PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 17. 8. 2022 16:34

Myslím, že katalóg je naozaj výborná vec. A to blesku rýchle filtrovanie cez metadáta alebo kľúčové slová je v LR naozaj paráda.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 8. 2022 18:07

Já jsem se vlastně nikdy těch adresářů nevzdal, ani v LR, ani teď v C1.

Importuju z karty na disk, nastaveno mám že se soubory ukládají do adresářů s názvem rrrr-mm-dd a katalog obsahuje jen ty nadstavbové informace.

Akorát jsem nikdy nevydržel poctivě doplňovat klíčová slova, takže tuhle výhodu mic využít nemůžu
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 17. 8. 2022 18:26

Já začínal už v 2. polovině 90. let. To ještě nebyl ani Zoner. Disky byly malé tak se vše vypalovalo na CD. Podmínkou byl soft, který by uměl offline média. Ten jsem i měl jmenoval se PhotoImage. Měl katalog, uměl offline média, klíčová slova uměl tisknout náhledy na booklety CD. Od té doby se spousta věcí změnila. Haldy CZ jsem později přepsal na o něco méně DVD (Karbusický doporučoval zlaté archivační DVD) a nakonec jsem to vše nahrnul na hard disk a tam to je dodnes. Pouze přidávám nové a nové fotky do již zaběhnutého systému adresářů podle akcí a roku např. Vylety_2022 a tam jsou jednotlivé akce jako Kokorin_2022, Praha_2022 atd. Jen se to nesmí moc nořit a nepoužívat diakritiku. Klíčové slova nepoužívám. Čas, který bych strávil jejich zadáváním, by byl mnohem delší než vyhledáváním všech fotek fotek paní učitelky z houslí. Tam stačilo projít odpovídající adresáře a hotovo.

I kdybych tenkrát poctivě používal PhotoImage dnes by to stejně k ničemu nebylo. Skončil. Podobně Zoner nebo LR. Po jejich přechodu na předplatné jsem to pro změnu ukončil já.

Teď zkouším Photos v Macu, ale hlavně proto, že jsou součástí systému a Honza Březina mi je srozumitelně vysvětlil. Kdyby nebylo ho, tak by skončily jako Fotky ve Windows a to ten systém knihoven Macu vůbec nemusím, nevěřím mu a beru ho jako nutné zlo.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2022 19:24

Ad " Čas, který bych strávil jejich zadáváním, by byl mnohem delší než vyhledáváním všech fotek fotek paní učitelky z houslí" - no fór je právě v tom, že pokud to děláš průběžně, tak jsi v minutových položkách po každém focení, tvářit se, že to nějak moc zdržuje, je nesmysl, jsou to fakt malé minuty...
Nesmíš si představovat, že se zadávají nějaké superdetaily typu jak píšeš "paní učitelka hraje na housle", v reálu pro tento případ klepneš v keywords něco jako "lidé, hudba, koncerty", případně do headline název akce (což se změní plošně na všechny fotky z daného dne najednou) a je to (konkrétní osobu bych spíš detekoval automaticky přes AI, faces už umí řada programů pěkně dlouho, na to ani nemusí být "extrémní AI").
Chápu, že rozjet to zpětně, když už máš tisíce fotek je horší (koneckonců já taky nezačínal od nuly, tak to vím z reálu), ale zase jde o jednorázovou akci, což se dá přežít. Co se týče změn programu, já z hlediska katalogu jedu třetí - nejdřív iView MediaPro, pak Apple Aperture a nyní LR a vždy jsem data s popisky dokázal přenést, postupy vesměs bývají (přímý import, sidecar soubory, třeba XMP atd.). Naštěstí to extrémní vendor lockdown není, otrava je s úpravami RAW v metadatech, ale s popisky ne.

A k tomu příspěvku, kterým jsem to odstartoval - nová generace DAM jako je Peakto nebo zmíněný PhotoPrism to mají potenciál posunout ještě někam trochu jinam díky AI automatizaci, čímž pracnost už vyloženě padá. Resp. pořád bych doporučil základní keywords přidávat, ale k nim přibyde bez práce mračno dalších dat.
Já zkoušel Photoprism na asi 1500 fotek z Vídně, které neměly popisy žádné, ale měly geodata (to mi foťák s pomocí mobilu přidá sám hned při focení) a dost jsem zíral. Že to dalo velmi inteligentní popisky lokace by se dalo brát při dostupnosti GPS lokace jako samozřejmost. Ono to ale opravdu prošlo obraz, takže když ses postavil mezi dvě památky fotitelné ze stejného fleku, tak byl popis cílený k té správné, která byla na fotce. K tomu ale i věci mimo GPS vyloženě z analýzy - fotky z oběda v restauraci okamžitě dal do jiného hledání s popisem, fotky z metra jako "doprava" a tak dále - tam už se to k tomu "babka hrající na housle ve žluté vestě" skoro blíží a přitom bezpracně :-) Bohužel už jsem ten Photoprism smazal, tak nedám reálné screeny, ale fakt jsem se nestačil divit...
Popravdě na pokrok v tomto se docela těším :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 8. 2022 19:46

Něco podobného mají ty Photos, ale asi míň propracované.

Jednak rozeznávají obličeje, takže jsou schopny udělat album - David v průběhu let … trochu smutné …, a umí hledat různé motivy.

Samozřejmě, pokud člověk poctivě ukládá klíčová slova, tak to hledání zpřesní.


Ještě jeden motiv, proč může být nějaká vyšší forma organizace lepší, než prosté adresáře - a to je práce z fotkami, které člověk vyfotí třeba na krátké fotoprocházce, nebo na výletě, nebo ráno při cestě do práce, ale které netvoří natolik významný soubor fotek, kvůli kterému by stálo za to udělat adresář.

Tím, že ty Photos jsou ve své nejjednodušší formě v podstatě chronologický pás fotek, a nad tím se teprve buduje ta nadstavba, tak prostě tyhle fotky jen nahraju a nestarám se o to, jak nazvat jejich album/adresář.

Ale mám je schované a když chci, můžu si vytvořit vzpomínku třeba na březen 2022, nebo na výlety na kole, nebo na nějakou osobu, s doprovodnou hudbou, a trochu si zavzpomínat.

Tak to je jen tak pro představu, proč zvážit něco víc než jen prosté ukládání do souborového systému.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 17. 8. 2022 21:01

Všechny ty metadata a GPS tagy jsou pěkná věc. Já bych ale potřeboval udělat pořádek ve fotkách do roku 2010 ve skenech a podobně. Z doby než jsem najel na současný systém adresářů. Ještě, že z té doby jich jsou jen stovky až tisíce a ne desetitisíce. No a pak jsou tu ještě fotky co fotila manželka a má je ve své adresářové struktuře s miliardou zanoření a se speciálními znaky, které na 100% shodí jakékoliv hromadné kopírování.

No ještě tady budu chvíli mudrovat a ten systém s AI si pořídím :-)
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 8. 2022 06:33

Zrovna digitalizací a opopiskováním "analogového archivu" jsem si prošel :-) Je to holt práce, ale nelituji. Navíc jak píšeš, tehdy toho nebylo tolik, u mne sice tisíce, ale jen celkem malé jednotky tisíc, žádné desetitisíce (či dokonce statisíce).
U analogu je jediná odlišnost - pokud máš archivované negativy, tak to chce nějaký systém pro jejich dohledání. Já mám klasické pořadače s listy na negativy (styl jako https://www.fotoimpex.com/archival/foto ... heets.html ) a zrovna tady je dost praktické to mít po adresářích, které se jmenují podle stran. Příklad - máš dva kroužkové pořadače, v každém několik desítek listů. Adresář pro desátý list druhého pořadače tedy bude něco jako "neg-2-10" atd. Druhé specifikum - pokud je u filmu známé datum pořízení, tak není od věci si u souborů editovat creation date (dobře umí LR, ale i bezplatný Adobe Bridge). Nebude to samozřejmě přesné, čas nevíš skoro nikdy, tak se dá 0:00:00, ale datum orientačně jde a je určitě lepší mít pro fotky "někdy z dubna 1999" zadáno 01/04/1999 než aby tam bylo datum skenu někdy v roce 2020 :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 18. 8. 2022 06:57

Jak jsi ty negativy digitalizovat? Přefocením nebo skenování. Já to před těmi 20 lety skenovat filmovým skenerem a byla to úmorná práce. Maximálně jeden film za večer nebo snad ani to ne. Tenkrát jsem udělal také to špatné rozhodnutí skenovat v rozlišení 1600x1200 což odpovídalo rozlišení tehdy největšího 21" monitoru. Až s rychlejším skenerem jsem šel na plné rozlišení, ale to zas byly megasoubory, protože poučky té doby říkaly skenujte do Tiffu.

