PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 5. 2020 07:47

Asi to vychadza z toho, ze Intel ma pomerne vysoky boost pri velmi kratkej zatazi (v PS a LR Develope vie byt o zlomky sekundy rychlejsi), no kvoli extremnej spotrebe a teplote si ho nevie udrzat dlhodobo, tj v LR pri robeni nahladov a exportoch je vyrazne pomalsi ako AMD. Aspon je z coho vyberat :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djicee 22. 5. 2020 08:10

Ferin: Aby ti ram bezely na tech 3200 musis mit v biosu zapnuty profil X.M.P a pameti uz se nastavy jak maji byt.

U me X.M.P nestacilo a photoshop me vecne hazel BSOD. Zkousel jsem nove ovladace, prehrat software i win a nic nepomohlo. Malem doslo na prohozeni ram (to se me nechtelo protoze bych musel sundat pekne velkej chladic o procaku)
Nastesti pomoho nastaveni v Biosu jeste dalsich 2 veci
Takova blbost z auto na manual (v manualu nastavit ty same hodnoty jako u auto)

Obrázek
djicee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 7. 2020 12:20

Tak mi včera odešlo SSD, už druhé za posledních cca 5 let. O nic jsem nepřišel, jen si říkám, jestli to moje věčné přetaktovávání na to nemá vliv, stejně jako to, že jsem v kvůli Apple ekosystému, kde se pořád nějaké fotografie posílají do nějakých aplikací nebo na cloud.

A přemýšlím, jestli neobnovit PC kompletně, buď směrem k Threadripperu nebo směrem k Applu. Papírově vítězi AMD s Threadripperem, ale Microsoft mi v poslední době leze s těmi jeho aktualizacemi na nervy, o žádné velké stabilitě se nedá mluvit. Když vidím, o kolik lépe běží MacBook proti HW silnějšímu Lenovo, tak mne to motivuje vzít Apple jako alternativu do úvahy, kromě desktopu mi běží všechno má Apple platformě. Proti Applu hovoří to, jak má zastaralý HW a kolik si za něj účtuje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 26. 7. 2020 12:40

Aké ssd ti odišlo, systémové? Mal si zálohu/klon?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 7. 2020 13:00

Systémové.

Klon mám, ale zamýšlím se nad tím, jestli současné komponenty vydrží to, co s nimi dělám. Dělám to léta a v podstatě to fungovalo, jen mi jednou shořel zdroj a s nim i deska, dvakrát odešlo SSD a jednou klasický hardisk, jestli si dobře pamatuji, (technicky vzato mi klasický harddisk odešel tak třikrát nebo čtyřikrát, kdybych do toho počítal i externí harddisky).

Proto jsem přes počáteční obavy ohledně důvěrnosti dat nakonec všechny data a zálohy přesunul do cloudu, i proto mi dává smysl kompletní přechod na Apple, protože tam je všechno automatizované a nestane se, že bych něco zapomněl uložit.

Rozum mi ale říká počkat na ARM architekturu a vlastní Apple HW, tenhle zastaralý šrot od Intelu už nekupovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 26. 7. 2020 13:21

Aky sw pouzivas na klonovanie ? Acronis true image alebo nieco ine ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 26. 7. 2020 13:39

To snad nějak přitahuješ a nebo je u vás jedovaté ovzduší. :-) Spíše bych se podíval jak je to chlazené, to není zrovna obvyklé tolik problémů.

U 10 let starého PC s poměrně výrazně přetaktovaným Intel Core i5-750 jsem vyřadil preventivně jen 1,5 TB WD Caviar Green kvůli 2 vadným blokům a 120GB SSD Intel 320 tam běží po celou dobu denně v průměru určitě více jak 8 hodin. Externí disky taky bez problémů a to jak zapouzdřený WD 2,5" tak klasický HDD 3,5" v ICY BOX.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 7. 2020 14:20

Tuším Acronis, bylo to součástí časopisu Chip.

U nás ty počítače jedou také denně (manželka se synem ho ani nevypínají), chlazení je OK, ale žádná hitparáda, protože je to všechno přetaktované na maximum. Proto jsem se zamýšlel nad tím, jestli se na to přetaktováni nevykašlat, protože u Intelu už dnes člověk musí jít na dost vysoké frekvence a teploty a na druhou stranu mám pocit, že kvalita a hlavně spolehlivost komponent jde dolů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 26. 7. 2020 14:30

pemar
Co používáš za zdroj? Pokud ti ten minulý vzal sebou i zákl. desku, tak to nebyl kvalitní zdroj. Ten by odešel sám.
Víš jaké jsi měl průměrné teploty na disku? Např. podle HWinfo, ArgusMonitor atp.?
Jaké máš běžně teploty podle senzorů na desce?
Pokud vím, tak jsi měl SSD Samsung Pro, což je MLC a vpodstatě to nejlepší co se dá koupit.
Měl jsi na něm chladič?
Těch příčin může být mnoho.

Ohledně systému si to musíš rozhodnout sám, já bych do Apple třeba nikdy nešel, obzvláště ne teď v době výborných CPU AMD.
Co se týče W10 Pro, tak je to podle mě nejlepší a suverénně nejrychlejší OS co jsem kdy měl.
A data se musí zálohovat tak jako tak, protože lidi co nezálohují, mají jen dva druhy dat - ta o která přišli, a ta o která přijdou :-)
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 7. 2020 15:03

Zdroj mám jiný, ale žádný high-end, bral jsem co bylo, zdroj problémů to ale je.

HWInfo jsem nikdy moc nesledoval, občas se na teploty podívám, když třeba přerenderovávám film z AVI do MP4 přes Handbrake (to je strašná hardwarová prasárna, ale funguje to dobře a rychle) to jsou na CPU blízko 100 stupňů Celsia, jinak bývají 30-50 stupňů na CPU a na grafice bývají ještě nižší. Je to chlazené vodním okruhem, CPU a GPU, u SSD jsem to nijak speciálně neřešil, což asi byla chyba. Jinak mám podezření, že jsem jsem přesáhl maximální počet zápisů (TB) na SSD, mám ho sice 2 roky, ale zapisuji a čtu na něj prakticky pořád. Kvůli tomu jsem měl MILC.

CPU AMD jsou skvělé, ale nedají se moc přetaktovat a rozdíl proti moji sestavě mi zatím nedával opodstatnění pro přechod, když už, tak bych asi zkusil 16 vláknový Ryzen 9. Nepřišel jsem zatím o žádná data, jen mám pakárnu, ale aspoň ten desktop trochu pročistím. V mezičase jsem se vrátil k MacBooku a i když je pomalejší, tak kromě rychlosti funguje všechno tak nějak více v pohodě, než ty Windows. TM mne v poslední době pořád prudili nějaké aktualizace a k tomu ještě AVG, měl jsem na desktopu kromě Windows ještě Bionic Beavera, ten šlape bez bugů, ale podporuje jen málo z mých oblíbených foto aplikací.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 26. 7. 2020 16:50

Ty jsi fakt smolař, SSD jsem měl hromadu, od prvopočátků s SLC až dnes po TLC a nikdy žádný neodešel. A to je mám jako systémové se zapnutým swapem.

Kdybys přesáhl max. počet přepisů (u Pro Samsungu imo teorie), tak ti ani tak neodejde disk jako takový, jen se objeví větší chybovost, protože už nebude mít kam přesouvat data.

Jestli máš vodníka, tak přesto musíš mít v kejsu nějaký průvan kvůli napájecí kaskádě a právě i diskům.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 26. 7. 2020 17:02

Môj laický dojem, že pemar to asi ma v tom pretaktovani. Ja som skôr taký užívateľský typ, skladanie PC som zveril overenemu shopu a pretaktovanie neriešim. Som rád, že mi PC beží rýchlo a spoľahlivo. BTW, aj tu aj na nete sa stále omiela, aký je WIN 10 *****. Na aktuálnom PC, ktoré mam 1,5 roka a vždy som aktualizoval na aktuálny update...k dnešnému dňu som nemal ani najmenší problém. Asi je to aj o tom, vedieť to PC poskladať z kompatibilných komponentov.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 7. 2020 19:50

Riziko přetahování je jasné, ale nejenom to, ony ani výkonnější komponenty nezaručují nějak extra vyšší životnost, spíše naopak. Pamatuji, co jsme se navztekali s Lenovo X1 Carbon, kde se nakonec ukázalo, že problém byl ve vadném čipu na baterii. Kdyby to byla levná baterie bez čipu, problém by býval nebyl.

V minulosti mi shořel motherboard, protože náš pubertální syn neplnil povinnost ohledně domácích prací (vysávání prachu v bytě) až bylo v PC skříni tolik prachu, že se ani netočily větráky a jednoho dne se ten prach ve skříni vznítil. Já jsem zatím ten desktop ani neotevřel, dám ho opravit jako kus a kdyby to bylo zase kvůli flákání domácích prací, tak bude syn 2 měsíce bez kapesného.

Díval jsem se na benchmarky na Photoshop na Puget systems a líbil se mi výsledek Mac Mini s 64 GB. Je to hodně srovnatelné s Ryzeny s nějakou lepší grafikou, přitom Mac mini má jen integrovanou grafiku Intel. Ona by se tam dala přidat eGPU od Blackmagic, ale bohužel už Apple nenabízí eGPU Pro, která mi přišla jako lepší volba.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 26. 7. 2020 20:22

Tak doby, kdy jsem taktoval i myš jsou dávno pryč. Dřív to bylo o zábavě a úspoře peněz, teď si radši připlatím za stock řešení. Priority jsou již jinde ;-).

Pemare, nechce se mi věřit, že by Mini byl výkonem na úrovni Ryzenů. Navíc ta integrovaná intel grafika je leda na desktop. Např. ON1 se na Macu s integrovanou grafikou ani nehne. Taky si nechci ani představovat, jak hlučná by byla i7, když vím, jak se umí rozhučet i šestijádrová i5.

Přidat si k Macu můžeš skoro libovolnou grafiku, no vzhledem k omezenosti TB3 nemá smysl dávat hi-end grafiky a pokud se nechceš vrtat v systému, tak je lepší se i vyhnout nVidii grafikám. Já si teď stavím eGPU na RX5500XT. Prioritně na Civilizaci 5 a sekundárně kvůli testům v ON1 (ten sw se mi moc líbí).

Jestli tě eGPU okrajově zajímá, tak se mrkni na tento Asus. Má externí zdroj, takže je to velice tiché řešení. Při správně zvolené grafice je to ve 2D semi pasivní. A v ceně je 1.5m aktivní TB3 kabel.
Výkonem jsou všechny eGPU "krabičky" na tom stejně, liší se příslušenstvím a provedením zdrojů/chlazení.

Např. zmiňovaný Blackmagic eGPU má v sobě žravou RX580 (TDP cca 200W), výkonem je to lehce pod RX5500XT, která má TDP kolem 130W.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 7. 2020 20:58

Ten Blackmagic je dost o ničem, jen je dodávaný Applem, ten Ausus vypadá o dost lépe, ale jeho kompatibilita zase není zaručena, navíc ji aktuálně nikde nevidím v nabídce.

Jinak ono hodně záleží na tom, jak je test postavený, jak moc zatěžuje grafiku, jádra, ... více by se mi líbil test přímo přes Lightroom nebo dokonce DxO, ale takový test jsem nenašel. U DxO se mi zdá, že mám grafického výkonu dost, ale že výpočetního výkonu bych využil i více (odšum, ...).
Naposledy upravil pemar dne 26. 7. 2020 21:16, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků