Změna kvality při otáčení snímků

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Tomash. 3. 6. 2012 22:36

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda se při otáčení snímku o 90° může snížit jeho kvalita. Pokud to dělám v prohlížeči normálně pod Windows, tak mě to na tento problém upozorňuje, pokud to dělám v nějakém programu (ať to je třeba IrfanView, nebo Gimp je to jedno), tak se obrázek otočí a žádná hláška u toho není.

Mám totiž naskenované autografy nějakých not a potřebuju je pootáčet. Protože to je ale profi skenovaný, nechci těm obrázkům brát na kvalitě.

Díky, Tomash.
Tomash.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 3. 6. 2012 23:27

Veskrze není důvod, proč by mělo ke snížení kvality dojít. U obrázku se jen řady bodů převedou na sloupce a naopak.. :hm
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pazit 4. 6. 2012 00:13

Samozřejmě, že ten důvod je. Každé znovuuložení do ztrátového formátu znamená nové ztrátové komprimování a tudíž ztrátu kvality. U JPEGu je ale možnost některé operace provést bezztrátově a otočení o 90st k nim patří. V Irfanu hledej Options / JPG Lossless Rotation. Pokud bys to otočil normálně a dal Save, kvalita snímku utrpí, což uvidíš hned na velikosti souboru. Tzn. záleží na tom, jestli sw, kterým otáčíš, to umí a jestli použiješ tu lossless metodu.
pazit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomash. 4. 6. 2012 00:38

Ááááha, takže tam opravdu háček je!!! Mockrát díky, je to pro mne důležité,

Tomash.
Tomash.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 4. 6. 2012 08:12

Už nevím ve kterých Oknech se mi to stávalo, ale pokud jsem fotku přetočil třeba 2x dokola, tak se začala zesvětlovat, no prostě hnus a nakopat by zasloužili programátoři od mrkvosoftu.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 6. 2012 08:29

Některé programy bezeztrátové operace umí, některé neumí. Programátorům Microsoftu bych nenadával - kdykoli dají do Windows nějaký slušný program, hned mají na krku Evropskou komisi a žaloby od kdejakého podnikatelského neschopy.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pazit 4. 6. 2012 12:47

Já bych jim nadával, protože prohlížeč nemá ukládat fotku po otočení při prohlížení do toho samého souboru, aby zničil originál. Pokud už teď na to snížení kvality upozorní, tak alespoň to, i když co jsem teď zkusil "Windows Prohlížeč fotografií" (W7 Pro 64bit) tak nic neříká, ale podle velikosti souboru otočené fotografie to vypadá, že jí otočil bezztrátově.
pazit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ivaneck 4. 6. 2012 13:28

Jde o to, ze ztratove otaceni znamena rozkodovani jpegu, otoceni a nasledne zakodovani jpegu. Pri tom zakodovani dojde ke ztrate. Resenim je pouzit napr. v Irfanu bezztratove otaceni (shift-J, je treba mit nainstalovane pluginy).

Pokud je obrazek v bezztratovem formatu (png, gif), pak ani pri novem ulozeni ke ztrate nedojde.
ivaneck
Návštěvník