Docela by mne zajímalo jak se dnes digitalizují velká archivy negativů. Když třeba nějaký fotograf odkáže muzeu nebo galerii svůj archiv negativů/diapozitivů, tak co se s tím děje. Těžko vše skenují bubnovým skenerem.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 8. 2022 07:18

Tuším jsem tu dával fotku - na kinofilm je dnes už lepší volba s přefocením. Já na to mám DIY "optickou lavici" vzniklou 3D tiskem.
Proti scanneru propastně rychlejší a proti plochým scannerům i o dost kvalitnější (i proti dobrým jako Epson V850). Proti nejlepším speciálům na film asi přeci jen nepatrně horší, ale výhoda rychlosti to asi překonává. Mimochodem podle testů je dnes asi vůbec nejlepší scanner na kinofilm tahle Reflecta (nechávám stranou archivní bubnové, to je jiné téma): https://www.fotoskoda.cz/reflecta-prosc ... vy-skener/ , asi poslední vyvinutý, který překonal i kultovní Nikony LS. Ale ačkoli na film občas fotím dodnes, tak nějak necítím důvod k pořízení, výstupy z přefocení mi vyhovují.

Jinak ale dodávám, že ten archiv jsem ještě převážně skenoval, tuším 2400-3200dpi (reálné rozlišení scanneru, co jsem měl ale o něco nižší). Na archiv to ale je v pohodě, nestěžuju si. Nedávno jsem dokonce tiskl pár fotek z roku cca 1988 na A4 a výsledek byl zcela přijatelný, ani jsem nemusel řešit nějakou "opakovanou digitalizaci"...
Nicméně nově nafocené filmy (za letošní rok něco přes 10) už výhradně přefocuji.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 18. 8. 2022 17:29

Nikon má nějaké udělátko na digitalizaci negativů https://www.fotoskoda.cz/nikon-es-2-ada ... EALw_wcB#/, ale vypadá to jako držák filmu před mléčným sklíčkem a pár redukcí a chtějí za to docela dost. Nemáte s tím někdo zkušenost nejlépe na ne-Nikon fotoaparátu?

Ta Reflekta nevypadá špatně, ale 7 min na políčko je dost (4 hodiny na jeden film) a 10 000 dpi je overkill.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 8. 2022 17:42

Reflecta PRO10 má reálně 5000dpi (skutečné změřené rozlišení tuším 4200dpi), těch 10000 je marketingový blaf. To ale není kritika, v reálných testech je těch 4200dpi maximum, dlouho byl králem Nikon LS5000, který měl něco málo přes 4000dpi, předběhla ho až právě tato Reflecta. Doba skenu je dost, ale zase je to s plnohodnotným odstraněním prachu atd.

A připojuji ještě jednou fotku, jak to dělám já :-) Trocha 3D tisku a je to (prosvětlovací pultík jsem už měl dávno).
IMG_2858.jpeg
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 25. 8. 2022 14:05

Tohle
https://www.megapixel.cz/epson-skener-p ... GsQAvD_BwE
funguje výborně a kromě toho je to kvalitní grafický scaner na A4. Epson software má pokročilé funkce na čištění škrábanců a prachu a podobně a pravda je, že technický způsob scanování filmu je jen polovina úspěchu, druhá polovina je obslužný software, což je přeci jen něco trošku jiného, než fotoeditor.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 9. 2022 05:54

Suhrn testov novych procesorov AMD v Puget Systems:
https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... view-2356/

Najviac ma asi zaujali Ryzen 7700X a 7900X - vyborny vykon maju v LR, PS a DaVinci, nerozumeju si dobre s Premiere Pro. Integrovana graficka karta v tychto programoch nefunguje (zatial?).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 9. 2022 10:00

Za mně zatím smíšené pocity.

Ano, Ryzen 9 má vyšší výkon, než současná generace Intelu (ale nová už je na cestě), ale současné výrazně vyšší frekvence a TDP (to bývala nevýhoda Intelu).

Já s obměnou PC stále čekám, nejsem rozhodnutý mezi Apple Studio a desktopy s Ryzenem a Intelem. AMD slibovalo nárůst výkonu, ale nečekal jsem, že k tomu bude zapotřebí elektrárna jako u Intelu. A Apple Studio Ultra sice elektrárnu nepotřebuje, ale mám obavu, že při vyšší zátěži “zdechne”.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod atti.hombre 28. 9. 2022 10:20

Ono to také žhavé nebude ... https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=9 ... #p13334138

Len na to šlo AMD trochu inak. Počkáme s čím príde Intel ... čakám spotrebu ako tank ...

https://www.svethardware.cz/intel-rapto ... v-mt/58406
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků