Photoshop vs. Lightroom

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kultus 10. 12. 2015 09:53

No mne by treba zajimalo jine...maji pro RAW upravy stejny engine a kvalitu odsumovani/doostrovani/vytahovani stinu/prepalu? Predpokladal bych, ze ano...je to opravdu tak?
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 10. 12. 2015 10:31

Flor.cz píše:chel: česky psaný blog, česká verze Photoshopu.


A k tomu česká výslovnost? :)
Jako věta typu "Otevřeme raf v kamera " mě trhá uši...
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 10. 12. 2015 10:43

Flor.cz píše:chel:
Adobe si bere nemalé peníze....

No tak 145 € za rok není nic, co by i třeba amaterského fotografa zruinovalo. Pokud není líto zaplatit x desitek tisíc za techniku, tak jak můžou být necelé 4 tisíce za rok nemalý peníz?
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 10. 12. 2015 11:07

kultus: jestli myslíš CameraRAW a Lightroom, tak jo, ty mají stejný engine, resp. při stejném nastavení z nich vypadne nachlup stejný výstup.

blacksquare: tak nemůže to být úplně dokonalý ;)

n3pi: malý peníz to není. Přijde mi to jako adekvátní cena za profi sw. Myslím, že dost fotografů uvažuje tak, že by za ty čtyři tisíce mohli mít nějaký filtr, nebo čtvrtinu objektivu. Ale už nevidí ten čas, který ztratí drbáním se třeba v Gimpu nebo se štětečkem při kreslení lokálních úprav v Lightroomu.
Naposledy upravil Flor.cz dne 10. 12. 2015 12:01, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 10. 12. 2015 11:59

Jo diky, aj jsem si myslel, je to logicke. ;) Jinak LR mi je mnohem blizsi a ikdyz treba nema uplne nejlepsi odsumovani/doostrovani nebo vytahovani kresby ze stinu/prepalu ze vsech RAW editoru, porad mi prijde nejlepsi v pomeru vykon/stabilita/vybavenost/userfriendly rozhrani...a cena? No, to si musi rict kazdy sam za sebe jestli se bude mordovat ve free Rawtherapee nebo si priplati. I ten pouziva spousta lidi a nejen proto, ze je zadara...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kakabrematu 16. 12. 2015 02:30

Pokud má být ten tutorial na výukové účely, přijde mi poměrně slabý, zmatečný, zavádějící prostě takový v duchu super kurzů ala Pepa Cvrček.
Už třeba z podstaty tím, že se srovnávají programy s jiným primárním určením místo aby se spíše tedy vysvětlilo, jaké zásadní rozdíly mezi těmi programy jsou.
kakabrematu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 16. 12. 2015 09:50

Uz jsem to tu psal, nedam dopustit na Faststone. Je zdarma, prehledny, intuitivni, schrousta RAW od vetsiny vyrobcu, nektere algoritmy se mi zdaly, ze davaji lepsi vysledek nez PS, napr. zmensovani fotek. Pro amatera na bezne foceni dostacujici. Da se pouzit i jako prehledny prohlizec fotek. Rawtherapee je proti tomu jaderna elektrarna. Samozrejme neni to PS, nema vrsty, masky atd.
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 16. 12. 2015 15:40

flor.cz: No připadne mi to jako pakárna :) fotit s tělem za 35k, objektivem za 16k, na stativu za 5k, zpracovávat na Macu za 35k a pak říct že si Adobe za LR+PS bere nemalé penize. Prostě mě ta částka příjde jako nic v porovnání co komplexně oba produkty dokážou.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 12. 2015 00:51

kakabrematu: Ten tutorial má hlavně ukázat srovnání způsobu práce v Lightroomu a Photoshopu a spolupráci těch programů. Není tam prostor na vysvětlování masek či vrstev, nebo co myslíš tím zmatečný a zavádějící?

Photoshop i Lightroom se používají na úpravu fotek, tak není důvod proč je nesrovnávat. V závěru tutorialu přímo říkám, že Lightroom je stavěn na správu fotek a jednodušší úpravy, Photoshop na komplexní úpravy. Oba programy jsou udělány tak, aby spolupracovali.

Tutorial vyšel i na Fotorádci - http://www.fotoradce.cz/photoshop-nebo- ... -rychlejsi , tak to s ním snad nebude tak špatné ;)

n3pi: nevím, kde bereš ty informace, mám foťák za šest a půl tisíce a obyč PC za jedenáct + monitor. Málo, nemálo, nic jsou značně relativní slova, zbytečné to řešit.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kakabrematu 17. 12. 2015 11:46

Flor.cz:
Má to být srovnání úpravy v LR a PS, ale práce v PS začíná importem z LR, navíc importem, který mi nepřijde zrovna logický, nevidím důvod a ani ve videu není uveden, proč by mělo být vhodné první úpravy dělat v LR a ne třeba ve PS pomocí CR.
Dále například ke konci videa, kdy 13:25 "dejme tomu chci upravit tady to listi aby vypadalo podzimnějc, vezmu nástroj odstin a sytost ...." takže pokud o sobě říkáte, že jste lektor PS a že tohle je vyúkový tutorial, tak onen nástroj odstín a sytost není nástroj, ale adjustment layer/vrstva úprav. Tvrdíte, že chcete upravit "tady to listí" a přitom úpravu aplikujete na všechny viditelné části všech vrstev tedy komplet na celou vytvářenou grafiku/fotku.
Takže "půlku" tutoriálu tam různě šoupete šoupátky abyste vytvořil hezkou fotku a když ji máte, tak její celkový ráz změníte jen tak mimochodem při měnění listí na podzimní.
Používáte obraty jako "a protože se to tady dost ztmavuje, tak zase zpátky prosvětlím stíny", což mi přijde ve stylu "no koukněte je tady plno šoupátek, tak jedno šoupnem tam, druhý sem, nakonec nám z toho něco pěknýho vyleze"... viz ty zmíněné listy, kdy v tutoriálu lektora PS by měl být podle mne rozhodně nějaký sofistikovanější postup....chybí mi tam nějaká koncepce jakože stanovení si cílů, prostředků k jejich dosažení a následná ukázka provedení.
"Takže ve PS vidím složený obraz a je to vlastně výsledek tří vrstev" - IMO to jsou vrstvy dvě a jedna vrstva úprav, což je něco dost podstatně jiného než klasická vrstva - ne že bych Vás nepochopil, ale říkáte tam, že Vy jste lektor a tohle je tutorial součástí online vyúkvého kurzu PS tedy má to být pro někoho, kdo se podle toho má něco naučit a pochopit.
Našel bych tam podobných věcí více, ale myslím, že tohle stačí k tomu, abych vysvětlil, co míním hodnocením "zmatečný a zavádějící".

Že tutoriál vyšel na fotorádci mi nepřijde svědčící o čemkoliv krom toho, že tam vyšel.
kakabrematu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 17. 12. 2015 12:06

kakabrematu: Podle mě z tohohle tutorialu chceš dělat něco co není.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kakabrematu 17. 12. 2015 12:29

hoax: no tak hlavně vůbec nevím, jak to myslíš
kakabrematu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 17. 12. 2015 12:58

Nevyjádřil jsem se asi dobře. Zkrátka to neberu jako profesionální placený tutorial, ale jako rychlou ukázku možností obou programů. Výhrady bych taky měl, ale psát kvůli tomu příspěvky jako je ten tvůj, by se mi teda nechtělo.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kakabrematu 17. 12. 2015 13:17

Hoax: Už rozumím. No pokud se nepletu tak ten tutoriál právě je součásti placeného kurzu. Pokud by tady dal autor odkaz na toto video s komentářem jako: "Koukněte, jak se dá hezky pohrát s fotošopem" nebo "prosím klik a nejlíp i lajk", vnímal bych to asi podobně jako ty. Takhle jsem předpokládal, že autor to zde na diskuzním fóru linkuje proto, aby se k tomu ostatní vyjádřili.

Edit: pokud autor ve videu tvrdí, že je lektorem PS, tak myslím docela logicky předpokládám, že tutoriál má být profesionální.
kakabrematu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 12. 2015 14:07

kakabrematu: díky za zpětnou vazbu, jsem rád, že jsi to takto rozebral.

Ten tutorial je doplněk mého placeného kurzu, je to ukázka komplexní úpravy fotky a spolupráce obou programů. A taky ukázka, jak ve Photoshopu skládat dva RAWy dohromady. Spousta věcí tam není detailně vysvětlena, protože od toho jsou předchozí lekce. Tam je vysvětleno co dělají jednotlivá šoupátka, a jak funguje odstín a systost a že tedy upravuje jednotlivé barvy. Všechny tyhle detaily by akorát odváděly pozornost a tříštili problematiku. Nástroj vs. vrstva úprav je přeřek. Vrstva úprav je taky vrstva, zase by to bylo zbytečné pitvání detailů, které jsou odpitvány v minulých lekcích.

Důvod proč dělat první úpravy v Lighroomu tam uveden je. V Lightroomu si ty fotky protřídím, udělám základní úpravy a když vidím, že by to chtělo něco víc, odešlu do Photoshopu.

Protože cíl a smysl tutorialu není úplně jasný, k videu jsem dopsal doprovodný text.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků