Rady ohledně Zoner Photo Studio 13-RAW-HDR

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozenka 7. 7. 2011 11:59

Zdravim všechny fotomaniaky a ted už rovnou k věci at nezdržuju. Už mám pár měsíců Nikona D90 s 18-105 VR objektivem. Odjakživa jsem fotil v JPEG formátu o RAW jsem věděl, nicméně zdál se mi složitý, nesrozumitelný a přiznám se trošku jsem se ho i bál. Vím, že se s ním dají dělat skoro zázraky, vím jak přibližně RAW funguje, ale ted k věci. Rozhodl jsem se že se konečně do toho pustím a i když počítám, že začátky nebudou ideální časem to snad bude lepší. Chtěl bych vás poprosit zda nemáte nějaký odkaz s podrobným návodem co a jak v RAW nejlépe přímo na Zoner Photo Studio 13 ve kterém se pohybuju nejraději. Už jsem si stáhl Adobe DNG Converter v Zoneru si ho nastavil. Jen jsem trošku zaskočenej z hromady nastaveního, který na mě vybafne k úpravě fotky. Taky se chci zeptat na HDR a to konkrétně v Zoneru. Vím, že jde udělat umělé HDR z jednoho snímku to vím jak se dělá, ale chtěl bych si pohrát s HDR složením více snímků. V praxi vím, že si nastavím bracketing hodim foták ideálně na stativ udělám 3 a více snímků s různou expozicí. A má otázka zní kde v Zoneru najdu funkci pro sjednocení několika snímků? Můj dotaz je trošku komplexnější, ale to z toho důvodu, že mám na téma HDR snad více otázek než více odpovědí. Díky moc za každou pomoc a radu!!
DSLR - Nikon D90
kozenka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 7. 7. 2011 12:44

Preco na RAW nepouzivas "firemny" Nikonacky soft?
(sice ho nepoznam .. takze neviem ci je zadarmo .. ale vraj by mal byt dobry)

RAW-u sa netreba bat .. aspon tie moje softy (od Olympusu) nie su moc zlozite: vacsina nastaveni je podobna ako mozem nastavit vo fotaku (co mi velmi vyhovuje) a navyse je len zopar pokrocilejsich veci (krivky, orezy, ...)
Systemom pokus-omyl lahko zistis na co tie-ktore nastavenia sluzia.

Adobe konvertor je len na to, aby prekonvertoval z jedneho typy RAW na standardny typ RAW (DNG). Predpokladam ze sa tym mozu stratit niektore nastavenia, takze ak sa da, pouzivaj radsej originalny RAW.

Zoner nepouzivam, takze v nom ti neporadim, ale na HDR sa mi najviac osvedcil Picturenaut.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozenka 7. 7. 2011 13:22

Už se na Picturenaut dívám. A podporuje i RAW? Stačí jak tam je ta položka HDRI, tak tam naházet třeba tři RAW fotky s různou expozicí a generate? No jo taky pravda podívám se kde ten soft od Nikona mám!!
DSLR - Nikon D90
kozenka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 7. 7. 2011 13:52

Ohledně toho pravého HDR doporučím soft "Photomatix", dá se s tím velmi vyhrát.
Takovéto focení ale není úplně jednoduché, je nutné mít dobrý stativ, nejlépe dálkovou spoušť.

Nepravé HDR z RAW je možné řešit přes Zoner. Kvalita je nižší, ale lze dosáhnout slušných (ne extrémních) výsledků.
Výhoda je v tom, že lze fotit z ruky a na fotce může být i pohybující se objekt.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozenka 7. 7. 2011 14:48

To je přesně ono paráda!! Tenhle Photomatix mi vyhovuje víc než Picturenaut. Tady mi z toho leze přesně to co jsem si představoval. Dík!! Jinak ještě poslední otázka. Jak vypnu při RAW focení White Balance? Můžu mít bud auto nebo přednastavený slunce, oblačno atd... ale to je zbytečný, když to můžu potom doladit v nějakym prográmku. A nebo to ten RAW ignoruje co nastavim za WB?
DSLR - Nikon D90
kozenka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 7. 7. 2011 15:22

Nastav na AUTO a pak si s tím pohrej v PC, není co řešit. :-)
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revell 7. 7. 2011 18:55

jestli zacnes fotit vsechno do rawu, tak si porid nejaky jednoduchy program, ktery dovoluje davkove upravy (expozice, WB) atd., potom je rychle projed, s temi par fotkami na ktere jsi pysny si vyhraj dele. Taky se hodi hodne mazat :)

-- 7. 7. 2011 19:58 --

ze zacatku jsou dobre ty od vyrobcu (znaji svuj zdrojovy kod) a dokazi prebirat ruzne nastaveni z fotaku. Od Adobe je dobry Lightroom, ale jsou i jine (Bibble atd.).
Pokud neni fotka povedena s napadem, tak ji zadny sebelepsi program nezachrani (nebrat doslovne :)
revell
Návštěvník