PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 06:36

Je trochu otázka, zda se pojem "uzavřenost" nepřehání či možná lépe řečeno nepřekrucuje...Apple už pěkně dlouho (až bych řekl od návratu Steva Jobse ještě před rokem 2000) naopak jede velmi standardně, naopak se někdy "jeví jako nestandardní právě lpěním na standardech"...Zní to blbě, ale myslím vážně, klasikou je třeba obrovská zásluha Apple (ještě za Jobse) na prosazení HTML5 a likvidace Flash a dalších zvěrstev. Doby, kdy měl Apple úplně vše jinak (třeba AppleTalk sítě, nepřipojitelnost ani myši či klávesnice atd) jsou už fakt dávnou historií.
V podstatě není moc věcí, které by nešly provozovat (ať na Macu anebo telefonech/tabletech), zrovna tak je záměnná i spousta (spíš valná většina) periférií...
Dnes je ta tzv. uzavřenost spíš v řekněme "pozitivním duchu", tedy že se přínos užívání Apple věcí násobí v případě, že má člověk zařízení více (a ještě víc třeba v rámci rodiny - má-li celá rodina iPhony, tak to prostě výhoda je příjemná), ale úplná nutnost to už zkrátka není. Koneckonců třeba zrovna mé dcery u komunikace se spolužáky stráví více času na "neproprietárních variantách" a nic jim v tom nebrání...
Otravná je občas cenová politika, to souhlas, klidně bych mohl uvést pár konkrétních příkladů, kdy jsem si jen klepal na čelo. Nicméně i tady to je jak u čeho, taky už to není tak vyhrocené jako kdysi a najdou se i případy, kdy se pořízením Applu dokonce i ušetří.

EDIT - když jsme u standardů, tak například za dnešní rozšíření USB-C víceméně vděčíme Applu, který to jako první plnohodnotně nasadil v NB, ukázal klady a další následovali. A ostatně o víc než dvacet let dříve podobně popohnal i "staré" USB, tam by se to asi ujalo i bez něj, ale pomaleji. A vliv byl i na další věci, vtipné je to třeba u QI (bezdrátové nabíjení). S tím Apple zdaleka první nepřišel (ani to nikdo netvrdí), asi nejvíc to tlačil Microsoft v době své jinak nešťastné akvizice Nokia/Lumia, trochu i LG, ale reálně o mělo jen pár telefonů. Až to pak zavedl Apple (opravdu nijak inovativně) a ejhle - do roka to měli všichni a byla tu i exploze příslušenství. Upřímně si myslím, že hlavně s ohledem na úpadek Nokie pod MS i mobilní divize LG by QI nebýt vstupu Apple klidně mohlo upadnout v zapomnění, tenhle nepřímý vliv na trh je prostě zásadní...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 07:15

K té “uzavřenosti” patří i snaha Applu kontrolovat kvalitu aplikací, v tom mi Apple přijde důslednější než Google nebo Microsoft, ale je to relativní, už to také absolutně neplatí, viz třeba problémy, které měl Nikon s aplikaci SnapBridge, kdy Apple tu aplikaci akceptoval do Apple Store, i když měla chyby.

Mívá ale relativně méně problémů s kompatibilitou, zařízení Apple mají relativně jednotnější HW řešení, je tam vyšší snaha o standardizaci, ale relativně, protože třeba například na iPhonu SE mám konektor lightning a na iPadu a MacBooku USB-C, ale globálně vnímám postupnou snahu Applu opustit Lightning a řešit napojeni periferií přes USB/Thunderbolt.

Podobnou standardizaci bych uvítal i u čteček a adaptérů, ale Apple má zatím pokud vím jen čtečku SD karet a CF Express a XQD karty člověk musí načítat přes externí čtečku, tenhle problém mám i u desktopu, asi budu muset kvůli téhle nekompatibilitě začít používat jednotně drahé CF Express karty i u D850/D500 nebo budu muset s sebou pořád nosit 2 čtečky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 07:30

Tak Lightning je mechanicky geniální konektor, který je pro mobilní telefony v dost ohledech stále ideální. Což neznamená, že nebude nahrazen, jeho doba už holt končí, ale v době vzniku smysl měl (navíc přišel před USB-C).
V tabletech už pro dnešní pojetí tak praktický není déle a tak holt náhrada za USB-C v iPadech už pomalu dobíhá. Už zbyl jediný iPad s Lightningem a vsadím se, že teď na podzim či nejpozději příští jaro přijde i nový "levný" iPad, čímž se toto dodělá a bude zase konzistence plná.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 8. 2022 11:46

tomashr:
Za likvidaci Adobe Flash patří Apple - Jobsovi dík, ale s tou podporu web standardů je to spíš naopak.

Prohlížeč Safari je ukázkou jejich nepodpory až prasáren, kdy nefungují standardní postupy. A není to náhoda, Apple záměrně háže vývojářům web aplikací klacky pod nohy. Snaží se je dotlačit k vytvoření mobilní aplikace, tam má totiž z prodejů 30%. A aby to byla tutovka tak na iPhony a iPady nejde nainstalovat prohlížeč s jiným jádrem než Safari.

https://www.tweaktown.com/news/86853/ap ... index.html

Je to poznat i z uživatelského pohledu, např. prohlížeč na iPhone vůbec neumí fullscreen mód a na iPadu se full screen ukončí při potáhnutí prstem dolů kdekoliv na obrazovce.

Apple bych si moc neidealizoval, cílem není nic jiného než co největší uzamknutí uživatele v Apple ekosystému, kde má ze všeho Apple provize. Nebo se o to aspoň maximálně snaží.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 12:47

Tohle může být nepochopení konceptu, iPhone a iPad mají podle mne koncept založený na tom, že se úlohy nedělají v prohlížeči, ale v aplikacích, ale nic nového, tohle nechápe víc lidi, včetně mojí manželky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 8. 2022 13:02

Nj, blbý uživatelé nepochopili koncept a chtějí dělat úlohy tam, kde z toho Apple nemá provizi :D
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 13:09

Komerční firmy nejsou charita, to je bez diskuse, a americké obzvlášť, ale samozřejmě existují i aplikace zdarma.

Za programy nebo licence platím i na desktopu na Windows.

To ale nemění nic na tom, že telefon nebo tablet je postavený na aplikacích.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 13. 8. 2022 20:05

tak som neodolal a po sledovani testov na youtube som zobral tablet Xiaomi Pad 5 128 GB Pearl White za 386,90 €. vyberal som v tej cene este z Lenovo Yoga Tab 11 a Apple iPad 10.2 (2021)

11" QHD 2560 × 1600, 120Hz, 500nits, DCI-P3, Snapdragon™ 860, 6GB LPDDR4X RAM + 128GB UFS 3.1, 4x repro Dolby Atmos, 8720mAh, USB-C OTG

tablet vyzera pekne (aj ked ma zadok plastovy), cely je kvalitne urobeny, display je fajn, repro hra velmi slusne, rychlost je plynula, ucim sa este robit s tym MIUI systemom (nad Android 11). OTG redukcia funguje OK, nacital som si aj kartu zo Sony A7IV, aj sluchadla na usi JABRA idu cez USB OK, redukcia pre zvuk z USB-C na 3,5 jack funguje na BOSE repraky OK, na male stuple Sony ale nic moc = ticho hraju.

system MIUI mi zobrazil z karty JPGy, ale nahlady RAW uz ten system nepozna. neviete, co mam stiahnut z Google Play ?
skusil som aj Lightroom, s tym sa este musim pohrat, upravovat sa v tom ta vselico


inak NETFLIX to prehrava v UHD a Logitech MX keys aj MX Master3 idu cez Bluetooth OK, je to super, ako pocitac :-D

IMG_20220813_143619.jpg
Naposledy upravil lennyl_2 dne 14. 8. 2022 04:19, celkově upraveno 1
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 8. 2022 20:27

Stručné shrnutí s pár postřehy k MB Air M2.
MacBook Air M2 Review for Travel Photography

No, klidně bych to risknul (jít do MBA M2). Pro mě je jakýkoli přechod z MBP retina mid 2015 C.O. do čehokoliv aktuálního jistotou výrazného posunu ve všech oblastech. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 06:47

MacBook Air M2 je ultratenký a ultralehký notebook, je tak tenký, že by se dal v zavřeném stavu zaměnit za iPad, má díky tenčím rámečkům notebooku větší 13,6palcový displej. Stejně jako 14palcový MacBook Pro a 16palcový MacBook má ale Air M2 výřez v horní části obrazovky. To může být pro někoho rušivé, protože to zasahuje až do spodní části panelu nabídek.

Zatímco Air M1 je schopen zobrazit více z barevného spektra sRGB, Air M2 je rozhodně jasnější. Kromě toho má nový notebook díky větší obrazovce vyšší počet pixelů.

M2 je hardwarově o něco výkonnější, to je vidět při spuštění Handbrake (můj oblíbený test). Ne všechny SW asi umí HW M2 zatím plně využít, ale například MacBook M2 Air dosáhl v testu PugetBench pro Adobe CC Photoshop skóre 821 bodů, zatímco Air M1 653 bodů, takže nějaký pokrok tam asi opravdu bude. Na hraní her bych ale M2 nechtěl a ta grafika mi pořád přijde jako poddimenzovaná pro DxO nebo Topaz (ve srovnání s desktopy).

Podle mne s M1 nikdo neudělá chybu a v podobě M2 kupuje něco, co je potenciálně o trochu výkonnější, ale jestli ten příplatek navíc dává smysl to nevím, pro mne ta volba není zatím jednoznačná. Jednoznačná volba ale pro mne je, jestli MacBook nebo Lenovo, Dell, HP, Asus, Acer, …
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 8. 2022 10:16

M2 Air je OK, ale určitě nekupovat základní provedení s 256GB, v této verzi bude M1 Air celkem bez debaty lepší.
Pokud se koupí s 512GB SSD (či více), tak bude dobrý, ale je se nutno smířit s tím, že "teď hned" může být i slabší, čeká se na doladění aplikací. Podle mne tak za půl roku to bude OK, ale pořád s tou výhradou, že není moc dobrá ta nejlevnější verze. Přitom ale u M1 Air je ta nejlevnější verze použitelná velmi slušně...

Jo a pro pemara - nevím kde jsi sebral tu větu "je tak tenký, že by se dal v zavřeném stavu zaměnit za iPad", ale popravdě tohle je až bych řekl nesmysl, dobrý možná tak pro marketing. V reálu ale právě M2 Air na první pohled působí naopak jako větší "cihla" než starší M1, je totiž tlustý všude stejně, zatímco starší design tím "sešikmením" vypadá tenčí. M2 je asi o 5mm tenčí než M1 v nejtlustším místě, ale subjektivně to právě až tak dobře nepůsobí. A proti iPadu bez pouzdra je skoro 2x tlustší, to taky zas tak zaměnitelné není...
Neříkám, že občas v nějaké brašně těch 5mm absolutní tloušťky nemůže být vítáno, ale z hlediska "dojmu v zavřeném stavu" je to trochu jinak.

Mimochodem trochu zavádějící je i věta "Kromě toho má nový notebook díky větší obrazovce vyšší počet pixelů" - právě že ani nemá, na šířku mají oba stejných 2560px (ppi je nepatrně nižší), na výšku pak má nový sice 64px navíc (1664 proti 1600), ale ty pixely navíc jsou v části s výřezem, což využitelnost mírně zhoršuje. U dobře přizpůsobené aplikace to drobný přínos je (menu bude obtékat), ale rozhodně bych moc nebral jako argument pro výběr větší rozlišení, to moc nesedí.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 14. 8. 2022 10:28

Pemar.: předpokládám, že jednoznačně zvolíš nějaké HP či Asus, když jsi "mnohem více odpůrce Apple, než příznivec". ;-)

Co zatím čtu, tak u MB Air M2 Apple dost nezvládl chlazení, během zátěže se ve chvilce roztopí na 108°C a pak začne omezovat výkon CPU, aby se neupek.

https://gamingsym.in/the-m2-processor-i ... s-problem/

Ten PugetBench ukazuje velmi zajímavé výsledky. Na to jak je Apple studio prezentované jako super výkonná mašina, tak ve Photoshopu je výkonější i Ryzen 7 5800. Taky je vidět, že u Photoshopu nehraje počet jader skoro žádnou roli.
Přílohy
puget.png
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 8. 2022 11:06

Mám MBA M1, ale kupovat dnes, tak jdu do M2 s větším diskem. Hlavně kvůli většímu displeji byť jen i 64px na výšku, ale to je přesně místo kde je Menu, takže nezavazí v aktivní obrazové ploše. Vyšší výkon byť ne o tolik je určitě také plus a bezventilátorové řešení a výdrže baterie jsou k nezaplacení.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 11:14

Největší problém mám u Windows s provedením, jak jsem psal, jediné HP Elitebook nám trochu drží, zbytek se rozpadá ještě v době zákonné záruky. Tohle a ty příšerné displeje jsou to, co mne tlačí k Apple.

Ty kecy jsem převzal z Tom’s hardware recenze :-), schválně jestli na to někdo zareaguje, ten úpadek odbornosti recenzí je tristní.

Zahřívání je problém všech notebooků, (ne) stabilita výkonu je to, co mne drží u mého desktopu a je důvodem, proč jsem zatím nepřešel na menší a lehčí Apple Ultra s výrazně nižší spotřebou a potenciálně snadnější přenosností (8kg vs 50 kg).

Optimalizace aplikací na M1 a M2 stále probíhá.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 14. 8. 2022 11:26

pemar: to by mě zajímalo co s těma ntb děláte, já neměl problém ani s kvalitou provedení Aceru a to se mnou procestoval půl světa. To s těmi displeji je blbost, Apple odebírá displeje hlavně od Samsungu a LG, takže jsou tam stejné displeje jako v kvalitnějších Win noteboocích.

fotofanda: lepší když v plné zátěži trochu zahučí ventilátor, než aby se mi na klíně notebook doslova pekl. To se projeví i v životnosti komponent. To ví i Apple, proto MB pro už ventilátor má.
Naposledy upravil Flor.cz dne 14. 8. 2022 11:27, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků