PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 11. 2020 21:21

Mimochodem mě se ten Macbook Pro s M1 zas tak moc nelíbí - výkon proti Airu je vyšší minimálně, vyšší je cena a navíc u něj mi to snížení počtu portů proti Intel verzi přijde jako docela škoda (zatímco Air je proti svému Intel předchůdci lepší úplně ve všem).
Doporučoval bych spíš Air jako notebook anebo nový Mini, který má zajímavou cenu.

A opakuji ještě jednou - výkon MBA je při valné většině situací naprosto stejný jako MBP, ta věta "MBA nemá výkon jako MBP" je mylná. Zrovna při práci s fotkami si dovolím tvrdit, že MBP na ventilátor ani nesáhne a oba stroje pojedou na plném taktu v pasivním režimu. Ten rozdíl (navíc podle mne dost malý) naskočí jen tu a tam při specifických situacích - export hodinového videa, konverze z RAW pro opravdu velkou várku fotek atd.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2020 22:38

Mohu potvrdit, je to tak.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 11. 2020 11:10

Díval jsem se na nějaké benchmarky k M1 a je to vážně neuvěřitelné co se Applu povedlo. Výkon integrované grafiky je prý na úrovni nvidia GTX 1650. Zrovna tu mám v počítači - dvouslotová grafika s velkým pasivem a dvěma větráčky, max. odběr kolem 75w a Applu se to podařilo integrovat na čip. Klobouk dolů. Akorát moc nevěřím tomu, že tento výkon zvládne dávat delší dobu (např. 3D hry) v malém těle Mac mini či dokonce pasivně chlazeném MBA.

Kdybych primárně používal notebook, tak bych asi konvertoval k Apple :). Tipuji, že M1 hodně změní poměr sil a prý je to jen začátek.

Na desktopech má Apple šílené ceny a cpát komponenty do co nejmenšího prostoru (Mac mini) či je dokonce integrovat s monitorem (iMac) mi přijde jako hodně blbý nápad. Pro Apple je to ale určitě výhodné. Pro zajímavost jsem se díval na konfigurátor k MacMini a příplatek za 8GB RAM navíc je brutálních 6000 Kč.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 11. 2020 11:30

Právě že ten throttling při delším provozu je nečekaně malý. Někdo to docela detailně zkoumal pouštěním Cinebench pořád dokola a bezventilátorový Air postupně zpomalil ze základních 3,2GHz, ale jen asi na 2,6GHz, což je tedy hodně slušné. Proti tomu, co se dělo u Intelů, je to propad z kategorie "nestojí za řeč"...
Poslední AMD pro NB jsou konkurencí o něco větší, ale i tam je pořád rozdíl efektivity docela velký. Tady bacha, AMD ultras (u nás třeba na DIIT) jsou důvěryhodní asi jako náš předseda vlády, tak jsou často srovnání vyloženě lživá. Typicky třeba na Diit sice "pro objektivitu" u M1 udávali TDP při zátěži místo papírových 10W skutečných 15-20W (dejme tomu pravda), ale u AMD 4800U ve stejné tabulce suverénně papírových 15W nechali, ač realita je něco kolem 35W...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2020 11:36

Tu spotřebu si každý výrobce ntb nastavuje podle sebe a co si budeme povídat, málokterý si hraje s optimalizací. Už jsem to tady psal. M1 jsou čipy navržené pro nízký takt, zato mají neskutečně mnoho tranzistorů a jsou proto bezpochyby výrobně dražší než podobně výkonné (za cenu taktů a spotřeby) současné x86 procesory.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 11. 2020 11:55

Hele to o počtu tranzistorů je taky taková "dokola papouškovaná pravda", ale realita je trochu složitější. Hodně z toho počtu totiž vlastně není v CPU či GPU, leccos jde na vrub těch neurálních jader a dalších podpůrných modulů. To v klasických x86 není a potenciál pro opravdu optimalizované aplikace ze strany této části SoC je zřejmě ještě větší, než si zatím představují i lidé s pozitivním postojem k Applu (a hateři to ignorují úplně).
Ono to bylo vidět třeba zrovna v tom testu, do jehož "interpretace" na DIIT jsem si tu rýpl - pokud se otevřelo originální info, tak tam bylo vidět, že v Cinebench M1 za určitým AMD zaostal (TDP teď neřešme), ale v další používané sadě testů založené na Affinity naopak M1 stejné AMD slušně zválcoval (to se přirozeně na Diit nepsalo :-) ). Podle mne to je právě o tom, že Affinity patří k aplikacím, které už M1 začínají využívat opravdu důkladně, včetně těch "souvisejících modulů" a začíná to být dost patrné.

Osobně si myslím, že až pokročí skutečná optimalizace aplikací na Apple Silicon (tedy ne pouze základní rekompilace), tak nastane situace známá z mobilů, kdy začne být srovnávání benchmarků na pokraji nemožnosti a reálně stroje s Apple Silicon při papírově stejném benchmarku budou při reálné práci daleko svižnější než by se čekalo.

A k té debatě o nutné kapacitě RAM - ono to fakt vypadá, že pro porovnání s Intelem se dá RAM u strojů s M1 násobit možná i dvěma, je to na dlouhý výklad, ale opravdu tu je velký dopad jiné architektury. A nejde o žádné "Apple nadšení", něco dost podobného se ukazuje i u Microsoftu a jeho Surface PRO X s ARM, ten má sice problémů spoustu, ale zrovna z hlediska využití RAM si také stojí o dost lépe než tradiční Windows na x86/x64...

-- 28. 11. 2020 12:03 --

A ať zase přidám něco méně pozitivního pro vyvážení mého jinak opravdu velkého nadšení, tak mne prozatím docela zklamalo možné využití aplikací pro iPad/iPhone. Hodně jich pro M1 Mac není nabízeno vůbec a z těch, co existují, se jich dost chová řekněme "diskutabilně".
Jak jsem tu psal o mé velmi pozitivní zkušenosti s využitím Android aplikací na Chromebooku, tak v tomto zatím Apple za Googlem zaostal. Je asi celkem jisté, že se i toto bude posouvat, ale zatím to zkrátka silná stránka není...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 11. 2020 12:16

tomashr: Cinebench zas tak náročný není, M1 se prý dá vytížit mnohem víc
https://www.cnews.cz/arm-procesor-apple ... e-recenzi/
"Jedna z kardinálních otázek je, jakou má architektura M1 spotřebu. Apple nic nezveřejňuje, ovšem zdá se, že TDP by mohlo být až někde u 35 W. Ovšem s tím, že čip velmi často spotřebovává mnohem méně. Je to kvůli oné absenci turba...

Toto dokládá i použití údajů Mac powermetrics v operačním systému. Například při Cinebench R23 je však spotřeba poměrně mírná (toto mimochodem platí i pro Intel): spotřeba všech jader CPU je asi 15 W a s jedním jádrem jen 3,8 W. Ale subtest benchmarku SPEC 502.gcc v jednom vlákně „žere“ až 4,8 W a subtest 511.povray dokonce 5,4 W. Při multivláknovém spuštění tohoto testu berou jádra CPU celkem 21 W. "

Zdá se, že menší žravost je dáná hlavně tím, že M1 nemá turbo, ale i bez něj je ten čip velmi výkonný. Ja píše Dolgor.
Jo, s neural engine to bude ještě zajímavý.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2020 12:26

Jaké aplikace z iPhonu/iPadu máš konkrétně na mysli?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 11. 2020 12:43

No právě že nejsem schopen použít skoro nic, nejde jen o fotky... Instagram není dostupný, to samé třeba u her Candy Crush saga a další věci stejné firmy nebo třeba z jiné oblasti iOS verze FBReaderu. LumaFusion (videostřih) má problémy v ovládání, takže prý fakticky nepoužitelné (to se zrovna mne netýká), ale nefunkčnost ovládání jsem viděl taky. Teď mám okno, co to bylo, ale prostě jsem u něčeho skončil na titulní stránce a bez dotykového ovládání bez šance.
V tomto to prostě zatím ve mně nadšení nebudí, jsem se klidně ochoten vsadit, že se to brzy posune, ale zatím zkrátka tento bod zmiňovaný jako "klad" pro mne reálný přínos nemá...

flor.cz - tak ale M1 vlastně turbo má, je místo něj big-little architektura s dvěma různými variantami jader... To je zase to samé - nejde to přímo porovnávat a když se o to někdo snaží, tak to obvykle vede k hodně diskutabilním závěrům.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2020 13:51

V MacOS se dá celkem snadno ověřit, jak na tom stažené aplikace jsou s kompatibilitou, které je nativní, která běží pod Rosetta 2 a která kompatibilní není. Žádná hitparáda to aktuálně není.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 11. 2020 14:07

S tou emulací v Rosetta2 to je reálně s kompatibilitou o hodně lepší, než se ukazuje na různých seznamech, těch opravdu nekompatibilních je minimum a dost z nich jsou věci, kdy to je logické (virtualizace a tak). V reálu běží fakt skoro vše a tvrzení "nepodporováno" znamená většinou spíš "tvůrce se s tím (zatím?) nehodlá zabývat a něco slibovat", reálně to ale šlape v pohodě. Už mi tu v pohodě běží i několik aplikací, kde jsem naopak problémy jednoznačně očekával a byl s nimi smířen, ale ono ne a vše je OK.
S nativními to samozřejmě jde pomaleji, ale taky to docela rychle přibývá.

Větší výhrady mám skutečně jen k té slibované podpoře aplikaci s iOS, tam bych zatím moc o úspěchu nemluvil.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2020 14:10

Z iOS foto aplikací jsem na MacBooku měl jen Affinity, Pixelmator a Polarr a ty by měly běžet i na M1.

Existuje workaround pro instalaci iOS aplikací přes iMazing, ale nejsou optimalizované na M1.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 11. 2020 14:17

Ty mi ale asi nerozumíš - Affinity, Pixelmator i Polarr nemají z hlediska MACu s IOSem nic společného, to jsou aplikace, které existují na IOS i na MacOS v odlišných verzích a ani na M1 tě ani nenapadne spustit verzi pro IOS, když máš MacOS. První dvě už jsou dokonce nativní, Polarr pojede v Rosetta - vše OK, na M1 to instaluješ úplně stejně jako na Intel.

Tady ale jde o to, že na M1 můžeš spustit i přímo IOS aplikace, které jsi na Intel Macbooku nikdy mít nemohl (verzi pro MacOS nemají), viz třeba ten LumaFusion, to chodilo jen na iPadu (případně něco i na iPhonu). Na stroji s M1 to ale nově spustit lze, ovšem tohle zatím má nesrovnalostí více.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2020 14:30

Já jsem se divil, proč chceš spouštět verzi pro iPhone.

Proč spouštět LumaFusion také nevím, pro Mac určitě také existují aplikace na úpravu videa, ale ty mne zajímají asi jako video nebo hry, tj. vůbec :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 11. 2020 14:32

Psal jsem obecně o této skupině aplikací, zrovna u focení mi to vadí minimálně, ale v jiných oborech by se to občas hodilo.
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka