatím bral spíš ty notebooky, zejména Air, u desktopů bych počkal na další generaci Apple Silicon a kdoví, zda to i u něj bude pořád SoM anebo se modularita zvedne.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 5. 2021 12:18

Tak i 3 roky starý M1 Apple bude nejspíš dost neprodejný, pokud bude kupující vědět, že v horizontu 1-2 let hrozí, že odejde nevyměnitelné SSD. Z mého pohledu je to značně nevýhodná koupě.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 12:21

Tak to nekupuj :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_ 6. 5. 2021 12:29

tak mne nevydrzi dlhsie ako dva roky nic - PC, ntb, mobil, fotak, objektivy. vzdy je nieco co ma viac zaujme.
ale ja nie som standardna vzorka :-D

ale fakt je, ze integrovat vsetko na dosku do desktopu (aj ked je to mini) nemusi byt stastne, je to na ukor vymeny celej zakladnej dosky pri poruche defakto (po zaruke to musi byt "vtipne" pre kupujuceho z bazaru).
...ale co, treba zit dnes a M1 slape ako drak :-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 12:31

Není to tak hrozné... tady starší recenze M1 Airu, dole nějaké základní grafy.
https://fcracer.com/macbook-air-m1-late ... otography/
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků