PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 1. 12. 2020 05:50

Přesně tak.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 12. 2020 06:48

fotofanda píše:Běžte do háje s těmi rumorsy. S takovou to nekoupím nikdy, protože v dohledu bude zase něco nového mnohem lepšího :-)

Ale k věci.Chápu to dobře, že RAM paměť je přímo na čipu procesoru a pokud chci 16 MB namísto 8 MB pak je jiný tento procesorový čip. Tzn. není tam žádný slot na přídavné paměti.


RAM viz pemar, chápeš to správně. Dlužno ale dodat, že přídavné sloty na paměť nemá žádný Apple notebook už pěkně dlouho, to není změna daná novým CPU. Naopak by se dalo říct, že v M1 ta nevýměnná paměť konečně přináší i nějaký reálný bonus ve výkonu...

Ad rumors - zrovna tyhle rumors ale zas tak jednoznačně "odkládací" nejsou. Když je totiž doprohlídneš do konce, tak se avizuje upgrade větších (a dražších) MB Pro - verze 16inch a možná nová verze 14inch - bude to výkonnější, ale taky o dost dražší, to není ve stylu "to samé jako teď, ale rychlejší". To samé v desktopech, tam se nejvíc spekuluje o prvním M1 iMac, nejspíš ta menší 24inch verze, že by třeba Mac Mini hned vylezl inovovaný s rychlejším CPU je naopak spíš nepravděpodobné. Takže uvažuj spíš podle toho, jakou kategorii a za jakou cenu jsi ochoten pořídit a pokud ti odpovídá něco z toho, co už je venku, tak asi bez obav nakupuj :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 1. 12. 2020 18:31

Trosku odbocim k internetu. Doteraz som isiel asi 3 roky na internete od Swan-u s rychlostami 50/5 Mbs, ale vcera som upgradoval na 300/30 Mbs. Tak mi prisli vcera technici zaviest optiku. vsetko urobili a na zaver urobili test a ups, rychlosti boli stale cca 150/30. Pritom mam solidny 1GB router od Asusu (2,4G + 5G). Riesili to cez centralu a ze mi daju vediet. Do vecera ziadna zmena, stale 150/30, tak som im volal a ze pridu rano. tak teda dnes rano dorazili a vyskusali svoj router (nejaky TP link) a ejhla, zrazu to bolo 300/30. Navrhli mi, ze mi zabezpecia ich router, ale dohodli sme sa, ze este skusim pozriet nastavenia mojho Asusu a potom sa im pripdane ozvem. Tak som sa dnes cely den jeb*kal s mojim Asusom, nastavoval som rozne sirky pasma, kanaly, proste vsetko mozne aj nemozne...nic nepomohlo, stale iba 150/30. Kedze som zvyknuty na Asus rozhranie a ich routre mi vyhovuju, tak som vlozil do kosika v eshope novy router (uz s Wifi 6 + rozhranie ax), ktory ma dorazit vo stvrtok.
Potom mi napadlo, ze este skusim dat factory reset routra a nastavil som vsetko odznovu a hop: zrazu mam 300/30.
Stastny, ale ******any na seba, ze som to neurobil skor, stornoval som objednavku noveho routra a otvoril si Plzen. Howgh.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 1. 12. 2020 19:29

nadviazem na tvoj internet. v podnajme mam tiez optiku od SWAN, neobmedzeny, rychlost 100/100. vypadavalo mi WIFI na povodnom strarom routri, v Alze som zobral hocijaky lacny Tplink, slape, aj rychlosti. akurat som musel volat technikovi, nech mi prida novu IPcku toho routra.

a otazka. ako vlastne funguju vsetky tie cloudove foto programy ? je nainstalovany daky program/hruby klient na lokalnom PC, alebo sa ide vyslovene cez web rozhranie ? a ked si donesiem domov plnu 128GB kartu s RAWmi, vsekych tych 128GB musim uploadovat niekam do sveta na server, inak sa to neda upravovat ?
...a ked mi vypadne internet, resp. ten ich cloud system, tak nemozem doma nic robit s fotkami co ?
a ked sklakne ten cloud, alebo vyrobca skrachuje, nemam nic a som v rici...

ale doma mam iba 8/0.5 Mb/s ! od telekomu, sice neobmedzeny, ale tie rychlosti su tristne, hlavne ked chcem niekomu poslat full size upravene fotky.
takze sa stale drzim zubami nechtami lokalneho Adobe Lightroom Classic (skusal som teraz aj C1 for Sony, ale bohuzial som za toho bo**ha nevedel tak kvalitne - pre moje oci - doostrit fotku oproti LR. spravu farieb ma C1 ale dobru, hlavne sa mi dobre robili BW upravy)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 12. 2020 19:40

Zaprvé "lokální LR Classic" je stále plně podporované řešení, tam se ani není třeba nějak extra držet, je to prostě zcela regulérní, podporovaná a v neposlední řadě stále rozvíjená volba.

Co se týče vyloženě cloud programů, tak je to jak který, existují i ryze webové, ale zrovna Lightroom v té cloud verzi jede normálně lokálně, fotky se primárně stahují do lokální cache, ze které je lze i plně upravovat atd i při absenci připojení (tedy klidně někde "uprostřed džungle" :-) ). Do cloudu se kopírují až když je dostupné připojení, výhodou je hlavně následná přístupnost z více zařízení atd.
Z mého pohledu na tak bídném primárním připojení, jak je tu nastíněno, nemá smysl cloud based alternativy řešit, to fakt chce trochu více. Na druhé straně pokud má člověk toto vyřešeno, tak je dobré se na to bez předsudků podívat, ono to má i dost výhod, třeba v zálohování, té zmíněné dostupnosti odkudkoli a z různých zařízení (PC-MAC-telefon-tablet) atd. Já osobně například LR cloud nepoužívám a také pořád jedu v Classic, důvodem jsou ale u mne spíš docela vážné výhrady proti logice fungování tohoto konkrétního programu (prakticky nemožnost více úplně oddělených katalogů atd.), naopak ale ta cloud funkčnost se mi docela zamlouvá a hodnotím kladně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 3. 12. 2020 20:08

Ještě jeden dotaz k Macovskému světu. Je možné mít na jednou Apple počítače více uživatelských účtů tak, aby data a různá nastavení byla oddělena. Na Windows to jde tak napůl, protože pořád vidím, že jiný uživatel tam nějaká data má, i když se k nim možná nedostanu. U Chromebooku je to lepší tam o existenci jiného uživatele po přihlášení ani nevím.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_ 4. 12. 2020 07:58

tiez nieco k teme. Datacolor ma do 6.12.2020 zlavy, tak som si konecne aj ja kupil kalibracnu sondu, SpyderX PRO za 125€ vratane postovneho (CLO ani DPH sa na SK/CZ neplati z Nemecka), co je vyrazna zlava oproti cenam u nas.
nastavim si doma co to da - 3 monitory a jeden notebook.

https://www.datacolor.com/photography-d ... romo-2020/
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 12. 2020 08:27

fotofanda píše:Ještě jeden dotaz k Macovskému světu. Je možné mít na jednou Apple počítače více uživatelských účtů tak, aby data a různá nastavení byla oddělena. Na Windows to jde tak napůl, protože pořád vidím, že jiný uživatel tam nějaká data má, i když se k nim možná nedostanu. U Chromebooku je to lepší tam o existenci jiného uživatele po přihlášení ani nevím.


Já myslel, že ti odpoví Tomáš.

Účty na MAc OS jsou ( viz https://support.apple.com/cs-cz/guide/m ... lp2439/mac ).

Já osobně mám všude jen jeden, ale vzhledem k tomu, jak je MAC OS koncipován, tak bez velké snahy objevit soubory druhého účtu je určitě neuvidíš.

Mac je hodně blbovzdorný, tak bych se divil, kdyby zrovna v tomhle nebyl :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod JurajEsko 4. 12. 2020 08:30

fotofanda píše:Ještě jeden dotaz k Macovskému světu. Je možné mít na jednou Apple počítače více uživatelských účtů tak, aby data a různá nastavení byla oddělena. Na Windows to jde tak napůl, protože pořád vidím, že jiný uživatel tam nějaká data má, i když se k nim možná nedostanu. U Chromebooku je to lepší tam o existenci jiného uživatele po přihlášení ani nevím.


Neviem čo myslíš pod tým "protože pořád vidím, že jiný uživatel tam nějaká data má, i když se k nim možná nedostanu". Aj na macOS vidíš že je tam viac účtov, viac adresárov. Ale dostaneš sa len tam, kde máš oprávnenia. Inde máš samozrejme stopku. Neviem si predstaviť situáciu, kedy by toto mohlo vadiť.

Snímka obrazovky 2020-12-04 o 8.28.51.png
Snímka obrazovky 2020-12-04 o 8.28.51.png (11.99 ) Zobrazeno 3718 krát
JurajEsko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 12. 2020 08:37

Tady už vše padlo - účtů je na Macu více, implicitně je to skryto lépe než na Windows (home adresář druhého uživatele ani není vidět), ale popravdě když si otevřu terminal, tak to uvidím také (a mimochodem na Chromebooku taky, nic složitého - je to vlastně Linux), pak zapracují práva a nepustí tě dále.

Tohle je blbě udělané na iOS, třeba o iPad se víc uživatelů dělit nemůže, což je škoda (u telefonu to je reálně fuk, ale u tabletu by se to občas hodilo), na MacOS ale v tomto nevidím žádný problém.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 12. 2020 10:40

lennyl_ píše:tiez nieco k teme. Datacolor ma do 6.12.2020 zlavy, tak som si konecne aj ja kupil kalibracnu sondu, SpyderX PRO za 125€ vratane postovneho (CLO ani DPH sa na SK/CZ neplati z Nemecka), co je vyrazna zlava oproti cenam u nas.
nastavim si doma co to da - 3 monitory a jeden notebook.

https://www.datacolor.com/photography-d ... romo-2020/


Toto sa mi celkom paci, mam den na premyslenie, lebo aj keby si sondu len parkrat poziciam, tak to vlastne vyjde podobne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 4. 12. 2020 12:05

Ondrej: no tych 125e je uz taka cena, ze sa da. minul som uz na ine "blbosti" viac ako zvacsovacie ocnice, gripy, popruhy. este si budem musiet popozerat na yotubue videa, ako sa to ma spravne kalibrovat :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 4. 12. 2020 12:16

Len aby z toho kalibrovnania nebolo viac starosti ako radosti vo výsledku.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 4. 12. 2020 12:54

Souhlas, po zkušenosti s některými monitory.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 4. 12. 2020 13:22

no jo, ved uvidim. ale zalezi asi aj ako je kto technicky zdatny. ked si dokazem skladat PC, instalovat systemy, montovat a konfigurovat wifi anteny medzi sebou na velke vzdialenosti, rootovat mobily na instalaciu ofic.nepodporovanych androidov, tak kalibracia monitora nemoze byt vesmirna veda :-)

dolezite si pozriet doporucenia, v akom nastaveni mat monitor pred kalibraciou, ake osvetlenie dodrzat, samotny proces je pri tychto novych sondach na 2minuty merania cez firemny soft (vacsinou sa nastavenia nechavaju na Auto, alebo v default) a vystupny profil nastavit do windowsu, howk

maximalne bude dalsi inzerat na bazosi, ze predam lacno novu sondu, iba vyskusanu :-D
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků