PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 5. 12. 2019 11:22

papun
na skříni bych rozhodně nešetřil, můžeš potom mít problémy s dostatečnou cirkulací vzduchu nebo prachem. Fractal Design Define S je výborná, tu bych ti doporučil.
Hlavně taky nešetřit na chlazení, u AMD tuplem, Arctic Freezery jsou velmi dobré, ještě lepší Noctua.
Zdroj bych ti doporučil be quiet! Pure power 11 600W, spolehlivý zdroj. Nebo i ten Corsair RM650x 650W.
I pokud bys vzal grafiku integrovanou, vezmi radši hned silnější zdroj, pro případ že bys potom externí dokupoval.
Ohledně disku na data, osobně už bych nikdy nechtěl HDD, v dnešní době je cena SSD dobrá a rychlostně a hlučností jsou úplně jinde než plotna. HDD ti počítač hrozně zpomalí.
RAM určitě 16 GB, 8 je dnes na úpravu fotek naprosté minimum.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 5. 12. 2019 14:42

Fractal Design S mam, je to naozaj paradna skrina, dizajnovo ziadny zazrak, vo vnutri parada.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 12. 2019 14:47

Jj, dizajnově je to šílená hranatá krabice.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 5. 12. 2019 16:38

O design mi nejede vůbec. Leží na zemi a nikdo na to nevidí.

Jo ještě takový možná fosil doataz. Počítá se u těch skříní ještě s CD mechanikou?
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 12. 2019 20:40

U Apple ne, jinak si kupuji skříň zatím vždy s mechanikou, ale využiji to maximálně na instalační CD Windows a občas na nějaké CD, když si koupím nějaký produkt, co má ještě návod na CD (naposledy foťák Panasonic), tuším že i k motherboardu byly instalační soubory na CD. Hudbu mám přímo v telefonu a v autě ještě v interní 20 GB paměti, mám sice ještě i Hi-Fi věž (už hodně letitou), ale i tam spíše přehrávám přes Bluetooth z tabletu nebo telefonu, obvykle MP3 a když chci vyšší kvalitu, tak FLAC. Fotky ani filmy na CD nevypaluji a data už také ne, dávám to na server nebo do cloudu, ani v jednom autě už nemáme tuším přehrávač na CD (a jestli máme, tak jsem ho nepoužil).

Takže ano, jde to, ale proč, když řešíš každou korunu?
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 5. 12. 2019 21:44

Tak já třeba často předávám fotky na DVD. Nicméně bych mohl použít stávající mechaniku.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 12. 2019 21:52

To je fotíš na zakázku? Nebo je na DVD předáváš rodičům nebo příbuzným? A oni si je pak daji někam do videopřehrávače nebo do počítače?
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 5. 12. 2019 22:14

mám to tak na třetiny. úložiště, fleška, CD/DVD. A ano jsou to zakázky (neživím se, ale přividělávám). Co s tím pak dělají je jejich problém:) Ale vždy se ne způsobu předání domlouvám dopředu.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 12. 2019 22:21

Podle mne lepší beztvará krabice než batmobil s pouťovými blikačkami:) Mám Fractal Define mini. Vybíral jsem menší dobře odhlučněnou skříň s maximem 3,25" slotů na HDD. V dobré skříni mě HDD neruší. Mám jeden na filmy, hudbu a zálohy instalací, jeden hlavní velký s fotkami a dva starší se starými fotkami, takže mám instatntní přístup k celé své fotokariéře (+ záloha mimo). Systém je samozřejmě na SSD, na něm držím i katalogy raw konvertorů. U nových skříní je zvykem minimum HDD slotů, místo nich bývá prostor na vodní chlazení, držáky na HDD se musí dodatečně dokoupit. Z mého pohledu nehezký trend. Define mini má i dva sloty na mechaniku. ...Bohužel novější Define mini C je už dost vybrakovaná. Nicméně starší se dá ještě sehnat.

...Jinak práce s fotkami je na HDD vs SSD prakticky stejně svižná. Fotky nejsou malinké soubory rozsypané po disku - tam by se SSD projevilo podstatně víc. Nesystémové HDD používané jen na fotky navíc zůstane po mnoho let s téměř nulovou fragmentací a výkon se příliš nemění.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 5. 12. 2019 22:23

papun
Dneska už se od optických mechanik hodně ustupuje, jak v desktopech, tak noteboocích.
Já už bych ji v počítači ani nechtěl, v případě nutnosti to řešil externí verzí. Tu pak můžeš použít i jinak, např. připojit k TV nebo mobilu.
např.
https://www.czc.cz/hitachi-gp95nb70-ext ... 91/produkt
Naposledy upravil feanoor dne 5. 12. 2019 22:24, celkově upraveno 1
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 12. 2019 22:24

Tak nechápu, co řešíš. Jestli fotíš třeba svatbu, tak 500 Kč na DVD vypalovačku se vrátí za jednou zakázku, ne? A externí vypalovačka stojí víc, nebo ne? Nebo to chceš na jednom počítači zpracovat a na druhém vypálit?

Dolgor: To s tím HDD a SSD nechápu, jestli nemáš rozdíl v rychlosti podstatný, tak je někde chyba.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 12. 2019 22:44

A co s těmi fotkami děláš ty, že ti HDD nestačí. HDD přes SATA běžně čtou 200-300, SSD 400-500 MB/s u velkých souborů. Tohle není rozdíl, který udělá rozdíl při normální práci na fotkách. A ukládání? Tam se beztak čeká primárně na procesor. Benchmarky třeba řeknou, že rozdíl je, ale v praxi je HDD úplně v pohodě. Taky jako uživatel skoro nepoznáš, jestli máš systém na nejlevnějším a nejpomalejším SATA SSD nebo nejrychlejším nvme. Jediná trochu otravná věc na HDD je spouštění a delší přístupová doba, ale jakmile je v provozu a dělám v jedné složce fotek, je to dobrý. Neříkám, že si třeba časem nepořídím SSD na aktuálně zpracovávané fotky, ale minimálně pro interní dlohodobé zálohy v PC mi zůstanou jěště nějaký rok HDD, protože cena a daleko větší šance z nich v případě poruchy dostat data.

-- 5. 12. 2019 22:48 --

...A ještě bych zdůraznil, systém a katalogy na SSD, fotky na jen pro ně určeném HDD. Mám pocit, že hodně lidí pamatuje tragický výkon HDD, na kterém bylo všechno - systém, data pro různé aplikace. To se pak pralo. Ale když má HDD jeden účel, je to dost jiná písnička.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 12. 2019 01:25

Tak to je jasné, ty používáš SATA, já používám SSD na PCIe. Já mám v aktuálním desktopu Samsung SSD 970 PRO 512Gb NVMe, který bohužel nepodporuje PCIe 4.0, ale jen PCIe 3.0, což vede k teoretickè rychlosti čtení 3500 MB/s a rychlost zápisu je podle nezávislých měření někde kolem 2700 MB/s. Praktické rychlosti čtení XQD karty z D850 nebo SD karty jsou blízko SATA rychlostí, tj. někde na desetině, protože interní čtečka SD ani externí čtečky v D850 (externí čtečku XQD jsem někde zabordelil a už nekoupil) to rychleji neumí, ani XQD a SD to rychleji neumí, moje aktuální XQD má teoretickou rychlost 400 MB/s a SD 300 MB/s, reálné rychlosti kolísají, ale v průměru bývají i o třetinu až o polovinu nižší kvůli čtečkám.

Příště bych zvolil SSD od Corsair, který umí využít PCIe 4.0 a díky tomu je rychlejší, viz:

https://www.techspot.com/review/1893-pc ... cie-3-ssd/

Takže jak jsem už vícekrát psal, úzké hrdlo je fotky načíst do desktopu nebo do iCloudu, jak to tam je, tak je rychlost čtení a psaní už v pohodě. Někde jsem četl, že v blízké době má přijít nový fw pro D850, D500 a Z řadu, má to umět čist CF Express karty, takže si jí pak koupím do D850 a budu mít možná i tohle vyřešeno, snad pak čtečka v D850 zvládne dostatečně zvýšení rychlosti i směrem do desktopu. Takže uvidím, kdy se rozumí blízká doba a co fw ve skutečnosti vyřeší.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 12. 2019 08:04

Mám za to, že budeš muset změnit celou sestavu. PCIe 4.0 snad aktuálně umí jen desky s X570 od AMD. K mé aktuální desce lze připojit jen jeden rychlý Nvme SSD a kdybych ho využil, určitě na OS a programy a ne na fotky. Takže lepší než SATA SSD pro fotky se mě minimálně do doby upgradu na nový stroj netýkají. Tuším, že větší počet rychlých PCIe 3 a 4 SSD zvládá i dnes jen málo základních desek.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 12. 2019 12:50

Motherboard Z390 to umí také, takže v tom ten problém nevidím, stačilo by asi tedy objednat nové paměti. Ono je to ale malinko komplexnější, s těmi Samsungy jsem jinak velmi spokojený a PCIe 3.0 není to hlavní úzké hrdlo, v praxi by zlepšení nemuselo být nijak výrazné, viz ta tabulka a viz moje čekání na fw a CFExpress karty.

Teď přes Vánocemi nemá cenu nic řešit, v lednu uvidíme, co dál, z nabídky Intelu jsem rozčarovaný, ale přejít na AMD se mi zatím nechce, kvůli stabilitě, možnostem přetaktování atd.

Z Apple nabídky jsem si také nevybral, ale uvažuji, že vyměním klávesnici a myš za Apple, nelíbí se jen Bluetooth připojení myši, preferuji dráty.
pemar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka