odstranění šumu

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod alpek 26. 10. 2009 19:43

Fotila jsem poprvé synovo florbalové utkání,bohužel jsem si špatně nastavila foták. Na všech fotkách mám silný šum. Poradíte mi jak v programu Adobe Photoshop Elements 6.0 upravit? Prosím poradte mi kde je chyba v nastavení fotoaparátu. Jsem v tom úplný začátečník a docela v tom plavu a jsem neštastná.
alpek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alpek 26. 10. 2009 19:55

P1020968.jpg
konečne se mi podařilo přiložit soubor
alpek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomekusti 26. 10. 2009 20:03

S programem ti bohužel neporadím, používám jiné. Ale co se týče nastavení aparátu, tak aby byla vůbec nějaká rada možná, potřebujeme znát čím bylo foceno a ideálně jak byl foťák nastaven. Ale už teď lze říct, že fotit v tělocvičně nějakým kompaktem za umělého osvětlení nejlépe na automatický režim vyvolá nastavení vyššího ISO a tím logicky i navýší šum. Takže rada je: Co nejnižší ISO a clonu tak, aby vycházely ještě udržitelné časy a došlo ke zmrazení pohybu. Bez dalších info, bohužel víc neřeknu
TOMEK
Canon EOS 450D 18-55 IS, 55-250 IS, 50/1.8, 100/2.8 USM Macro, SpeedLite 430EX II
Panasonic DMC-FZ8EG-K
tomekusti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomekusti 26. 10. 2009 20:11

Tak sem nelenil a kouknul do EXIFu. A je to jasné. Panasonic a ISO 800. Výsledkem je toto. Sniž ISO na 400 (víc bych tady nepoužíval) a výsledky by měly být lepší. Jestli to jde, tak i clonu dolů (na 2.8), aby ti moc nenarostl čas. Zkus to a uvidíš, jaký bude výsledek. Podle mě o dost lepší
TOMEK
Canon EOS 450D 18-55 IS, 55-250 IS, 50/1.8, 100/2.8 USM Macro, SpeedLite 430EX II
Panasonic DMC-FZ8EG-K
tomekusti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alpek 26. 10. 2009 20:16

Panasonic DMC-FZ50
ISO 800
čas 1/15sec.
clona F 3,60
ohni.vzdál. 29mm
scenérie sport

Mám i fota v RAW. Jaký program byl to byl schopen upravit?
Už předem vím,že je chyba v vysoké ISO.. :-[
alpek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 26. 10. 2009 20:16

Alpek: Foťák sis nastavila dobře- šum je tam kvůli vysoké citlivosti, jenomže ta se ve špatném světle zkrátka použít musí, jinak bude fotka úplně rozmazaná. Už takhle tam je čas 1/15, což je na focení pohybu zoufale málo. Ale odstraňování šumu je poměrně náročná záležitost a proto je na ní lepší použít speciální program, jako Neat Image nebo Noise ninja (v základních verzích jdou volně stáhnout).

Problém je, že FZ50 se snaží hodně šumu odstranit sám, ale neumí to tak dobře jako speciální programy a fotka má hodně vyžehlené detaily. Jestli máš RAWy, tak na CD k foťáku určitě bude program, který je umí zpracovat. V tom programu vypni odšum a udělej ho až v nějakém z těch speciálních programů, tím získáš mnohem lepší výsledek.

Taky můžeš fotit s bleskem- někdy to dá lepší výsledek, jindy zase horší, ale je dobré to aspoń vyzkoušet.
Naposledy upravil janfran dne 26. 10. 2009 20:22, celkově upraveno 3
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alpek 26. 10. 2009 20:18

a půjde to trochu upravit?

janfran: díky tak jdu na to... :-)
Naposledy upravil alpek dne 26. 10. 2009 20:27, celkově upraveno 1
alpek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 26. 10. 2009 20:24

Jedině tak, že ty fotky znovu "vyvoláš" z RAWu. Možná i odšumění v některém výše zmíněném programu trochu pomůže, ale rozdíl už nebude zdaleka tak velký jako z RAWu.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 26. 10. 2009 21:47

Promin, ale delete vyresi v tomto pripade praci za tebe.Ta fotka je neostra uz ted, natoz po redukci sumu.
Jakkoli se pouziti blesku u sportu branim, tak tobe bych jej vzhledem k fotoaparatu doporucil.Bez blesku za horsiho svetla maji problem i nejlepsi zrcadlovky, natoz pak ultrazoom FZ50(ja vlastnil FZ30).
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 27. 10. 2009 06:53

alpek píše:Panasonic DMC-FZ50
ISO 800
čas 1/15sec.
clona F 3,60
ohni.vzdál. 29mm
scenérie sport

Mám i fota v RAW. Jaký program byl to byl schopen upravit?
Už předem vím,že je chyba v vysoké ISO.. :-[

Iba 2 rady ma napadaju
- blesk
- a dostat sa co najblizsie ... pri plnom sirokaci ma fz50 tusim f2.8 (nepouzivat zooommm)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 1. 2010 00:13

Problém neni ISO, ale že je to neostrý.. alespoň mě přijde.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jadonio 9. 1. 2010 14:17

Tuhle fotku bych opravdu neresil a rovnou smazal. Ja vim, neresime konkretni foto, resime sum. Nevim, jak pro Photoshop Elements, nale pro Photoskop CS existuje celkem dobry plug-in Noise Ninja.
Ted jsem trochu zagooglil a koukam, ze uz se prodava i jako program.
Koukni na http://www.noiseninja.cz
Pokud nejsi guru v Photosopu, kde se to efektivne resi v jednotlivych barevnych kanalech, myslim, ze tenhle programek ti s sumem hodne pomuze ;o)
S pozdravem Honza
jandokoupil.cz
Jadonio
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tex086 9. 1. 2010 17:16

pro Alpek: léta jsem se snažil fotografovat v tělocvičně sport (syn hrál badminton) různými typy aparátů od kompaktu přes EVF k zrcadlovce. A má rada zní: pokud není k dispozici zrcadlovka se světelným sklem, bez blesku to prostě nejde i kdyby ses rozkrájela. Čas 1/15 je zoufalství, je potřeba min. 1/200 tzn. prostě musíš použít vysoké ISO, jinak tam nic mít nebudeš, ale potom za cenu strašného šumu, kterej ti žádnej program neodstraní. Mluvím teda o focení bez blesku. Takže pokud je to trošku možné, klidně bleskej, jinak to nejde.
tex086
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tom4-8 9. 1. 2010 17:42

tex086 to vystihl dobře. Blesk sice často kazí atmosféru, ale v rozlehlé tělocvičně by to nemuselo být zas až tak špatné. Jenže blesky kompaktů jsou zase velmi slabé... No, je třeba to vyzkoušet, ale blesk bych také použil. Přeci jen bude lepší fotka s takovými zvláštními barvami, než fotka rozostřená a s velkým šumem.
Tom4-8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod víík 9. 1. 2010 18:48

Ještě lze blesk dokoupit. Ten foťák sáňky na blesk má.
víík
Návštěvník

Další stránka