úpravy RAF v linuxu (Ubuntu)

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 2. 11. 2012 14:42

Ahoj, asi trochu možná blbá otázka - ale zeptám se, akorát instaluji na netbook linux Ubuntu 12
(nejnovější)

a chtěl bych tam jednak prohlížet a kdyžtak i upravovat - vyvolávat raw soubory z fotoaparátu
Fuji S5 (Nikon D200 s jiným čipem)

vzhledem k tomu, že linux vůbec neznám a budu začátečník, tak mi kdyžtak poraďte jestli tam jdou fotky upravovat, anebo nejdou, nebo špatně jdou . .

nechci JPEGy ale raw - zde se jmenují RAF (raf přípona)

vím že adobe (nebo Zoner) by snad mělo mít pro linux, nebo emulace, ale kromě komerčního - existují nějaký open - free prohlížeče a editory raw pro Fuji a Nikony ?

jedna z věcí proč to chci je taky ta že jsem slyšel že tam linux pojede prý mnohem rychlejc než Win 7, který sem si tam dal (je to netbook), takže bych právě chtěl něco nenáročného pod linux, abych mohl eventuelně na dovolené zkoušet upravovat nebo prohlížet (aspoň), protože na Lightroomu 2 pod W7 na tomto stroji to prakticky není možné

ještě se chci zeptat - nevíte náhodou jestli má tento Fuji S5 automatickou korekci optických vad (nebo kde je v menu) když fotíte do RAW ? přijde mi že to nemá . .
rovněž automatickou korekci šumu / barevného šumu - zkoušel jsem fotit na ISO 640, ISO 800 a vyšší ISO bych řekl že je nepoužitelné, resp to nedokážu v Lightroomu 3 na stolnim pc upravit a odstranit,
korekce v menu nemůžu najít (pokud tam jsou) - jde o to že prý Nikon D90, D7000 a další to prý mají mít ale starší ne, např. nyní jsem fotil s Nikkor 18-55 DX VR a všiml jsem si nepříjemných barevných (modrých hlavně) kontur (nebo jak se to jmenuje) na přechodech sníh-listí, nebo při focení s předsádkou
modré a žluté barevné vady (prostě ty ,,linky" kolem hran - snad víte co myslim)

tak bych rád věděl pokud to jde odstranit, tak jak na to, s Lightroomem 3 mi dalo práci se naučit a celkem mi to jde, jiný editor pokud možno nechci, ty barevné vady a šum - ono to vlastně neni ani nijak patrné na papíře 10 x 15, nicméně na pc to vidim i bez zvětšování a spousta lídí tvrdí že to jde u toho Fuji S5 pořešit, já akorát nevím jak přesně na to, má to složité menu ..

Díky
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 2. 11. 2012 15:23

jako první věc bych si stáhnul nějakou distribuci s nějakým lehčím prostředím, než gnome, jinak ti to taky zrovna moc nepoletí http://www.xubuntu.cz/
asi nej aplikace na raw v linuxu je RawTherapee a nejrychlejší ovládání je příkazový řádek :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 2. 11. 2012 17:10

RawTherapee jsem zkoušel a možnostem Lighroomu se rovnat nemůže. Na Linuxu je nabídka programů pro práci s fotkami a grafikou dost omezená a ty nejpopulárnější programy na něm chybí. Pro komerční firmy není Linux, kvůli malému rozšíření, zajímavá platforma.

Na práci s RAWem je potřeba výkonný stroj. RAW jsou surová data ze snímače a aby se dala zobrazit, je potřeba je nejdřív dekódovat, je to řádově náročnější než práce s JPEGy. No a pak všechny úpravy RAWu se dělají v reálném čase a vše se pořád dokola přepočítává.

Takže to, že Linux jede rychleji než W7 nijak zásadně nepomůže. Daleko důležitější je mít RAW konvertor, který je co nejvíc optimalizovaný a dokáže plně využít všechny jádra procesoru. Což Lightroom umí.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 2. 11. 2012 17:42

využití jader pod Linuxem bych se nebál, ale žel máš pravdu v tom, že jednoduchostí ovládání je LR nedostižný. Existují i placené aplikace, s tím ovšem zkušenost nemám. Na jpeg mi ale neskutečně vyhovoval digikam, hlavně možnost zobrazení podle data (jako v Picase).
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivaneck 2. 11. 2012 20:01

Mne se na Nikon nejlip osvedcil konvertor od Nikonu, cili ViewNX2. Na Linuxu je zajimavy ufRaw jako plugin do Gimpu, ma spoustu moznosti nastaveni, ale at s tim kroutim, jak kroutim, nikdy nedosahnu vysledku jako s originalnim konvertorem
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vampitek 3. 11. 2012 01:26

To Reno.Raines
1) RAW konvertory:
Plný potenciál RAFu z S5Pro (tj. včetně vyčítání R pixelů) podporuje kromě konvertoru od Fujifilmu (HS-V3) přijatelně snad jen Lightroom. HS-V3 ale v Linuxu pod Wine nefunguje (nelze ji ani nainstalovat do WIN7, vyžaduje Win XP). Navíc je to brzda. Lightroom (verze 3.x) pod Wine nainstalovat a používat lze. Jen je oproti HS-V3 složitější vyladit barvy - chce si to pohrát s profily fotoaparátu. Nicméně z hlediska výkonu je používání Win aplikací pod Linuxem poněkud irelevantní ;-).
S podporou S5Pro v Linuxových RAW konvertorech je to celkově tak na poloviční cestě:
Darktable (http://www.darktable.org) - S5Pro nepodporuje, což je škoda neb je to jinak povedený program.
RawTherapee - nevyčítá R pixely (degraduje dynamický rozsah), barevně jak kdy.
dcraw (ufraw) - v podstatě to samé.
Bible - podpora hraničící s nepodporou.
2) Automatická korekce optických vad: S5Pro ji nemá.
3) Automatická korekce šumu při vyšších ISO: S5Pro má (super)CCD čip, z čehož plyne že má skvělý dynamický rozsah, fajn barvy, ale na vyšších citlivostech ve srovnání se současnými fotoaparáty víc šumí (hraniční pro normální použití je cca 320 - 400 ISO). Odšumování integrované ve fotoaparátu ( Menu -> karta 3 -> Noise Reduction -> STD (silnější redukce) nebo ORG (slabší redukce)) toho moc nezachrání. Doporučuji co nejpřesněji exponovat (a šum nepřeceňovat 8-) ).
4) ty "linky" kolem hran = chromatická aberace: S5Pro ji automaticky korigovat neumí, nezbývá než to řešit následně v počítači.
5) Netbook a linux: pokud Ubuntu, tak bez Unity. Raději zkus Linux Mint 13 s Xfce (dá se stáhnout z http://www.linuxmint.com/download.php) - je to fork Ubuntu a na netbook rozhodně vhodnější.
6) Netbook a fotografie: na prohlížení a třídění ANO, na práci s RAWem NE (protože zpravidla málo RAM, pomalý disk, slabý procesor, malý a mizerný displej). Tvoje zkušenost s Lightroomem pod W7 na netbooku je toho příkladem.
František
Vampitek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 3. 11. 2012 14:40

OK tak se na to vyprdnu a budu na netbooku jen prohlížet fotografie, ne upravovat,

co se ale týče úprav fotek na stolnim (výkonném) pc s W7 - mám tam Lightroom 3 a jsem spokojený a beta verze Lightroomu 4 mi nesedla, myslíte že bych měl přejít na verzi 4 ?
nebo nechat verzi 3 ?

s tou jsem se učil dost dlouho, než jsem to pochopil, u verze 4 mi nejvíc vadilo že tam chybí funkce přisvětlení (nebo jak se to jmenuje) = FILL LIGHT

tu používám celkem hodně
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 3. 11. 2012 15:42

schvalně si pohraju ještě s betou Lightroomu 4 na tom netbooku s W7

můžete mi kdyžtak poradit pod jakým názvém se skrývá náhrada funkce FILL LIGHT ?

kamarád řikal že LR 4 je mnohem méně náročnější než LR3, nicméně na netbooku by měl jen funkci prohlížení, né úprav - úpravy si nechám na doma, na IPS displej

grafiku má IOS = tj dobrou, cpu je Atom N270 (rychlost asi jako Pentium 4 nebo P-M)
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 3. 11. 2012 16:15

U LR4 se dá prosvětlení stínů nastavit líp - jsou tam na to dva posuvníky Shadows a Blacks. LR4 ale jede pomaleji než LR3, nejspíš je to novým, náročnějším procesem. Který má např. právě propracovanější práci se stíny a světly.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 3. 11. 2012 19:29

s LR4 si nemůžu pořád sžít, nicméně LR 3 mi přijde dobrý, co se týče odstranění toho modrého a žlutého barevného artefaktu - kde přesně se to odstraňuje ? (LR3 nebo Photshop CS4-5 ale ten nyní nemám,zkoušel jsem trial)

neni to na kartě ostření - v Noise reduction + pod tim je volba colour ?
pokud dám načíst profily co má photoshop na můj objektiv, tak zkreslení se neznatelně vyrovnává, ale barevné ne (nicméně ono to barevné je znatelné pouze v LR ne na vytištěné fotce, ale optori Tamron 28-75 je ho tam více, takže bych to chtěl alespoň u toho Nikkor 18-55 VR DX malinko ubrat)

+ otázka : mám používat automatické korekce v LR3 na zkreslení ? Adobe tam má jakýsi profil jak na můj Nikkor 18-55 tak na Tamron 28-75, narovnává to uplně přesně, anebo to má určité mouchy ?
(když už jsem na to zabrousil tak se kdyžtak zeptám)
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků