Photoshop vs. Lightroom

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod marty64 24. 12. 2015 23:20

LR 3.6 nebo 5 nebo 6 se da stahnout bez problemu naprosto zadarmo a perfektne jej pouzivat
marty64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 25. 12. 2015 09:45

myslim si, ze nazov temy je trosku mätuci. Toto nie je PS vs. LR, tieto programy su tak na seba naviazane, zeby sa skor hodilo PS + LR. A osobne taktiez pouzivam na import, upravy na cca 90% LR. Ked nieco retusujem atd, tak to robim v PS.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zidekfilip 26. 2. 2016 01:42

Dobrý den,

já bych všem kteří začínají s úpravami doporučil Lightroom. Pokud se vám stane že budete potřebovat jiné funkce než jsou v Lightroom dostupné, poté můžete sáhnout po Photoshopu.
Filip Žídek
Střih a After Effects
zidekfilip
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 2. 2016 11:36

A viděl jste to video - https://www.youtube.com/watch?v=_7i1oLiY-2w ?

Drbat se v Lightroomu s lokálními úpravami je pracná a nezáživná činnost, ve Photoshopu to jde skoro samo během pár sekund a s lepším výsledkem. Podobné je to s retušemi.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 26. 2. 2016 12:41

Na druhou stranu většina fotografů se nechce drbat s lokálními úpravami a retušemi. Dokonce jsou mnozí striktně proti tomu.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 2. 2016 13:26

Allydamm píše:Na druhou stranu většina fotografů se nechce drbat s lokálními úpravami a retušemi. Dokonce jsou mnozí striktně proti tomu.

Ty co jsou striktne proti tomu, bych chtel osobne potkat a videt jejich praci, abych pochopil co to jsou za lidi a co je k tomu vede.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 2. 2016 13:51

To chápu, lokální úpravy dají práci :). Ale podle toho pak taky vypadají výsledky. Dejme tomu že si koupím portrétní sklo s jemným bokehem za dlouhé peníze. Globální úprava fotky ten jemný bokeh zničí.

Obrázek

Tohle je ukázka z toho videa. Pro zvýraznění vlakušky jsem na fotce zvýšil kontrast a zřetelnost. To ovšem vytáhlo něpěkné věci z bokehu. Na pravé fotce je vlakuška a bokeh upravená zvlášť, bokeh si můžu podle potřeby ještě zjemnit.

Podobné je to u krajiny, tam je také lepší mít zvýrazněné popředí a utlumené pozadí, aby fotka získala prostor, který při focení zaniká.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 26. 2. 2016 14:09

chel píše:Ty co jsou striktne proti tomu, bych chtel osobne potkat a videt jejich praci, abych pochopil co to jsou za lidi a co je k tomu vede.

Nemáte tu náhodou zrovna takového, Ganec myslím, jen jpg a foťák dělá fotku? Je hodně aktivní a nemám iluze, že reprezentuje většinu fotografů, samozřejmě ne z tohoto fóra.
Flor.cz píše:To chápu, lokální úpravy dají práci :). Ale podle toho pak taky vypadají výsledky.

Nemusíš to dokazovat. Jen jsem si jist že naprostá většina na nějaké úpravy z vysoka kašle, ať jsou to globální, lokální nebo jen organizace fotek. A takovému fotografovi doporučovat PS je na nic.
Zase můžeme diskutovat jak je jeho cena i s LR skvělá a že se to jednoznačně vyplatí, ale to nic nezmění na tom že ho používat neumí a nebude se to ani učit.
A
zidekfilip píše:Dobrý den,

já bych všem kteří začínají s úpravami doporučil Lightroom. Pokud se vám stane že budete potřebovat jiné funkce než jsou v Lightroom dostupné, poté můžete sáhnout po Photoshopu.

je dobrá rada. A proto jsem na to reagoval.

Taky můžu svoje fotky vzít a poslat je indům aby je zpracovali, jedno v čem. :-)
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 26. 2. 2016 14:39

Flor: co ti brání štětcem zvýšit zřetenost lokálně?

Allydamm: takový asi ani neotevřou tohle vlákno, ne?
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 2. 2016 15:11

Allydamm: myslel jsem, že se tu bavíme o fotografech. Jinak většina lidí fotí mobilem.

Lotrandor: vždyť jsem to psal, štětcem v Lightroomu je to nadlouho a zdaleka ne tak přesné.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 26. 2. 2016 15:40

To jsou ty rozdílné pohledy na svět. Fotograf je každý a nemám důvod se na fotící mobilem dívat nějak jinak. Dnes to snad má RAW i stabilizaci, možná i zoom, úpravy si to zaslouží úplně stejné nebo nijaké, jako fotka z čehokoli jiného. A možná toho za rok odprezentují nebo i vytisknout stokrát tolik co já.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 26. 2. 2016 16:22

Tak zrovna RAW z mobilu je spíš vtip.

Flor:ok, nevracel jsem se zpět v debatě.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 2. 2016 03:26

Allydamm: jo, není to o technice, ta fotografa nedělá. Pro mě je fotograf člověk, pro kterého je focení prioritou, jezdí na místa kvůli focení, plánuje focení. To většina lidí nedělá, stejně jako neupravují fotky.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jack08 28. 2. 2016 14:57

Zajímavé jak proti SW úpravám brojí spíše ti, co to se SW neumí a většinou to ale neumí ani s foťákem :-]
jack08
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 2. 2016 18:33

jack08: presne...exemplarny priklad je napríklad Ganec.
landov
Pokročilý

Předchozí stránka