PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod monikash 31. 8. 2019 06:33

Zoner má radši intel s nvidií a nejsem si jistá, jestli je optimalizován na více jader/vláken. A na střih videa zase potřebuješ více jader a minimálně 32 GB ram (davinci).
Možná by ses měl obrátit na Kineczka a spol na https://forum.zive.cz/forum-932/PC-sestavy.html ten je mistr na sestavy.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 31. 8. 2019 06:43

Tá zostáva hore je celkom OK, možno by som zvážil novšiu grafickú kartu kvôli podpore Adobe (napríklad GeForce 1650 z tohoto roka).

Ryzen 5 3600
16GB RAM
500 GB M.2 NVMe SSD
4TB HDD je fajn, druh si musíš určiť ty,ja som skôr za tie "tiché" ako "rýchle".
Ostatné veci si už asi zvolíš podľa seba, ventilátor dávajú k CPU a nie je úplne zlý, možno by stálo za to pozrieť si porovnanie s tými, ktoré si vypísal.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 8. 2019 07:41

Volil bych jako Ondřej.
HDD zásadně beru se 7200 rpm. Pokud je HDD na fotky, spouští se jen při práci s nimi a zbytek času o něm nevím. Nadto v dobré skříni není skoro slyšet ani v běhu - mám kompaktní FractalDesign model se zvukovou izolací. HDD jsem naposledy kupoval Toshibu X300 4GB (mají je na Mironetu), za dobrou cenu a v korporátním nasazení mívají podle dostupných statistik nižší poruchovost (ale už jsem na to tak rok nekoukal).

...Aktuálně mám R5 1600X, rawy z D750 a X-T2, C1, LR6, Affinity, všechno jede jako po másle. 3600 s ještě výrazně vyšším výkonem bude stačit mnoho let.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 31. 8. 2019 11:11

Tak to nemam nastavený, žádnou pevnou hranici si obvykle predem nenastavuju, stejne ju pak člověk musí obvykle zvysovat. Prostě co nejlepší cena za něco, co splní zadání a nějakou dobu ještě bude. Podvědomě jsem si tak ale asi orientačně myslel tak 25-30 000.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 31. 8. 2019 12:36

Nebál bych se ani Ryzen 5 3400G (4 jádra/8 vláken) s integrovanou grafikou. Hrubý výkon všech jader je proti 3600 zhruba poloviční, ovšem to jen v případě, že budete mít ideální aplikaci, která tolik jader využije. V reálu je to cca jen o čtvrtinu pomalejší CPU.
Integrovaná grafika stačí i na hraní aktuálních titulů (s upraveným nastavením).
Ušetřený peníz vložte raději do lepší základní desky (s potenciálem do budoucna pro případnou výměnu CPU/GPU za 3-4 roky) a většího množství RAM.
U pevných disků nemá smysl řešit ani tak rychlost otáček, jako kapacitu a hustotu dat na plotnu. Rozdíl je velmi malý a projeví se hlavně v případě mnoha přístupů a vysoké fragmentace - fotky a video jsou datově objemné, proto bude rozdíl malý.
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 31. 8. 2019 21:20

Ty RAM vem 2 moduly.
SSD viz Ondřej (např. Samsung 970 Pro). Deska na to musí mít patici.
Disk vem 3TB WD RED. Proti vyšším kapacitám má méně ploten = chladnější a tižší. Zpracování fotek apod budeš stejně dělat na tom SSD a na HDD přenášet až výsledek. Jelikož píšeš o NAS, tak bych snad ten 3-4TB disk ani nekupoval (nevím jak velké jsou ty 4K videa při zpracování).
Ventilátory 12cm Noctua s fixními otáčkami, snížit otáčky přes přibalené odpory.
Zdroj Seasonic Prime Ultra Gold - 550W (mám rád ticho :-D)
Integrovaná LAN na MB ti bude stačit (pokud tedy nemáš NAS s 10Gbit anebo optikou :-D.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 1. 9. 2019 21:45

Díky všem za příspěvky.

monikash píše:Zoner má radši intel s nvidií a nejsem si jistá, jestli je optimalizován na více jader/vláken. A na střih videa zase potřebuješ více jader a minimálně 32 GB ram (davinci).


Zoner mám především na organizaci a pak na zmenšování/přípravu fotek na web apod.
Stři videa, jak píšu, spíš doplňkově (když na něj najdu čas). Možná bych to zkusil s těma 16GB, doplnit to případně lze vždycky.

-- 1. 9. 2019 22:47 --

Ondrej Bobek píše:4TB HDD je fajn, druh si musíš určiť ty,ja som skôr za tie "tiché" ako "rýchle".

Těma tichýma myslíš 5400 jako kategorii?

-- 1. 9. 2019 22:49 --

Emil Pastelka píše:Ušetřený peníz vložte raději do lepší základní desky ...

Nějaký konkrétní návrh?

-- 1. 9. 2019 22:51 --

chodec80 píše:Zpracování fotek apod budeš stejně dělat na tom SSD a na HDD přenášet až výsledek.

Tím myslíš přetahovat právě zpracovávaný adresář fotek na SSD?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chodec80 1. 9. 2019 22:02

Nerozumím. RAW ke zpracování mám v jedné složce na SSD, po zpracování v LR a exportu do JPG celou složku přímo v LR přetáhnu z SSD na lokální server. Na počítači žádné zpracované fotky nemám. Na SSD zůstává pouze knihovna LR.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 1. 9. 2019 22:20

Ok, to jsem chtěl vědět.
Nejsu si ale jistej, jestli je to úplně kompatibilní s maji praxí.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chodec80 2. 9. 2019 05:49

Chápu, no na druhou stranu při 500GB SSD se toto přímo vybízí. Eventuálně, na "NAS" mám rychlosti přenosu kolem 90-110 MB/s. Ten samotný 5400ot má průměrné čtení 140 a zápis 130 MB/s. To už nejsou takové rozdíly, tj. jel bych přímo z NAS. Berte to jen jako další úhel pohledu, nikoliv jediný správný postup ;-).
(já jen nemám rád, když je počítač slyšet a přestože jsou ty pomaloběžné WD celkem tiché, není to tiché dost)
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2019 07:22

Já víc slyším vzduchový chladič CPU než HDD. Klíč je dobře odhlučněná skříň a HDD jen na média, takže se roztočí jen občas.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 2. 9. 2019 08:46

Tak veru, skriňa môže plniť aj ďalšie funkcie, tá moja vážila prázdna 22 kg, zaliata betónom bude slúžiť po smrti aj ako dôstojný náhrobný kameň :)
https://pc-skrinky.heureka.sk/cooler-ma ... 24c6c02ff2
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 2. 9. 2019 11:42

Dolgor: HDD se točí pořád konstantní rychlostí i když neprobíhá žádné čtení/zápis. Dá se ale nastavit, aby se po určité době nečinnosti vypnul.

FXE1: ta je parádní. Škoda, že se nedělá v menším provedení.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2019 12:11

Ve Windows se nesystémové HDD vypínají při nečinnosti automaticky, je to výchozí nastavení. Lze ovšem nastavit, za jak dlouho, případně to zrušit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 2. 9. 2019 14:16

Ferin píše:Nějaký konkrétní návrh?

https://www.czc.cz/58nle8pqh8ggg914e5u6pq63o9/seznam
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků